Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Nagrywanie rozmów – jak to zrobić na Androidzie i iPhonie?

avatar
5
nagrywanie rozmowy

Każdy kto próbował nagrać rozmowę telefoniczną, pewnie doskonale wie, jak trudne jest to zadanie. Jest ono nie tylko skomplikowane, ale również nie zawsze legalne. Sprawdź, co musisz wiedzieć o nagrywaniu rozmów na telefon.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023.

Nagrywanie rozmów telefonicznych – wstęp

Telefony komórkowe pozwalają prawie na wszystko. Możesz zrobić szybki zrzut ekranu, a nawet nagrać wszystkie akcje, które wykonujesz na wyświetlaczu. Kiedy jednak chcesz nagrać rozmowę telefoniczną, pojawiają się trudności.

Dlaczego?

Nagrywanie rozmów na telefonie. Czy to legalne?

Na pytanie, czy rejestrowanie rozmów telefonicznych jest legalne, odpowiedź brzmi: to zależy. W świetle polskiego prawa jest to legalne, jedynie pod warunkiem, że rozmówca zgodził się na nagrywanie. Oznacza to, że nie wolno rejestrować żadnej rozmowy bez uprzedniego zapytania rozmówcy, czy się na to zgadza. Odpowiedź musi być twierdząca – musisz uzyskać jego zgodę!

Warto przypomnieć, że kiedy dzwoni się na niemal każdą infolinię, obok komunikatów związanych z RODO, znaczną część stanowią te, które informują, że rozmowa będzie nagrywana i jeśli nie zgadzamy się na to, powinniśmy się rozłączyć.

Nagrywanie rozmów – po co w ogóle to robić?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nagrywanie rozmów na telefon zazwyczaj związane jest z poprawieniem jakości jakiejś usługi, a infolinia służy zwykle do sprawdzania swoich pracowników i ewentualnego uniknięcia konsekwencji prawnych. Jeśli zdarzy się bowiem sytuacja, że klient uzna, iż został wprowadzony w błąd, łatwo będzie odszukać rozmowę, a następnie ją zweryfikować.

Potrzebę nagrywania rozmów mają również wszystkie te osoby, które pracują w szeroko pojętych mediach lub prowadza swoją działalność w social media, czy to kanały na YouTube czy podcasty. W takiej sytuacji często nie ma innego wyjścia, jak tylko przeprowadzić telefoniczną rozmowę i nagrać ją, aby później wyemitować ją w materiale lub spisać na „papier”.

Jak można nagrać rozmowę telefoniczną?

Nagrywanie rozmów na telefonie z systemem Android

Android system operacyjny

Jeszcze do niedawna Google, a więc dostawca oprogramowania do telefonów z systemem Android, pozwalał na automatyczne nagrywanie rozmów telefonicznych. Wystarczyło wybrać opcję w ustawieniach i… gotowe – można było rejestrować połączenia.

Jednak ze względu na zmiany w prawie (to różni się w zależności od kraju, regionu, a nawet wpływ na to mogą mieć standardy i ustalenia operatora), firma całkowicie zrezygnowała z tej opcji. Niestety dzisiaj oficjalnie telefony z Androidem nie pozwalają na to, aby automatycznie rejestrować połączenia.

Obostrzenia można jednak obchodzić za pomocą wielu aplikacji, które oferuje Sklep Play. Ze względu na to, że znajdują się one niejako w szarej strefie, warto pamiętać, że nie zawsze będą one działały. Przy okazji należy upewnić się, że taka aplikacja pochodzi z zaufanego źródła, które nie udostępni nagranego materiału dalej. Dla bezpieczeństwa warto jest po zarejestrowaniu rozmowy telefonicznej pozbyć się zewnętrznej aplikacji.

Wśród aplikacji, które pozwalają na nagrywanie połączeń jest między innym ACR, czyli Another Call Recorder. Warto tu pamiętać, aby w trakcie nagrywania nie korzystać z słuchawek lub zestawu głośnomówiącego, ponieważ aplikacja czasem się w tym gubi.

Najlepsze telefony Huawei

Co więcej, niektórzy twórcy nakładek na system Android pozwalają na nagrywanie rozmów. Pozwalają na to między innymi starsze wersje nakładki EMUI od Huaweia.

Najpopularniejsze telefony z EMUI 2024:

Nagrywanie rozmów na telefony komórkowe z systemem iOS

iOS logo

System operacyjny od firmy Apple znany jest przede wszystkim z tego, że jest zamknięty i nie pozwala niesprawdzonym aplikacjom na znalezienie się w ekosystemie. Oznacz to mniej więcej tyle, że jeśli Apple się na coś uprze, to tego po prostu w jego sklepie nie będzie. W przypadku nagrywania rozmów telefonicznych jest podobnie, choć nie do końca.

Najpopularniejsze telefony iPhone z systemem iOS 2024:

Oficjalnie firma, podobnie jak Google, nie wspiera nagrywania rozmów telefonicznych. W jej sklepie znaleźć jednak kilka aplikacji, które na to pozwalają. Jedną z nich jest na przykład RecMyCalls – Nagrywanie rozmów. Aplikacja ta pozwala ona nagrywać rozmowy telefoniczne.

Należy jednak mieć na uwadze, że Apple na pierwszy plan swojej strategii wysuwa bezpieczeństwo danych użytkowników, co może skutkować tym, że takie aplikacje i programy znikną ze sklepu, przestaną działać lub będą działać wadliwie.

iPhone 14

Nagrywanie rozmów na telefon – najlepszy i najpewniejszy sposób

Producenci telefonów starają się nie łamać prawa obowiązującego w krajach, w których działają. Coraz pilniejszym tematem w kwestii rozwoju technologii staje się również prywatność i bezpieczeństwo danych. Oznacza to, że coraz rejestrowanie rozmów telefonicznych może być trudniejsze. Zwłaszcza, że jeśli jakieś rozwiązanie nie jest wspierane oficjalnie, w sklepach danych systemów operacyjnych może roić się od podejrzanych aplikacji, które potencjalnie mogą naruszać prywatność użytkownika.

Jest jednak prosty sposób, jak się przed tym uchronić.

Najlepszym rozwiązaniem, gdy chce się nagrać rozmowę telefoniczną, jest skorzystanie z dodatkowego sprzętu, na przykład dyktafonu, drugiego telefonu, tabletu, a nawet laptopa. Chodzi po prostu o kolejne urządzenie z opcją nagrywania. Gdy już przygotujesz się do rozmowy telefonicznej i będziesz możliwie cichym miejscu, włącz w telefonie, za pomocą którego prowadzisz rozmowę, tryb głośnomówiący. W tym czasie włącz zgrywanie na innym urządzeniu i gotowe, już możesz nagrywać.

Przypominamy, że warto upewnić się o tym, iż rozmówca wie, że jest nagrywany. Musi on mieć świadomość, że nagrywanie rozmowy ma miejsce.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uniknąć problemów z podejrzanym oprogramowaniem, nie łamiemy żadnych zasad wyznaczonych przez dostawcę sprzętu. Przy okazji nasza nagrana rozmowa powinna być bezpiecznie przechowywana na drugim sprzęcie.

Należy jednak pamiętać, aby przed nagrywaniem sprawdzić, czy nasze urządzenie będzie w stanie „zebrać” nagranie – tu kluczowe będzie między innymi zadbanie o ciche pomieszczenie i poproszenie o to samo rozmówcę.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.6/5 - (9 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
avatar

Mail kontaktowy:

[email protected]

Pasjonat technologii mobilnych i wszelkiego rodzaju gadżetów. W Komórkomacie odpowiedzialny za dział Poradniki i Recenzje.

Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Rozmówca nie musi być informowany

Odnośnie: ’ ACR, czyli Another Call Recorder’. Przydałby się dokładniejsze informacje na temat aplikacji, wydawca conajmniej. Podpowiada się dużo aplikacji o zbliżonych nazwach.

Z pytaniem to piszecie głupoty – sprawdźcie stan prawny. Jeżeli aktywnie uczestniczysz w rozmowie i nie udostępniasz jej publicznie, jedynie np. do celów sądowych to możesz JEŚLI jesteś osobą PRYWATNĄ. Firmy muszą zawsze informować.

Cytat: „Niestety dzisiaj oficjalnie telefony z Androidem nie pozwalają na to, aby automatycznie rejestrować połączenia”
Niestety ale myli się pan,np.Xiaomi ma nagrywanie
Pozdrawiam

Panie Piotrze,jaki model Xiaomi?

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: