Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Multimedialny Samsung Galaxy A52 ze świetnym ekranem – recenzja

2
Samsung Galaxy A52 test

Piękny ekran Super AMOLED 90 Hz, bardzo dobry aparat fotograficzny i audio, a do tego mocna bateria. To nie cechy nowego flagowca marki Samsung, a jego średniobudżetowego Galaxy A52. Miałem okazję przetestować ten model, który oferuje więcej niż jakikolwiek wcześniejszy Samsung z tej samej półki cenowej.

Samsung Galaxy A52 w Play

Wygląd Galaxy A52

Samsung Galaxy A52 recenzja

Wodoszczelny Samsung Galaxy A52 wygląda bardzo dostojnie. Wszystko dzięki matowym pleckom, które wyglądają bardzo dojrzale, w przeciwieństwie do „świecących” konkurentów, głównie z Chin. Koreańczycy postawili na klasyczną formę, która szybko się nie znudzi. W porównaniu do poprzednich generacji, tym razem w całości skorzystano z tworzywa sztucznego, z którego składa się cała obudowa, w tym gustowna ramka. Na pierwszy rzut oka wyspa poczwórnego aparatu z dużymi soczewkami może sprawiać wrażenie, że to telefon z górnej półki!

Samsung Galaxy A52 recenzja

Także front wygląda co najmniej przyzwoicie. Jest tu bardzo ładny ekran Super AMOLED – na temat którego poświęcę osobny akapit – pozbawiony szerokich ramek. Nie jest on jednak zaokrąglony po bokach. To już jest domena absolutnie topowych modeli z linii Galaxy S i Galaxy Note. Centralny otwór w wyświetlaczu pod głośnikiem mieszczący przednią kamerkę jest już u koreańskiego producenta niemalże tradycją.

Samsung Galaxy A52 recenzja

Ramka skrywa po prawej stronie podwójny przycisk regulacji głośności i klawisz włączenia/wyłączenia telefonu. Są one bardzo wygodne w użyciu. Pod spodem znajduje się kolejno minijack 3,5 mm, port USB-C i głośniczek. Samsung udowadnia tym samym, że jak się chce, to na złącze słuchawkowe zawsze znajdzie się miejsce. Szkoda, że nie pamięta o tym w modelach flagowych, zresztą nie tylko Samsung, ale i inni czołowi producenci. Na górze znajduje się tacka na kartę SIM i pamięci SD.

Samsung Galaxy A52 recenzja

Telefon robi bardzo dobre wrażenie, choć wygląda bardziej „plastikowo” od swojego poprzednika, czyli Galaxy A51. Jest przy tym wygodny w obsłudze – nie jest co prawda tak kompaktowy jak np. recenzowany Samsung Galaxy A41, to jednak nie jest przesadnie duży. Co warte podkreślenia, Samsung wrócił modelem Galaxy A52 do grona wodoszczelnych telefonów (norma IP67) w średniej półce cenowej!

Jaki jest ekran Galaxy A52?

WyświetlaczSuper AMOLED 6,5" 90 Hz, 1080x2400 pix, 405 ppi
Aparat tylny64+12+5+5 Mpix, f/1.8, f/2.2, f/2.4 i f/2.4
Aparat przedni32 Mpix, f/2.2

Tradycyjnie ekrany w telefonach marki Samsung są jedną z ich największych zalet. Nie inaczej jest w przypadku modelu Galaxy A52!

Samsung Galaxy A52 recenzja

Śliczny wyświetlacz typu Super AMOLED ma 6,5″ przekątnej, a więc tyle samo, co w jego poprzedniku – recenzowanym przez Komórkomat Galaxy A51. Tegoroczny model jest jednak jeszcze lepszy! Nie chodzi nawet o ciut lepszą rozdzielczość (1080 na 2400 pikseli, 405 ppi), lecz o odświeżanie na poziomie 90 Hz, którego Samsung Galaxy A51 nie mógł zapewnić.

Wyświetlany obraz jest ostry jak żyleta, kąty widzenia poprawne, a czerń głęboka, zresztą wszystkie kolory są odpowiednio nasycone. Ekran pozostaje czytelny nawet na słońcu. Swoją jakością zdecydowanie wyróżnia się na tle innych smartfonów ze średniej półki cenowe. Brawo Samsung!

Samsung Galaxy A52 recenzja

Wracając jeszcze do odświeżaniu ekranu 90 Hz, nie musisz bać się o drenaż baterii. W każdej chwili możesz wrócić do standardowych 60 herców. W ustawieniach odświeżania wyświetlacza nie ma opcji adaptacyjnej w zależności od warunków czy np. poziomu naładowania akumulatora – wybierasz między 60 a 90 Hz „na sztywno”.

Producent poprawił jeszcze jeden aspekt, który był bolączką zwłaszcza u „dziadka” Galaxy A52, a więc Galaxy A50 z I kwartału 2019 (zobacz: recenzja Samsung Galaxy A50) – mianowicie skaner linii papilarnych. Jest on zamontowany w ekranie i działa lepiej niż u poprzedników (a także niż w moim prywatnym eksflagowym Huawei P30), choć nie jest to jeszcze idealny. Jest precyzyjny, lecz nie jest najszybszy.

Samsung Galaxy A52 recenzja

Jakość panelu, odświeżanie 90 Hz, odwzorowanie kolorów – to wszystko sprawia, że Samsung Galaxy A52 dysponuje jednym z najlepszych ekranów w swojej klasie!

Jakie podzespoły w Galaxy A52?

ProcesorQualcomm Snapdragon 720G, ośmiordzeniowy 2,30 GHz
Pamięć RAM6 lub 8 GB
Pamięć telefonu128 lub 256 GB
Slot na karty pamięcitak, do 1 TB

Testowany przeze mnie Samsung Galaxy A52 nie obsługiwał 5G (wersja 4G/4G LTE) i był wyposażony w podstawową konfigurację, tj. 6 GB RAM i 128 GB pamięci na dane telefonu. Pamięci dla użytkownika jest w praktyce nieco mniej, bo ponad 20 gigabajtów zajmują Android 11 z nakładką One UI 3.1 i pliki systemowe.

Samsung Galaxy A52 recenzja

Sercem smartfona jest Snapdragon 720G taktowany zegarem 2,30 GHz. Podobne parametry występowały w poprzedniku, Galaxy A51, choć wtedy był użyty inny (z rodziny Exynos) procesor. Jednostka 720G w połączeniu z 6 GB pamięci operacyjnej RAM pozwala na wygodną i bezproblemową pracę na telefonie. Nie jest to rzecz jasna poziom choćby flagowego Galaxy S21 5G, ale w końcu jego cena jest około dwukrotnie niższa. Nie zmienia to faktu, że Samsung Galaxy A52 działa niemal bezproblemowo.

BateriaLi-Ion 4500 mAh
System operacyjnyAndroid 11 z One UI 3.1
Wymiary159,9x75,1x8,4 mm
Masa189 g
Dual SIMbrak
Czytnik linii papilarnychtak, w wyświetlaczu
Sloty i modułysłuchawkowe 3,5 mm, USB-C, Bluetooth 5.0, NFC
Debiut na rynkuI kwartał 2021

Osobiście zauważyłem lekkie przycinki przy włączaniu fabrycznej aplikacji aparatu. Po kliknięciu w aparat, telefon przez niemal 2 sekundy wykonywał komendę. Przez ten czas ekran pozostawał ciemny. Sytuacja miała miejsce tylko przy „ubitym” aparacie w pamięci operacyjnej. Gdy aparat działał w tle, powrót do niego był natychmiastowy. Co ciekawe, kolega mający prywatnie ten sam model telefonu nie zauważył niczego podobnego – w jego przypadku apka aparatu włączała się błyskawicznie w obu przypadkach. Warto przy okazji podkreślić, że oprogramowanie producenta stara się w miarę szybko ubijać procesy w tle.

Jaki aparat Galaxy A52?

W końcu Samsung wypuścił wodoodpornego średniobudżetowca z bardzo dobrym aparatem! Zwykle w jego poprzednich konstrukcjach aparaty nie były złe, ale często też nie zachwycały. W tym przypadku jest jednak inaczej!

Samsung Galaxy A52 recenzjaSamsung Galaxy A52 ma 4 aparaty. Oto ich konfiguracja:

  • obiektyw główny 64 Mpix, f/1.8
  • obiektyw szerokokątny 12 Mpix, f/2.2
  • obiektyw makro 5 Mpix, f/2.4
  • obiektyw do pomiaru głębi 5 Mpix, f/2.4

Aparat Galaxy A52 lepiej czuje się na zewnątrz niż wewnątrz – im więcej światła, tym lepiej. Jak na ironię, świetnie działa tryb nocny, dzięki któremu możesz „wyczarować” bardzo fajne zdjęcie mimo niemal całkowitej ciemności! Pamiętam, że niezłe zdjęcia nocne potrafił też robić średniobudżetowy Samsung Galaxy A6+ (przeczytaj recenzję Galaxy A6+), ale za dnia nie potrafił odwzorować tak ładnie kolorów i szczegółów, jak robi to teraz Galaxy A52. Widać między nimi niemal 3 lata różnicy. Wniosek – Samsung nie spoczywa na laurach, lecz ciągle stara się udoskonalać swoje produkty.

Samsung Galaxy A52 recenzja

HDR dość mocno podbija kolory, ale nie należy go przekreślać. Sam dość często go używałem. Podobał mi się także aparat szerokokątny, który nie zniekształcał zbytnio boków fotografii, także poprawnie rejestrował kolory. Jak zwykle najmniej używałem obiektywu makro – w tego typu fotografiach stawiałem na główny aparat 64 Mpix. Trzeba jednak przyznać, że Samsung zrobił krok do przodu zwiększając w makro matrycę ze standardowych 2 Mpix (tyle zwykle jest w średniej półce) do 5 Mpix. Na pleckach brak za to klasycznego teleobiektywu.

Samsung Galaxy A52 recenzja

Na uwagę zasługuje też rozbudowana aplikacja aparatu, gdzie znajdziesz – oprócz trybu nocnego – takie tryby, jak m.in. żywność, zwolnione tempo czy pro.

Audio

Już Samsung Galaxy A51 potrafił bardzo pozytywnie zaskoczył jakością dźwięku. Tegoroczny Galaxy A52 jest jednym z niewielu smartfonów, który został wyposażony zarówno w złącze 3,5 mm, jak i głośniczki stereo!

Samsung Galaxy A52 recenzja

Emitowany dźwięk jest czysty i odpowiednio głośny. Nie musisz martwić się o szumy czy kiepskie basy. Tu jest wszystko tak, jak być powinno, oczywiście patrząc przez pryzmat ceny urządzenia. Mały minus to brak słuchawek w zestawie startowym, co nie zmienia faktu, że to jeden z najlepszych telefonów do słuchania muzyki w tej cenie.

Bateria Galaxy A52

Akumulator litowo-jonowy (Li-Ion) zastosowany w Galaxy A52 ma 4500 mAh pojemności. Nie jest to mało, ale „na papierze” nie jest to też najwięcej. Jak sprawdza się bateria w praktyce?

Samsung Galaxy A52 recenzja

Smartfon wytrzymuje bez ładowania spokojnie 1,5 dnia przy standardowym użytkowaniu, tj. korzystaniu z Internetu i wykonywaniu połączeń głosowych. Jest to niezły wynik na tle konkurencji, ale też niczym nie porywa. Przy okazji Samsung zadbał o bardzo szybkie ładowanie – Galaxy A52 naładuje się od 0 do 100% w 1,5 godziny! Potrzebna do tego jest jednak ładowarka 25 W, której jednak brak w zestawie (jest zwykła 15 W, co wydłuża ładowanie do ponad 2 godzin).

Podsumowanie

Samsung Galaxy A52 jest niemal pozbawiony wad. Producent stwierdził, że liczy się przede wszystkim nie wygląd, a wnętrze, stąd zdecydowanie bardziej plastikowa obudowa, za to lepsze podzespoły niż rok wcześniej.

Bo Samsung Galaxy A52 posiada szereg ulepszeń względem Galaxy A51: jeszcze lepszy ekran Super AMOLED 90 Hz ze skuteczniejszym skanerem linii papilarnych, wreszcie naprawdę udany aparat fotograficzny, otrzymał pyło i wodoodporność oraz mocniejszą baterię zachowując jednocześnie bardzo dobrą jakość dźwięku. Użyty procesor z najtańszym wariantem 6 GB RAM nie jest demonem prędkości, ale nie przynosi wstydu i dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Masz też możliwość wyboru: wolisz tańszy wariant Galaxy A52 LTE, a może Galaxy A52 5G za dopłatą? Ten drugi ma ponadto Snapdragona 750G i 6-8 GB RAM-u. Smartfon producenta Samsung z pewnością nie jest najtańszy w swojej klasie (choć jest jednym z tańszych wodoodpornych smartfonów!), ale ma wiele zalet – zwłaszcza ekran Super AMOLED – które mogą zdecydować o tym, że to właśnie on będzie Twoim następnym wyborem!


Zalety:

  • śliczny ekran Super AMOLED 6,5″ 90 Hz
  • aparat fotograficzny
  • jakość dźwięku
  • wodoszczelność (IP67)
  • bateria z szybkim ładowaniem
  • głośniki stereo
  • Android 11 z One UI 3.1
  • niezła kultura pracy
  • aparat do selfie 32 Mpix
  • złącze 3,5 mm

Wady:

  • (jeszcze) dość wysoka cena
  • plastikowa obudowa
  • brak słuchawek i ładowarki 25 W w zestawie

Alternatywne modele w podobnej cenie: OPPO Reno 5 Lite, OPPO Reno 4 Z 5G, Motorola Moto G 5G Plus.


Zdjęcia z aparatu Samsung Galaxy A52 do pobrania w oryginalnym rozmiarze:

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Oceń tą stronę
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Jest to moja 1 w życiu opinia o sprzęcie elektronicznym na internecie. Telefon posiadan od 2 lat, ale tak mnie użekł że postanowiłem napisać komentarz na korzyść telefonu. Telefon jest świetny, wcześniej miałem a50, również byłem zadowolony ale nie aż tak. Jeszcze wcześniej jakieś huiaweje, xiaomi, xperie itp. Mniejsza. Telefon jest baaardzo wytrzymały, kupiłem go zaraz po narodzinqch mojego syna więc był on często używany jako samochodzik czy klocek czy piłka. Telefon mimo wielu upadków żyje i nic po za porysowaną szybką mu nie ma. Telefon działa szybko. Lubię czasem pograć w gry jak cod czy ML i nie laguje nic. Mam wszystkie możliwe gieldy kryptowalutowe pobrane na telefon i również nic złego się nie dzieje.
Jedynym minusem jest gniazdo ładowania które raz mi się popsuło, koszy naprawy 120zl.
Wodoodporność działa, wskoczyłem do wody z telefonem w kieszeni i nic mu się nie stało. Zanurzyłem się wtedy na ok 1.5m
Nigdy nie miałem lepszego telefonu, gorąco polecam.

Naprawdę ekran jest czytelny na słońcu?? No to jestem w szoku!! Byłem przekonany, że na słońcu, to ten Samsung by spłonął…hahahaha

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.