Czy istnieje smartwatch sprawdzający poziom glukozy we krwi? Czym się on może charakteryzować? Co oferuje i w jakiej cenie? Którzy producenci oferują tego rodzaju sprzęt ubieralny i gdzie można go kupić? Zapraszam do krótkiej lektury.
Z tego krótkiego artykułu dowiesz się:
- Czy istnieje smartwatch zastępujący glukometr?
- Ile kosztuje smartwatch mierzący poziom glukozy we krwi?
- Którzy producenci oferują smartwatche monitorujące poziom cukru?
- Czy można ufać takim urządzeniom?
Uwaga – poniższy tekst nie zastąpi wizyty u lekarza. Jeżeli chorujesz na cukrzycę lub masz jej charakterystyczne objawy i symptomy, zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego. Według raportu Instytutu Ochrony Zdrowia w Polsce około 25-30% dorosłych nie wie, że choruje na cukrzycę.
Pomiar glukozy we krwi – wstęp
Niestety cukrzyca staje się coraz powszechniejsza, również u osób młodych. To choroba metaboliczna charakteryzująca się zwiększonym stężeniem cukru we krwi, skąd właśnie pochodzi jej nazwa. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO cukrzycę dzielimy na 4 rodzaje:
- cukrzycę typu 1
- cukrzycę typu 2
- cukrzycę ciążową
- inne specyficzne typy cukrzycy
Dla osób cierpiących na cukrzycę typu 1 konieczne jest podawanie insuliny za pomocą podskórnych wstrzyknięć lub podskórnych wlewów. Takie osoby muszą więc regulować poziom cukru, ale w jaki sposób poznać aktualne stężenie/poziom glukozy we krwi?
Producenci sprzętu elektronicznego próbują wyjść na przeciw oczekiwaniom – w Internecie można znaleźć sporo informacji na temat smartwatchów służących m.in. nawet do pomiaru cukru we krwi! W teorii mają one pełnić rolę glukometrów i mierzyć poziom glukozy. Czy to możliwe?
Smartwatch do pomiaru cukru – kolejna funkcja
Nowoczesne smartwatche od dawna wspierają utrzymywanie sylwetki i zdrowego trybu życia. Taki inteligentny zegarek oferuje m.in.:
- monitor snu (zapewniana lepsza jakość snu)
- pomiar pulsu/tętna (wbudowany pulsoksymetr)
- pomiar ciśnienia (zobacz na smartwatche z ciśnieniomierzem)
- pomiar EKG (zobacz na smartwatche z EKG)
- wspomaganie treningów (wiele trybów sportowych)
- sterowanie muzyką
Najlepsze smartwatche na rynku w zasadzie są uniwersalnymi urządzeniami na rękę. Te niewielkie zegarki na nadgarstek są naprawdę smart! Ale czy są w stanie dokonywać pomiaru cukru w czasie rzeczywistym? Czy mają wbudowany glukometr?
W Internecie można natknąć się na sporo artykułów (od co najmniej okolicy maja 2023 r.) choćby na temat Huawei Watch 4 Series, który miał być oferowany z wbudowanym glukometrem. Tym samym Huawei miał prześcignąć Apple’a i Samsunga, które ponoć również planują wprowadzić tę funkcjonalność. Zapytałem chińskiego producenta i okazuje się, że Huawei Watch 4 nie ma takiej funkcji. Czy zatem nie ma smartwatcha z glukometrem?
Smartwatche do pomiaru cukru istnieją!
Idea smartwatcha mierzącego poziom cukru we krwi jest zacna. W sposób bezinwazyjny, tj. bez konieczności nakłuwania można otrzymać informację na temat aktualnego poziomu glukozy. Niemniej jednak ma to pewien minus – w ten sposób inteligentny zegarek jedynie szacuje poziom cukru za pomocą odpowiednich czujników, ale szacunki te mogą się sporo różnić od stanu faktycznego. Z pewnością każdy lekarz zaleci dla diabetyków monitorowanie stężenia cukru we krwi za pomocą glukometru.
Niemniej jednak jak dobrze poszukać, to na popularnych platformach sprzedażowych i aukcyjnych można spotkać sporo smartwatchów oferujących nie tylko standardowe monitorowanie snu i wiele trybów sportowych, ale także właśnie sprawdzanie poziomu glukozy we krwi. Większość z nich to jednak „no name-y”.
Specyfikacja techniczna JG-Smart:
- ekran 1,50″ 360 na 360 pix
- 128 MB RAM
- bateria Li-Po 300 mAh
- akcelerometr, czujnik światła, krokomierz, pulsometr, żyroskop
- kompatybilny z iOS, Android, Windows Phone
Specyfikacja techniczna Omana Generic:
- ekran 1,83″ 240 na 284 pix
- ? MB RAM
- bateria Li-Po 280 mAh
- akcelerometr, ciśnieniomierz, krokomierz, pulsometr, glukometr
- kompatybilny z iOS, Android
Ich ceny wahają się od około 300 do około 400 zł. Co można o nich powiedzieć? Nic pewnego oprócz małej dygresji: sprawdzanie ciśnienia krwi za pomocą renomowanego smartwatcha nie może równać się z ciśnieniomierzem medycznym z prawdziwego zdarzenia, a co dopiero monitorowanie poziomu cukru. Tym bardziej, że wspomniani wcześniej giganci w branży, a więc wspomniani wcześniej Huawei, Apple i Samsung dopiero pracują nad zadowalającym rozwiązaniem dotyczącym analizy poziomu cukru.
Smartwatch do pomiaru cukru – podsumowanie
Smartwatche sprawdzające również poziom cukru istnieją, ale bazowanie na ich wynikach może być potencjalnie niebezpieczne. Technologia ta nie jest jeszcze szeroko dostępna i – z całą pewnością – nie jest wystarczająco dokładna, aby była wdrożona przez największych producentów. Ci nie mogą sobie pozwolić na wielką wpadkę i funkcja monitorowania stężenia glukozy zostanie wprowadzona dopiero wtedy, gdy będzie choć będzie dawać choć zbliżone wyniki. Na tyle zbliżone, aby nie korzystanie z takich smartwatchów nie było niebezpieczne dla klientów.
Dalszy i ciągły rozwój inteligentnych zegarków z pewnością da nam dostęp do pomiarów cukru we krwi bez konieczności nakłuwania skóry. Jeszcze kilka lat temu chyba nikt nie marzył o badaniu EKG przez smartwatcha, a kilkanaście lat temu o… istnieniu takich urządzeń, jak smartwatche!
Najpopularniejsze smartwatche 2024: