Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? Pilnuj się!

zhakowany telefon komórkowy

Ostatnia aktualizacja: 2023-11-21

Myślisz pewnie, że Ciebie to nie do końca dotyczy, bo hakowanie telefonu brzmi jak z filmu szpiegowskiego. To oczywiście nieprawda. Każdy może paść ofiarą ataku, nawet jeśli wydaje się, że na smartfonie przeciętnego Kowalskiego nie ma nic wartościowego. Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany?

Zhakowany telefon – wprowadzenie

Cyberprzestępcy mają masę sposobów, aby dostać się do Twojego telefonu komórkowego. Nie należy jednak wpadać w panikę i całkowicie rezygnować z korzystania ze smartfona. Trzeba to robić jednak z głową i na bieżąco kształcić się w tym zakresie. Nie da się zabezpieczyć telefonu bez uzbrojenia się w odpowiednie informacje.

Jakie? Chodzi oczywiście o oprogramowanie antywirusowe, ale na co zwrócić szczególną uwagę i które sygnały powinny być dla Ciebie niepokojące?

Jak sprawdzić, czy telefon został zhakowany?

CyberOchrona Orange promocja

Nie ma jednego prostego i darmowego sposobu, aby zweryfikować, czy telefon został zhakowany. Można skorzystać z pomocy specjalistów, wyspecjalizowanych firm, które zajmują się właśnie sprawdzaniem tego, czy nie zostało naruszone bezpieczeństwo Twoich danych. Takie działania zwykle służą temu, aby zweryfikować, czy nie padliśmy ofiarą złożonych programów śledzących. Takie usługi świadczy politykom (również polskim) między innymi kanadyjski Citizen Lab.

To jednak nie wszystko, bo istnieją domowe sposoby na to, aby zweryfikować, albo przynajmniej zwrócić uwagę, czy wszystko jest w porządku. Warto pamiętać, że wymienione niżej sposoby nigdy nie dają absolutnej pewności, że ktoś dostał się do Twojego telefonu. Z pewnością jednak zauważenie jednego z tych symptomów może pomóc Ci zlokalizować problem i podjąć ewentualne działania.

Jak sprawdzić, czy złapałeś złośliwe oprogramowanie? Oto najczęstsze objawy zhakowanego telefonu komórkowego.

Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? Akumulator

Redmi 8 5000 mAh

Jeśli pewnego dnia zauważyłeś, że telefon, którego wcześniej nie musiałeś ładować przez dwa dni, nagle po kilku godzinach jest już zupełnie rozładowany, to możesz podejrzewać, że dzieje się coś niepokojącego. Oczywiście może to być również sygnał, że Twoje urządzenie jest wiekowe i akumulator nie osiąga już takich wyników, jak kiedyś.

Powinieneś jednak niepokoić się, gdy bateria przestała działać dobrze z dnia na dzień lub nastąpiło to po zainstalowaniu jakiejś nowej aplikacji, pobraniu jakiegoś pliku czy kliknięciu w dziwny link od znajomego lub wejściu na podejrzaną stronę. W takiej sytuacji należy obserwować telefon i spróbować wyłapać inne objawy, jakie cechuje złośliwe oprogramowanie.

Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? Transfer danych

T-Mobile abonament 2022 bez limitu

W podobny sposób należy obserwować transfer danych. Jeśli nagle okazuje się, że z Twoich kilku gigabajtów transferu, który kupiłeś od operatora, nagle znikają megabajty, to powinieneś zwrócić na to szczególną uwagę.

Najlepiej wejść do odpowiedniego menu (w systemie iOS będzie to po prostu Sieć Komórkowa, a na Androidzie Komórkowa Transmisja danych). Tam znajdziesz informację o tym, które aplikacje zużywają Twój transfer i jeśli jest tam coś podejrzanego lub pojawia się aplikacja, z której nie korzystasz, to masz swojego winowajcę.

Uwaga, nie zawsze znajdziesz tam szpiegujące czy złośliwe oprogramowanie!

Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? Reklamy i powiadomienia

Zhakowany telefon wcale nie oznacza, że ktoś, kto do niego się dostał, musi od razu przejąć nad nim całkowitą kontrolę, aby Cię śledzić. Czasem chodzi po prostu o pieniądze.

W takich sytuacjach zhakowany telefon może emitować dziwne okienka czy zwiększoną liczbę treści komercyjnych – banerów, pop-upów, a nawet filmów. Te materiały mają na celu przeniesienie Cię na stronę, na które dostępne będą płatne treści lub po prostu wygenerowanie dla nich ruchu. Jak odróżnić niebezpieczne reklamy od tych zwykłych?

Łatwo to spostrzec przyglądając się stronom, na które te komunikaty przekierowują. Zwykle będą to zagraniczne sklepy, treści dla dorosłych lub inne podobne podejrzane miejsca. Takie reklamy mogą również wyskakiwać w miejsca, gdzie zwykle ich nie było, mogą one również sprawiać wrażenie źle dopasowanych, na przykład zasłaniać istotne części aplikacji lub elementów menu.

Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? Spowolnione działanie

Podobnie jak przypadku akumulatora, telefon może spowolnić wraz z jego wiekiem. Po prostu zhakowany telefon działa wolniej. I to wyraźnie wolniej.

Może to być spowodowane tym, że zapycha się pamięć RAM, ale również faktem, że z czasem aplikacje robią się coraz bardziej wymagające i jest ich coraz więcej. W takich sytuacjach leciwym smartfonom zdarzają się zadyszki. Jeśli jednak z dnia na dzień zauważyłeś spadki wydajności, wyczyściłeś RAM, zamknąłeś i zablokowałeś wszystkie nieznane aplikacje, to może być tak, że w tle Twojego telefonu działają jakieś niepożądane aplikacje.

Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? Dziwne opłaty

Jeśli zapłaciłeś zbyt duży rachunek telefoniczny lub jeśli w podejrzany sposób zniknęły pieniądze z karty, którą masz podpiętą do systemu operacyjnego smartfona (a więc i do kont bankowych), możesz podejrzewać, że coś jest nie tak. W takiej sytuacji warto zweryfikować, skąd wzięły się owe płatności, skontaktować się z bankiem i w ostateczności odpiąć kartę.

Możliwe, że Twojego smartfona trapi złośliwe oprogramowanie zainstalowane na dysku!

Podejrzewasz, że telefon został zhakowany – co robić?

Ofiarą ataku hakerskiego może paść każdy z nas. Jeśli wystąpiły u Ciebie powyższe czynniki i podejrzewasz, że telefon mógł zostać zhakowany, to najlepszym rozwiązaniem będzie natychmiastowe odcięcie go od sieci. Pamiętaj, aby wyłączyć zarówno Wi-Fi, jak i połączenie z operatorem komórkowym.

Następnym krokiem powinno być przywrócenie ustawień fabrycznych urządzenia. Pozwoli to na wykasowanie wszystkich plików z Twojego telefonu i ponowną instalację systemu (co tak nawiasem mówiąc, powinno również na jakiś czas przyspieszyć działanie samego sprzętu).

Jak zresetować iPhone

Jak zresetować telefon Xiaomi

Jak zresetować telefon Huawei

W planie minimum powinieneś przynajmniej odinstalować podejrzane aplikacje lub usunąć pliki, które niedawno pobrałeś. Pamiętaj jednak, że żadne z tych rozwiązań nie daje 100 procent pewności, że pozbędziesz się złośliwego oprogramowania. Jeśli mimo wszystkich tych ruchów okazało się, że na Twoim telefonie ciągle występują problemy, powinieneś skorzystać z pomocy specjalistów, czyli techników.

Jak zabezpieczyć telefon przed złośliwym oprogramowaniem i zhakowaniem?

Warto zainstalować oprogramowanie antywirusowe, który pozwoli znaleźć na dysku podejrzane i złośliwe aplikacje w celu ich zneutralizowania. Program antywirusowy to podstawa i dobrze go mieć jeszcze przed szkodą! Nie korzystaj z podejrzanych linków i nie ściągaj i instaluj programów (zwłaszcza nieznane aplikacje) spoza oficjalnych sklepów na Androida i iOS, ani nie otwieraj podejrzanych wiadomości tekstowych.

W najgorszym przypadku konieczny będzie twardy reset (hard reset) telefonu i przywrócenie ustawień fabrycznych.

Pamiętaj:

  • nie zostawiaj telefonu w miejscu publicznym
  • nie otwieraj podejrzanych linków
  • jeżeli w telefonie zauważymy aplikacje nieznanego pochodzenia, usuń je i zmień hasła m.in. do kont bankowych i social mediów
  • jeżeli to nie pomoże, zresetuj telefon do ustawień fabrycznych
  • nie zapomnij o zrobieniu kopii zapasowej!
  • zainstaluj oprogramowanie antywirusowe aby zapobiec kolejnej próbie zhakowania urządzenia

Najpopularniejsze telefony komórkowe 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.