Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Powerbank do laptopa – jaki wybrać i ile on kosztuje?

Powerbank do laptopa – jaki wybrać i ile on kosztuje?

Powerbanki do laptopów są znacznie większe od ich odpowiedników do telefonów komórkowych. Różnic między nimi jest jednak więcej. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze banku energii.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022.


Co to jest powerbank do laptopa?

O powerbankach słyszał niemal każdy, lecz gdy pada ten termin, to zwykle ma się na myśli niewielkie urządzenia do podładowania telefonu wtedy, gdy kończy się w nim energia. Mówiąc najprościej, powerbanki do laptopów służą do tego samego, istnieją jednak między nimi kluczowe różnice.

Przede wszystkim powerbanki do laptopów muszą posiadać znacznie pojemniejsze ogniwa, bo akumulatory przenośnych komputerów zużywają znacznie więcej energii niż niewielkie smartfony. Co za tym idzie, również ich gabaryty i waga również będą znacznie większe. Pozytywnym aspektem, związanym z ich rozmiarami jest to, że będą one w stanie naładować również inne, bardziej prądożerne urządzenia.

Powerbank do laptopa – jaką pojemność wybrać?

Najlepszy Internet mobilny do laptopa

Zestaw dla gracza Play

Powerbanki do telefonów komórkowych nie muszą być ani przesadnie wielkie, ani zbyt pojemne. Co prawda dzisiejsze telefony coraz częściej posiadają akumulatory o pojemności około 5000 mAh, ale przenośne banki energii mogą mieć znacznie mniejszą pojemność nawet wynoszącą 2000 mAh, dzięki temu zmniejsza się ich gabaryty, co oznacza, że można je schować na przykład do portfela.

Najpopularniejsze powerbanki o pojemności ponad 15000 mAh 2024:

Kupując powebank do laptopa, trzeba jednak kierować się trochę innym podejściem. W tym wypadku im większa pojemność ogniwa, tym lepiej. Laptopy, notebooki i chromebooki zużywają po prostu zdecydowanie więcej energii, choćby dlatego, że posiadają duże i przez to znacznie bardziej prądożerne wyświetlacze. Dlatego nie powinieneś wybierać akumulatora, który posiada pojemność mniejszą niż około 10 tys. mAh. I powinno to być absolutne minimum, zwłaszcza, że na rynku dostępne są urządzenia, których pojemność sięga nawet 26800 mAh (jak w modelu Hama 200012 Power Pack) czy mniejsze, mające 16000 mAh (takie jak Baseus Powerbank / Rozrusznik CRJS02-A0G Reboost Jump Starter).

Powerbank do laptopa – ile trzeba zapłacić?

Gaming Acer T-Mobile

Trzeba się liczyć z tym, że za powerbank do laptopa będzie trzeba zapłacić znacznie więcej niż za jego komórkowy odpowiednik. Warto jednak pamiętać, że urządzeń jest na rynku tak wiele, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie i na własną kieszeń.

Najtańsze urządzenia kosztują nawet około 130 złotych, jak na przykład Platinet Leather mający 15 tys. mAh pojemności. Te z ogniwami mogącymi pomieścić więcej energii to wydatek około 300 złotych. Dobrym przykładem może tu być Aukey PB-XD26, który cały czas zachowuje rozsądne wymiary, a ma akumulator o pojemności 26800 mAh. Większe i oferujące więcej złącz, a także takie dodatki jak wyświetlacz LED informujący o tym, jak wiele energii zostało już wyczerpane, to wydatek rzędu nawet 1000 złotych. Takim powerbankiem jest Zendure SuperTank. Jego cena w popularnych marketach wynosi około 800 złotych.

Powerbank do 100 zł

Laptopy kupisz u wielu operatorów komórkowych. Oto ich oferty łącza stacjonarnego z laptopami:

Powerbank do laptopa – jakie powinien mieć złącza?

Problemy z naładowaniem sprzętu nie kończą się zawsze tylko na pytaniu o to, skąd wziąć energię. Czasem znacznie ważniejsze wydaje się inne – jak ją dostarczyć?

Zestaw dla graczy T-Mobile

W przypadku ładowania laptopów problem jest znacznie poważniejszy niż przy smartfonach. Te drugie zazwyczaj naładujesz USB-C (jeśli masz nowszy telefon) lub mini USB (jeśli jest starszy). Przy sprzętach z logiem nadgryzionego jabłka musisz już mieć specjalną dedykowaną końcówkę – ale to wszystko! W przypadku laptopów problemów jest więcej, bo producenci proponują wiele odmiennych złącz, często zmieniając je na przestrzeni lat.

Ten problem można rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest naładowanie urządzenia za pomocą USB-C. Najnowsza technologia przewodowego przesyłu danych może emitować moc do 100 W. Trzeba jednak pamiętać, że ładowarka musi być kompatybilna ze standardem USB Power Delivery i w takiej sytuacji warto jest dysponować przewodem dostarczonym przez producenta.

Drugim sposobem jest znalezienie takiego powerbanku do laptopa, który oferuje zestaw odpowiednich końcówek do przewodu. Trzeba jednak upewnić się, czy w opakowaniu znajduje się dokładnie takie, jakiego potrzebujesz, bywają one bardzo do siebie podobne.

Powerbank do laptopa – jaki jest największy?

Powerbank solarny

Określenie powerbank jest bardzo szerokie. Może dotyczyć niewielkich urządzeń, które łatwo jest zmieścić w kieszeni spodni, tych większych, do których podłączymy więcej niż jeden sprzęt, a także tych naprawdę ogromnych, które lepiej jest już nazwać przenośnymi stacjami ładowania.

Mini powerbank

Przenośne stacje ładowania to prawdziwe potwory. Mogą ważyć nawet kilka kilogramów i mieć rozmiary niewielkiej lodówki turystycznej. Ich zaletą jest nie tylko wielka pojemność mogąca sięgać niemalże 100 tys. mAh godzin, ale również wielość złącz. Z takich sprzętów nie korzysta się na co dzień, ale są niezastąpioną pomocą, gdy chcesz zorganizować imprezę w plenerze, popracować na działce – to ostatnie zastosowanie wydaje się wyjątkowo kuszące w czasie gdy home office jest tak popularny. Taki sprzęt to niemal pewność, że komputer nie wyłączy się w najmniej oczekiwanym momencie.

W przypadku tych nietypowych powerbanków trzeba się jednak liczyć z wysokimi kosztami. Xtorm Portable Power Station 300, który ma oszałamiającą pojemność 78 tys. mAh kosztuje około 1500 złotych.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu mobilnego

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Oceń tą stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.