Grywasz namiętnie w gry mobilne? Jeżeli tak, to przydałby Ci się odpowiedni pad do telefonu komórkowego. Na rynku oferowanych jest sporo takich modeli – czy sprawdzałeś je pod kątem zarówno ceny, jak i jakości? Jakie są najważniejsze cechy i funkcje dobrego gamepada?
- 1. Jaki pad do telefonu? Wprowadzenie
- 2. Dedykowany pad do telefonu
- 2.1. Pad do telefonu z wysuwanym uchwytem
- 2.2. Pad do telefonu jako adapter
- 3. Dodatkowy ekran jako pad
- 4. Pad do telefonu – podsumowanie
Jaki pad do telefonu? Wprowadzenie
Sam jestem gamingowym dinozaurem. Pamiętam czasy Pegasusa (popularna u nas w połowie lat 90. kopia Nintendo NES, która… doczekała się własnych podróbek), PSX, a u kumpla grywałem jeszcze w pierwszej dekadzie tego wieku na PS2 i Microsoft Xbox 360. Kilka generacji konsol, potężna przepaść między pierwszym a ostatnim, ale łączyło ich jedno: wygodny (no, na Pegasusie to nie bardzo) pad do gier. To właśnie joypad – czy jak to się wtedy potocznie na niego mówiło „joystick” – służył za kontroler w niezliczonych przygodówkach, platformówkach, bijatykach czy grach sportowych.
Mniej więcej w 2004 r. przesiadłem się na PC, a pada zamieniłem na myszkę – idealną do gier cRPG i strategii. Czasy mijają, a ja sam nie gram na smartfonie, gdyż… no właśnie – brakuje mi pada, bo sterowanie za pomocą ekranu dotykowego w moim odczuciu jest mega niewygodne. Gdybym jednak chciał się przesiąść z np. nieśmiertelnego Heroesa 3, którego można zresztą odpalić na smartfonie, to z jakiego rozwiązania bym skorzystał? Ile kosztują najlepsze kontrolery?
Najpopularniejszy pad na telefon 2024:
Dedykowany pad do telefonu
Rzecz jasna można dokupić ciekawy gadżet do smartfona, jakim jest specjalnie zaprojektowany pad do telefonu komórkowego. Posiada on specjalny uchwyt na telefon, dzięki któremu możemy oddać się świetnej zabawie nie dotykając wyświetlacza!
Pady do telefonu mają różną konstrukcję ze względu na kształt kontrolera. Ten jest podyktowany miejscem, gdzie został wbudowany uchwyt na telefon. Generalnie spotykamy się z 2 rozwiązaniami:
- pad do telefonu wzorowany na sprawdzonym konstrukcjach, zwłaszcza Sony Playstation – wygodny pad z uchwytem na telefon zlokalizowanym nad padem (bez podłączonego smartfona wygląda jak standardowy kontroler)
- pad do telefonu ze smartfonem „wewnątrz” kontrolera – zwykle rozsuwane akcesoria, a całość przypomina dawne PSP czy Nintendo Switch; na lewo i prawo od telefonu znajdują się najważniejsze klawisze, analogi i inne dodatkowe przyciski
Oba są w stanie pracować z naszym smartfonem i oba rozwiązania proponuje m.in. Asus:
Pad do telefonu z wysuwanym uchwytem
Świetnym przykładem tego pierwszego rozwiązania jest Ipega Pg-9129. To niedrogi pad do telefonu komórkowego, którego kupisz już za około 60 złotych. Wyróżnia się dobrą jakością wykonania i od razu widać, że został wzorowany na padzie z Microsoft Xbox 360. O komfort użytkowania nie musisz się więc martwić!
Po lewej stronie znajduje się więc klasyczny kontroler ruchu, jak i gałka analogowa. Po prawej zaś drugi analog i przyciski akcji AB/XY. Stabilne połączenie możliwe jest za pomocą Bluetooth, jest to więc pad bezprzewodowy. I do tego bardzo uniwersalny – współgra nie tylko na urządzeniach mobilnych z Androidem (także tablety) i iOS, ale jest także kompatybilny z PC (Windows XP, 7, 8, 10) i platformą Android TV! Ten pad do telefonu może Ci więc służyć nie tylko do zabawy w gry na telefon, ale także bardziej rozbudowane tytuły na komputer osobisty.
Łączność Bluetooth ma zasięg do 8 metrów, a wbudowany akumulator pozwala nawet na 10 godzin zabawy. To bardzo dobry pad, biorąc zwłaszcza pod uwagę jego naprawdę atrakcyjną cenę zakupu. Musisz go mieć!
Pad do telefonu jako adapter
Drugie rozwiązanie bywa forsowane przez producentów smartfonów, jak np. Xiaomi i Asusa.
Do niektórych ich gamingowych smartfonów można opcjonalnie dokupić gamepada, który nie jest już tak uniwersalny jak to wcześniejsze rozwiązanie – smartfon staje się jego integralną częścią. Takie kontrolery wyposażone są naturalnie zarówno w gałki analogowe, jak i w klasyczne przyciski. Ceny zwykle nie są niskie, ale masz gwarancję otrzymania produktu najwyższej klasy i jakości. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju adapter zamieniający smartfona w mobilną konsolę do gier wideo. Dla wielu będą to najlepsze pady dla smartfona!
Niestety stosunkowo niewiele modeli z gamingowych serii (Xiaomi) Black Shark i (Asus) ROG Phone jest u nas oferowanych, nie mówiąc już o specjalnych padach do gier. Jak jednak widać na powyższym przykładzie, swego czasu sieć Play oferowała w swoim abonamencie gamingowy model ROG Phone wraz z gamepadem!
Jeszcze nie tak dawno temu przynajmniej jeden z producentów smartfonów miał inny pomysł na ciekawy i dobry kontroler do gier.
Dodatkowy ekran jako pad
Mowa oczywiście o południowokoreańskim LG. Koncern nie produkuje już smartfonów od 2021 roku, to jednak swego czasu miał ciekawy i raczej dość nietypowy temat podejścia do gamingu. A w zasadzie nie tylko do niego, choć faktycznie mobilni gracze również mogli z niego skorzystać.
Mowa o dodatkowym ekranie OLED, a więc autorskim pomyśle Dual Screen. Dziś pojawia się coraz więcej smartfonów z elastycznym/rozkładanym wyświetlaczem typu właśnie OLED czy AMOLED, ale LG miało swoją wizję na temat powiększenia powierzchni roboczej smartfona. Zdaje się jednak, że pomysł nie za bardzo wypalił, skoro szefostwo koncernu zdecydowało się ostatecznie opuścić rynek smartfonów. Które modele oferowały takie rozwiązanie?
Było ich kilka, a w oficjalnej polskiej dystrybucji można było kupić (dziś już raczej na rynku wtórnym) flagowe LG V60 ThinQ czy LG G8X ThinQ lub średniobudżetowego LG Velvet. Oba były wyposażane w opcjonalny dodatkowy ekran. Mimo kilku wiosen na karku, smartfony te i dziś nie mają czego się wstydzić pod względem wyposażenia i jakości wykonania.
Specyfikacja techniczna LG V60 ThinQ:
- ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 865 2,84 GHz
- 8 GB RAM
- 128/256 GB miejsca na dane
- ekran p-OLED 6,80″ FHD+ 60 Hz + dodatkowy OLED
- aparat główny 64+13+0,3 Mpix
- aparat do selfie 10 Mpix
- bateria Li-Po 5000 mAh (+ indukcja)
- Android 10 -> Android 13
- debiut I kwartał 2020
Specyfikacja techniczna LG G8X ThinQ:
- ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 855 2,84 GHz
- 6 GB RAM
- 128 GB miejsca na dane
- ekran p-OLED 6,40″ FHD+ 60 Hz + dodatkowy OLED
- aparat główny 12+13 Mpix
- aparat do selfie 32 Mpix
- bateria Li-Po 4000 mAh 21 W (indukcja 9 W)
- Android 9.0 Pie -> Android 10
- debiut III kwartał 2019
Specyfikacja techniczna LG Velvet:
- ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 765G 2,40 GHz
- 6/8 GB RAM
- 128 GB miejsca na dane
- ekran p-OLED 6,80″ FHD+ 60 Hz + dodatkowy OLED
- aparat główny 48+8+5 Mpix
- aparat do selfie 16 Mpix
- bateria Li-Po 4300 mAh 25 W (indukcja 9 W)
- Android 10 -> Android 13
- debiut II kwartał 2020
Swego czasu miałem okazję „pobawić” się tymi telefonami LG. Jeżeli chcesz poznać moje odczucia sprzed 3-4 lat, przeczytaj poniższe recenzje:
Jak można było przeobrazić powyższe smartfony w pada? Wystarczyło wpiąć dodatkowy panel OLED, złożyć odpowiednio zawias pod właściwym kątem i… gotowe! Górny ekran pełnił swoją funkcję, a dolny zmieniał się w gamepad, ale nie z fizycznymi, lecz z wirtualnymi (dotykowymi) przyciskami. Naturalnie wcześniej należało zainstalować odpowiednią aplikację do gamingu. Można było grać na tych LG jak na Gameboy Advance!
Pad do telefonu – podsumowanie
Najlepsze kontrolery i pady do smartfonów z wyższej półki niestety swoje kosztują. To naprawdę zaawansowane gadżety na łączność Bluetooth, nierzadko mające wbudowany mikrofon, czułe gałki analogowe i świetny chwyt oraz ergonomię. W dzisiejszych czasach nie potrzebny Ci Nintendo Switch czy inna mobilna konsola do gier – wystarczy odpowiednio wydajny smartfon i pad do telefonu.
Dopiero z nimi będziesz miał frajdę grając w gry mobilne na telefonie komórkowym! Na co jednak warto zwrócić uwagę przy zakupie oprócz zadowalającej Cię ceny zakupu?
Najważniejsze cechy dobrego pada do telefonu dla graczy mobilnych:
- wysoka jakość wykonania
- odpowiednia liczba przycisków i ich czułość
- ergonomiczny kształt
- możliwość połączenia z innymi urządzeniami (PC, konsole itp.)
- mocny akumulator
Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024: