Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak odblokować telefon nie znając hasła?

avatar
2
jak odblokować telefon bez hasła

Zablokowany telefon jest nie lada problemem, zwłaszcza że producenci smartfonów starają się, aby do Twoich danych nie miały dostępu osoby niepowołane. Na szczęście jest kilka sposobów, jak dostać się do własnego urządzenia, nawet jeśli zapomniałeś do niego wszystkich haseł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak odblokować telefon nie znając hasła?
  • Czy wówczas odblokowanie telefonu jest możliwe?
  • Jak złamać wzór blokady telefonu?
  • Dlaczego warto mieć konto Google?
  • Co nam da przejście do trybu awaryjnego?

Jak odblokować telefon nie znając hasła?

Każdy z nas miał sytuację, w której coś poszło nie tak i okazało się, że nie mamy możliwości odblokować naszego telefonu. W gruncie rzeczy wcale nie trzeba tak wiele – zaszwankować może Face ID, możesz w pośpiechu narysować wzór blokady na ekranie urządzenia i pomylić się. Zdarza się, że po prostu… zapomnisz hasła, wzoru czy innego typu zabezpieczenia.

Jak odblokować taki telefon, nie znając hasła? Co zrobić, aby uniknąć powrotu do ustawień fabrycznych, a tym samym skasowaniem wszelkich danych na smartfonie? W przypadku telefonów z systemem Android może pomóc wykorzystanie konta Google. A jeżeli nie?

Typy zabezpieczeń telefonu

Wyróżniamy 2 główne zabezpieczenia telefonu w formie krótkich kodów. Są to oczywiście PIN oraz PUK.

Jak odblokować telefon? Kody PIN i PUK

Producenci telefonów komórkowych od lat prześcigają się w skutecznym zabezpieczaniu smartfonów przed niechcianym dostępem osób trzecich. Na początku istnienia telefonii komórkowej królowały kody PIN. Wprowadzenie ciągu złożonego z kilku cyfr ciągu było najłatwiejszym sposobem na zabezpieczenie słuchawki – liczba kombinacji była bowiem wystarczająca, aby nie dało się przypadkiem uzyskać dostępu do wrażliwych danych.

Dodatkowo wprowadzono ograniczenie, że dane hasło można niepoprawnie wpisać zaledwie kilka (często 3) razy. Liczba prób przekroczyła dozwoloną liczbę? Telefon zablokowany.

Jak odzyskać kod PIN i kod PUK?

Nie pamiętasz kodu PIN lub wpisałeś go kilka razy niepoprawnie? Spokojnie – po wpisaniu niepoprawnego PIN-u pozostaje ostatni sposób na dostanie się do swojej karty SIM, czyli kod PUK. To specjalna kombinacja składająca się z 10 cyfr, która narzucana jest odgórnie przez operatora i powinna się znajdować na opakowaniu karty SIM.

Coraz częściej stosuje się jednak inne, znacznie bardziej skomplikowane sposoby zabezpieczania urządzenia. Wpisanie odpowiedniego ciągu cyfr owszem, jest może i bezpieczne, ale przy okazji nie jest zbyt wygodne. Żeby móc szybko skorzystać z telefonu zaraz po wyjęciu go z kieszeni, trzeba by wybierać, albo takie same, albo znajdujące się blisko siebie cyfry (jak na przykład „1234”, „2222”), a wiadomo przecież, że takie kombinacje są najłatwiejsze do złamania przez osoby trzecie. Wprowadzenie wyświetlaczy dotykowych umożliwiło wprowadzenie tak zwanych wzorów odblokowujących.

Jak odblokować telefon? Wzory

Samsung blokada wzór

Zasada ich działania jest bardzo prosta – pokazują one 9 różnych pół, przez które użytkownik przejeżdża palcem, można powiedzieć, że wyznacza trasę. Ważne tu jest jednak nie tylko to, które pola zaznaczyłeś, ale również to, w jakiej kolejności się je wybrało.

Dzięki temu liczba kombinacji jest ogromna (około 400 tysięcy), a „wpisanie jej” bezproblemowe, głównie ze względu na to, że nie trzeba odrywać palca od wyświetlacza. Tu również warto postawić na dłuższe, bardziej złożone kombinacje, gdyż zwiększa to bezpieczeństwo danych. Nie jest łatwo złamać wzór blokady telefonu!

Jak odblokować telefon? Czytnik linii papilarnych

Czytnik linii papilarnych w ekranie telefonu

To jedna z najbardziej popularnych, ale też najbezpieczniejszych technologii. Wystarczy zeskanować swój palec, telefon nauczy się naszej kombinacji linii papilarnych i gotowe. Jedno przyłożenie palca i urządzenie odblokowane.

Technologia bazuje na tym, że u każdego z nas linie te przebiegają inaczej. Ze względu na popularność i niezawodność tego rozwiązania producenci stosują te czytniki w coraz tańszych słuchawkach.

Telefony z czytnikiem linii w ekranie

Jak odblokować telefon? Odblokowywanie twarzą

Ostatnią i to najwygodniejszą nowinką jest odblokowywanie telefonu za pomocą naszej… twarzy. Jest to rozwiązanie relatywnie nowe, bo wprowadzone przy okazji premiery telefonu Apple iPhone X. Zasada działania jest bardzo prosta, podnosząc telefon, przednia kamerką robi zdjęcie twarzy i porównuje je z tym, które wcześniej jej dostarczyliśmy. Jeśli podobieństwo jest wystarczające, telefon zostanie odblokowany.

Praktyka pokazuje jednak, że nie wszystkie urządzenia radzą sobie z tym wystarczająco dobrze. Niektóre z nich nie potrafią rozpoznać swojego właściciela jeśli ten założy okulary, czapkę lub maseczkę. Eksperci sugerują jednak, że Face ID nie jest rozwiązaniem doskonałym, więc warto nie polegać tylko na nim.

Jak odblokować telefon? Numerem alarmowym

Jak odblokować telefon przez połączenie alarmowe

Ekran blokady urządzenia można ominąć też w inny sposób, a raczej kilka sposobów. Dotyczy on telefonów mających na pokładzie system Android. Poświęciliśmy temu zagadnieniu osobny artykuł:

Jak odblokować telefon przez połączenie alarmowe

Jak odblokować telefon nie znając hasła?

Odblokowanie karty SIM

Zabezpieczenia w telefonach komórkowych zwykle działają piętrowo. Na przykład najpierw weryfikujesz odcisk palca, a gdy okazuje się, że telefon go nie rozpoznaje (bo na przykład przyłożyłeś nie ten palec, co trzeba, albo masz zabrudzenie na skórze), możesz powtórzyć operację.

Po kilku nieudanych próbach telefon zablokuje możliwość zalogowania się w ten sposób – odcisk palca już Ci nie pomoże. Blokada może być czasowa albo stała i zostanie zniesiona dopiero wtedy, gdy uda się innym sposobem zweryfikować naszą tożsamość. Dlatego też dla bezpieczeństwa warto jest w czasie konfigurowania telefonu od razu ustawić kilka sposobów logowania – dzięki temu, nie znając jednego hasła, będzie można spokojnie zalogować się za pomocą drugiego sposobu weryfikacji, a nawet kolejnego, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Gdy zablokowany telefon informuje Cię, że zbyt wiele razy podałeś błędny kod PIN, a także pyta, czy znasz kod PUK, to rozwiązanie problemu jest bardzo proste. W takiej sytuacji musisz odnaleźć opakowanie, z którego wyjąłeś kartę SIM. Na niej powinien znajdować się kod PUK, który odblokuje telefon.

Jeśli 10 razy wpiszesz niewłaściwy kod PUK, albo okaże się, że go zgubiłeś, niezbędny będzie kontakt z operatorem, od którego kupiłeś kartę. O tym, jak go odzyskać, pisałem w oddzielnym tekście o odzyskiwaniu kodu PUK.

Czy da się odblokować telefon, jeśli powyższe sposoby zawiodły?

Karta Google Play gdzie kupić

Blokada telefonu wciąż jest aktywna? Producenci smartfonów i dostawcy oprogramowania nie ułatwiają dotarcia do danych, jeśli zaginęły nam hasła. To oczywiście w trosce o ich bezpieczeństwo. Telefony komórkowe stały się urządzeniami, w których znajdują się wrażliwe informacje nie tylko na temat naszego życia prywatnego, ale również zawodowego, nasze karty bankowe i tak dalej.

Na szczęście istnieją furtki, które mogą uchronić nas przed bezpowrotną stratą danych. Jedną z nich są funkcje Google. Posiadając telefon z systemem Android należy wejść na stronę https://myaccount.google.com/, gdzie będziesz miał kilka opcji związanych ze swoimi urządzeniami. Tam należy ustawić tymczasowe hasło blokady, które będzie używane zamiast aktualnego hasła. To rozwiązanie zwykle przydaje się, gdy telefon zaginie i chcesz się upewnić, że nikt się do niego nie dostanie, ale i w przypadku zagubienia haseł, to rozwiązanie powinno pomóc. Teraz wystarczy zalogować się nowoustawionym zabezpieczeniem.

Uwaga: po wykonaniu tej operacji należy od nowa ustawić pozostałe metody zabezpieczenia i hasła.

Innym skutecznym rozwiązaniem, gdy pozostałe zawiodły, jest aplikacja dr.fone. Należy zainstalować ją na swoim komputerze (najlepiej z oficjalnej strony), a następnie podłączyć do niego smartfon za pomocą przewodu. Program przeprowadzi Cię przez odblokowywanie – w pierwszej kolejności trzeba wybrać odpowiedni model z listy i uruchomić go w trybie Recovery (tryb awaryjny). Program będzie krok po kroku informował, co dzieje się z urządzeniem i po kilku minutach sprzęt powinien być już odblokowany.

Najpopularniejsze telefony komórkowe 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.2/5 - (11 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Witam jak odblokować hasło Realme Zapomniałam hasła
Gdyyz wrucil telefon z policji

Jak to ,zrobic

pomocy zapomnialem haslo a nie chce go przywracac do ustawien fabrycznych telefon:vivo y33s

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.