
Ostatnia aktualizacja: 2023-03-13
Jaki smartwatch z EKG wybrać? Inteligentne zegarki to nie tylko drogie i przeładowane technologią gadżety, mogą one bowiem pomóc również we monitorowaniu własnego zdrowia. Przedstawiamy najlepsze zegarki z EKG i ich ceny.
Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023.
Funkcje smartwatcha
Choć inteligentne zegarki są już z nami od wielu lat i producenci co roku wypuszczają coraz to nowsze i lepsze wersje swoich urządzeń, trudno jest mówić, aby zmieniły one podejście do technologii ubieralnej. Smartwatche cały czas traktowane są jako gadżety, choć przydatne, to nie niezbędne.
W znacznej mierze wynika to z faktu, że urządzenia te, aby zmaksymalizować swoje możliwości, i tak muszą łączyć się ze smartfonami. Są jednak funkcje, w których telefony nie mają szans ze smartwatchami, jak na przykład te związane ze zdrowiem, np. smartwatch z EKG potrafi sprawdzić nasycenie krwi tlenem w czasie rzeczywistym. Niektóre mogą sprawdzać jeszcze inne parametry organizmu, jak pomiar temperatury i inne.
Najpopularniejsze smartwatche 2023:
Smartwatche obok prostego liczenia kroków, zbierają informacje o stanie zdrowia noszącego, niektóre – jak na przykład pomiar tętna – bardzo przydają się sportowcom, ale ciśnienie krwi, saturacja, czyli nasycenie krwi tlenem, może pomóc również we wczesnym wykrywaniu problemów z sercem.
Od niedawna również za ich pomocą można wykonać badanie EKG. Co ważne, smartwatch z EKG może przechowywać dane o naszym stanie zdrowia z dłuższego okresu, co również może przydać się w czasie diagnozowania ewentualnych problemów.
Warto pamiętać, że badanie EKG za pomocą smartwatcha nie jest tak dokładne, jak pomiar wykonany w profesjonalnej placówce medycznej.
Jaki smartwatch wybrać z EKG?
Oto najlepsze inteligentne zegarki z EKG! Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie – przed Tobą ranking smartwatchy z funkcją EKG!
Samsung Galaxy Watch 2 Active
Smartwatch z EKG od południowokoreańskiego producenta. Samsung chwali się, że jego czujnik Samsung BioActive dokonuje pomiary EKG i ciśnienie krwi w czasie rzeczywistym przy pomocy elektrycznego czujnika ECG. W gruncie rzeczy ten inteligentny zegarek to idealne urządzenie dla osób aktywnych, można za jego pomocą wykonać analizę impedancji bioelektrycznej (BIA) dzięki czujnikowi rejestrującego skład ciała użytkownika.
Został ponadto wyposażony w funkcje społecznościowe, które ułatwią dzielenie się osiągnięciami sportowymi ze znajomymi. Obudowa wykonana jest ze wzmocnionego aluminium. Inteligentny zegarek został wyposażony w funkcje pozwalające na płatności zbliżeniowe za pomocą Google Pay.
Urządzenie posiada wysokiej rozdzielczości (360 na 360 pikseli) ekran AMOLED i jest kompatybilny ze smartfonami z systemami Android 5.0 i wyższym, a także iOS 9.0 lub wyższym. Za Samsunga Galaxy Watch 2 Active trzeba zapłacić około 650 złotych.
Zalety:
- smartwatch z EKG
- bardzo ładny ekran AMOLED
- niska cena
- duże możliwości personalizacji
Wady:
- krótki czas pracy na akumulatorze
Samsung Galaxy Watch4
Samsung Galaxy Watch4 to eksflagowy okręt we flocie smart zegarków koreańskiego producenta. Urządzenie posiada (w niektórych wersjach) obrotowy pierścień, który ułatwia poruszanie się po – siłą rzeczy – niewielkim wyświetlaczu. Samsung to rozwiązanie z powodzeniem stosuje od lat, dzięki czemu samo urządzenie bardzo przypomina tradycyjne zegarki.
Smartwatch oferuje funkcje monitorowania EKG, dokładny pomiar tlenu we krwi (natlenienie krwi), a także monitorowanie jakości snu. Jest też pomiar tętna. Nie zapomniano również o funkcjach typowo sportowych. Samsung Galaxy Watch3 sprawdza jakość naszego ruchu, w tym biegu i weryfikuje, co można jeszcze poprawić i podpowiada, jak uniknąć kontuzji. Na rynku dostępne są warianty Samsung Galaxy Watch4 i Samsung Galaxy Watch4 Classic.
Urządzenie kosztuje około 1 tys. złotych, wyświetlacz ma rozmiar 1,2 cala, wielkość pamięci wewnętrznej wynosi 8 GB. Samsung Galaxy Watch4 jest kompatybilny smartwatch z EKG z systemami Android.
Zalety:
- smartwatch z EKG
- wygodny pierścień do obsługi niewielkiego urządzenia
- świetny ekran AMOLED
- ładowanie indukcyjne
Wady:
- czas pracy na akumulatorze
Apple Watch Series 7
Inteligentne zegarki z funkcją EKG mają też Amerykanie. Apple Watch Series 7 to najnowsza konstrukcja technologicznego giganta. Cechuje go dość minimalistyczny design. Amerykański inteligentny zegarek to idealny wybór dla osób, które już posiadają sprzęty Apple’a, najlepiej będzie on działał w ich ekosystemie. Od swojego poprzednika, czyli Apple Watch Series 6, różni przede wszystkim większy wyświetlacz. Ponadto firma chwali się, że najnowszy model jest wyjątkowo odporny, mając klasę ochrony IP6X i klasę wodoodporności WR50 (co oznacza, że można w nim pływać w basenie lub w morzu).
Apple Watch Series 7 posiada całą gamę funkcji sportowych, w tym ustawienia dotyczące konkretnych typów treningów. Nie zabrakło tu oczywiście funkcji związanych z EKG, które odczytują impulsy elektryczne z serca, w urządzeniu Apple trwa to około 30 sekund, a jeśli urządzenie wskaże symptomy migotania przedsionków, poinformuje o tym użytkownika. Naturalnie jest też pomiar tętna (pulsometr).
Smartwatch z EKG posiada również możliwość płatności zbliżeniowych za pomocą systemu Apple Pay. Apple Watch Series 7 kosztuje około 1800 złotych. Wyświetlacz ma rozdzielczość na poziomie 352 na 430 pikseli. Wbudowana pamięć to 32 GB.
Zalety:
- smartwatch z EKG
- duży ekran
- wysoka jakość wykonania
Wady:
- cena
- akumulator powinien wystarczyć na dłużej
Fitbit Sense
Kolejny smartwatch z funkcję EKG. Fitbit Sense bardzo klasyczna – jak na smartwatche – konstrukcja. Został stworzony jednak przede wszystkim po to, aby wspierać zdrowie noszącego. Są tu więc funkcje związane z pomiarami snu, ale także wsparcia snu jako takiego – aplikacja może zaproponować rozwiązania poprawiające to, jak śpimy.
Jest oczywiście pomiar EKG, a także pomiar temperatury. Do tego Fitbit Sense oferuje również łatwy dostęp do licznika kalorii, który weryfikuje, ile spaliliśmy w ciągu dnia. Nie zabrakło oczywiście funkcji sportowych, skorzystać można z kilku zdefiniowanych trybów treningu. To funkcje pozwalające utrzymywać aktywności fizycznej przez dłuższy czas. Przy zakupie smart-zegarka Fitbit Sense możesz otrzymać subskrypcję Fitbit Premium (dostępną tylko dla nowych użytkowników), która oferuje spersonalizowane analizy dotyczące naszej aktywności fizycznej.
Fitbit Sense kosztuje około 1000 złotych. Ten atrakcyjny smartwatch z EKG posiada wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,58 cala i rozdzielczość na poziomie 336 na 336 pikseli.
Zalety:
- smartwatch z EKG
- moduł NFC
- rozpoznawanie mowy
- naprawdę precyzyjne pomiary
Wady:
- płynność działania powinna być wyższa
Garmin Venu 2 Plus
Garmin to firma zajmująca się sprzętem ubieralnym z najwyższej półki i przeznaczonym głównie dla tych, którzy w wykonywaniu fizycznych aktywności są naprawdę zaawansowani. Odzwierciedla to również cena, bo za urządzenie trzeba zapłacić ponad dwa tysiące złotych. Co można otrzymać za taką kwotę? Przede wszystkim rozbudowane funkcje monitorowania zdrowia. Ten smartwatch z funkcją EKG zapewnia precyzyjne pomiary.
Garmin Venu 2 Plus to oczywiście pomiary EKG, natlenienia krwi (nasycenia krwi tlenem), ale pozwala też monitorować cykl menstruacyjny i przebieg ciąży. Ten inteligentny zegarek pomaga również w ćwiczeniach, możemy za jego pomocą wybierać w ponad 1600 aktywnościach. Nie zabrakło również funkcji związanych z pomiarem stresu, włącznie z powiadomieniami zegarka, które przypomną nam o ćwiczeniach oddechowych, a także monitorowanie snu.
Garmin Venu 2 Plus posiada wyświetlacz o średnicy 1,30 cala i rozdzielczości na poziomie 416 na 416 pikseli – jest to AMOLED. Jak już wspomniano, a urządzenie trzeba zapłacić – jak już wspomnieliśmy – ponad 2 tys. złotych. Ten smartwatch z EKG ma jednak bardzo dużo funkcji (nawet przebieg ciąży czy cykl menstruacyjny!) i precyzyjne pomiary.
Zalety:
- smartwatch z EKG
- bardzo szeroka gama aktywności do wyboru
- ładny ekran AMOLED 1,30″
- długi czas pracy na akumulatorze
Wady:
- nastawienie głównie na działalność sportową
- brak ładowania bezprzewodowego
Jaki smartwatch z EKG? Podsumowanie
Smartwatche z funkcją EKG są dość rzadkie. Pomiar tętna, sprawdzenie nasycenia krwi tlenem czy monitoring snu i wiele innych – to funkcje spotykane praktycznie we wszystkich inteligentnych zegarkach. Niestety pomiar i badanie EKG jest ograniczone do niektórych modeli, zwykle tych droższych. Szkoda, bo to bardzo praktyczny gadżet.
Za pomocą smartwatcha z EKG możesz monitorować pracę serca czy migotanie przedsionków i właściwie zoptymalizować swoją aktywność fizyczną. To szczególnie ważne dla osób z chorobami serca. Należy jednak pamiętać, że taki smartwatch nie może zastąpić tradycyjnego badania EKG przez lekarza, ale może stanowić jego doskonałe uzupełnienie.