Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Najlepszy powerbank solarny – ranking TOP 10 2024

avatar
2
zdjęcie przedstawiające ogniwa solarne/fotowoltaiczne

Dobre i tanie powerbanki solarne nie są jeszcze tak bardzo popularne na rynku, a szkoda. Są one bardzo użyteczne, gdyż można je naładować nie tylko elektrycznie, ale też – jak ich sama nazwa wskazuje – słonecznie. Czy mamy do czynienia z perpetuum mobile? Czy zakup powerbanka solarnego jest opłacalny? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Doskonałym rozwiązaniem na problem rozładowanych telefonów i tabletów w miejscach bez dostępu do prądu może okazać się powerbank solarny – przenośne urządzenie pozwalające na ładowanie solarne, posługując się tylko i wyłącznie energią słoneczną. Przejdźmy zatem do konkretów – na jakie elementy zwrócić uwagę kupując powerbank solarny? Oto niezbędne wskazówki.

Powerbank solarny – pojemność

Jaki powinien być najlepszy powerbank solarny? Ważna jest oczywiście pojemność baterii, ale nie tylko!

Pojemność powerbanka (nie tylko solarnego, ale oczywiście również) powinna być dwa lub trzy razy większa niż możliwości baterii ładowanego urządzenia. W dużym skrócie, jeśli podaż smartfona plasuje się w granicach 2500-6000 mAh, wymaga to w konsekwencji 5000-12000 lub 7500-18000 mAh mocy przenośnej ładowarki.

W 2024 roku najczęściej spotkamy się ze smartfonami o akumulatorach rzędu 5000 mAh (wszystkie przedziały cenowe – budżetówki, średniaki czy flagowce klasy premium). Wysokiej jakości powerbank solarny powinien umożliwiać naładowanie telefonu do pełna ok. dwa razy – optymalna pojemność baterii takiego urządzenia to około 10000 mAh, ale naturalnie im więcej, tym lepiej.

Powerbank solarny – porty USB

Powerbanki solarne wyposażone są w minimum 2-3 porty USB. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie gwarantujące możliwość ładowania kilku urządzeń w jednym czasie. Często można jednak dostrzec, że poszczególne wtyczki mają inne oznakowania (np. 1 A lub 2.1 A).

 • 1 A – ładowanie standardowe dla powerbanków
 • 2.1 A – ładowanie błyskawiczne (zbliżone do ładowania przy pomocy sieci elektrycznej)

Wracając na chwilę do punktu pierwszego (pojemność) – jeśli zamierzasz ładować kilka urządzeń w jednym czasie, warto zakupić powerbank solarny z nieco większą mocą (np. 15000-20000 mAh).

Podłączenie powerbanka do ładowanego urządzenia jest banalnie proste. Wystarczy odpowiedni kabel USB/USB-C i… po kłopocie!

Powerbank solarny – obudowa

Obudowa powerbanka solarnego powinna być poręczna (kompaktowe wymiary) i wytrzymała, a co za tym idzie – wykonana z twardego materiału (np. aluminium). Warto zakupić urządzenie pokryte ochronną gumą antypoślizgową oraz tworzywem odpornym na zachlapania, ewentualnie materiałem skóropodobnym.

Każdy z nich ma panel fotowoltaiczny (panel słoneczny). Co ciekawe, nieliczne modele telefonów zostały wyposażone w taki panel, jak np. Sharp SOLAR PHONE SH002 z Kraju Kwitnącej Wiśni (zobacz więcej nietuzinkowych telefonów z Japonii).

Powerbank solarny – dodatki

Powerbanki solarne w zależności od jakości wykonania, ceny oraz producenta są wyposażone w różne gadżety. Mogą to być uchwyty i breloczki umożliwiające przymocowanie urządzenia do paska lub kluczyków samochodowych, wbudowane przewody, wskaźnik naładowania (wyświetlacz LCD lub świecąca dioda), a nawet lampki typu LED.

Powerbank solarny – cena

Ceny powerbanków solarnych na polskim i zagranicznym rynku są bardzo przystępne. Stosunkowo tanie egzemplarze można kupić w cenie ok. 50-80 zł. Urządzenia tej klasy wyróżniają się pojemnością w granicach 5000 mAh i podstawowymi gadżetami m.in.:

 • świecące diody LED
 • uchwyty
 • breloczki

Bardziej wydajne i funkcjonalne są jednak powerbanki solarne za 200-300 zł. Oferują one bezprzewodowe ładowanie (ładowanie indukcyjne; wystarczy przyłożyć telefon lub tablet do urządzenia), pojemność w granicach 8000-12000 mAh oraz wskaźnik naładowania w postaci wyświetlaczy LED.

Gdzie kupić powerbank solarny?

Powerbank solarny można kupić niemal we wszystkich sklepach stacjonarnych oraz internetowych specjalizujących się w sprzedaży elektroniki. Robiąc zakupy w sieci, warto skorzystać ze specjalnych porównywarek, wybierając odpowiednie cechy konkretnych modeli.

Najpopularniejsze powerbanki solarne 2024:

Jak naładować powerbank solarny?

Powerbank solarny można naładować przy użyciu energii słonecznej lub energii elektrycznej. Jeśli stosujemy pierwszą metodę, warto zwrócić uwagę, aby jak najwięcej promieni padało na panel słoneczny. W przypadku drugiego sposobu, urządzenie należy podłączyć do gniazdka lub komputera przy pomocy gniazda USB (w trakcie ładowania powerbanka, diody powinny się świecić).

Ile czasu ładuje się powerbank solarny?

Czas ładowania powerbanka solarnego zależy przede wszystkim od pojemności urządzenia. Biorąc pod uwagę, że standardowy model ma ok. 8000 mAh, a na panel nieustannie padają promienie słoneczne – powerbank solarny naładuje się w ok. 15-20 godzin (można go oczywiście podpiąć do prądu i osiągnąć podobny efekt w 2-3 godziny).

Jaki powerbank solarny wybrać? – zestawienie TOP 10

Jaka ładowarka solarna? Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, warto pamiętać, aby podczas przeglądania specyfikacji urządzenia zwrócić uwagę na moc (np. 2 W, 5 W, 10 W), ponieważ im większa ona jest, tym szybciej naładuje się nasz powerbank. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku gromadzenia baterii metodą solarną – zależy to w głównej mierze od kąta padania promieni na panel słoneczny.

Zatem, jaką ładowarkę solarną wybrać? Oto nasze zestawienie TOP 10 – ranking powerbanków solarnych.

1. Xtorm Solar Charger Instinct 10000 mAh

Najlepszy powerbank solarny Xtorm Solar Charger Instinct 10000 mAh to doskonała propozycja z dwoma złączami USB (5 V/2,1 A), bardzo wydajnym panelem solarnym (1,2 W), a także ciekawą stylistyką i wysoką jakością wykonania. Jak sama nazwa wskazuje, pojemność urządzenia to równe i okrągłe 10000 mAh.

Obudowa jest dodatkowo wzmocniona karabińczykiem z wbudowanym światełkiem pełniącym funkcję latarki.

2. Manta MPB2001S Sunny 20000 mAh

Kolejny dobry powerbank solarny Manta MPB2001S Sunny 20000 mAh pozwala naładować urządzenie zewnętrzne z mocą do 20 W (szybkie ładowanie). Są tu też najwyższej jakości panele słoneczne, dwa porty USB i skromny wyświetlacz LCD.

Całość jest obudowana nylonową powłoką zabezpieczającą przed przegrzaniem i przeładowaniem. Bardzo dobra ładowarka solarna.

3. PowerNeed ES8000B

Powerbank solarny PowerNeed ES8000B jest dedykowany osobom nie do końca przekonanym o skuteczności rozwiązań bazujących na panelach słonecznych. W związku z tym, oprócz panelu solarnego (6 W) dostępna jest bateria litowo-polimerowa o dość dużej pojemności 8000 mAh.

Producenci zamontowali również dwa porty USB (5 V/2 A), diodę LED (funkcja latarki) oraz wskaźnik naładowania urządzenia. Całość zamknięta jest w estetycznej obudowie zabezpieczonej przed zachlapaniami.

4. Xtorm Solar Charger Impulse 5000 mAh

Powerbank solarny Xtorm Solar Charger Impulse 5000 mAh to przeciętna propozycja wyróżniająca się przede wszystkim wysokiej jakości obudową zabezpieczającą przed zachlapaniami i upadkami ze znacznych wysokości.

Xtorm to znakomity wybór wśród powerbanków solarnych w bardzo przystępnej cenie, szczególnie dla osób uprawiających sport (ze względu na diodę LED oraz specjalny uchwyt karabińczykowy). Znakomita ładowarka solarna mimo niezbyt dużej pojemności ogniwa.

5. PowerNeed ES-6

Powerbank solarny PowerNeed ES-6 przypomina kształt portfela i wygląda naprawdę imponująco. Jest wodoodporny, posiada otwory umożliwiające powieszenie urządzenia, a co najważniejsze – można go kupić w przystępnej cenie.

Dysponuje monokrystalicznym panelem solarnym (9 W) oraz jednego gniazda USB (5 V/1,8 A).

Powerbank solarny marki Extralink EPB-092 ma słuszną pojemność rzędu aż 20000 mAh. Według naszych założeń wystarczy on dla Ciebie ze sporym zapasem! W dodatku nie jest drogi, gdyż jego cena nie przekracza obecnie 100 złotych. Całkiem nieźle!

To kompaktowych rozmiarów urządzenie wyposażono w 4 zintegrowane kable różnych łącz czy panel solarny 1 W. Jest tu też podwójna latarka LED. Całość zamknięta jest w wytrzymałem i stylowej obudowie. Ciekawa pozycja na naszej liście powerbanków z panelem słonecznym.

10000, 12000, a nawet 20000 mAh to jednak dla Ciebie zbyt mało? Chcesz naprawdę bardzo dużo zapasu energii na podróż? Wybierz tego powerbanka słonecznego o pojemności aż 30000 mAh! To w zasadzie „niemal” ten sam model, co poprzednio. Niemal, gdyż jego pojemność jest o 50% większa!

Extralink EPB-093 nie ma 20000, lecz aż 30000 mAh pojemności! Wszystko pozostaje po staremu, a oba powerbanki różnią się tylko pojemnością ogniwa i – naturalnie – ceną. W przypadku EPB-093 wynosi ona około 135 zł.

8. PowerNeed S20000B 20000 mAh

Kolejny powerbank solarny o słusznej pojemności 20000 mAh. Tyle zapewnia PowerNeed S20000B. Jego panel ma 1,5 W i wspiera szybkie ładowanie Quick Charge 3.0. Dzięki niemu naładujesz szybko swojego smartfona przy pomocy USB. Ba – możesz ładować 2 urządzenia jednocześnie z racji obecności 2 gniazd USB!

Zastosowano tu m.in. baterię litowo-polimerową (Li-Po), która jest lekka i mała. Producent zapewnia o jej sporej żywotności. Dzięki diodzie LED ten powerbank może służyć za latarkę w sytuacjach awaryjnych, a w dodatku ma wbudowany wskaźnik naładowania. S20000B ma jeszcze wiele zalet – wszystko to w cenie nieco ponad 200 złotych.

9. Setty 5000 mAh

Nie musisz jednak wydawać 100 czy 200 złotych na powerbank solarny. Możesz na to przeznaczyć dosłownie ułamek tej ceny! Spójrz na Setty 5000 mAh – ten gadżet możesz nosić przy kluczach!

Niska cena i maksymalna kompaktowość tego powerbanka słonecznego to jego niewątpliwie największe zalety. Co prawda pojemność jest tu znacznie mniejsza od konkurencji, ale coś za coś. Mimo niewielkich rozmiarów i b. atrakcyjnej ceny, nie zabrakło tu 2 złącz, wskaźnika naładowania ogniwa i latarki LED. Co dla wielu może być nie bez znaczenia, ten powerbank solarny jest pyło i wodoszczelny na poziomie IP66! Maksymalna moc wyjściowa wynosi 5,1-10 W, maksymalne napięcie wyjściowe to 5 V, a natężenie 2 A. W Setty 5000 mAh zastosowano ogniwo typu litowo-jonowego (Li-Ion).

10. 4SMARTS TitanPack Flex 10000mAh

Na koniec kolejny powerbank solarny, którego pojemność baterii wynosi równe 10000 mAh (ogniwo typu Li-Po). Liczba portów wyjściowych to 2 gniazda. Obudowa powerbanka 4SMARTS TitanPack Flex 10000mAh zbudowana jest z ABS-u, a więc bardzo wytrzymałego plastiku, z którego wytwarza się choćby klocki LEGO.

To następny powerbank zdolny do absorpcji promieni słonecznych w naszym zestawieniu, który nie przekracza kwoty 200 złotych. Jakie urządzenie chcesz naładować? Może to być smartfon, tradycyjny telefon komórkowy czy tablet – zrobisz to z mocą 18 W.

Powerbank solarny – na jakie elementy zwrócić uwagę przy zakupie? Podsumowanie

Powerbank solarny to świetne rozwiązanie na wakacyjne wyjazdy. Można go naładować przy pomocy promieniowania słonecznego. Trwa to zazwyczaj do kilkunastu godzin (w zależności od pojemności), jednak jest to metoda proekologiczna, w związku z czym z miesiąca na miesiąc zyskuje wielu zwolenników. W awaryjnych sytuacjach naładujesz nim swój telefon, smartfona, tablet czy inne urządzenie, gdy jesteś z dala od domu – np. na weekendowym wypadzie na świeżym powietrzu z dala od gniazdka.

Przy zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pojemność urządzenia, ilość portów USB, dodatki (np. elektroniczny wyświetlacz, uchwyty, świecące mocne diody LED), cenę oraz materiał z jakiego urządzenie zostało wykonane.

Ceny powerbanków solarnych są bardzo zróżnicowane, ponieważ zaczynają się od kilkadziesiąt złotych (ok. 40-50 zł), a dochodzą nawet do 400-500 zł. Z kolei ich pojemność waha się między 5000 a nawet 20000 mAh!

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

 • Na jakie elementy zwrócić uwagę kupując powerbank solarny?
 • Gdzie kupić powerbank solarny?
 • Ile kosztuje powerbank solarny?
 • Jakie pojemności powinien mieć powerbank solarny?
 • Jak naładować powerbank solarny?
 • Ile czasu ładuje się powerbank solarny?
 • Jaki powerbank solarny wybrać?

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Najtańszy powerbank solarny może kosztować około 50 złotych, ale bardziej zaawansowane urządzenia mogą być wielokrotnie droższe, a ich ceny oscylować wokół kwoty ok. 500 złotych.
Warto postawić na powerbanka solarnego o sporej pojemności wspierającego szybkie ładowanie. Nie bez znaczenia będzie też liczba - i typ - portów USB. Bardzo użytecznym dodatkiem będzie ekran LCD/LED informujący o poziomie naładowania powerbanka.
Tak! Zwykłego powerbanka musisz naładować tradycyjnie, aby później - np. podczas podróży - uratować nim niejednego smartfona czy tableta. Powerbank solarny ma tę przewagę, że może się jeszcze sam podładować, jeżeli zostanie wystawiony na promienie słoneczne.

star ocena
4.5/5 - (996 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Zawodowy copywriter specjalizujący się w pisaniu artykułów dla branży telekomunikacyjnej. Po godzinach pasjonat i sędzia piłki nożnej, a z zamiłowania - gracz przygodowych gier akcji

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czy takie powerbank nie będą czasem wydzielały wiecej ciepła i przez to będą bardziej awaryjne? Wolę proste, ale sprawdzone rozwiązania. Mam już ponad roczny powerbank z lamaxa (15000 mAh) kupiłem go głównie przez metalową obudowę co też lepiej odprowadza ciepło. Mam wrażenie że bardziej żywotny jest

powerbanki można dobre w media expert dorwać, a teraz promocja jest dla uczniów że za wydane 250zł dostaje się dodatkowe 40

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: