Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Heroes 3 na telefon. Bagienna utopia czy rzeczywistość?

avatar
1
Heroes 3 na Androida

Myślałeś o tym, jak odpalić nieśmiertelne – a przede wszystkim oryginalne – Heroes 3 na telefon? Nie jesteś skazany na podróbki i gry imitujące klasykę z 1999 roku! Istnieje bowiem kilka sposobów na granie w kultowych „Herosków” na ekranie swojego smartfona czy tabletu.

Heroes 3 – wstęp

Heroes 3 na smartfona VCMI

Heroes 3 (także Heroes III; dokładniej Heroes of Might and Magic III) to kultowa strategia turowa, która zadebiutowała w… 1999 roku! Mimo grubo ponad 20 lat istnienia, gracze na całym świecie wciąż wracają do tego tytułu ze względu na niebywałą grywalność, klimat i po prostu „to coś”, czego nie mają współczesne gry. Zaryzykuję stwierdzenie, że Heroes 3 to the best game in the world ever!

Gra została wyprodukowana przez New World Computing i wydana przez 3DO. Obie firmy już nie istnieją, a prawa do marki Might and Magic posiada Ubisoft, który… może pomińmy ten wątek. Heroes 3 są dla wielu jedynymi i najlepszymi „Heroskami” i to właśnie ta część jest najczęściej grywana. I to nie tylko na komputerach stacjonarnych czy laptopach!

Jak odpalić Heroes 3 na telefonie?

Heroes 3 na telefonie?

Heroes 3 na smartfona VCMI

Istnieją 3 opcje odpalenia tytułu Heroes III na ekranie swojego smartfona. Są to:

  • ExaGear Strategies – płatny emulator pliku wykonawczego .exe
  • Heroes 3 HD (nie mylić z HD Mod) – płatna wersja Heroes III odświeżona przez Ubisoft
  • VCMI – przepisany na nowo silnik gry, do pobrania za darmo choćby z Google Play!

Emulator ExaGear nie jest darmowy, ale pozwala włączyć Heroesy na telefonie. Emuluje on pliki z rozszerzeniem .exe z Windowsa.

Dla wielu wygodniejszym sposobem będzie Heroes 3 HD Edition od Ubisoftu. To wydana na początku 2015 roku odświeżona wersja oryginalnej trzeciej części, która – naturalnie – nie jest darmowa i swoje kosztuje. Ale to nic – najgorsze jest to, że nie zawiera oficjalnych dodatków w postaci Armageddon’s Blade i Shadow of Death! Gra zawiera więc samą „podstawkę”. Potwarz!

Heroes 3 na smartfona VCMI

Miłośnicy serii (a przynajmniej Heroes III, jak ja) nie uznają Heroes 3 od Ubisoftu i najczęściej grają na komputerach w konfiguracji: podstawowa gra (można kupić oryginalną wersję na GOG-u za kilkanaście złotych; swego czasu dorwałem za 9,99 zł) + oficjalne dodatki Armageddon’s Blade i Shadow of Death, a także HD Mod (fanowska modyfikacja dostosowująca interfejs do szerokich panoramicznych monitorów) oraz fanowski dodatek Horn of the Abyss. Ten ostatni zawiera m.in. nowe jednostki, artefakty, mapy, kampanie, a przede wszystkim nową frakcję! Jest nią Przystań (ang. Cove), a wkrótce ma dołączyć kolejne miasto, mianowicie Faktoria (Factory).

Ale zostawmy już uznawaną przez większość optymalną konfigurację Heroes 3 na komputerze. Skupmy się na VCMI i graniu na telefonie. Tym bardziej, że pozostałe opcje na telefon zostały usunięte z dystrybucji. Ale czym właściwie jest VCMI?

Najlepszy smartfon dla gracza – 10 wydajnych modeli

Czym jest VCMI?

VCMI Heroes na telefon

VCMI to nic innego, jak przepisany od podstaw kod silnika gry Heroes of Might and Magic III w języku C++. Jego pierwotnym zadaniem było stworzenie platformy do moddingu, a więc wprowadzania modyfikacji do oryginalnej gry: nowych jednostek, a nawet miast! I w tym bodaj tkwi największy fenomen Heroes 3 – po przeszło 20 latach gracze tworzą własne armie i frakcje. Niesamowite!

Pod tym względem VCMI należy do kilku znaczących nieoficjalnych (fanowskich) dodatków do Heroes of Might and Magic III. Pewnie kojarzysz, znasz, a może pewnie i nawet grasz w nie na swoim komputerze.

  • WoG (Wake of Gods) – pierwszy poważny i ogromny dodatek stworzony przez fanów, wprowadzał nie tylko nowe jednostki/budynki itp., ale także za pomocą skryptów mnóstwo zmian w mechanice gry
  • VCMI – platforma i całe community będące bazą pod wiele dodatków w postaci choćby gotowych miast/frakcji (np. Pavillon, Forge, Oasis i wiele innych)
  • HotA (Horn of the Abyss) – poważny nieoficjalny dodatek stworzony i rozwijany przez Rosjan, premiera wersji beta 31.12.2011
  • DoR (Day of Reckoning) – kolejny nieoficjalny dodatek; pierwszy oficjalny trailer ukazał się 03.01.2022

Generalnie VCMI jest przeznaczony na systemy Windows, Linux, macOS, ale także na Androida (w najnowszej aktualizacji aplikacji znajdującej się w Sklepie Google Play)! Służy więc nie tylko do moddingu, ale również do odpalenia Heroes of Might and Magic 3 na telefonie!

Jak włączyć Heroes 3 na telefonie z VCMI?

Aby włączyć „Heroski” na swoim smartfonie, należy i tak mieć zainstalowaną grę na komputerze. Osobiście polecam pewną wersję z platformy GOG. Uwaga – VCMI nie działa z HotA, najlepiej mieć więc 2 wersje gry na PC: zwykłą z GOG-a (podstawka + oficjalne dodatki) i ewentualnie osobną z HotA, HD Mod i czymkolwiek chcesz.

Skopiuj i przerzuć na telefon odpowiednie pliki systemowe z folderu Heroes 3 ze swojego komputera. Pomoże Ci w tym to genialne wideo:

Gotowe! Jeżeli wszystko zrobiłeś zgodnie z instrukcją, powinieneś już grać w swoje ulubione Heroes 3 na telefonie!

Heroes 3 na telefonie – podsumowanie

Heroes 3 na smartfona VCMI

Mimo, iż istnieje parę sposobów na odpalenie prawdziwych Heroes of Might and Magic 3 na swoim telefonie, to dziś tak naprawdę nie ma sensownej alternatywy dla apki VCMI. Od teraz gra produkcji nieodżałowanego New World Computing i 3DO może zagościć na Twoim smartfonie!

Miej jednak na uwadze, że VCMI nie jest wolny od błędów, np. związanych ze sztuczną inteligencją. Jest to jednak jedyny słuszny sposób na Heroesy na telefon! Mogą jednak pojawić się pewne problemy techniczne.

Niestety sam stałem się ofiarą bugów… mimo stosowania się do ww. wideo, app VCMI nie tworzy w moim telefonie folderu vcmi-data. Jego ręcznie stworzenie na nic się nie zdaje – apka mobilna nie widzi potrzebnych plików gry skopiowanych z komputera, które w istocie znajdują się na telefonie. Możliwe, że to wina mojego Huaweia P30 (przez EMUI?); na forach istnieje sporo doniesień o problemach z H3 VCMI na smartfonach Huawei (P20 Pro czy nawet topowe Mate’y). Może przyszły update coś pomoże. Mam taką nadzieję, gdyż jest to dla mnie osobiście – obok Icewind Dale i Baldur’s Gate 2 – jedna z 3 zdecydowanie najlepszych gier!

Zobacz też: Fajne gry na telefon po polsku

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (10 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Panie, to wideo ma 6 lat. Teraz dostępny jest Launcher, który prowadzi użytkownika przez proces instalacji krok po kroku.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: