Gry na telefon są bardzo dochodową branżą dla twórców gier komputerowych. Nie wszystkie są jednak płatne – wiele z nich jest darmowych, przynajmniej na Androida. A niektóre z nich są jeszcze spolszczone! Oto najlepsze darmowe gry na telefon w języku polskim.
- 1. Najlepsze gry na telefon w j. polskim
- 1.1. Diablo Immortal
- 1.2. Family Farm Adventure na telefon
- 1.3. Hattrick na telefon (i nie tylko!)
- 1.4. City Island 5 – Sym budynku na telefon
- 1.5. Total Battle: Strategia Wojenna na telefon
- 1.6. League of Legends
- 1.7. Heroes of Might & Magic 3
- 2. Fajne gry na telefon – podsumowanie
- 3. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Najlepsze gry na telefon w j. polskim
Co słychać na rynku gier mobilnych? Które gry mobilne są szczególnie warte polecenia? Które gry na Androida będą OK? Oto najlepsze darmowe gry na telefon komórkowy w języku polskim, które warto mieć na swoim dysku!
Niektóre z nich to gierki nie tylko przeznaczone system Google’a – to gry na Androida i na iOS. W dodatku za darmo! Oto najlepsze darmowe gry mobilne z Google Play i nie tylko.
Diablo Immortal
- Ocena: 4,6/5 (1,16 mln ocen)
- Pobrań: >10 mln
Zaczynamy od mocnego uderzenia! Oto mobilna wersja kultowego Diablo, a więc Diablo Immortal, która jest jedną z najlepszych gier na telefon komórkowy. Premiera tej gry na telefon miała miejsce 2 czerwca 2022 roku. Podobnie jak pozostałe pozycje z serii, jest to klasyczny hack’n’slash, choć przystosowany do gamingu mobilnego. Gra ma świetne oceny i opinie w Google Play.
Fabuła Diablo Immortal toczy się pomiędzy legendarnym i kultowym już Diablo II: Lord of Destruction a Diablo III. Blizzard Entertainment ponownie stanął na wysokości zadania i przygotował gierkę dającą dużą frajdy i satysfakcji. Sam osobiście nie grałem zbyt dużo w Diablo Immortal, ale swego czasu spędziłem wiele godzin na Diablo 2: LoD (solo, closed Battlenet) i pozytywnie odbieram mobilną wersję na telefon. Jestem jednak pewien, że – jak to zwykle bywa – niektórzy ortodoksyjni fani Diablo 1 i 2 będą niechętnie spoglądać na tę pozycję.
A co tu dostaniesz? Możesz grać online na Battlenecie, ale nie musisz się od razu rejestrować, aby wypróbować zeszłoroczną nowość Blizzarda. Możesz bowiem wybrać rozgrywkę jako gość. Do wyboru jest kilka klas postaci, a niektóre są znane ze starszych części Diablo. Wcielamy się więc w klasycznego Barbarzyńcę, Czarodziejkę, Nekromantę czy Krzyżowca (dawny Paladyn) lub coś nowego – Łowcę Demonów lub Mnicha. Każda klasa bohatera różni się naturalnie umiejętnościami i możliwościami, a każdą gra się inaczej.
Rozgrywka – co nie jest niespodzianką – opiera się na expieniu, dropieniu i eliminacji przeciwników. Wśród nich są m.in. niezliczone rzesze demonów, nieumarłych czy innych kreatur. Super! Jeżeli szukasz fajnej gry na telefon na wiele godzin rozgrywki, to musisz wziąć tego Diablo pod uwagę! Można się bawić w tę grę w nieskończoność.
Uwaga – ta gra mobilna ma dość duże wymagania sprzętowe, nie każdy smartfon da radę udźwignąć tę grę. Sama gra zajmuje też sporo miejsca na dysku. To pozycja przeznaczona dla graczy od 17 roku życia.
Family Farm Adventure na telefon
- Ocena: 4,5/5 (474 tys. ocen)
- Pobrań: >10 mln
Wśród darmowych gier nie mogło zabraknąć tego tytułu. Tym razem gra na telefon komórkowy dla nieco młodszych użytkowników, ale i niejeden dorosły znajdzie tu coś dla siebie! Nie jest to więc tylko i wyłącznie przykład gry dla dzieci. Dość bajkowa czy kreskówkowa grafika przestaje razić już po kilku minutach. Podobnie jak wcześniejszy Diablo Immortal, również Family Farm Adventure jest pozycją spolszczoną, przynajmniej jeżeli chodzi o dialogi i polskie nazwy.
Family Farm Adventure stanowi połączenie klasycznej przygodówki, gdzie eksplorujesz świat, a także strategicznej gry ekonomicznej oraz… cRPG. W tym przypadku to jednak nie Twoja główna postać zyskuje więcej doświadczenia, a przez co umiejętności, lecz Twoja wioska (poziom rozwoju). Ta znajduje się na wyspie, która eksplorujesz, zbierasz różne zasoby, które będą Ci potrzebne do stawiania nowych budynków, wykonywania questów czy do handlu.
Zalety Family Farm Adventure? Z pewnością mnóstwo questów, a cała gra opiera się nie tylko na wspomnianej głównej wyspie, a na wielu światach, które podzielone są na osobne etapy. Potrzebujesz całych godzin, aby przejść każdy z nich! Najlepsze we wszystkim jest to, że nie możesz robić wszystkiego od razu, gdyż jesteś ograniczony punktami siły/wytrzymałości (dla starszych graczy: można to nieco porównać do many u czarodziejów i magów). 1 pkt wytrzymałości regeneruje się w 1,5 minuty, a maksymalnie (bez bonusów z questów czy specjalnych napojów) możesz mieć 60 punktów. A to nie koniec.
Na swojej wyspie możesz mieć farmę, gdzie produkujesz żywność. O ile niektóre rośliny są w stanie wyrosnąć w kilka minut, o tyle niektóre potrzebują… aż kilku godzin. Warto je zasiać przed pójściem spać! Z jednej strony może to nieco irytować, z drugiej strony jednak – ta gra na telefon potrafi wciągnąć, jeżeli dasz jej tylko szansę i nie będziesz przejmował się oprawą graficzną, która jest skierowana bardziej do dzieci. Jest to poza tym gra za darmo, choć – jak to zwykle dzisiaj bywa – są tu mikropłatności, które mogą przyspieszyć/ułatwić rozgrywkę na telefonie.
Pomimo tego rozgrywka jest prosta i przyjemna. Nie ma tu też miejsca na nudę! Wejdź do Sklepu Google Play, ściągnij i zainstaluj tę grę!
Hattrick na telefon (i nie tylko!)
Tym razem coś niecodziennego, bowiem… darmowy menadżer piłkarski Hattrick nie jest stricte grą na telefon. To gra internetowa przez przeglądarkę, która została wydana 30 sierpnia 1997 roku! Od tego czasu cieszy się wciąż dość dużą popularnością na całym świecie. Jak się okazuje, sprawdza się on nie tylko na komputery stacjonarne czy laptopy, ale też na urządzenia mobilne.
Tak – świat gry podzielony jest na kraje, tak jak w rzeczywistości. Każdy kraj ma swoje ligi, ale nie kilka, a nawet kilkaset czy kilka tysięcy (np. Polska ma 1024 lig VI poziomu!). Rozgrywka opiera się na rywalizacji online z prawdziwymi i z innymi graczami, ale w przypadku braku aktywnego gracza, kluby w danych ligach mogą być sterowane przez boty. Rozgrywki w Hattricku rozgrywają się nie tylko do spotkań ligowych/krajowych!
W Hattricku odbywają się także cykliczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej! Wokół gry narosła społeczność, która współtworzy grę i dba o zdrową i uczciwą rywalizację. Kolejny smaczek, to realny czas trwania meczów – te trwają 90 minut i zwykle (ligowe spotkania) odbywają się w sobotę lub w niedzielę, a sparingi w tygodniu. Możesz na żywo oglądać spotkanie, choć bez animacji, a z komentarzem meczowym. Jeden pełny sezon trwa 112 dni, a więc przez 1 rok kalendarzowy w grze miną 3 lata. 3 prawdziwe lata to więc 9 sezonów w Hattricku – o tyle zestarzeją się Twoi zawodnicy! Tych możesz werbować ze swojej szkółki ligowej lub kupować w formie licytacji. Przede wszystkim czuć tu piłkarski klimat!
Wszystko to sprawia, że z utęsknieniem czekasz na każdy piątek (to wtedy Twoi piłkarze mogą uzyskać skok treningowy) i na sobotę-niedzielę (mecz ligowy). Dwutygodniowa przerwa w tym menadżerze piłkarskim między sezonami to istna katorga! Wiem co mówię – obecnie od października/listopada 2022 r. prowadzę już swój trzeci zespół piłkarski w Hattricku. Swego czasu, jakoś w latach 2007-2009, zdobywałem nawet 4x mistrzostwo… IX-VII ligi. Polecam tę grę nie tylko w formie przeglądarki na komputer, gdyż sprawdza się również na telefonie! Możesz wybrać np. wersję mobilną.
Czego chcieć więcej?
City Island 5 – Sym budynku na telefon
- Ocena: 4,5/5 (416 tys. ocen)
- Pobrań: >10 mln
Wracamy do gier stricte na Androida! Takim jest też kolejna, bo piąta część City Island. Jeżeli pamiętasz gry z serii SimCity (ja pamiętam jeszcze z czasów PSX) czy Tycoon, to powinieneś być zachwycony!
Ta gra w języku polskim polega na budowaniu miast i całej aglomeracji na izolowanych wyspach (na co zresztą wskazuje sam tytuł). Klasyczny rzut izometryczny w 2D (ale z możliwością przybliżania i oddalania) powinien się sprawdzić nie tylko u młodszych odbiorców, ale także u starych wyjadaczy, którzy mogą tu znaleźć coś dla siebie. Co prawda w City Island 5 nie brakuje mikropłatności, ale umówmy się – praktycznie w każdej dzisiejszej mobilnej grze na telefon komórkowy one występują.
W tym przypadku możesz pobawić się w całkowicie spolszczonym tytułem, a układ interfejsu (nie samej grafiki – tu jest bardziej poważna) do złudzenia przypomina wcześniej wymieniony Family Farm Adventure. I tym razem wszelkie Twoje działania zwiększają Twój poziom doświadczenia, a wraz z nim dostajesz dostęp do nowych technologii i budynków.
Ta mobilna wersja SimCity/Tycoon może Ci się bardzo spodobać!
Total Battle: Strategia Wojenna na telefon
- Ocena: 4,3/5 (64 tys. ocen)
- Pobrań: >5 mln
Total Battle: Strategia Wojenna/War Strategy to nie do końca klasyczna gra strategiczna w stylu legendarnych Stronghold czy Age of Empires na PC. Stanowi ona połączenie tego typu strategii w czasie rzeczywistym i… zręcznościówki. Jak to możliwe?
Na początku gry wybierasz swojego awatara, a pierwszym zadaniem jest odbicie zamku, a raczej ruin. Sam pomysł na bitwę nieco przypomina mi pewną starą grę z Commodore. Po drodze zbierasz żołnierzy, a o wygranej z przeciwnikiem zależy od jej liczby. Ta gra na telefon potrafi wciągnąć, tym bardziej, że możesz odbudować swoje królestwo. Grafika cieszy oko, a każdy odbudowany budynek sprawia frajdę i zachęca do dalszej rozgrywki.
Walczysz tu nie tylko z żołnierzami wroga, ale także z mitycznymi stworami znanymi choćby z gier RPG. Głównym bossem będzie więc ogr, ghul czy nawet wielki zielony smok! Rozgrywka nie ogranicza się jedynie do Twojego zamku i wyzwalania kolejnych dzielnic i ich odbudowywania. Ta gra na telefon nie jest liniowa i możesz w tym samym czasie wykonywać inne zadania czy zwiedzać okolice, gdzie nie zabraknie kolejnych potyczek czy ciężkich walk! Zbieraj zasoby (drewno, żelazo, kamień), aby móc odbudowywać kolejne budynki. Wiele nowych możliwości dostępnych jest po ich odblokowaniu, np. po rozbudowaniu kapitolu.
Ekstra!
League of Legends
- Ocena: 4,3/5 (32 mln ocen)
- Pobrań: >500 mln
League of Legends to – nomen omen – legenda gier mobilnych. Świadczy o tym choćby liczba pobrań na smartfony z Androidem, a więc ponad pół miliarda! Jest ona do ściągnięcia naturalnie w Sklepie Play i jest w języku polskim, choć nie została w 100% spolszczona.
To gra RPG (a dokładniej cRPG), ale nie w stylu Baldur’s Gate, Wiedźmina czy Gothica. Jeżeli lubisz wschodnie czy też orientalne klimaty bliskie mangi/anime i ten rodzaj fantasy, to League of Legends może być grą mobilną dla Ciebie. Ja osobiście preferuję takie starocie cRPG oparte na systemie Dungeon & Dragons, jak właśnie Baldur’s Gate 2 i Icewind Dale. Czuję się staro!
Trzeba przyznać, że system sterowania postaci w League of Legends jest dobrze dopracowany. Lewym kciukiem nawigujesz swojego bohatera po arenach, a prawym walczysz. Do wyboru jest sporo broni, a skoro to gra w stylu RPG, to można spodziewać się nie tylko dropienia, ale też expenia postaci. Wraz z jej levelowaniem możliwości rosną, ale przeciwnicy również stają się coraz groźniejsi i trudniejsi do pokonania.
Heroes of Might & Magic 3
Tak! Dlaczego nie zagrać w Heroesy na swoim telefonie komórkowym? Wszak jest to możliwe dzięki VCMI! O tym, jak możesz je odpalić na smartfonie, napisałem w tym artykule. No to jak, może szybka rozgrywka w Heroski w wersji mobilnej?
Tak naprawdę nie jest to ani inna wersja tej legendarnej gry na urządzenia mobilne, lecz jej port na smartfony. Jej światowa premiera na komputery PC miała miejsce w 1999 roku, ale jej społeczność jest wciąż żywa – nie brakuje nowych nieoficjalnych dodatków i całych platform (WoG, HoTA, VCMI, ERA itp.) czy mniejszych modów. Ta gra ma duszę i wielką historię, która cały czas jest pisana! W historii branży gier komputerowych aż tak mega długa żywotność tytułu jest naprawdę bardzo rzadka.
W „wersji mobilnej”, a więc z VCMI, możemy grać w podstawową wersję Heroes of Might and Magic 3 + 2 oficjalne dodatki, a więc Armageddon’s Blade i The Shadow of Death. Nie muszę mówić, że gracze wcielają się w rolę bohaterów, a więc dowódców armii, którzy walczą z przeciwnikami w systemie turowym. Jeżeli masz >30 lat to na pewno grałeś w tę grę, a teraz możesz to zrobić na telefonie! Jeżeli jednak nigdy nie miałeś styczności z Heroes 3 (czy jest to możliwe?), to zachęcam do spróbowania!
Uwaga – ta gra silnie uzależnia! Sam jestem uzależniony od 2001 roku…
Fajne gry na telefon – podsumowanie
Powyższe darmowe gry na Androida (i nie tylko) w języku polskim mogą być dla wielu ciekawą formą spędzenia wolnego czasu. W naszym rankingu na Androida zabrakło takich hitów, jak chociażby Angry Birds, Pokemon GO! czy – co osobiście bardzo lubię – Empire City (polecam dla fanów serii Civilisation), gdyż nie są one w j. polskim, lecz w j. angielskim. Takie tytuły znajdziesz w tym artykule.
Jeżeli szukasz fajnych gier na telefon po polsku, to jedna z powyższej piątki powinna trafić w Twoje gusta. W naszym zestawieniu znajdują się bowiem zarówno gry strategiczne, przygodowe, ekonomiczne i ich różnego rodzaju mixy. Nie ma tu miejsca na nudy!
Każdy ma oczywiście swoje ulubione i najlepsze gry mobilne. Wśród bardzo udanych pozycji nie sposób też nie wspomnieć o mobilnej wersji Call of Duty Mobile, Super Mario Run, Harry Potter: Puzzles & Spells. W Sklepie Google Play bardzo dobre oceny ma też Wiedźmińska Gra Karciana GWINT za które odpowiada rodzime studio CD Projekt.
Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024:
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu większość gier mobilnych była w j. angielskim, ale dziś znajdziesz sporo gier na telefon po polsku. Wśród nich można wymienić m.in. Diablo Immortal, Family Farm, City Island 5 czy Total Battle.
Tak, a przynajmniej większość z gier mobilnych na telefon w j. polskim jest bezpłatna. W wielu przypadkach znajdziesz jednak mikropłatności - dzięki niewielkim opłatom możesz znacząco zwiększyć walory gry.
W większości przypadków nie, ale istnieją tytuły, które możesz grać poprzez przeglądarkę internetową zarówno na komputerze, jak i smartfonie.