Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone

Jak poprawnie ładować smartfona?

25

Wokół ładowania smartfonów narosło wiele mitów. Wiele z nich pozostało nam z czasów, gdy po kupnie nowego telefonu, należało najpierw sformować (często określane błędnie formatowaniem) baterię. Jak zatem powinniśmy prawidłowo ładować nasze urządzenia?

>>> Porównaj oferty GSM <<<

Ładowanie telefonu – o czym pamiętać?

W dzisiejszych czasach, gdy większość smarfonów ma wbudowane baterie bez możliwości ich samodzielnej wymiany, szczególnie istotne jest prawidłowe ładowanie telefonu. Dzięki temu możemy znacznie wydłużyć żywotność ogniwa, a tym samym użyteczność naszego urządzenia.

1. Brak efektu pamięci nowych ogniw

Przede wszystkim musimy obalić pewien mit. Współczesne telefony nie posiadają już tzw. „efektu pamięci”, który dotyczył starszych modeli. Polegał on mniej więcej na tym, iż jeśli ładowało się baterię przed całkowitym rozładowaniem – zmniejszała się rzeczywista wydajność akumulatora. Przykładowo jeśli bateria była rozładowana w 85% i często na takim poziomie zaczynaliśmy ją ładować, to jej pojemność mogła się zmniejszyć o 15%. Na szczęście dzisiejszych akumulatorach ten problem został wyeliminowany.

Przykładowa oferta z Huawei P30 Pro (4200 mAh):

2. Nie doprowadzaj do rozładowania telefonu

Co ciekawe, żeby wydłużyć żywotność ogniwa naszego smartfona powinniśmy ładować go wbrew wcześniejszym zasadom. Dzisiejsze baterie „lubią” częste, krótkie nawet tylko kilkuminutowe ładowanie. Należy przy tym pamiętać żeby nie rozładowywać jej do końca. Jeśli za każdym razem kończymy dzień z rozładowanym telefonem, po dwóch latach użytkowania nasz akumulator będzie zdecydowanie mniej wydajny.


>>> Smartfony z pojemnymi bateriami <<<


3. Nie ładuj telefonu przez noc

Tak samo nie poleca się pozostawiania telefonu na całą noc podłączonego pod ładowarkę. Powoduje to tzw. „stres baterii”, gdyż cały czas akumulator jest pod napięciem. Oczywiście gdy osiągnie poziom 100% naładowania, system odcina zasilanie, ale po chwili gdy bateria odrobinę się rozładuje – znów zaczyna ładować. Nie powoduje to jej „przeładowania”, gdyż dzisiejsze telefony są na tyle inteligentne, że potrafią odpowiednio zarządzać energią. Efektem ubocznym jest jednak wydzielanie ciepła, które w większych dawkach i częstotliwości jest niezdrowe dla akumulatora.

Przykładowa oferta z Philipsem Xenium X588 (5000 mAh):

4. Nie musisz ładować telefonu do pełna

Co istotne, warto odpuścić sobie każdorazowe ładowanie akumulatora do 100%. Lepsze efekty uzyskamy ładując telefon w przedziale przykładowo od 30% do 90%. Oczywiście raz na jakiś czas warto naładować ogniwo do pełna. Czasem jednak trudno o dostęp do gniazdka aby doładować nasze urządzenie. Dlatego w niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się powerbanki.

5. Uwaga na temperaturę!

A co z szybkim ładowaniem? Generalnie ta funkcja na pewno jest wygodna. Niestety w wielu wypadkach ze względu na generowanie wyższego napięcia powoduje dość znaczne rozgrzanie się naszej baterii w smartfonie. A – niestety – współczesne akumulatory nie lubią wysokiej temperatury. Dlatego warto korzystać z szybkiego ładowania tylko wtedy, jeśli rzeczywiście jest to konieczność. Z tego samego względu warto chronić nasz telefon przed mocnymi promieniami słońca, a także przed mrozem. W zależności od pory roku zwracajmy na ten szczegół uwagę i latem nie zostawiajmy urządzenia na słońcu, a zimą na mrozie.


>>> Telefony z ładowaniem bezprzewodowym <<<


6. Unikaj niefabrycznych ładowarek

Zwracajmy także uwagę, na to czym ładujemy nasze telefony. Warto używać markowych ładowarek dostarczonych wraz ze sprzętem. Jednak nie zawsze tanie zamienniki muszą być gorsze, jednak ryzyko uszkodzenia akumulatora z powodu ich korzystania jest wysokie. Wbrew pozorom ładowanie to dość skomplikowany proces. To samo tyczy się tanich powerbanków.

Jeżeli chcemy zadbać o dłuższe życie naszych smartfonów, warto wziąć pod uwagę tych kilka zasad dotyczących ładowania. Szczególnie w czasach, gdzie aby wymienić akumulator, trzeba całe urządzenie oddać do specjalistycznego serwisu.

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Rankomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

25
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
MatiGnergnrTomaszAnonimMarcin Szermański Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
TellMy
Gość
TellMy

A czemu jakoś przemilczano temat cykli ładowania?

fff
Gość
fff

spisek

Richard Kaz
Gość
Richard Kaz

iż jeśli ładowało się baterię – czy to jest po polsku (iż to wymysł polityków) ?
Mnie uczono ze powinno byc : że jeśli ładowało się baterię !

Real
Gość
Real

Iż, wbrew temu co twierdzisz, nie jest wymysłem polityków. Miałeś kiepskich nauczycieli, albo za dużo wagarowałeś. Spójniki iż i że mają wspólną prasłowiańską etymologię i jednakowe znaczenie, tyle że jeden wynika z wygłosu, drugi z nagłosu. Iż, częściej używany w słowie pisanym jest naturalną formą dla osób oczytanych.

olgierdejsmontt554@gmail.com
Gość
olgierdejsmontt554@gmail.com

fajnie o tym wiedzieć ;)

tad
Gość
tad

Nie jest to wymysł polityków, lecz iż nie powinno być nadużywane. Formą podstawową, neutralną, jest że, a iż winniśmy traktować jako formę rezerwową. Także dlatego, że ćwierćinteligenci, w tym różni politycy, uznali ją za podniosłą i nadużywając jej, osiągnęli efekt przeciwny do zamierzonego, czyli śmieszność.

Ews
Gość
Ews

Mam pytanie jak moja ladowarka ma 1.0 Am a laduje baterie ina ladowarka 2.0 Am to niszcze baterje ? Sa tez qieksze ladowarki wiecej Am tulym szybsze ladowanie a jaka jest prawda na ten Temat ??

Anonim
Gość
Anonim

Baterie** a nie baterje

Hubert
Gość
Hubert

A jak ma się sprawa z akumulatorami Li-Poly? Tak samo jak Li-Ion, czy inaczej reagują?

beznazwie
Gość
beznazwie

Punkt 3 gryzie się z drugim. Niby trzeba co trochę doładowywać telefon, ale w nocy nie wolno go doładowywać bo bateria się stresuje.
Generalnie telefon po naładowaniu przechodzi na zasilanie z ładowarki i nie rozładowuje tak bardzo baterii więc nie zużywa swoich cykli.

unnamed
Gość
unnamed

Nie można na noc bo się przegrzewa, co nie ma nic wspólnego z częstotliwością.

Gnergnr
Gość
Gnergnr

Bzdura. Rano telefon i ładowarka są chłodne.

papas
Gość
papas

Może bateria musi spać w nocy i wypoczywać aby była wypoczęta rano. Dlatego nie należy kłaść telefonu w pobliżu telefonu koleżanki;)

Marcin Szermański
Użytkownik

Chodzi o ładowanie przez całą noc (5-8 godzin), podczas spania

Emil
Gość
Emil

Nie ladujcie telefonu i z niego nie korzystajcie bo bateria będzie słabsza

Mateusz
Gość

W instrukcji mojego telefonu jest napisane, aby nie zostawiać telefonu podłączonego do ładowarki jeżeli bateria jest w pełni naładowana.

Kikor
Gość

Co do zostawiania telefonu w ładowarce na noc, czy właśnie takie działanie nie będzie symulować ‚częstego ładowania baterii’ które podobno bardzo lubią? :)

Nikidem
Gość
Nikidem

Li ion lubią być naładowane w max 80% a ładując je cały czas utrzymujemy powyżej 90% co jest szkodliwe dla akumulatora

Norbert G.
Gość
Norbert G.

To jest tak jak z laptopami podłączonymi na stałe pod ładowarkę. Po jakimś czasie po prostu bateria jest do dupy przy żadkim używaniu, i na nic gadanie że są inteligentne baterie

Realista
Gość
Realista

Ja np. muszę mieć podłączony laptop do ładowania jak w coś gram, inaczej strasznie mi się zacina

Kamil Chylicki
Gość
Kamil Chylicki

To zmień w profilach windows’a na wysoką wydajność podczas pracy na baterii :).

Bartek
Gość
Bartek

Czyli nie warto zostawiać telefonu podpiętego pod ładowarkę na noc? Mi w instrukcji pisze że do 12 godzin może być pod napięciem.

Marcin Szermański
Użytkownik

Jaki telefon?

Tomasz
Gość
Tomasz

nokia 1

Mati
Gość
Mati

A co z bateriami huwawei p30lite czy są odporne na przeładowanie