Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak oszczędzać baterię smartfona? Akumulator to jedna z jego istotnych parametrów, a dla wielu jest kwestią najważniejszą. Ale czy tylko pojemność ogniwa wpływa na czas pracy na jednym ładowaniu? Jak się okazuje – nie. Nawet najbardziej pojemny akumulator może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbasz o odpowiednie ustawienia niektórych opcji smartfona. A można to osiągnąć kilkoma prostymi metodami. Dzięki temu żywotność urządzenia na jednym ładowaniu znacząco może się wydłużyć.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022.


1. Tryb oszczędzania baterii

pojemna bateria w telefonie

Na początek warto ustawić sobie tryb oszczędzania energii w smartfonie. Praktycznie każdy model z Androidem ma taką funkcję. I żeby była jasność – nie mówimy tutaj o tym, aby cały czas był ten tryb włączony. Na szczęście można ustawić od jakiego poziomu baterii smartfon włączy ten tryb. Najczęściej jest to 20 procent. Ale zawsze możesz wybrać wartość odpowiadającą tobie, przykładowo 30 procent. A co daje ten tryb? Przede wszystkim smartfon wyłącza wszystkie niepotrzebne funkcje działające w tle, takie jak ciągła aktualizacja aplikacji.

2. Wyłączenie niepotrzebnych funkcji i aplikacji

Kolejną rzeczą którą możesz zrobić żeby zaoszczędzić baterię, to włączenie wszelkich niepotrzebnych funkcji. Sprawdź, co zużywa baterię Twojego telefonu. Zacznij od GPS-u. Zazwyczaj po skonfigurowaniu smartfona ta funkcja jest automatycznie włączona i wielu użytkowników na tym etapie już nie zmienia tego ustawienia. W takich warunkach bateria trzyma znacznie krócej, niżby miała trzymać standardowo. Przecież większość aplikacji nie potrzebuje ciągłego połączenia z nawigacją.

Smartfony z pojemną baterią ->

Najpopularniesze telefony z mocną baterią 2022:

Inną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to aplikacje, które działają w tle. Często może być tak, że skorzystałeś z jakiejś aplikacji i nie zamknąłeś jej tylko przerzuciłeś do działania w tle. Tutaj Android przychodzi z pomocą i możesz w ustawieniach nadać uprawnienia określonym aplikacjom, które mogą w ten sposób działać, a które będą się automatycznie wyłączać. Większość producentów i ich nakładek powinna mieć takie możliwości. Zawsze możesz także skorzystać z widżetu, który optymalizuje pracę smartfona. Jednym tapnięciem w ten sposób jesteś w stanie pozamykać wszystkie aplikacje działające w tle.

To co również możesz zrobić, żeby nieco wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu, a przy okazji nieco zwiększyć komfort użytkowania, to powiadomienia. I nie mówię tutaj, żeby wyłączać wszystkie powiadomienia. Ale przykładowo powiadomienia z gier. Może nie jest to wielka oszczędność energii ale ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka.

3. Zmień ustawienia ekranu

A jakie jeszcze działania możesz podjąć, żeby oszczędzać baterię? Przejdźmy do elementu, który zazwyczaj najbardziej obciąża baterię – mianowicie do ekranu. Po pierwsze, warto włączyć adaptacyjny tryb podświetlania ekranu. Wtedy – jeśli tylko masz czujnik światła – ekran smartfona automatycznie dobierze odpowiednie parametry wyświetlania. Oprócz wygody poprawia to czas pracy na jednym ładowaniu. Równocześnie możesz też przyciszyć dźwięki telefonu.

Kolejnym elementem, który warto rozważyć, szczególnie jeżeli masz smartfona z ekranem AMOLED, to tryb ciemny. Ze względu na specyfikę tego rodzaju wyświetlacza taki tryb potrafi bardzo zaoszczędzić baterię. W tym wypadku podświetlane są tylko piksele, które nie pokazują koloru czarnego.

Telefony z ekranem AMOLED ->

A jeżeli masz tradycyjny ekran wykonany w technologii IPS również warto rozważyć włączenie „trybu czytania”. Jest to filtr światła niebieskiego, który ma na celu chronić wzrok przed jego szkodliwym działaniem szczególnie wieczorową porą. Jednak dodatkowo zmniejsza on pobór energii smartfona, a tym samym wydłuża czas działania naszego urządzenia.

Warto również zwrócić uwagę na ekrany z wyższą częstotliwością odświeżania niż standardowe 60 Hz. Wyświetlacze z odświeżaniem na poziomie 90 Hz, czy tym bardziej 120 Hz po prostu pobierają więcej energii, a tym samym działanie na jednym ładowaniu jest krótsze. Prostym sposobem w tym wypadku, aby wydłużyć czas pracy na baterii, jest po prostu zmiana tego parametru na standardowe 60 Hz. Przy czym rekomendujemy tutaj raczej takie posunięcie, jeżeli naprawdę zależy Ci na wydłużeniu czasu pracy, w konkretnych sytuacjach, gdyż akurat wyższe odświeżanie to rzeczywiście fajna sprawa i znaczne podwyższenie kultury pracy smartfona, o czym dowiesz się choćby z mojej recenzji Xiaomi Mi 10T Pro.

4. Wyłączenie łączności bezprzewodowej

Jeżeli chodzi o kolejne funkcje, które warto pamiętać o wyłączaniu Wi-Fi, gdy wychodzisz z domu czy biura. Jeżeli tego nie zrobisz, to smartfon cały czas przeszukuje okolice w poszukiwaniu „znanej” sieci. Efekt wiadomy – niepotrzebny pobór energii.

Nie zapominaj również o kolejnym elemencie, który warto wyłączyć w momencie gdy go nie używasz. Mianowice łączność bezprzewodową Bluetooth. Jeżeli ten moduł jest włączony, to siłą rzeczy także pobiera niepotrzebnie energię.

Niektórzy zalecają także wyłączanie transmisji danych, jeżeli akurat smartfon pozostaje niewykorzystany. Jednak my nie do końca jesteśmy przekonani o sensowności takiego rozwiązania. Po pierwsze dlatego, że smartfon służy między innymi do korzystania z komunikatorów internetowych. Po drugie dlatego, że niemal nieodzownym elementem każdego takiego urządzenia są e-maile. A bez transmisji danych te funkcje po prostu nie działają. Inaczej ma się sytuacja, gdy przykładowo wyjeżdżasz gdzieś w teren i chcesz się odciąć od świata, ale jednak na wszelki wypadek bierzesz smartfona, w razie gdyby była potrzeba kontaktu. W takim wypadku wyłączenie transmisji danych jak najbardziej ma sens i pozytywnie wpływa na działanie baterii.

Następnym elementem, który warto wyłączyć, jest NFC. Ta funkcja również często jest od razu włączana i wielu z nas po konfiguracji telefonu pozostawia ją bez zmian. Ona również często wpływa na nieco krótsze działanie baterii. Może nie tak bardzo jak nawigacja, ale jednak warto ją mieć na uwadze. Oczywiście rozumiemy osoby, które używają NFC do płatności. Ale zawsze możesz skonfigurować tak podręczne menu w Androidzie, żeby można było szybko i bezproblemowo włączać i wyłączać NFC w momencie płatności.

Telefony z NFC ->

5. Poprawnie ładuj baterię telefonu

Redmi 8 5000 mAh

Warto także mieć na uwadze stan samego ogniwa i zachowania związane z ładowaniem smartfona. Idealna sytuacja to taka, gdy nigdy nie rozładowujesz smartfona do końca i nie ładujesz go do 100 procent. Nie wspominając o zostawianiu telefonu pod ładowarką na całą noc. Ale teoria teorią, a wszyscy wiemy jak wygląda praktyka. Faktem jest, że lepiej jest ładować smartfona częściej, a krócej niż pozostawiać na kilka godzin podłączonego do ładowarki. Dobrą praktyką jest po prostu podłączenie na kilkadziesiąt minut albo wieczorem albo nad ranem. W dobie szybkiego ładowania i całkiem wydajnych baterii taki sposób ładowania jednocześnie jest wygodny i efektywny.

Jak ładować smartfona ->

6. Użyj aplikacji do oszczędzania baterii

Możesz również spróbować użyć aplikacji do oszczędzania baterii w twoim smartfonie. Jednak do wielu z nich trzeba podejść nieco sceptycznie. Wiele również działa na zasadzie podobnej do wcześniej wspomnianego widżetu optymalizacji – po prostu ubijają nieużywane aplikacje. Jeżeli jednak znajdziesz taką aplikację, która będzie Ci odpowiadać i rzeczywiście poprawi długość działania baterii, to tym lepiej dla Twojego smartfona.

Jak więc widzisz, sposobów na oszczędzenie energii w smartfonie jest całkiem sporo. Najważniejsze, żeby zachować zdrowy rozsądek pomiędzy komfortem użytkowania, a czasem pracy urządzenia. I warto też po prostu rozsądnie podejść do funkcji, z których korzystasz, a których nie i po prostu je wyłączyć.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów