Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Najlepszy smartwatch dla dziecka – Ranking 2024 z TOP 7 modeli!

zdjęcie firmy Garett przedstawiające różowego smartwatcha dla dzieci na ręce dziewczynki o blond włosach

Jaki smartwatch dla dziecka wybrać w 2024 roku? Co powinien mieć inteligentny zegarek dla najmłodszych i czy opłaca się dopłacać do bardziej zaawansowanych modeli uznanych producentów? Ile może kosztować smartwatch dla dziecka? Które modele oferują połączenia telefoniczne i inne cenne – z punktu widzenia rodziców – funkcjonalności? Czy w ogóle dla dzieci smartwatch jest dobrym rozwiązaniem? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w poniższym artykule – poznaj najlepsze smartwatche dla dzieci!

Najlepszy smartwatch dziecięcy – ranking smartwatchy TOP 7

Które modele dla dzieci można obecnie polecić? Co oferuje i w jakie cenie inteligentny zegarek dla najmłodszych? Oto nasz autorski ranking najlepszych smartwatchy dla dzieci w 2024 roku!

Smartwatch dla dzieci Maxcom Smartwatch Fit FW32

grafika firmy Maxcom przedstawiająca smartwatcha dla dzieci w kolorze różowym

Zaczynamy od niedrogiego i niepozornego smartwatcha Maxcoma – model Fit FW32. W przeciwieństwie do pozostałych z naszego rankingu, ten nie został zaopatrzony w zainstalowany moduł GPS. Czy zatem warto po niego sięgać? Czy to odpowiedni smartwatch dla dziecka?

Jeżeli nie zależy Ci szczególnie na GPS, to tak! Ten Maxcom ma kolorowy wyświetlacz dotykowy o przekątnej 1,30″ (rozdzielczość 240 na 240 pikseli) i całkiem dużo wbudowanych funkcji. Jest tu więc m.in. pulsoksymetr, czujnik natlenienia krwi mierzący saturację O2, licznik kroków i spalonych kalorii, a także monitorowanie snu i aktywności fizycznej. Słowem: wszystko to, co powinien mieć funkcjonalny smartwatch w 2024 roku!

Co jeszcze charakteryzuje smart zegarek Maxcoma oprócz niskiej ceny i całkiem sporo funkcjonalności? Jest tu choćby na tyle pojemna bateria, aby wystarczyć do 4 dni pracy bez konieczności ładowania. Nie jest to co prawda poziom znany np. z Huawei Watch GT, które wytrzymują do 2 tygodni, ale z drugiej strony mega drogie modele z serii smartwatch Apple czy Samsung Galaxy Watch często wytrzymują… tylko 1 dzień! A Maxcom Fit FW32 znacznie więcej i to mimo dość małej pojemności ogniwa (pojemność baterii to dość skromne 140 mAh).

Fit FW32 łączy się z telefonem za pomocą modułu Bluetooth i jest kompatybilny z urządzeniami z systemami Android oraz iOS. Całkiem nieźle jak na tak niską cenę zakupu!

Specyfikacja techniczna Maxcom Smartwatch Fit FW32:

 • ekran dotykowy 1,30″ 240×240 pikseli,
 • pulsoksymetr, czujnik natlenienia krwi (saturacja), krokomierz, monitorowanie aktywności, licznik kalorii, monitor snu,
 • kompatybilność z Android, iOS,
 • komunikacja Bluetooth,
 • moduł GPS – brak,
 • bateria 140 mAh (do 4 dni pracy na baterii).

Smartwatch dla dzieci Garett Kids Essa 4G

grafika firmy Garett przedstawiająca smartwatcha dla dzieci w kolorze czarnym

Ten smart zegarek jest już droższy, ale oferuje jeszcze więcej! No i pochodzi od producenta specjalizującego się w watchach. Oto Garett Kids Essa 4G. Już sama jego nazwa wskazuje, że jest to dedykowany smartwatch dla dziecka ale nie tylko to. Obsługuje on bowiem sieci 4G (LTE) i kartę SIM!

Oznacza to nic innego, jak możliwość wykonywania połączeń głosowych! Czytelny wyświetlacz dotykowy IPS o przekątnej 1,83″ i rozdzielczości HD umożliwia ponadto pisanie wiadomości tekstowych SMS! Ten funkcjonalny smartwatch dziecięcy umożliwia zarówno wysyłanie, jak i odbieranie SMS-ów. Jakby tego było mało, wbudowany aparat fotograficzny umożliwia przeprowadzanie wideorozmów! Chcesz mieć stały kontakt z dzieckiem? Dzięki wbudowanemu GPS-owi zawsze będziesz wiedział, gdzie się ono znajduje, ba – w każdej chwili możesz do niego zadzwonić lub napisać wiadomość SMS.

Nie musisz też martwić się o zapchanie pamięci tego smartwatcha. Ciekawy smartwatch Garett Kids Essa 4G ma 1 GB pamięci operacyjnej RAM i 8 gigabajtów przestrzeni dyskowej. Ten watch jest pyło i wodoszczelny (niemal maksymalna klasa IP67), posiada przycisk SOS, ma funkcję sterowania muzyką i wszystko to, z czego znane są smartwatche – m.in. czujnik kroków, ruchu, monitorowanie snu itp.

Dziecięcy smartwatch Garett Kids Essa 4G łączy się ze smartfonem za pomocą Bluetootha, ale ma też wbudowany moduł LTE (4G), a nawet Wi-Fi. Jest też wcześniej wspomniany obecny moduł GPS. Pojemna bateria 710 mAh wystarcza do 4 dni pracy bez ładowania z aktywną kartą SIM na pokładzie. Smartwatch jest kompatybilny z systemem Android od wersji 4.0 i iOS (od wersji 9.0) i występuje w kolorze różowym, szarym oraz czarnym. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Specyfikacja techniczna Garett Kids Essa 4G:

 • ekran dotykowy IPS 1,83″ HD 240×280 pikseli,
 • wbudowana pamięć 1/8 GB,
 • krokomierz, czujnik ruchu, monitor snu, sterowanie muzyką, rozmowy telefoniczne, odbieranie i wysyłanie SMS, aparat, wideorozmowy, przycisk SOS, pyło i wodoszczelność (IP67),
 • kompatybilność z Android 4.0 lub nowszy, iOS 9.0 lub nowszy,
 • komunikacja Bluetooth, LTE (4G), Wi-Fi,
 • moduł GPS – tak,
 • bateria 710 mAh (do 4 dni pracy na baterii z aktywną kartą SIM).

Smartwatch dla dzieci GoGPS Smartwatch GGPS K17

grafika firmy GoGPS przedstawiająca smartwatcha dla dzieci w kolorze fioletowym

Już sam wygląd zdradza, że jest to stricte smartwatch dla dziecka. I to z funkcją dzwonienia i SMS! czym jeszcze może pochwalić się GoGPS Smartwatch GGPS K17?

Ten inteligentny zegarek wyposażono w książkę telefoniczną z 10 numerami i 3 numery alarmowe SOS. Wystarczy odpowiednio skonfigurować zegarek, aby po jednym kliknięciu przycisku SOS dziecko zadzwoniło do swojego opiekuna (np. na telefon rodzica) bez konieczności szukania i wybierania numeru z książki telefonicznej. Czasami liczy się czas!

Dobry smartwatch dla dziecka GoGPS Smartwatch GGPS K17 ma 256 megabajtów wbudowanej pamięci, dotykowy wyświetlacz o przekątnej 1,44″ (rozdzielczość 240 na 240 pikseli). Co ciekawe, jest kompatybilny nie tylko z platformami Android i iOS, ale również Windows. Jak sama nazwa wskazuje, jest tu wbudowany moduł/nadajnik GPS. Z kolei zainstalowana bateria liczy niemal 500 mAh, ale wystarczy na krócej, bowiem na jakieś 1,5 dnia. Żywotność baterii tym razem nie jest najmocniejszą stroną tego smartwatcha. Po tym czasie konieczne jest ładowanie tego smartwatcha.

GoGPS Smartwatch GGPS K17 ma jeszcze coś, co powinien mieć każdy dobry i nowoczesny smartwatch dziecięcy. Chodzi naturalnie o pyło i wodoodporność. W tym przypadku smart zegarek spełnia normę IP67. Urządzenie posiada ponadto czujnik tętna (pulsu) i liczby kroków w czasie rzeczywistym (wbudowany krokomierz). Oferowane kolory to niebieski i czarny.

Specyfikacja techniczna GoGPS Smartwatch GGPS K17:

 • ekran dotykowy 1,44″ 240×240 pikseli,
 • wbudowana pamięć 256 MB,
 • pulsometr, krokomierz, rozmowy telefoniczne, powiadomienia SMS i e-mail, przycisk SOS, pyło i wodoszczelność (IP67),
 • kompatybilność z Android, iOS, Windows,
 • komunikacja 2G, 3G,
 • moduł GPS – tak,
 • bateria 480 mAh (do 1,5 dnia pracy na baterii).

Smartwatch dla dzieci Garett Kids Sun Pro 4G

grafika firmy Garett przedstawiająca smartwatcha dla dzieci w kolorze czarnym

Kolejny smart zegarek od Garetta w naszym zestawieniu! I tym razem jest to dedykowany smartwatch dla dziecka. Model Garett Kids Sun Pro 4G oferuje bardzo dużo dla swoich młodocianych użytkowników!

Jak wykazuje producent, smartwatch Garett Kids Sun Pro 4G znajduje się m.in.: „aplikacja Garett Tracker, budzik, dyktafon, Face Unlock, funkcja SOS, funkcja szukania telefonu, GEO ogrodzenie, głośnik, gra matematyczna, książka telefoniczna, latarka, lokalizacja LBS, mikrofon, monitoring snu, odbieranie/wysyłanie SMS, dostęp do wirtualnego planu lekcji, powiadomienia dźwiękowe, przeglądarka zdjęć, sterowanie odtwarzaczem muzyki, stoper, termometr, wideorozmowy, zdalny podsłuch” – jak widać, naprawdę całkiem sporo! Wiesz za co płacisz. W dodatku oprócz łączności 4G/4G LTE ten arcyciekawy smartwatch dla dziecka ma też łączność 2G, 3G, a także Wi-Fi i Bluetooth.

Nie mogło zabraknąć pyło i wodoszczelności i sporej pamięci – tej wbudowano aż 4 GB! Kolorowy wyświetlacz dotykowy skonstruowany w technologii IPS (LCD) posiada przekątną równą 1,30″. Garett Kids Sun Pro 4G jest kompatybilny z systemami Android oraz iOS, a więc smartwatcha można sparować ze smartfonami będącymi najpopularniejszymi na rynku.

Smartwatch dla dziecka Garett Kids Sun Pro 4G nie tylko będzie liczył puls, kroki czy monitorował sen – ma przecież zainstalowany moduł GPS, będzie więc możliwe namierzenie lokalizacji dziecka, gdy podejrzanie długo nie będzie wracać do domu. Dużą zaletą tego Garetta jest też pojemny akumulator 900 mAh. Dostępne kolory to niebieski i czarny.

Specyfikacja techniczna Garett Kids Sun Pro 4G:

 • ekran dotykowy IPS 1,30″,
 • wbudowana pamięć 4 GB,
 • pulsoksymetr, pulsometr, krokomierz, czujnik ruchu, monitor snu, sterowanie muzyką, rozmowy telefoniczne, powiadomienia SMS i e-mail, aparat, przycisk SOS, pyło i wodoszczelność,
 • kompatybilność z Android, iOS,
 • komunikacja Bluetooth, 2G, 3G, LTE (4G), Wi-Fi,
 • moduł GPS – tak,
 • bateria 900 mAh.

Smartwatch dla dzieci Manta Kevin GPS

grafika firmy Manta przedstawiająca smartwatcha dla dzieci w kolorze czarnym

I tym razem nazwa zdradza, że jest to smartwatch dla dziecka (choć może równie dobrze kojarzyć się z… Świętami Bożego Narodzenia, ale to fałszywy trop). Nazewnictwo ujawnia także wbudowany moduł GPS. I bardzo dobrze! Co jeszcze oferuje watch Manta Kevin GPS dla najmłodszych?

Jest tu naprawdę sporej wielkości ekran dotykowy o przekątnej 1,85″ i rozdzielczości 240 na 280 pikseli (jakość HD). Naturalnie ten smartwatch dziecięcy jest kompatybilny z Androidami oraz iOS-em, a dostępna komunikacja to LTE (4G LTE) i Wi-Fi. Producent zapewnia w nim m.in. „7 wbudowanych gier, budzik, GEO ogrodzenie, głośnik, kalkulator, kamera, mikrofon, pamięć 15 numerów kontaktowych + 3 SOS, przycisk alarmowy SOS, wideorozmowy”. Całkiem dużo!

Odporny na zachlapania smartwatch dla dziecka Manta Kevin GPS może ponadto analizuje podstawowe czynności fizyczne, jak chodzenie i bieganie. Sprzęt wyposażono w ogniwo o pojemności 500 mAh. Dostępny kolor silikonowej opaski i koperty z tworzywa sztucznego to niebieski.

Specyfikacja techniczna Manta Kevin GPS:

 • ekran dotykowy 1,85″ HD 240×280 pikseli,
 • wbudowana pamięć ? GB,
 • krokomierz, rozmowy telefoniczne, powiadomienia SMS i e-mail, aparat, przycisk SOS,
 • kompatybilność z Android, iOS,
 • komunikacja LTE (4G), Wi-Fi,
 • moduł GPS – tak,
 • bateria 500 mAh.

Smartwatch dla dzieci Kruger&Matz SmartKid

grafika firmy Kruger&Matz przedstawiająca smartwatcha dla dzieci w kolorze różowym

A co powiesz na inteligentny zegarek dla dziecka polskiego producenta, jakim jest Kruger&Matz? Ten smartwatch dla dzieci kosztuje tylko około 100 złotych, ale co oferuje?

Ten ciekawy i niedrogi smartwatch umożliwia połączenia głosowe oraz funkcję WeChat pozwalającą na wysyłanie krótkich wiadomości. Obsługuje on kartę w formacie microSIM. Ma też wbudowany aparat fotograficzny do robienia zdjęć VGA (matryca o rozdzielczości rzędu 0,3 Mpix) oraz moduł GPS, dzięki któremu wiesz, gdzie i kiedy podziewa się Twoja pociecha. Nie ma on najwięcej wbudowanej pamięci, ale w końcu jest on kilkukrotnie tańszy od konkurencyjnych smart zegarków!

Zegarek wyposażono w ekran dotykowy o przekątnej 1,44″ i podstawowe funkcje, jak np. krokomierz, budzik, wbudowany alarm SOS, latarkę, a także ciekawe – z punktu widzenia rodzica – funkcjonalności. Watch Kruger&Matz SmartKid umożliwia bowiem wyznaczanie strefy bezpieczeństwa, a ponadto umożliwia kontrolę aktywności i zarządzanie funkcjami i opcjami tego smartwatcha dla najmłodszych. Co ważne, jest pyło i wodoszczelny – może pochwalić się certyfikatem IP67.

Specyfikacja techniczna Kruger&Matz SmartKid:

 • ekran dotykowy 1,44″,
 • wbudowana pamięć 32 MB,
 • krokomierz, rozmowy telefoniczne, krótkie powiadomienia tekstowe, WeChat, aparat, przycisk SOS, pyło i wodoszczelność (IP67),
 • kompatybilność?,
 • komunikacja GSM,
 • moduł GPS – tak,
 • bateria 400 mAh.

Smartwatch dla dzieci GoGPS Smartwatch 4G X03

grafika firmy GoGPS przedstawiająca smartwatcha dla dzieci w kolorze niebiesko-czarnym

Nasz ranking modeli dziecięcych smartwatchy obejmuje kolejny zegarek marki GoGPS. Tym razem jest to model 4G X03. Jest on dostępny w 2 wariantach kolorystycznych: niebieskiej (smartwatcha dla chłopca) i różowej (idealny smartwatch dla dziewczynki). Jest też bardziej uniwersalna czarna wersja. W co został wyposażony GoGPS Smartwatch 4G X03?

Naturalnie ma dotykowy wyświetlacz o przekątnej 1,28″. Wykonano to w technologii IPS i ma rozdzielczość na poziomie 240 na 240 pikseli, co sprawia, że jest czytelny i zapewnia jego wysoką jakość. Cały zegarek waży tylko 55 gramów (wykonana z tworzywa sztucznego, jedynie okrągła koperta pokryta jest szkłem o dużej odporności) i jest odporna na zabrudzenia i zachlapania. Zaprojektowany dla dzieci smartwatch o takiej konstrukcji jest praktyczny i przemyślany.

Ten smartwatch dla dzieci posiada wbudowany alarm (SOS) i aparat fotograficzny. Ma wsparcie dla łączności 4G/4G LTE i Wi-Fi, a także GPS (obsługuje systemy satelitarne GPS, GLONASS, GALILEO i QZSS) udowadniając tym samym, że nowoczesny zegarek smart może być zaprojektowany specjalnie dla młodszych użytkowników. Inteligentne zegarki nie są już domeną dorosłych! Wspomniany wcześniej klawisz SOS umożliwia wykonywanie połączeń głosowych. Naturalnie jest to slot na kartę SIM (format microSIM), pojemne ogniwo typu Li-Po 550 mAh, akcelerometr, krokomierz czy budzik. Praktycznie wszystko, co będzie potrzebne Twojemu dziecku!

Specyfikacja techniczna GoGPS Smartwatch 4G X03:

 • ekran dotykowy IPS 1,28″ 240×280 pikseli,
 • wbudowana pamięć ? GB,
 • krokomierz, rozmowy telefoniczne, powiadomienia SMS i e-mail, aparat, przycisk SOS, pyło i wodoszczelność (IP66),
 • kompatybilność z Android, iOS, Windows,
 • komunikacja LTE (4G), Wi-Fi,
 • moduł GPS – tak,
 • bateria 550 mAh.

Jaki smartwatch dla dziecka wybrać?

Chyba każdy wie, co z grubsza powinien oferować najlepszy smartwatch dla osoby dorosłej, ale co w przypadku młodocianego użytkownika? Czy ma on jakieś specjalne wymagania i potrzeby?

Wpierw przypomnijmy sobie, co powinien mieć dobry smartwatch w 2024 roku:

 • czytelny wyświetlacz AMOLED/OLED,
 • dobrą relację jakość/cena,
 • wygodną bransoletę,
 • wydajną baterię,
 • atrakcyjny wygląd,
 • łączność z telefonem,
 • wbudowane czujniki, m.in. krokomierz, pulsometr, żyroskop i inne,
 • wbudowany GPS, LTE, Galileo, Bluetooth i inne systemy komunikacji bezprzewodowej,
 • NFC (do płatności zbliżeniowych),
 • wykonywanie i odbieranie połączeń głosowych,
 • odpowiednia pojemność baterii (mAh).

Czy wszystkie te funkcje są potrzebne dla dziecka? Nie! Nie liczmy na to, że będzie ono płaciło zbliżeniowo, więc moduł NFC wydaje się być zbędny. Nie potrzebuje ono też najczulszych sensorów i czujników potrzebnych do treningu – dobrze, żeby taki bardzo ciekawy smartwatch dziecięcy miał wbudowany nadajnik GPS i wspomniane powyżej połączenia głosowe. Dla rodziców te funkcje zdają się być zdecydowanie najważniejsze. Ale co jeszcze?

Cechy dobrego smartwarcha dla dziecka i jego funkcje:

 • atrakcyjna cena,
 • nadajnik GPS,
 • odbieranie i wysyłanie wiadomości tekstowych SMS,
 • wbudowany aparat fotograficzny,
 • przycisk SOS,
 • slot na kartę SIM,
 • atrakcyjny design,
 • funkcjonalność,
 • monitorowanie aktywności fizycznej,
 • budzik,
 • zegarek,
 • pyło i wodoszczelność (IP67),
 • wymienne bransolety,
 • kolorowy i czytelny ekran,
 • licznik kalorii,
 • monitor snu,
 • odpowiedni obwód paska,
 • wysoka wytrzymałość,
 • duży komfort użytkowania.

W zasadzie to wymagania te są bardzo podobne jak w przypadku dobrego smartbanda dla dzieci. Różnice? Z reguły smartband będzie tańszy w zakupie, ale będzie też oferował np. mniej możliwości personalizacji związanych z ograniczonym ekranem i wbudowanymi funkcjonalnościami.

Weź pod uwagę, że taki dziecięcy smartwatch posiada wiele możliwości – to nie zwykły zegarek!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najlepszy smartwatch dziecięcy - podsumowanie

Nasz ranking smartwatchy dla najmłodszych odpowiada na Twoje pytanie: "jaki smartwatch dla dziecka"? Każdy z tych 5 modeli ma coś ciekawego do zaoferowania. Polecane smartwatche przynależą do różnych przedziałów cenowych - dajemy tym samym możliwość wyboru między gorzej wyposażonym sprzętem (ale tańszym) lub droższym, lecz ze znacznie większymi możliwościami.

Ten ostatni może oferować nawet lokalizację GPS, połączenia telefoniczne, płatności zbliżeniowe (to akurat dla dzieci nie jest pożądane) i wiele, wiele innych zalet! Spokojnie - nawet jeżeli wybierzesz droższe rozwiązanie dla dziecka, to i tak będzie to kilkukrotnie tańszy sprzęt od choćby modeli smartwatch Apple.

Każdy znajdzie coś dla siebie! Wybierając zegarek dla dziecka z inteligentnymi funkcjami warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Co dostaniesz w takich smart zegarkach? Dobry smartwatch dla dziecka powinien mieć:

 • dobrą cenę, ale mniej funkcji...
 • ...lub więcej możliwości w wyższej cenie (np. watch z funkcją dzwonienia),
 • wbudowany moduł GPS,
 • wbudowaną kamerę/aparat fotograficzny (można robić zdjęcia),
 • czytelny dotykowy ekran HD,
 • przycisk SOS, wbudowany alarm,
 • slot na kartę SIM,
 • atrakcyjny design,
 • monitorowanie aktywności fizycznej (m.in. wbudowany krokomierz) i monitora snu,
 • budzik,
 • zegarek,
 • pyło i wodoszczelność (IP67),
 • wymienne bransolety,
 • kompatybilność z systemem Android i iOS,
 • odpowiedni obwód paska,
 • wysoką wytrzymałość,
 • duży komfort użytkowania,
 • funkcja szukania zegarka.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

 • Jaki powinien być dobry smartwatch dla dziecka?
 • Ile kosztuje smartwatch dla dziecka?
 • Co oferuje smartwatch dla dziecka?
 • Co jest szczególnie ważne w przypadku smartwatchy dla dzieci?
 • Czy tani smartwatch może być alternatywą?
 • Który smartwatch posiada funkcję połączeń telefonicznych?

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Odpowiedni smartwatch dla dzieci powinien mieć przycisk alarmowy SOS, możliwość wykonywania połączeń głosowych i/lub krótki wiadomości tekstowych, a także posiadać wbudowany moduł GPS. Nie bez znaczenia będzie odporna konstrukcja na pył i wodę, a także wymienne paski. Wiele z takich zegarków ma też aparat VGA, mikrofon i głośnik.
Wiele zależy od klasy urządzenia, a także od samego producenta. Najtańsze smartwatche dla dzieci kosztują około 100 złotych, ale najlepiej wyposażone to wydatek rzędu około 500 złotych.
Wśród bardziej znanych i docenianych w sektorze inteligentnych zegarków producentów, którzy oferują smartwatche dla dzieci, jest firma Garett. Do wyboru masz też dość liczne modele takich marek, jak np. GoGPS, Manta czy Maxcom.
star ocena
5/5 - (11 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: