Mini powerbank, a więc powebank kieszonkowy, spełnia te same funkcje, co zwykły powerbank. Jest jednak wyraźnie mniejszych rozmiarów. Czy takie urządzenia mają inne zalety oprócz wygodnych rozmiarów? Czy opłaca się je kupić? Oto 5 najlepszych mini powerbanków w 2024 roku!
- 1. Mini powerbank
- 2. Mini powerbank – na co zwrócić uwagę?
- 2.1. Kompaktowe rozmiary
- 2.2. Pojemność ogniwa
- 2.3. Cena
- 2.4. Rodzaj baterii
- 2.5. Złącza
- 3. Mini powerbank – 5 polecanych modeli
- 3.1. Joyroom JR-QP190 Mini 10000 mAh
- 3.2. Baseus PPMN-A01 Powerbank Super Mini 10000 mAh
- 3.3. Joyroom JR-W020 Mini MagSafe 10000 mAh
- 3.4. Zendure Super Mini 10000 mAh
- 3.5. Aukey PB-N83 Mini Power Bank 10000 mAh
Mini powerbank
Powerbanki do telefonów komórkowych i smartwatchy często ważą około 300-400, nawet 500 g. Półkilowy zapasowy akumulator w kieszeni kurtki czy w torebce? To nie do pomyślenia! Wielu zależy na bardziej minimalistycznych, kompaktowych rozmiarach. Tym bardziej, że dzisiejsze smartfony ważą około 200 g. Czasy, gdy „komórka” ważyła 50-80 g, już bezpowrotnie minęły. Chyba, że szukasz taniego urządzenia bez wielu funkcji, np. telefonu dla seniora. W przypadku takiego sprzętu uda Ci się uzyskać taką wagę.
Ale Tobie zależy bardziej na mniejszych gabarytach zapasowego powerbanku. Smartfon musi ważyć około 150-200 g, nie ma na to siły. Można jednak rozejrzeć się za powerbankiem zajmującym mniej miejsca i odczuwalnie lżejszym. W sam raz do podróży, gdzie nie masz miejsca na ciężkie i dość nieporadne ogniwo. Taki mini powerbank spełnia te same funkcje, co „zwykły” – jest jednak mniejszych rozmiarów. Może to jednak oznaczać wyraźnie mniej pojemny magazyn energii.
Najpopularniejsze mini powerbanki 2024:
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze mini powerbanku?
Mini powerbank – na co zwrócić uwagę?
Oto kilka ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze mini powerbanka.
Kompaktowe rozmiary
Wybierając powerbank w rozmiarze „Mini” to właśnie ten aspekt będzie dla Ciebie najważniejszy i najbardziej decydujący. Zdziwiłbyś się, ale niektóre modele są naprawdę wygodne i kompaktowe – spokojnie zmieścisz je w torebce czy nawet najmniejszej kieszeni. Potrafią ważyć około 150, a nawet mniej gramów! To zazwyczaj znacznie mniej od smartfona wymagającego ładowania, nie mówiąc o większych kuzynach. Przypominam: standardowe powerbanki mogą ważyć nawet trzykrotnie więcej.
Pojemność ogniwa
W większości przypadków właśnie to jest najważniejsze przy wyborze powerbanka, ale niekoniecznie wtedy, gdy potrzebny jest kompaktowy bank energii. Zwykle możesz przebierać w ofertach z ogniwami nawet 20000-30000 mAh, w przypadku mini powerbanków będzie to jednak najczęściej do 10000 mAh pojemności. Choć – jak sam się przekonasz – nie musi to być ścisłą regułą.
Cena
Cena zawsze musi się zgadzać i musi pogodzić nie tylko rozmiary (miniaturyzacja często kosztuje), pojemność ogniwa, ale też markę. Warto wybrać tzw. „złoty środek”, a więc nie kierować się wyłącznie najniższą ceną, ale z drugiej strony nie zawsze opłaca się kupować najdroższe urządzenie. W końcu po co przepłacać?
Rodzaj baterii
Najczęściej spotkasz się z ogniwami typu Li-Ion (litowo-jonowy). Generalnie są one lżejsze od konkurencji litowo-polimerowej (Li-Po), na czym w końcu tu najbardziej Ci zależy, poza tym szybciej ładuje urządzenie i jest bardziej trwała.
Złącza
Zwykle powerbanki – również te bardziej mini – zapewniają kilka rodzajów złącz, czyniąc je bardziej uniwersalnymi. Znajdziesz tu więc najpopularniejsze porty typu USB-C czy microUSB, a także Lightning, choć ten zniknie z rynku UE w 2024 roku. Uwaga: nie wszystkie powerbanki muszą mieć tego samego rodzaju łącza. Upewnij się co do ich obecności przed zakupem lub zaopatrz się w odpowiednią przejściówkę.
No dobrze, ale które modele mini powerbanków warto obecnie polecić w 2024 roku?
Mini powerbank – 5 polecanych modeli
Oto lista 5 ciekawych mini powerbanków, nie tylko pod względem gabarytów, ale także ceny i pojemności ogniwa.
Joyroom JR-QP190 Mini 10000 mAh
Nieduży, lekki, tani i dość pojemny powerbank. Tak może w jednym zdaniu scharakteryzować model Joyroom JR-QP190 Mini 10000 mAh. Ładowanie do 20 W. Cieszy obecność ekranu LED wskazującego poziom naładowania.
Jak sama jego nazwa wskazuje, pojemność baterii wynosi 10000 mAh. Nie jest to szczyt marzeń, ale w sytuacjach kryzysowych każda dodatkowa moc się liczy. Tym bardziej, że – umówmy się – dla smartfona 10000 mAh jest olbrzymią pojemnością, gdyż w ich przypadku najczęściej ogniwa mają dwukrotnie lub więcej mniej mAh. Ten mini powerbank został wyposażony w 4 porty: USB-A, 2x USB-C i microUSB. Waży tylko 172 g, a więc nawet mniej od niejednego smartfona! Przy tym wszystkim jest cienki i tani. Jego cena nie przekracza 90 zł!
Baseus PPMN-A01 Powerbank Super Mini 10000 mAh
Kolejny kompaktowy mini powerbank, tym razem od firmy Baseus. Również i on ma pojemność 10000 mAh, ale nieco szybsze ładowanie o mocy 22,5 W. Ten powerbank wyposażony jest w technologię Quick Charge 3.0. W co jeszcze?
Baseus PPMN-A01 Powerbank Super Mini ma spory ekran LED wyświetlający poziom naładowania baterii, choć samo urządzenie jest niewielkich rozmiarów. Jego długość niewiele przekracza 10 cm, a szerokość i grubość to 54 i 17 mm. Jest więc gabarytowo o połowę mniejszy od przeciętnego smartfona i waży mniej więcej tyle samo (180 g). Producent wyposażył go w 2 porty: USB oraz USB-C. Zestaw startowy zawiera oczywiście odpowiedni kabel. Warto!
Joyroom JR-W020 Mini MagSafe 10000 mAh
Kolejny nieduży i poręczny powerbank i kolejny firmy Joyroom – model JR-W020 Mini MagSafe 10000 mAh. Potrafi on nie tylko ładować smartfona za pomocą kabla, ale robi to także bezprzewodowo! Wystarczy przyłożyć go do tylnej obudowy naszego telefonu (lub etui), o ile ten oczywiście wspiera technologię indukcyjną. Wykonany jest z tworzywa ABS, a więc z tego samego, z jakiego robi się klocki LEGO.
Ważący 175 g powerbank firmy Joyroom ma – jak sama nazwa wskazuje – pojemność 10000 mAh, a do tego 2 porty: USB-A oraz bardzo pożądane przez właścicieli smartfonów USB-C. Jest w stanie ładować urządzenie z mocą do 15 W. Nie ma więc szybkiego ładowania, ale jeżeli komuś zależy na indukcyjnym, to JR-W020 Mini MagSafe będzie idealny. Tym bardziej, że nie jest drogi, a w dodatku ładując nim bezprzewodowo wciąż możemy korzystać ze smartfona – jest na tyle niewielki, że zajmuje tylko część tylnej obudowy!
Zendure Super Mini 10000 mAh
Zendure Super Mini 10000 mAh jest naprawdę niewielkich rozmiarów. Jego nazwa to nie chwyt reklamowy – jest on naprawdę niewielki nawet jak na kompakty! Długość powerbanka to zaledwie 79 mm, a więc połowa niejednego smartfona! Jest przy tym dość smukły i wąski (56×26 mm) i waży 180 g.
Tym powerbankiem naładujesz nie tylko smartfona, ale także tableta. Obsłuży oczywiście także smartwatcha czy inny sprzęt mobilny i to szybkim ładowaniem 18 W (technologia szybkiego ładowania Power Delivery). Zendure Super Mini 10000 mAh posiada 2 porty: USB oraz uniwersalny USB-C. Ma także wyświetlacz ze wskaźnikiem naładowania ogniwa. W przeciwieństwie do konkurencji w naszym rankingu, ten jest wyraźnie droższy, ale w zamian jest nadzwyczaj poręczny i wygodny w użyciu!
Aukey PB-N83 Mini Power Bank 10000 mAh
Ten powerbank Aukey zawstydza inne mini powerbanki swoimi niewielkimi gabarytami. To maluch wśród maluchów! Jego wymiary wynoszą bowiem 80,5×57,7×27,0 mm, czyniąc go jeszcze wygodniejszym do przechowywania. Jest przy tym stosunkowo lekki – jego waga wynosi 174 g.
Podobnie jak większość niedużych powerbanków, także i ten posiada pojemność ogniwa 10000 mAh. Aukey PB-N83 Mini Power Bank wspiera szybkie ładowanie do 20 W (w przypadku portu USB-C) i 18 W (USB-A). Jest oczywiście wyposażony w czytelny ekran LED informujący o poziomie naładowania. Cieszy również niska cena wynosząca około 100 zł. Czego chcieć więcej od kompaktowego powerbanka?