Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?

avatar
7
grafika przestawiająca nowoczesnego smartfona trzymanego w lewej dłoni na tle stołu

Obawiasz się, że twój telefon może być podsłuchiwany, albo że ktoś śledzi Twoje wiadomości? W tym tekście podpowiadamy, jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu. Ale jak wykryć podsłuch na swoim telefonie komórkowym?

Smartfon – uniwersalne urządzenie

Smartfon stał się naszym podstawowym narzędziem, którym komunikujemy się ze światem. To właśnie za jego pomocą prowadzimy rozmowy telefoniczne, wymieniamy się wiadomościami, za jego pomocą robimy zakupy, obsługujemy banki, sprawdzamy kursy akcji, czytamy o tym, co wydarzyło się na świecie. I tu pojawia się problem, jeśli wszystko odbywa się za pomocą smartfona, to ktoś, komu uda się otrzymać dostęp do niego, będzie wiedział o nas wszystko.

Na szczęście są sposoby, żeby sprawdzić, czy ktoś ma dostęp do naszych danych. Czy to możliwe, że Twój telefon jest na podsłuchu?

Czy mój telefon jest podsłuchiwany?

Dziś jest inaczej niż w filmach szpiegowskich, gdzie do podsłuchu była potrzebna niewielka, ale widoczna pluskwa. Dziś dostęp do urządzeń hakerzy, służby i złodzieje otrzymują zazwyczaj za pomocą oprogramowania, czyli wirusów albo aplikacji, które infekują telefon i przekazują dane dalej, zazwyczaj komunikując się z odbiorcą za pomocą Internetu lub sieci komórkowej.

Tak zawirusowany telefon może na przykład aktualizować się, gdy wcale go o to nie prosiliśmy – wyłączać się i włączać w losowych momentach. Jednym z objawów może być szybko wyczerpujący się akumulator lub nawet drastyczne spowolnienie działania. Warto też obserwować czy kamera nie włącza się, gdy jej o to nie prosiliśmy. Należy jednak pamiętać, że te objawy nie od razu oznaczają choroby – mogą po prostu sugerować, że słuchawka się zestarzała, albo że pobraliśmy zbyt zasobożerne aplikacje. Jeśli jednak masz podejrzenia, że Twój telefon jest śledzony, te symptomy mogą cię w tym upewnić.

Tylko jak wykryć podsłuch na telefonie komórkowym? Włamanie się do Twojego telefonu może spowodować np. wyczyszczenie konta bankowego. To poważna sprawa!

Masz podejrzenia co do swojego telefonu?
Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany

Podsłuch na telefonie komórkowym – jak go poznać?

Jeżeli Twój telefon jest na podsłuchu, to powinien zdradzać pewne symptomy. Jakie dokładnie?

  • nagłe resetowanie urządzenia,
  • widoczne zawieszanie systemu,
  • spowolnione działanie,
  • wzmożone drenowanie baterii,
  • samoczynne uruchamianie aplikacji,
  • inne nietypowe zachowania.

Oczywiście powyższe przykłady nie muszą wskazywać na to, że Twoje urządzenie jest na podsłuchu – jeżeli jest to Android, to równie dobrze mogło dojść do zapchania systemu i stąd wynika jego wolniejsze działanie. Szybsze zużycie baterii może też wiązać się np. z jej wiekiem.

Jak więc potwierdzić na 100%, że Twój telefon jest na podsłuchu?

Jak sprawdzić, czy telefon z Androidem jest podsłuchiwany?

Jest jeden dość skuteczny sposób, aby sprawdzić, czy telefon jest podsłuchiwany. W miejscu, gdzie wybierasz numer telefonu, wpisz kod *#21#. Po kilku chwilach po wpisaniu kodu pojawi się informacja, czy Twoje połączenia przekazywane są gdzieś dalej i czy telefon nie łączy się z innym urządzeniem. Jeśli rzeczywiście tak jest, na wyświetlaczu pojawi się numer telefonu. Zwróć uwagę, że w komunikacie będziesz mógł sprawdzić również, czy nikt nie przechwytuje Twoich SMS-ów, a także czy nikt nie ingeruje w dane komórkowe. Warto przy okazji zadbać o programy antywirusowe.

Jak zwiększyć ochronę na smartfona z Androidem?
Antywirus na Androida

Gdy wpiszesz kod *#62# dowiesz się, czy Twoje połączenia są przekierowywane, gdy jesteś poza zasięgiem sieci. W tym komunikacie może pojawić się inny numer, tu musisz sprawdzić, czy nie jest to przypadkiem numer poczty głosowej. Najlepiej zadzwonić do swojego operatora, aby upewnić się, że to rzeczywiście on. Można też wejść w ustawienia telefonu i wyłączyć wszelkie przekierowania, o ile jest to oczywiście możliwe.

Innym sposobem na zweryfikowanie, czy przypadkiem dane z telefonu nie znalazły się w niepowołanych rękach, jest sprawdzenie, kto administruje naszymi danymi. Aby to zrobić w ustawieniach należy wyszukać Administratorzy urządzenia. Gdy wybierzesz już tę opcję na ekranie smartfona pojawią się aplikacje, które są „administratorami”, czyli takie, które mają nadrzędne opcje dostępu do zasobów urządzenia. Tę listę należy dokładnie przejrzeć, sprawdzając, czy są tam jedynie aplikacje producenta lub te, które sami instalowaliśmy. W przeciwnym wypadku należy się jej pozbyć lub przynajmniej dezaktywować. W moim przypadku były to jedynie dwie specjalne aplikacje: Google Pay i funkcja Znajdź mój telefon.

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie Menadżera uprawnień (warto pamiętać, że w zależności od telefonu, ta opcja może nazywać się inaczej). Za pomocą tej funkcji możesz zweryfikować, do których elementów twojego telefonu mają poszczególne aplikacje. Sprawdź aparat, mikrofon, lokalizację, aktywność fizyczną i rejestr połączeń, zobacz, czy znasz wszystkie apki, czy są tu jakieś programy, którym nie przyznawałeś dostępu – jeśli tak, to usuń je.

iPhone – jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?

Najczęstszym sposobem przejmowania kontroli nad danymi użytkowników sprzętów Apple jest dostęp do ich chmury iCloud. Ofiarą takiej akcji padły osoby ze świecznika z Hollywood, gdy oszuści wykradli całą masę fotografii, w tym tych bardzo intymnych. Zrobili to, przejmując loginy i hasła, dlatego jednym z najważniejszych sposobów na zabezpieczenie się przed ewentualnymi złodziejami jest pilnowanie lokalizacji logowań, gdy pojawi się wiadomość o dziwnym połączeniu lub o próbie zmiany hasła, która wygląda na podejrzaną, warto mieć się na baczności.

Ponadto Apple sam bardzo dba o prywatność swoich użytkowników. Gdy kamera lub mikrofon są włączone, to w prawym górnym rogu wyświetlacza pojawia się kropka, jeśli włączony jest mikrofon ma ona kolor zielony, jeśli razem z nim korzystamy z kamerki, to ta ma kolor zielony. Jeśli nie rozmawiasz z nikim, albo nie korzystasz z aplikacji, która ma uprawienia do korzystania z tych zewnętrznych czujników, to powinieneś zweryfikować, czy twój telefon nie jest podsłuchiwany.

Zdarza się, że firma Apple sama informuje, czy dane urządzenie nie zostało przejęte. Analitycy i samo oprogramowanie sprawdza, czy na telefonie nie pojawiła się niepowołana i nietypowa aktywności i wysyłają użytkownikowi odpowiednie powiadomienie. Tak jak to miało miejsce przy ingerencji oprogramowania Pegasus.

Mimo, że Amerykanie dbają o poziom bezpieczeństwa, to czasami nawet iPhone może być narażony na atak hakerski.

Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu? Zapytaj specjalisty

Gdy wykonałeś wszystkie powyższe kroki, ale cały czas obawiasz się, że Twoje urządzenie mogło paść ofiarą zewnętrznej ingerencji, najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Znajdź w sieci firmę, która zajmuje się wykrywaniem podsłuchów.

W celu uzyskania informacji tego rodzaju musisz przygotować się na wydatek rzędu nawet kilkaset złotych, najważniejsze jednak, aby była ona wykonana w należyty sposób i profesjonalnie. Możesz też zaglądnąć do sklepów detektywistycznych.

Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu? Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Czy w telefonie znajduje się „pluskwa”? Nigdy nie możesz mieć absolutnej pewności, czy telefon jest na podsłuchu, o ile nie skontaktujesz się ze specjalistą, warto jednak na wszelki wypadek zabezpieczyć się, aby zminimalizować szansę na to, że Twoje urządzenie padnie ofiarą oszustów.

Nigdy nie instaluj aplikacji spoza oficjalnego sklepu Twojego urządzenia – w zależności od systemu korzystaj wyłącznie z Google Play lub Apple Store. Staraj się ostrożnie wchodzić na linki, zawsze sprawdzaj, jakie jest źródło linka, w który klikasz. Uważaj na podejrzane maile. Nigdy nikomu nie podawaj swoich haseł, tych związanych z poszczególnymi usługami, ale też z samym telefonem. Gdy instalujesz aplikację, sprawdzaj, jakie dajesz jej uprawnienia, może się bowiem zdarzyć, że pozornie nieszkodliwa aplikacja będzie zbierała o tobie informacje, których nie chcesz jej dać.

Zwracaj uwagę zawsze na te najbardziej wrażliwe rzeczy, jak mikrofon, kamerka i lokalizacja. Bezpieczeństwo to podstawa! Jeżeli boisz się, że Twój telefon jest na podsłuchu i ma miejsce nagrywanie rozmów, pomocy specjalisty możesz szukać też w sklepach detektywistycznych.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Czy jest możliwe, aby telefon był na podsłuchu?
  • Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?
  • Co powinno być niepokojącym sygnałem?
  • Co robić, gdy masz podsłuch na telefonie?

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Jeżeli Twój smartfon dziwnie się zachowuje - samoczynnie resetuje i włącza, wykazuje nietypowe zachowanie aplikacji (w tym aparatu), a bateria szybko traci % - może oznaczać, że telefon jest na podsłuchu.
Jeżeli znajdziesz na swoim urządzeniu dziwne aplikacje, których sam nigdy nie instalowałeś, usuń je. W ustawieniach telefonu komórkowego zobacz też, które apki mają włączone dostępy np. do Twoich danych jak zdjęcia, kontakty i inne elementy. Wyłącz dostępy we wszelkich podejrzanych przypadkach.
Aby zminimalizować wszelkie ryzyko - w tym różnego rodzaju wirusy i trojany - ściągaj i instaluj aplikacje mobilne wyłącznie z oficjalnych źródeł, tj. Google Play Store lub Apple Store. Zwłaszcza w tym drugim przypadku aplikacje są gruntownie sprawdzone, bezpieczne i pewne.

star ocena
4.5/5 - (36 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

To są bzdury. trzeba napisać wniosek do cbs, bo każdy teoretycznie ma prawo wiedizeć, kto go podsłuchuje i dlaczego. TEORETYCZNIE!!! Anajlepiej nie korzystać z telefonu, bo podsłuchują wszystkich. Płacicie im, to proszę, coś muszą robić, bo sie nudzą. Szkoda gadać.

Mam tel.na podsłuchu CBŚP a te kody nic

Bzdury tu piszecie. Rozmawiałem z emerytowanym funkcjonariuszek cbśp i jak mu o tym powiedziałem,to się uśmiał i powiedział że to bzdura

Ja mam przekuwanie połączeń lub błędny kod MMI co to oznacza?

To oznacza, że mech rośnie po lewej stronie

Ten kod nie działa!!!! bo przekerowane mam połączania do 2 osób??????. Najpierw wyświetla mi się warunkowe przekerowanie a później przekierowanie rozmowy???? Co jast grane????

Jesteś na podsluchu

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: