Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak oszczędzać baterię w telefonie?

oszczędzanie baterii w smartfonie

Jak oszczędzać baterię smartfona? Akumulator to jedna z jego istotnych parametrów, a dla wielu jest kwestią najważniejszą. Ale czy tylko pojemność ogniwa wpływa na czas pracy smartfona na jednym ładowaniu? Jak się okazuje – nie. Nawet najbardziej pojemny akumulator/bateria może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbasz o odpowiednie ustawienia niektórych opcji urządzenia. A można to osiągnąć kilkoma prostymi metodami. Dzięki temu żywotność urządzenia na jednym ładowaniu znacząco może się wydłużyć.


Jak oszczędzać baterię w telefonie?

Można tego dokonać na kilka sposobów. Przedstawiamy je w naszym zestawieniu!

1. Tryb oszczędzania baterii

realme Narzo N53 akumulator

Oszczędzanie baterii czas zacząć! Na początek warto ustawić sobie tryb oszczędzania energii w smartfonie. Praktycznie każdy model z Androidem ma taką funkcję. I żeby była jasność – nie mówimy tutaj o tym, aby cały czas był ten tryb włączony. Na szczęście można ustawić od jakiego poziomu baterii smartfon włączy ten tryb.

Najczęściej jest to 20 procent. Ale zawsze możesz wybrać wartość odpowiadającą tobie, przykładowo 30 procent. A co daje ten tryb? Przede wszystkim smartfon wyłącza wszystkie niepotrzebne funkcje działające w tle, takie jak ciągła aktualizacja aplikacji.

Niektóre modele mają tryb ultraoszczędny.

2. Wyłączenie niepotrzebnych funkcji i aplikacji

Kolejną rzeczą którą możesz zrobić żeby zaoszczędzić baterię, to włączenie wszelkich niepotrzebnych funkcji. Sprawdź, co zużywa baterię Twojego telefonu.

Zacznij od GPS-u (usługi lokalizacyjne). Zazwyczaj po skonfigurowaniu „komórki” ta funkcja jest automatycznie włączona i wielu użytkowników na tym etapie już nie zmienia tego ustawienia. W takich warunkach bateria trzyma znacznie krócej, niżby miała trzymać standardowo. Przecież większość aplikacji nie potrzebuje ciągłego połączenia z nawigacją. Przez nie bateria szybko traci moc!

Smartfony z pojemną baterią

Inną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to aplikacje, które działają w tle. Często może być tak, że skorzystałeś z jakiejś apki i nie zamknąłeś jej tylko przerzuciłeś do działania w tle. Tutaj Android przychodzi z pomocą i możesz w ustawieniach nadać uprawnienia określonym aplikacjom, które mogą w ten sposób działać, a które będą się automatycznie wyłączać. Większość producentów i ich nakładek powinna mieć takie możliwości. Zawsze możesz także skorzystać z widżetu, który optymalizuje pracę telefonu. Jednym tapnięciem w ten sposób jesteś w stanie pozamykać wszystkie aplikacje działające w tle.

przydatne aplikacje na smartfona

To co również możesz zrobić, żeby nieco wydłużyć czas pracy baterii bez konieczności ładowania, a przy okazji nieco zwiększyć komfort użytkowania, to powiadomienia. I nie mówię tutaj, żeby wyłączać wszystkie, ale przykładowo powiadomienia z gier. Może nie jest to wielka oszczędność energii ale ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka.

3. Zmień ustawienia ekranu

A jakie jeszcze działania możesz podjąć, żeby oszczędzać baterię? Przejdźmy do elementu, który zazwyczaj najbardziej obciąża baterię – mianowicie do ekranu. Po pierwsze, warto włączyć adaptacyjny tryb podświetlania ekranu – poziom jasności reguluje się automatycznie w zależności od potrzeb. Wtedy – jeśli tylko masz czujnik światła – ekran urządzenia automatycznie dobierze odpowiednie parametry wyświetlania. Po co Ci maksymalna jasność ekranu w dzień! Oprócz wygody poprawia to czas działania baterii na jednym ładowaniu. Większa jasność ekranu ustawiona przez dłuższy czas wpływa na większe zużycie energii

realme GT Neo5 SE specyfikacja

Równocześnie zmniejsz głośność dźwięków telefonu. Tak – ich poziom również ma niewielkie, ale jednak znaczenie na zużycie baterii. To kolejna cegiełka drenująca ogniwo telefonu komórkowego.

Kolejnym elementem, który warto rozważyć, szczególnie jeżeli masz model z ekranem AMOLED, to tryb ciemny. Ze względu na specyfikę tego rodzaju wyświetlacza taki tryb potrafi bardzo zaoszczędzić baterię. W tym wypadku podświetlane są tylko piksele, które nie pokazują koloru czarnego.

Telefony z ekranem AMOLED

A jeżeli masz tradycyjny ekran wykonany w technologii IPS również warto rozważyć włączenie „trybu czytania”. Jest to filtr światła niebieskiego, który ma na celu chronić wzrok przed jego szkodliwym działaniem szczególnie wieczorową porą. Jednak dodatkowo zmniejsza on pobór energii „komórki”, a tym samym wydłuża czas działania naszego urządzenia.

Warto również zwrócić uwagę na ekrany z wyższą częstotliwością odświeżania niż standardowe 60 Hz. Wyświetlacze z odświeżaniem na poziomie 90 Hz, czy tym bardziej 120 Hz po prostu pobierają więcej energii, a tym samym działanie na jednym ładowaniu jest krótsze. Prostym sposobem w tym wypadku, aby wydłużyć pracę na baterii, jest po prostu zmiana tego parametru na standardowe 60 Hz. Przy czym rekomendujemy tutaj raczej takie posunięcie, jeżeli naprawdę zależy Ci na wydłużeniu czasu pracy, w konkretnych sytuacjach, gdyż akurat wyższe odświeżanie to rzeczywiście fajna sprawa i znaczne podwyższenie kultury pracy smartfona, o czym dowiesz się choćby z mojej recenzji Xiaomi Mi 10T Pro.

4. Wyłączenie łączności bezprzewodowej

Jeżeli chodzi o kolejne funkcje, które warto pamiętać o wyłączaniu Wi-Fi, gdy wychodzisz z domu czy biura. Jeżeli tego nie zrobisz, to smartfon czy zaawansowany telefon komórkowy cały czas przeszukuje okolice w poszukiwaniu „znanej” sieci. Efekt wiadomy – niepotrzebny pobór energii.

Jaki smartband z NFC

Nie zapominaj również o kolejnym elemencie, który warto wyłączyć w momencie gdy go nie używasz. Mianowice łączność bezprzewodową Bluetooth. Jeżeli ten moduł jest włączony, to siłą rzeczy także pobiera niepotrzebnie energię.

Niektórzy zalecają także wyłączanie transmisji danych, jeżeli akurat smartfon pozostaje niewykorzystany. Jednak my nie do końca jesteśmy przekonani o sensowności takiego rozwiązania. Po pierwsze dlatego, że smartfon służy między innymi do korzystania z komunikatorów internetowych. Po drugie dlatego, że niemal nieodzownym elementem każdego takiego urządzenia są e-maile. A bez transmisji danych te funkcje po prostu nie działają.

Inaczej ma się sytuacja, gdy przykładowo wyjeżdżasz gdzieś w teren i chcesz się odciąć od świata, ale jednak na wszelki wypadek bierzesz smartfona, w razie gdyby była potrzeba kontaktu. W takim wypadku wyłączenie transmisji danych jak najbardziej ma sens i pozytywnie wpływa na działanie baterii.

Następnym elementem, który warto wyłączyć, jest NFC. Ta funkcja również często jest od razu włączana i wielu z nas po konfiguracji telefonu pozostawia ją bez zmian. Ona również często wpływa na nieco krótsze działanie baterii. Może nie tak bardzo jak nawigacja, ale jednak warto ją mieć na uwadze. Oczywiście rozumiemy osoby, które używają NFC do płatności. Ale zawsze możesz skonfigurować tak podręczne menu w Androidzie, żeby można było szybko i bezproblemowo włączać i wyłączać NFC w momencie płatności.

Telefony z NFC

5. Poprawnie ładuj baterię telefonu

jak sprawdzić stan baterii Xiaomi Redmi i POCO

Warto także mieć na uwadze stan samego ogniwa i zachowania związane z ładowaniem smartfona. Idealna sytuacja to taka, gdy nigdy nie rozładowujesz smartfona do końca i nie ładujesz go do 100 procent. Nie wspominając o zostawianiu telefonu pod ładowarką na całą noc. Ale teoria teorią, a wszyscy wiemy jak wygląda praktyka.

Faktem jest, że lepiej jest ładować smartfona częściej, a krócej niż pozostawiać na kilka godzin podłączonego do ładowarki. Dobrą praktyką jest po prostu podłączenie na kilkadziesiąt minut albo wieczorem albo nad ranem. W dobie szybkiego ładowania i całkiem wydajnych baterii taki sposób ładowania jednocześnie jest wygodny i efektywny.

Jak ładować smartfona

6. Użyj aplikacji do oszczędzania baterii

Możesz również spróbować użyć aplikacji do oszczędzania ogniwa baterii w Twoim smartfonie. Jednak do wielu z nich trzeba podejść nieco sceptycznie. Wiele również działa na zasadzie podobnej do wcześniej wspomnianego widżetu optymalizacji – po prostu ubijają nieużywane aplikacje. Jeżeli jednak znajdziesz taką aplikację, która będzie Ci odpowiadać i rzeczywiście poprawi długość działania baterii, to tym lepiej dla Twojego smartfona.

Jak więc widzisz, sposobów na oszczędzenie energii w smartfonie jest całkiem sporo. Najważniejsze, żeby zachować zdrowy rozsądek pomiędzy komfortem użytkowania, a czasem pracy urządzenia. I warto też po prostu rozsądnie podejść do funkcji, z których korzystasz, a których nie i po prostu je wyłączyć.

Jak oszczędzać baterię w telefonie? Podsumowanie

Można tego dokonać na kilka sposobów. Warto wyłączyć przede wszystkim niepotrzebne funkcje i aplikacje działające w tle, które pożerają procenty z naszej baterii. Po co mieć włączony cały czas np. NFC czy moduł BT, skoro nie korzystasz np. ze smartwatcha?

Te małe rzeczy wpływają na stan ogniwa. Oszczędzanie baterii jest bardzo proste – musisz tylko nabyć dobre nawyki! Całe szczęście, że coraz częściej bateria nowoczesnego smartfona ma 5000 i więcej mAh, a także coraz szybsze ładowanie – w niektórych przypadkach nawet o mocy ponad 100 W!

Najpopularniejsze telefony komórkowe z mocną baterią w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (4 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.