Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Zaskakująco atrakcyjny Redmi Note 9 – recenzja

18
Redmi Note 9 recenzja

Redmi Note 9 wskazał mi, dlaczego jest jednym z liderów w swojej klasie cenowej. Wygląda bardzo ładnie, jest dobrze wykończony, ma 4 aparaty, duży ekran i bardzo mocną baterię. Czego chcieć więcej za mniej niż 1000 zł? Zapraszam do recenzji Redmi Note 9!


Nowsza generacja (Xiaomi) Redmi Note 11:

Wygląd i komfort użytkowania

Fajne pierwsze wrażenie. Smartfon nie wyróżnia się z tłumu podobnych urządzeń, ale nikt tego nie wymaga od tej półki budżetowej. Ważne, że pod względem jakości wszystko jest na swoim miejscu.

Redmi Note 9 test

Urządzenie jest dobrze spasowane, nic nie trzeszczy, a tylne plecki przypominają szkło i tak samo szybko się brudzą. Niestety jest to plastik, ale za to dobrej jakości. Podczas użytkowania nie pojawiła się na nim żadna większa rysa. Smartfon nieźle leży w dłoni dzięki odpowiednio zagiętym pleckom. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest dość szeroki, więc niektórym osobom może gabarytowo nie odpowiadać. Za to jego masa wydaje się być idealna. Smartfon nie jest ani za ciężki, ani za lekki. Jest także dobrze wyważony, gdyż ani góra nie „ucieka”, ani dół nie ciąży.

Testowałem egzemplarz w zielonej wersji kolorystycznej, w której w zależności od kąta padania światła zmienia się jej odcień. W przypadku niedrogiego smartfona taki zabieg sprawia, że urządzenie wydaje się być droższe niż jest w rzeczywistości. Mi ten kolor odpowiadał – oczywiście każdy ma swoje gusta i preferencje. Uspokajam – smartfon jest dostępny także w innych barwach. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Redmi Note 9 test

Kolejna rzecz, której nie sposób nie zauważyć, to aparat. Jest on ulokowany na charakterystycznej wyspie. Jednym taki design może się podobać, innym może wydawać się nazbyt udziwniony. Faktem jest, że na tle kwadratowych i podłużnych wysp wyróżnia się. Inna kwestia jest taka, że niestety obiektywy wystają. Ale taka już uroda współczesnych smartfonów.

Jakość plastiku użytego do wykonania obudowy i spasowanie jest na takim poziomie, że czasem można go pomylić ze szkłem. Z racji tego, że wykończenie jest na połysk, niesie to niestety także pewną wadę w postaci szybkiego brudzenia się. Jednak jeżeli zależy nam na wyglądzie, nie będziemy specjalnie na to zwracać uwagi. Smartfon na pleckach – oprócz modułu aparatu – posiada także klasyczny czytnik linii papilarnych umieszczony tuż pod nim. Jest on dobrze wyczuwalny i praktyczny w codziennym użytkowaniu.

Redmi Note 9 test

Po włączeniu smartfona, naturalnie pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest ekran. W tym wypadku mamy do czynienia z dobrym zagospodarowaniem przestrzeni. Ramki są wąskie, podbródek jest lekko zaznaczony, a zamiast kropli łzy mamy dziurkę na przednią kamerką. I szczerze powiedziawszy wolę takie rozwiązanie, szczególnie jeśli jest to rozwiązane tak, jak w przypadku Redmi Note 9. Przede wszystkim otwór na aparat jest niewielki, nie zajmuje nam zatem zbyt wiele uwagi. Smartfon dotarł do mnie z fabrycznie naklejoną folią, której nie zdejmowałem. W moim przypadku była ona dobrze spasowana, nigdzie się nie odklejała, aczkolwiek była widoczna.

Gdy spojrzymy na spód Redmi Note 9 ujrzymy kolejno coraz rzadziej spotykane złącze słuchawkowe, mikrofon zbierający, port USB-C oraz głośnik. Na lewej stronie smartfona znajduje się tacka na karty SIM i kartę pamięci, po prawej stronie zaś znalazły się przyciski głośności oraz klawisz power. Posiadają odpowiedni skok i są dobrze spasowane. Na górze dostrzeżemy tylko mikrofon oraz złącze podczerwieni, które sprawia, że smartfon może funkcjonować jak domowy pilot.

Redmi Note 9 test

W Redmi Note 9 głośnik do rozmów jest ulokowany dość wysoko, ale i dyskretnie. Co ważne jest on stosunkowo długi, więc nie musimy zwracać specjalnej uwagi jak trzymamy smartfona. A – co istotne – rozmowy są bardzo komfortowe. Mówiąc szczerze, byłem zaskoczony jakością jaki prezentował ów głośniczek, przynajmniej jeżeli chodzi o klasyczne rozmowy. Dźwięk był pełny i szczegółowy. Zarówno ja, jak i rozmówca nie mieliśmy najmniejszego problemu z porozumiewaniem się.

Jak już było wspomniane, w smartfonie zaimplementowano klasyczny czytnik linii papilarnych. I to jest najlepsze rozwiązanie dla tego typu urządzeń. Trzeba też nadmienić, że czytnik jest szybki i stosunkowo celny. Rzadko kiedy się mylił.

Wyświetlacz

WyświetlaczIPS TFT 6,53" 60 Hz, 1080x2340 pix, 395 ppi
Aparat tylny48+8+2+2 Mpix, f/1.8 i f/2.2
Aparat przedni13 Mpix, f/2.2

Co możesz oczekiwać po niedrogim telefonie w przypadku ekranu? A no niewiele, a jednocześnie całkiem sporo. Raczej nie spodziewaj się tutaj AMOLED-a. I go nie ma. Jest natomiast całkiem dobry ekran IPS. Oczywiście jak na klasę urządzenia.

Redmi Note 9 test

Wyświetlane barwy są na poprawnym poziomie. Dodatkowo można dostosować ekran do własnych preferencji. W nocy wyświetlacz odpowiednio schodzi z podświetleniem. Nieco inaczej jest w dzień, gdyż jeżeli masz sporo słońca, w niektórych wypadkach jego czytelność może być niewystarczająca. Jednak nie możesz oczekiwać, że ekran będzie dorównywał urządzeniom za parę tysięcy złotych.

Jeżeli chodzi o suche fakty, to otrzymujesz tutaj wyświetlacz o przekątnej 6,53 cala i rozdzielczości 1800 na 2340 pikseli. Daje to zagęszczenie na poziomie 395 ppi, co skutkuje dobrym odwzorowaniem ostrości obrazów. Odświeżanie jest na standardowym poziomie 60 Hz, a ekran przykryty jest szkłem Gorilla Glass 5.

Redmi Note 9 test

Responsywność ekranu stoi na odpowiednim poziomie. Wszelkie gesty i polecenia są odpowiednio odczytywane i wykonywane bez zbędnej zwłoki. Również komfort użytkowania wyświetlacza nie odbiega, a nawet jest wyższy niż można by się tego spodziewać! Zdarzają się co prawda pewne przycinki i spowolnienia animacji, jednak jest to spowodowane specyfikacją, a nie ekranem. Trzeba również zwrócić uwagę, że tryb automatycznego podświetlania dobrze sprawdzał się w codziennym użytkowaniu i nie trzeba było zbyt często go korygować.

Podzespoły Redmi Note 9

ProcesorMediaTek Helio G85, ośmiordzeniowy 2,00 GHz
Pamięć RAM3 GB
Pamięć telefonu64 GB
Slot na karty pamięcitak, do 512 GB

Tak wiele za tak niewiele. Czy można tak powiedzieć w przypadku Redmi Note 9? Na początek liczby.

Redmi Note 9 test

Testowany przeze mnie model wyposażony był w popularnego ostatnio w smartfonach Xiaomi MediaTeka Helio G85 wspartego 3 GB pamięci RAM. Na pliki przeznaczono 64 GB przestrzeni dyskowej z możliwością rozszerzenia o zewnętrzną kartę pamięci. Są też wersje z mocniejszą specyfikacją.

A jak jest w praktyce? Przyzwoicie. Oczywiście jeśli nie oczekujesz płynności i wydajności jak w przypadku kilkukrotnie droższych flagowców. Większość poleceń jest wykonywanych bardzo sprawnie, a aplikacje ładują się dość szybko. Czasem można oczywiście zauważyć zadyszkę, szczególnie jeżeli smartfona nie używaliśmy przez dłuższą chwilę i nagromadziło się sporo powiadomień. Czasami następują także spowolnienia animacji i klatkowanie. Jednak patrząc przez pryzmat ceny, trzeba sobie jasno powiedzieć, że z urządzenia korzysta się komfortowo.



W przypadku nakładki producenta zainstalowana była wersja MIUI 11. Można ją uwielbiać lub nienawidzić. Osobiście korzystam z tej nakładki na swoim prywatnym telefonie Xiaomi Mi 9T (jego recenzję przeczytasz tutaj) i będąc uczciwym musiałem się chwilę do niej przyzwyczaić. Niemniej oferuje ona mnóstwo opcji personalizacyjnych. Dostaniesz tutaj zarówno sterowanie gestami jak i systemowy program do czyszczenia pamięci itp. Warto też dodać, że wyszła już wersja 12 MIUI. Prawdopodobnie również Redmi Note 9 ją dostanie. Niestety podczas testów jeszcze nie była ona dostępna na telefon. Dostałem za to najnowsze aktualizacje bezpieczeństwa.

Redmi Note 9 test

Na Redmi Note 9 można pograć w większość gier. Podstawowe tytuły działają bez problemu. Jeżeli wybierzemy wymagającą graficznie pozycję, to musimy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Gra może nie działać prawidłowo na najwyższych nastawach, poza tym może zdarzyć się sporadyczne przyklatkowanie.

BateriaLi-Ion 5020 mAh
System operacyjnyAndroid 10 z MIUI 11
Wymiary162,3x77,2x8,9 mm
Masa199 g
Dual SIMtak
Czytnik linii papilarnychtak, na tylnej obudowie
Sloty i modułysłuchawkowe 3,5 mm, USB-C, Bluetooth 5.0, NFC
Debiut na rynkuII kwartał 2020

Podczas użytkowania smartfona nie narzekałem na zbyt nagrzewającą się baterię. Ani podczas użytkowania, ani podczas grania. W takich wypadkach była ona co najwyżej ciepła (włączanie nawigacji). Jedynie podczas ładowania można było odczuć wzrost temperatury.

Redmi Note 9 możemy odblokowywać na dwa sposoby. Za pomocą twarzy i czytnika linii papilarnych. Drugi sposób stał się moim głównym sposobem odblokowywania. Po pierwsze jest bezpieczniejszy. A po drugie było to na tyle precyzyjne, szybkie i wygodne, że właśnie tą metodę wybrałem.

Jaki aparat w Redmi Note 9?

Ilość ponad jakość? Czasem tak niestety jest. A jak to wypada w przypadku Redmi Note 9?

W smartfonie tym zastosowano cztery obiektywy główne i jedną kamerkę przednią. Podstawowa jednostka wyposażona jest w matrycę 48 Mpix i światło f/1.8. Oprócz tego możesz skorzystać z aparatu ultraszerokokątnego 8 Mpix (przysłona f/2.2). Całość uzupełniają „oczka” o matrycach 2 Mpix dedykowane zdjęciom makro i do pomiaru głębi ostrości. Na froncie znalazło się miejsce dla aparatu przedniego o matrycy 13 Mpix i świetle f/2.2.

Redmi Note 9 recenzja

A co ma do zaoferowania Redmi Note 9 w praktyce? Na początek aparat główny, bo to nim zapewne najczęściej będziesz robić zdjęcia. Pod względem parametrów wygląda dobrze. W praktyce oznacza to, że przy dobrej pogodzie i wystarczającej ilości światła zrobisz całkiem udane fotki. Będą one miały ostrość oraz odwzorowanie barw na sensownym poziomie. Przydałby się lepszy zakres tonalny, który można nieco poprawić włączając automatyczny HDR. W niektórych przypadkach można zauważyć, że wbudowana sztuczna inteligencja nieco przyostrza zdjęcia. Dlatego ja wyłączyłem ten tryb. Naturalnie im mniej światła, tym gorzej. Zaczynają pojawiać się szumy oraz gubienie szczegółów. Nie będzie to też najlepszy wybór do zdjęć nocnych.


Zdjęcia wykonane przez Redmi Note 9 prezentujemy w poniższej galerii. Pliki w oryginalnym rozmiarze znajdują się do pobrania na samym końcu tekstu.

W smartfonie pomimo braku fizycznego teleobiektywu można rozbić zdjęcia z podwójnym zoomem. Do tego celu jest dedykowany w menu aparatu odpowiedni przycisk. Jest to zoom cyfrowy, a zdjęcie jest robione głównym obiektywem i odpowiednio kadrowane. I tutaj mamy podobną sytuację jak poprzednio. Im więcej światła, tym lepiej. Patrząc na cenę smartfona, oba tryby robione jednym obiektywem są jak najbardziej akceptowalne.

A jak prezentuje się aparat ultraszerokokątny? Mówiąc wprost, jest on słabszy od jednostki głównej. O ile w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych różnice nie są aż tak widoczne, o tyle wystarczy zachmurzone niebo i rysuje się wyraźna różnica. Szczególnie widać to na drobnych fakturach fotografii takich jak trawa, sierść psa, czy drobne liście, gdzie po prostu obraz traci na szczegółach i się rozmywa. Co ciekawe, odwzorowanie barw stoi na całkiem wysokim poziomie. Zatem w przypadku niektórych zdjęć jak najbardziej jest to użyteczny obiektyw.

Całość uzupełniają dwa „oczka” o matrycach 2 Mpix. Dla mnie mogło ich nie być, ale rozumiem potrzebę producenta i związaną z tym strategię. Jeżeli robimy zdjęcia w trybie portretowym, przy dobrym oświetleniu możemy uzyskać ciekawe efekty. Chociaż trzeba zauważyć, że odcięcie obiektu głównego bywa nieco loteryjne i czasem możemy uzyskać niezamierzony efekt. W przypadku obiektywu dedykowanego zdjęciom makro, można powiedzieć, że jest. Nie wnosi zbyt wiele do możliwości fotograficznych smartfona, gdyż zdjęcia wykonane w tym trybie nadają się co najwyżej na portale społecznościowe i to nie zawsze.

Redmi Note 9 test

Pozostaje jeszcze przednia kamerka do selfie. I w tej roli sprawuje się całkiem dobrze. W większości wypadków zdjęcia przez nią wykonywane są ostre. Barwy w odpowiednim oświetleniu również prezentują się naturalnie i ciekawie. Trzeba jednak pamiętać, że aparat potrafi silnie wygładzić twarz, więc jeśli nie lubisz tego efektu to po prostu trzeba wyłączyć odpowiednią funkcję.

Podsumowując: znów trzeba brać pod uwagę klasę urządzenia. Aparat to całkiem mocny punkt specyfikacji i większość standardowych użytkowników będzie z niego zadowolona.

Audio

Jest! W końcu testowałem telefon z… minijackiem 3,5 mm, który jest coraz rzadszy we współczesnych smartfonach. Trzeba to pochwalić. Żyjemy w takich czasach, że flagowe modele nie mają tego portu, a w podstawowych znajduje się na nie miejsce.

Redmi Note 9 na słuchawkach gra nieźle. Na dobrych słuchawkach będzie poprawnym odtwarzaczem muzycznym. Nie należy oczywiście oczekiwać cudów. Dźwięk, który reprodukuje smartfon cechuje niezła scena i dość dobre wysokie tony. Basy są nieco rozlazłe i nieco dominujące, ale to cecha większości urządzeń z niższej niż topowa półki.

Redmi Note 9 test

Zewnętrzne audio jest takie, jak się można spodziewać po tego typu sprzęcie. Masz tutaj do dyspozycji pojedynczy głośnik zewnętrzny. Do podstawowych zadań w zupełności wystarczy. Jest nawet dość donośny. Jednak nie należy po nim oczekiwać cudów. Multimedialnie najlepiej sprawdza się jednak użycie słuchawek.

W przypadku podłączenia smartfona do sprzętu audio za pomocą bluetooth, możesz cieszyć się przyzwoitym dźwiękiem na odpowiedniej głośności. Smartfon w tym wypadku Cię nie zaskoczy, ale także nie zawiedzie. Nie miałem również żadnych problemów ze stabilnością połączenia.

Bateria

Potęga w energii. Redmi Note 9 ma nie byle jaką baterię. Jej pojemność wynosi 5020 mAh! Jednak pojemność to nie wszystko. Na szczęście tutaj przekłada się ona na odpowiednio długie działanie na jednym ładowaniu.

Przy normalnym użytkowaniu smartfon wytrzymywał dwa dni. Jest możliwe oczywiście wcześniejsze jego rozładowanie, ale trzeba się o to postarać. Taka sytuacja ma miejsce jeśli długo gramy w gry lub korzystamy ze smartfona jako nawigacji przez dłuższy czas. A i tak poziom SoT zazwyczaj wynosi około siedmiu godzin, co jest wynikiem więcej niż dobrym. Dlatego bateria jest jedną z najważniejszych zalet Redmi Note 9.

Redmi Note 9 – czy się opłaca?

Redmi Note 9 to interesujący smartfon ze średniej niższej, a nawet budżetowej półki. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę to, że testowałem smartfona w tej bardziej podstawowej wersji. I jak na kwotę, którą trzeba za niego wydać – a jest to niecałe 800 zł – spisał się nad wyraz dobrze.

Całe urządzenie prezentuje się interesująco, dostajesz niezły zestaw aparatów, świetną baterię i poprawny wyświetlacz. Na możliwości audio również nie powinieneś narzekać. Specyfikacja jest adekwatna do klasy urządzenia i jeżeli nie przeszkadzają nam sporadyczne przycięcia, to będziesz zadowolony z jego kultury pracy. Możesz także wybrać wersję mocniejszą, która jest niewiele droższa.

Ogólnie Redmi Note 9 wywarł na mnie pozytywne wrażenie! Jeśli szukasz smartfona do 1000 zł, a nawet za niższą cenę, to ten model jest jednym z tych, które powinieneś rozważyć w pierwszej kolejności!


Nowsza generacja (Xiaomi) Redmi Note 11:

Zalety:

  • jakość wykonania
  • możliwości fotograficzne
  • bardzo mocna bateria
  • atrakcyjna cena
  • możliwości personalizacyjne
  • złącze 3,5 mm
  • rozmowy dobrej jakości
  • skuteczny czytnik linii papilarnych
  • niezły i duży ekran…

Wady:

  • …choć mógłby być nieco jaśniejszy
  • czasem przyklatkuje – warto nieco dopłacić do wersji z 4 GB RAM
  • podatny na zabrudzenia

Alternatywne modele w podobnej cenie: OPPO A1k, Redmi Note 8T, HTC Desire 19+.


Zdjęcia z Redmi Note 9 do pobrania w oryginalnym rozmiarze:

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Oceń tą stronę
Subscribe
Powiadom o
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

4 aparaty to jakiś żart stary Samsung J5 z jednym aparatem robi dużo lepsze zdjęcia , bardzo kiepskie połączenie WIFI w sensie słaby zasięg A jak już przy zasięgu to GSM również cienko oraz irytujące reklamy , czytnik linii papilarnych też pozostawia wiele do życzenia jedyny plus to chyba tylko wygląd i baterie a tak to ogólnie telefon ma więcej wad niż zalet oczywiście redmi 9 4/64 zakup tego telefonu To była jedna wielka pomyłka

Witam jakis inny tel niz ten ..? Jaki pan poleca??

czy ten model posiada funkcję nagrywania rozmowy podczas jej trwania?

czy ten model posiada funkcję nagrywania rozmów

TEN TELEFON JEST BARDZO ZŁY TO NIE CHCE ROBIĆ SKRYNÓW, CZYTNIK LINI PAPILARNYCH NIE DZIAŁA, ROZKLEJA SIĘ EKRAN, DUŻY ZA DUŻY, TE WASZE WYŚWIETLACZE TO OCZOPLĄSU MOŻNA DOSTAĆ.

bardzo dobry chińczyk

Ja mam 4/128 od tygodnia. Jestem na razie zadowolony, jedyne co mnie wkurza to głośność Messengera i Facebooka. Czy ktoś wie jak to ściszyć?

A gdzie jest ikonka radia FM?

Proszę dokładać informacje SAR do każdego telefonu. To istotne bo są wrażliwe osoby na promieniowanie.

Witam. Telefon. Z wyadu ładny. Ale się ciągle zawiesza. Więc uważam że wymienię go szybciej niż myślałam. Pozdrawiam

Witam nie polecam tego modelu z tej racji że ten tel nie posiada diody powiadomień , a poza tym nie ukrywa zawartości wiadomości . Beznadziejny model

A w Ferrari nie zapakuję całego wózka dziecięcego do bagażnika. Wystarczy być świadomym konsumentem. Sposób wyświetlania wystarczy dostosować do własnych wymagań, nikt niczego nie narzuca. Pani komentarz – bezsensowny.

Dobry telefon a z pamięcią 4 i dyskiem 128 jest super.

3/64 GB jest poprawny, ale 4/128 GB faktycznie super!

Zawiesza się i to często jak gram w grę to ciężko mi odebrać jak ktoś dzwoni.

Telefon jest do dzwonienia, do komunikacji między ludźmi, a nie do rozrywki. Do rozrywki są smartfony za kilka tysięcy zł. Telefon za niecałe 800 zł nie nadaje się do tego. Szczególnie do gier wymagających dużych zasobów pamięciowych. W dobie powszechnego dostępu do informacji w tym internetu Jak to się mówi „widziały gały co brały”. Dlatego pisać bzdury każdy umie, ale mądrze już nie.

Masz wersję z 3 GB RAM?

Telefon jest super!

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.