Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak wybrać nowoczesny telefon? 5 najlepszych modeli na grudzień 2023

jak wybrać nowoczesny telefon

Ostatnia aktualizacja: 2023-11-06

Jak wybrać nowoczesny telefon w 2023 roku? Oferta producentów jest bardzo szeroka, ale które urządzenia okażą się najlepszym wyborem zakupowym? Dokonaliśmy zestawienia kilku modeli z różnych przedziałów cenowych – poznaj 5 rekomendowanych smartfonów i specyfikację, którą powinien spełniać każdy nowoczesny smartfon.

Nowoczesne, a więc najlepsze smartfony – wstęp

Przy ostatecznej decyzji zakupowej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na procesor, pojemność pamięci operacyjnej oraz RAM umożliwiający sprawne korzystanie z oferowanych funkcjonalności. Zwykle mocne telefony (dobry procesor i dużo pamięci) mają jednocześnie dobre aparaty, które przydadzą się w codziennym użytkowaniu. Niestety (lub stety) w 2023 nie ma co liczyć na kompaktowy rozmiar urządzenia.

Zatem, jak wybrać nowoczesny telefon?

Ile GB pamięci RAM do telefonu wybrać w 2023?

Nowoczesne telefony cechują się płynną pracą systemu operacyjnego oraz wielozadaniowością. Odpowiada za to między innymi duża ilości pamięci RAM, która może być nieco inna w zależności od oprogramowania smartfona (Android lub iOS).

Samsung Galaxy F04

Dla przykładu – urządzenia podobnej klasy z systemem iOS posiadają mniej RAM-u od smartfonów z Androidem, ale nie wpływa to na komfort użytkowania (oprogramowanie jak i aplikacje iOS są bardzo dobrze zoptymalizowane, co przy utrzymaniu identycznej wydajności pozwala zamontować mniej RAM-u niż w Androidzie).

2-3 GB RAM – tyle posiadają najtańsze smartfony z oprogramowaniem Android (często telefony z Android Go; możliwe płynne poruszanie się po interfejsie i surfowanie w sieci)

4-6 GB RAM – optymalna ilość polecana dla niewymagających użytkowników smartfonów (sprawna praca na smartfonie bez widocznych zacięć)

8-16 GB RAM – satysfakcjonujące rozwiązanie dostępne zwykle we flagowych smartfonach powyżej 1500-2500 zł (wysoka wydajność telefonu nawet przy kilku aplikacjach lub kilkunastu zakładkach internetowych uruchomionych w jednym momencie)

Ostateczna decyzja dot. ilości RAM-u w telefonie powinna być uzależniona od naszych wymagań i budżetu. Pamiętajmy jednak, że 2-3 GB RAM-u to zdecydowanie za mało do komfortowego korzystania ze wszystkich funkcjonalności nowoczesnych smartfonów. W takim wypadku występuje duże prawdopodobieństwo, że telefon będzie się zacinał i bardzo mocno nagrzewał nawet przy 1 uruchomionej aplikacji. Rekomendujemy wybór od 4 do 6 GB RAM-u.

Ile GB pamięci wewnętrznej do telefonu wybrać?

Warto również wspomnieć o pamięci wewnętrznej na dane, która także odpowiada za komfort użytkowania smartfona. Bez znaczenia, czy wybierzemy 32, 64, 128, 256 GB lub więcej – każde urządzenie będzie działało niemal identycznie. Problem wystąpi w momencie, gdy zapełnimy dostępne miejsce. Telefon wówczas może się zawieszać i pracować zdecydowanie wolniej.

Smartfony 128 GB

Aby tego uniknąć, należy dostosować ilość pamięci operacyjnej do swoich preferencji. W tym celu warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników m.in.:

 • ilość pobieranych aplikacji (zaawansowane technologicznie gry mogą zajmować nawet do kilku/kilkunastu GB)
 • miesięczna liczba robionych zdjęć oraz screenshot-ów (jedno zdjęcie waży od 200 kB do nawet kilkunastu MB – w zależności od jakości aparatu i szczegółów fotografii)
 • system operacyjny i dodatki producenta (system Android potrzebuje od 4 do 6 GB miejsca, a z modyfikacjami i dodatkami nawet 8 GB)

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie pt.: „Ile pamięci operacyjnej do telefonu wybrać?”. Według ekspertów z serwisu komórkomat.pl nie powinno być to mniej niż 64 GB, ponieważ waga aplikacji oraz systemów operacyjnych zwiększa się z roku na rok. Warto jednak pokusić się o 128 GB pamięci wewnętrznej, aby nie być zmuszonym do regularnego usuwania aplikacji i ciągłego kontrolowania „zasobów” smartfona. Problem ten może też rozwiązać karta pamięci, ale nie każdy smartfon ją obsługuje.

Jaki procesor do smartfona wybrać?

Galaxy S23 Snapdragon 8 Gen 2

Wybór procesora do telefonu w 2023 roku to wymagające zadanie. Chociażby z tego powodu, że niektórzy producenci stawiają na autorskie rozwiązania (np. Huawei), które nie zawsze okazują się tak dobre, jak początkowo zakładano.

Warto wspomnieć, iż w większości przypadków mamy do czynienia z procesorami 8-rdzeniowymi, jednak ilość rdzeni nie zawsze jest najistotniejsza. Ważny jest także proces technologiczny, w jakim procesor został wykonany oraz częstotliwość taktowania (dla graczy rekomendujemy minimum 2,4 GHz) przekładająca się na lepszą wydajność. Zatem, jaki procesor do smartfona wybrać w 2023 roku? Oto zestawienie 5 najbardziej opłacalnych modeli!

 • Snapdragon 8+ Gen 1
 • MediaTek Dimensity 9000
 • Snapdragon 8 Gen 2
 • Apple A15 Bionic
 • MediaTek Dimensity 1300

Według ekspertów z serwisu komórkomat.pl dużą popularnością ze względu na satysfakcjonującą wydajność cieszą się procesory Apple. Jeśli sięgniemy po stosunkowo nowe smartfony z tej firmy, zauważymy, że zapewniają one nienaganny komfort użytkowania poparty wysoką częstotliwością taktowania (zazwyczaj na poziomie 2,4 GHz).

Przy wyborze procesora warto również zastanowić się nad najnowszymi egzemplarzami Snapdragon, będącymi aktualnym pionierem na rynku (wydajnością wygrywają nawet z Apple). Występują w telefonach z oprogramowaniem Android i cieszą się tysiącami rekomendacji wśród użytkowników ze względu na niemal perfekcyjne działanie.

Zresztą nie trzeba zwracać uwagę na najmocniejsze (i najdroższe) procesory, bowiem już średniopółkowe np. Snapdragony z serii 765G czy 768G zapewniają szybkie i stabilne działanie. Im lepszy procesor, tym lepiej!

Jaki ekran smartfona?

realme GT Neo5 ekran

Bardzo ważną kwestią jest też wyświetlacz smartfona. Nie patrz tylko na wielkość (choć duży wyświetlacz także jest w cenie), patrz też na jego jakość!

Nie liczy się tylko rodzaj panelu – LCD, OLED czy AMOLED, a może jeszcze inne ich podrodzaje. Ważna jest też rozdzielczość ekranu. W 2023 roku celuj co najmniej w jakość Full HD+ (FHD+). Panele o gorszych parametrach, a więc HD+, mają zwykle około 720 na 1600 pikseli, co daje ich zagęszczenie na cal na poziomie zaledwie około 270 ppi, a czasami nawet mniej. Efekt – widać piksele gołym okiem. Co innego w przypadku FHD+ (nie mówiąc już np. o QHD+), gdzie ich zagęszczenie wynosi ok. 400 ppi, a w topowych urządzeniach przekracza 500, a nawet 600 ppi!

Wiele smartfonów z ekranami typu OLED/AMOLED ma pod panelem dotykowym wbudowany czytnik linii papilarnych. Zazwyczaj przekątna nowoczesnych smartfonów przekracza 6,50″, a często wynosi około 6,60-6,70″. Na rynku jest coraz mniej bardziej wygodnych w użytkowaniu telefonów z ekranem ok. 6,00″.

Oprócz rodzaju panelu, jakości, od pewnego czasu producenci prześcigają się w kwestii jego odświeżania. Standardowa częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 60 Hz, ale nowoczesne modele mają 90 Hz, a coraz częściej 120 Hz! Można powiedzieć, że jest to już standard. Niektóre mogą pochwalić się nawet częstotliwością na poziomie 144 lub 165 Hz.

Oprócz wielkości jego kształt determinują także proporcje ekranu. Najczęściej spotykane to 19,5:9-20:9, choć np. nowe modele Sony Xperia mają najczęściej panoramiczne 21:9.

Nowoczesne telefony – jaka pojemność baterii smartfona?

jak sprawdzić stan baterii Xiaomi Redmi i POCO

Pojemność baterii w nowoczesnych telefonach oscyluje w okolicach 4000 mAh, choć powoli standardem stają się akumulatory o pojemności 5000 mAh. Dla przykładu, wielkość akumulatora iPhone 12 Pro Max wynosi 3687 mAh, a Samsunga S21 5G – 4000 mAh. Pozwoli to realnie na 1-2 dni pracy urządzenia pod stosunkowo dużym obciążeniem.

Nie zapominajmy także dbać o baterię, ponieważ w większości najnowszych egzemplarzy (np. Samsung, Apple) nie da się jej wymienić ze względu na coraz więcej produkowanych smartfonów wodoszczelnych w metalowych obudowach.

Smartfony z mocną baterią

Przechodząc do podsumowania – nowoczesne telefony z pojemnym akumulatorem umożliwiającym wielogodzinną pracę bez konieczności ładowania powinny być wyposażone w baterię o gabarytach plasujących się w granicach 4-5 tysięcy mAh. Może być nawet nieco mniej (np. Apple i Sony), gdyż w ich przypadku wiele daje odpowiednia optymalizacja ogniwa.

Przyda się też szybkie ładowanie baterii – niektóre modele oferują nawet ponad 100 W! Niemniej już kilkadziesiąt W naprawdę sprawdza się w praktyce. Koniec z długim ładowaniem baterii telefonu! Coraz częściej pojawia się także indukcja, a więc bezprzewodowe ładowanie, a w szczególnych przypadkach nawet bezprzewodowe ładowanie zwrotne.

Nowoczesny i najlepszy smartfon w 2023 r. powinien mieć:

 • mocny i wydajny procesor CPU
 • aktualny system operacyjny
 • główny aparat fotograficzny z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) + drugi aparat fotograficzny jako obiektyw szerokokątny + teleobiektyw
 • głośniki stereo
 • świetny ekran AMOLED/ekran OLED o wysokiej rozdzielczości i wysokim poziomie odświeżania obrazu
 • Dual SIM
 • czytnik linii papilarnych
 • łączność 5G
 • mocna bateria + szybkie ładowanie + bezprzewodowe ładowanie (indukcja)
 • dobry aparat fotograficzny do selfie

Zestawienie 5 nowoczesnych telefonów – jaki smartfon warto kupić?

Nowoczesne telefony z 2023 r. wyróżniają się niezwykle wydajnymi procesorami, błyskawicznym działaniem oraz wytrzymałymi akumulatorami. Poniżej zestawiliśmy 5 modeli, z których każdy wybierze coś dla siebie. Zaczęliśmy od przedstawienia telefonów w przystępnych cenach i zadowalającej jakości, a zakończyliśmy na ukazaniu najnowszych flagowców cenionych przez najbardziej wymagających użytkowników.

1. Motorola G200 5G – świetny wyceniony smartfon

Moto G200

Smartfon Motorola G200 5G został wyposażony w niezwykle wydajny procesor Snapdragon 888+ oraz szybką pamięć RAM. Wyróżnia się b. dużym wyświetlaczem typu IPS TFT (nie jest to ekran OLED) z odświeżaniem 144 Hz i dużym akumulatorem na poziomie 5000 mAh. Czego chcieć więcej od telefonu, który nie kosztuje majątku w przeciwieństwie do wielu modeli konkurencji z logiem choćby Apple’a czy Samsunga?

SPRAWDŹ oferty z Motorola G200 5G

Jest to bardzo opłacalny telefon, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż jego cena plasuje się na poziomie najczęściej około 1600-1900 zł. Warto również wspomnieć o jakościowych aparatach (potrójny aparat – z tyłu główny obiektyw 108 Mpix) oraz NFC czy łączności 5G. Propozycja tego uznanego producenta jak najbardziej warta uwagi!

Recenzja Motorola G200 5G


2. realme 11 Pro+ – wielkie możliwości i przystępna cena

realme 11 Pro+
Specyfikacja tego smartfona wygląda na znacznie droższego flagowca. realme 11 Pro+ nie kosztuje jednak fortuny, ba – kosztuje tyle, co niejeden model telefonu ze średniej klasy cenowej i kupisz go za około 2000 zł. To kolejny znakomity telefon!

SPRAWDŹ oferty z realme 11 Pro+

Aż dziwne, że został wyposażony w procesor MediaTek Dimensity 7050, a w topowej wersji posiada aż 12 GB pamięci RAM (GB pamięci operacyjnej)! Ten dobrze wyceniony smartfon ma oczywiście ekran typu AMOLED (częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz z HDR10+), potrójny aparat fotograficzny z obiektywem głównym 200 Mpix, moduł 5G, a do tego świetnie się prezentuje. Aparat selfie ma matrycę 32 megapikseli.

Jego bateria liczy 5000 mAh i ma szybkie ładowanie 100 W, a relacja jakości do ceny samego smartfona sprawia, że jest to obecnie jedna z najbardziej opłacalnych pozycji na rynku telefonów komórkowych!

Recenzja realme 11 Pro+


3. Xiaomi 13T Pro – telefon o możliwościach flagowca

Xiaomi 13T ProXiaomi 13T Pro oferuje możliwości najnowszych flagowców premium, choć nie jest aż tak drogi. Na pokładzie znajduje się duży wyświetlacz OLED (częstotliwość odświeżania 120 Hz) i wydajny procesor MediaTek Dimensity 8200+ 3,35 GHz. Został wyposażony w 12-16 GB pamięci RAM i system operacyjny Android 13, który jest prawidłowo zoptymalizowany, a także bardzo intuicyjny. Jest tu oczywiście czytnik linii papilarnych.

SPRAWDŹ oferty z Xiaomi 13T Pro

Urządzenie jest bardzo szybkie, ma znakomity potrójny aparat Leica (przedni aparat do selfie z matrycą 20 Mpix), charakteryzuje się wygodną obsługą, ale brakuje mu slotu na kartę SD. Z drugiej strony, pamięci tu nie brakuje: do wyboru są warianty z 256, 512 lub nawet 1024 GB. Jak na swoją cenę (niecałe 4000 zł) jest to propozycja jak najbardziej godna uwagi. Tym bardziej, że telefon może być z czasem coraz tańszy w zakupie. Świetny smartfon!


4. OnePlus 11 – jeden z najszybszych smartfonów na rynku

OnePlus 11

Smartfon wyposażony w doskonale zoptymalizowany system operacyjny, który w prawidłowy sposób wykorzystuje możliwości procesora (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) i pamięci (128, 256 lub 512 GB pamięci masowej oraz 8, 12 lub nawet 16 GB RAM-u). Jak to więc u topowych OnePlusów bywa w zwyczaju, jest tu szybko i niezawodnie! Obecnie jest on oferowany w sieci T-Mobile Polska.

SPRAWDŹ oferty z OnePlus 11

Spośród konkurencji OnePlus 11 wyróżnia się szybkością działania (świetna optymalizacja Androida), dobrymi aparatami i łącznością 5G. Smartfon ma b. dobry wyświetlacz LTPO3 AMOLED 6,70″ 120 Hz i z HDR10+. Cena tego smartfona z górnej półki wynosi mniej niż 4000 zł. Jest tu też potrójny aparat fotograficzny i czytnik linii papilarnych. Jak najbardziej warto!


5. Samsung Galaxy S23 Ultra 5G – droga i bardzo wydajna propozycja

Samsung Galaxy S23 Ultra

Jedna z najdroższych, a zarazem najbardziej wydajnych i najlepszych propozycji w 2023 roku pod względem parametrów. Samsung Galaxy S23 Ultra nie został wyposażony w ekran Super AMOLED – cechuje się bowiem bardzo jasnym wyświetlaczem Dynamic AMOLED 120 Hz o przekątnej prawie 7 cali! Jest też Snapdragon 8 Gen 2, co czyni go jednym z najwydajniejszych smartfonów na rynku.

SPRAWDŹ oferty z Samsung Galaxy S23 Ultra

Sprzęt umożliwia nagrywanie filmów 8K, jest wodoodporny, nieziemsko ciężki i bardzo drogi, bo kosztuje… około 6000 zł. Coś za coś!

Samsung stawia tutaj na najmocniejsze podzespoły. Piękny ekran smartfona Dynamic AMOLED 2x może być obsługiwany przez wbudowany rysik S Pen, a jego aparaty należą do absolutnego topu w świecie smartfonów. Jest tu oczywiście m.in. bezprzewodowe ładowanie. Świetny smartfon mający doskonałej jakości materiały i wykończenie!


Jak wybrać nowoczesny telefon? Podsumowanie

iPhone 15

Nowoczesne telefony z 2023 roku powinny być wyposażone w absolutne minimum 6 GB RAM-u i 128 GB pamięci masowej. Ze względu na dużą konkurencję i dobre ceny, proponujemy już teraz wybrać wariant min. 8/256 GB.

Warto również zadbać o pojemność baterii na poziomie 5000 mAh (lub więcej) oraz odpowiedni system operacyjny (w przypadku oprogramowania Android, polecamy Android 13 ze względu na doskonałą optymalizację i błyskawiczne działanie).

Co powinny mieć nowoczesne i najlepsze smartfony w 2023 roku?

 • mocny i wydajny procesor CPU
 • aktualny system operacyjny
 • główny aparat fotograficzny z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) + drugi aparat fotograficzny jako obiektyw szerokokątny + teleobiektyw
 • głośniki stereo
 • świetny ekran AMOLED/ekran OLED o wysokiej rozdzielczości i wysokim poziomie odświeżania obrazu
 • Dual SIM
 • czytnik linii papilarnych
 • łączność 5G
 • mocna bateria + szybkie ładowanie + bezprzewodowe ładowanie (indukcja)
 • dobry aparat fotograficzny do selfie

Popularne smartfony w 2023 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

A Huawei? Akurat sobie niezle poradzil z Google bo przez gspace mozna wszystko bez problemu sciagnac, i w samej appgallery wybor aplikacji ogromny.

Proszę o wyjaśnienie lub rozwinięcie tematu w sprawie baterii, co oznacza zalecenie: nie zapominajmy także dbać o baterię.

„Nie zapominajmy także dbać o baterię, ponieważ w większości najnowszych egzemplarzy (np. Samsung, Apple) nie da się jej wymienić ze względu na coraz więcej produkowanych smartfonów wodoszczelnych w metalowych obudowach.”

Czyli w jakich konkretnych modelach, nie da się wymienić baterii ?

We wszystkich prawie…oczywiscie mowa o wymianie samodzielnej.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów