Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak poprawnie ładować smartfona?

avatar
58
grafika przedstawiająca smartfona realme naładowanego w 100% podpiętego do ładowarki

Ładowanie telefonu to – zdawałoby się – banalna czynność, wokół której jednak narosło wiele mitów. Wiele z nich pozostało nam z czasów, gdy po kupnie nowego telefonu, należało najpierw sformować (często określane błędnie formatowaniem) baterię. Jak zatem powinniśmy prawidłowo ładować nasze urządzenia? Jak poprawnie ładować telefon komórkowy, a by jak najbardziej przedłużyć żywotność baterii i uniknąć przegrzania ogniwa?

Ładowanie telefonu – o czym pamiętać?

W dzisiejszych czasach, gdy większość smartfonów ma wbudowane baterie bez możliwości ich samodzielnej wymiany, szczególnie istotne jest prawidłowe ładowanie telefonu. Dzięki temu możesz znacznie wydłużyć żywotność ogniwa, a tym samym użyteczność naszego urządzenia. Jak zoptymalizować ładowanie baterii smartfona?

No dobrze, ale jak prawidłowo ładować telefon komórkowy?

1. Brak efektu pamięci nowych ogniw

realme Narzo N55 SuperVOOC 33 W

Przede wszystkim musimy obalić pewien mit. Współczesne telefony nie posiadają już tzw. „efektu pamięci”, który dotyczył starszych modeli. Polegał on mniej więcej na tym, iż jeśli ładowało się baterię przed całkowitym rozładowaniem – zmniejszała się rzeczywista wydajność akumulatora.

Przykładowo, jeśli bateria była rozładowana w 85% i często na takim poziomie zaczynałeś ją ładować, to jej pojemność mogła się zmniejszyć o 15%. Na szczęście dzisiejszych akumulatorach (baterie litowo-jonowe i litowo-polimerowe) problem ten został wyeliminowany.

Przykładowa oferta z Samsungiem Galaxy S24 Ultra (5000 mAh):

Kupiłeś nowego smartfona i nie wiesz, czy formować jego baterię?
Czy trzeba uważać na pierwsze ładowanie baterii smartfona?

2. Nie doprowadzaj do rozładowania telefonu

Co ciekawe, żeby wydłużyć żywotność ogniwa naszego smartfona powinieneś ładować go wbrew wcześniejszym zasadom. Dzisiejsze baterie „lubią” częste, a nawet tylko kilkuminutowe krótkie ładowanie smartfona. Należy przy tym pamiętać żeby nie rozładowywać jej do końca. Unikaj sytuacji, gdy poziom baterii spada do 0%.

Jeśli za każdym razem kończysz dzień z rozładowanym telefonem, po dwóch latach użytkowania akumulator będzie zdecydowanie mniej wydajny.

Potrzebny Ci telefon komórkowy z bardzo mocną i wydajną baterią?
Smartfony z pojemnymi bateriami

3. Nie ładuj telefonu przez noc

jak wymienić baterię w iPhone

Tak samo nie poleca się pozostawiania telefonu na całą noc podłączonego pod ładowarkę. Powoduje to tzw. „stres baterii”, gdyż cały czas akumulator jest pod napięciem. Oczywiście gdy osiągnie poziom 100% naładowania, system odcina zasilanie, ale po chwili gdy bateria odrobinę się rozładuje – znów zaczyna ładować.

Nie powoduje to jej „przeładowania”, gdyż dzisiejsze telefony są na tyle inteligentne, że potrafią odpowiednio zarządzać energią. Efektem ubocznym jest jednak wydzielanie ciepła, które w większych dawkach i częstotliwości jest niezdrowe dla akumulatora. Wielogodzinny czas ładowania nie jest więc wskazany.

Przykładowa oferta z Redmi Note 13 Pro 5G (5100 mAh):

4. Nie musisz ładować telefonu do pełna

Co istotne, warto odpuścić sobie każdorazowe ładowanie akumulatora do 100%. Bateria nie musi być w pełni naładowana. Lepsze efekty uzyskasz ładując telefon w przedziale przykładowo od 30 do 90%. Oczywiście raz na jakiś czas warto naładować ogniwo do pełna. Poziom naładowania baterii wyniesie wtedy 100%. Takie zabiegi mogą wydłużyć żywotność akumulatora Twojego telefonu komórkowego.

Czasem jednak trudno o dostęp do gniazdka, aby doładować nasze urządzenie. Dlatego w niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się powerbanki.

Jesteś ciekawy ile pobieranego jest prądu podczas ładowania telefonu?
Zobacz ile kosztuje ładowanie baterii smartfona

5. Uwaga na temperaturę!

Redmi 300 W

A co z szybkim ładowaniem? Generalnie ta funkcja na pewno jest wygodna. Niestety w wielu wypadkach ze względu na generowanie wyższego napięcia powoduje dość znaczne rozgrzanie się naszej baterii w smartfonie. A – niestety – współczesne akumulatory nie lubią wysokiej temperatury. Unikajmy przegrzania baterii.

Dlatego warto korzystać z technologii szybkiego ładowania baterii (Quick Charge) tylko wtedy, jeśli rzeczywiście jest to konieczność. Z tego samego względu warto chronić nasz telefon przed mocnymi promieniami słońca, a także przed mrozem. W zależności od pory roku zwracaj na ten szczegół uwagę i latem nie zostawiaj urządzenia na słońcu, a zimą na mrozie.

Miej też na uwadze, że współczesne szybkie ładowanie baterii nierzadko przekracza moc aż 100 W!

Potrzebny Ci telefon komórkowy ładowaniem bezprzewodowym, a więc indukcyjnym?
Telefony z ładowaniem bezprzewodowym

6. Unikaj niefabrycznych ładowarek

realme 240 WPrzykładowa oferta z realme 11 Pro+ 5G (5000 mAh 100 W):

Zwracaj także uwagę, na to czym ładujesz telefony. Warto używać markowych ładowarek dostarczonych wraz ze sprzętem. Jednak nie zawsze tanie zamienniki muszą być gorsze, choć ryzyko uszkodzenia akumulatora z powodu ich korzystania jest wysokie. Wbrew pozorom ładowanie to dość skomplikowany proces. To samo tyczy się tanich powerbanków.

Jeżeli chcesz zadbać o dłuższe życie naszych smartfonów, warto wziąć pod uwagę tych kilka zasad dotyczących ładowania baterii. Szczególnie w czasach, gdzie aby wymienić akumulator, trzeba całe urządzenie oddać do specjalistycznego serwisu.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Prawidłowe ładowanie baterii telefonu - podsumowanie

iQOO Neo 7 SE przecieki

Prawidłowe ładowanie telefonu wzmacnia żywotność baterii. Nie ma nic gorszego, niż szybko rozładowujący się smartfon. A ten - mimo pojemności ogniwa nierzadko ok. 5000 lub więcej mAh - wytrzymuje najczęściej tylko jeden dzień.

Jeżeli jednak nauczysz się powyższych trików i wejdą Ci one w nawyk, możesz zauważyć wydłużenie pracy baterii akumulatora. Dbaj o kondycję baterii telefonu komórkowego od jego nowości! Wiesz, jak prawidłowo ładować telefon komórkowy i kiedy korzystać z szybkiego ładowania jego baterii. Trzymaj się powyższych wytycznych, a utrzymasz dłuższą żywotność akumulatora!

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Nie! Pozostawienie podpiętego do ładowarki telefonu czy smartfona na dłuższy czas - np. na noc - może mieć bardzo złe skutki dla kondycji baterii, jak i całego urządzenia. Może dojść do przegrzewania się telefonu, a w szczególnych przypadkach (np. przy korzystaniu z niefabrycznej ładowarki) do samozapłonu urządzenia.
Nie! Współczesne baterie typu Li-Ion i Li-Po nie mają tzw. efektu pamięci, jakie miały ogniwa z przełomu wieków. Faktycznie, kiedyś telefony komórkowe wymagały formowania (błędnie zwanego również formatowaniem) baterii, tj. kilkukrotnego rozładowania baterii i ładowania do pełna. Cykl ten należało ponawiać kilkakrotnie, ale dziś nie jest wymagany, wręcz odradzany.
Najlepiej nie dopuszczać do całkowitego rozładowania baterii telefonu, ale z drugiej strony nie warto codziennie go ładować zawsze do 100%. Optymalny przedział to - według różnych opinii - 30-90% lub 20-80%. Oznacza to, że najlepiej jest zacząć ładować smartfona z baterią ok. 20-30%, a wyciągnąć go z ładowarki przy ok. 80-90%.
star ocena
4.5/5 - (443 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
58 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

co za bujdy. Po 2 latach kupuje się kolejny telefon

A nie prościej ładować kiedy się chce i ile się chcę, a za rok/półtorej wymienić baterię za 100zł? Kurde ja wiem, że jesteśmy Polakami, ale bez przesady :D

Koszt wymiany baterii w nieautoryzowanym serwisie to około 200 zł plus koszt samego ogniwa.
Czyli trzeba liczyć się z wydatkiem około 300 zł
Który bardzo często w starszych tel będzie powiększony o cenę nowej tylnej klapki, ponieważ bardzo często potrafi ona pęknąć podczas rozklejania.

Natomiast jeśli zależy nam na utrzymaniu np certyfikatu ip to trzeba tą usługę wykonać w autoryzowanym serwisie, w którym cena będzie jeszcze wyższa.

Nie wiem co ty za telefony naprawiasz, sprawdzam stronę zajmującą się sprzedażą baterii do telefonów i laptopów, najtańsze 20zł, najdroższe do iPhonów za 100zł ale tylko przez to, że dają zestaw narzędzi do samodzielnej wymiany.

Kiedyś natrafiłem na artykuł, jak oszczędzać benzynę w samochodzie: nie używać klimatyzacji, zamknąć okna używając tylko nawiewu z kratek, nie podnosić obrotów silnika, jeździć wolno… DOBRE RADY DLA JANUSZY Z CEBULANDII – tak samo tutaj, z telefonami. A ja uważam: kup auto / telefon na jaki Cię stać – a nie „ponad stan” – i używaj zgodnie z zaleceniami producenta. Koniec instrukcji. Zmiany telefonu i tak nie unikniesz, bo jak ci telefonu nie ubrzydzi bateria – to zrobią to programiści tworzący coraz bardziej wymagające wersje aplikacji. W elektronice ekologia aktualnie jest fikcją.

czytajac ten poradnik mam wrazenie, ze nie ma on na celu mowienia o tym jak poprawnie ladowac telefon, tylko o tym jaki telefon kupic. reklamy sa na sile wcisniete przez co, az sie nie chce czytac ;)

Ja jak zostawiam na noc tel to rano jedynie ciepła jest ładowarka telefon zimny. Według mnie nowe ładowarki biorą to ciepło na siebie. I chyba większość ludzi ładuje w nocy bo to najwygodniejsze i producenci telefonów biorą to pod uwagę.

Jak uniknąć szybkiego ładowania? Kupiłam niedawno Xiaomi mi note 10lite i ładowarka dołączona do niego jest 30W czy powinnam używać wolniejszej ładowarki (np. 18W blitzwolf) aby ogniwo wytrzymało dłużej?

Ja kupiłem też nie dawno nowy telefonik i wspiera on ładowanie szybkie 27W tylko kilka razy użyłem szybkiej ładowarki a tak to ładuje stara 1.5A czyli 5V * 1,5A = 7.5W. Telefon ładuje się zdecydowanie dłużej ale bateria na pewno wytrzyma dłużej. Kwestia ile jesteś w stanie przeznaczyć na ładowanie telefonu. Im mniejsza wartość natężenia prądu (A) tym lepiej dla baterii. W nagłych sytuacjach można użyć szybkiej ładowarki.

Nonsens. Ja posiadam motorolę moto G3, która od ponad 3 lat traktuję szybkim ładowaniem. Dopiero od kilku tygodni bateria skróciła swoją żywotność. Muszę ładować co najmniej raz dziennie. Poza tym niejednokrotnie zostawiałem ładowanie na noc. Telefon ładuję zawsze na 100%. Nie jeden raz był zalany. Teraz wystarczy wymienić baterię – około 80zł i telefon przeżyje kolejny rok czy dwa. Wydawanie co roku czy co dwa lata kilku tysięcy złotych na nowy telefon raczej nie jest moim celem :)

W praktyce to utopia takie ładowanie. To lepiej już z góry się nastawić, że po 2 latach bateria będzie do wymiany, po tym czasie dać do serwisu na tydzień i tyle. Ewentualnie samemu kupić baterie, potem obejrzec tutorial na YouTube jak wymienic w swoim smartfonie akumulator i to zrobić. Wtedy już nie trzeba płacić serwisowi za robocizne. A zazwyczaj jest to łatwe, wymaga tylko pewnej ręki i ostrożności.

Tak ale servis zrobi ci to fachowo

szukam tego typu odpowiedzi, bo z doświadzczenia z bateriami LiPo mam tak, że im więcej A w nią ładuję, tym szybciej bateria puchnie (po roku,półtora, zależnie od pakietu). I pytanie, jakim A ładować tel aby tego uniknąć. Producent do baterii LiPo 4000mAh dostarcza baterie co ma output 1.5 A – oczywiście czas ładowania nie jest wtedy zbyt długi, ale obawiam się o żywotność baterii. i Tu pytanie czy nie lepiej zejść np do amperażu rzędu 1 A.

jest tylko jeden problem, baterie mają średnią żywotność ok, 500 ładowań i nie ma tu znaczenia czy jest ono pełne czy tzw.10 minutowe a więc każde krótkie ładowanie ewidentnie skraca jego żywotność

Czyli jak ktoś codziennie ładuje telefon to po to półtora roku bateria do wywalenia. Większej głupoty nie słyszałem.

W moim Galaxy Note 4 bateria działa już 5 lat. I wielokrotnie w tym czasie była ładowana 2-3 razy dziennie. Tylko dwa razy skorzystałem z szybkiego ładowania, które nie jest korzystne dla baterii.

A co z bateriami huwawei p30lite czy są odporne na przeładowanie

Czyli nie warto zostawiać telefonu podpiętego pod ładowarkę na noc? Mi w instrukcji pisze że do 12 godzin może być pod napięciem.

Jaki telefon?

nokia 1

Ja mam problem taki, że jak ładuje się mój telefon. A ja go wezmę do ręki i coś na nim robię to po kilku miesiącach przestaje działać ona. A teraz ja jest podłoczona. To ja mam tako manię trzymać jak ładuje się telefon. I mam pytanie. Co powinnam zrobić, żeby uniknąć zepsuci ładowarki i jak powinnien leżeć telefon jeżeli ja ładuje na poduszce?

„To ja mam tako manię trzymać jak ładuje się ….” Co to znaczy mam „tako” manię? Należy pisać mam TAKĄ manię…. Zamiast zajmować się telefonem, zamij się nauką ortografii. Dużo więcej na tym skorzystasz. Przekonasz się.
Ładuj na brzuchu a nie na poduszce. ;-)

Znalazła się alfa i omega

Nie Mi tylko mnie, i nie pisze tylko jest napisane! O tempora o mores!

Co do zostawiania telefonu w ładowarce na noc, czy właśnie takie działanie nie będzie symulować 'częstego ładowania baterii’ które podobno bardzo lubią? :)

Li ion lubią być naładowane w max 80% a ładując je cały czas utrzymujemy powyżej 90% co jest szkodliwe dla akumulatora

To jest tak jak z laptopami podłączonymi na stałe pod ładowarkę. Po jakimś czasie po prostu bateria jest do dupy przy żadkim używaniu, i na nic gadanie że są inteligentne baterie

Ja np. muszę mieć podłączony laptop do ładowania jak w coś gram, inaczej strasznie mi się zacina

To zmień w profilach windows’a na wysoką wydajność podczas pracy na baterii :).

W instrukcji mojego telefonu jest napisane, aby nie zostawiać telefonu podłączonego do ładowarki jeżeli bateria jest w pełni naładowana.

Tak święta prawda

Nie ladujcie telefonu i z niego nie korzystajcie bo bateria będzie słabsza

xD

Punkt 3 gryzie się z drugim. Niby trzeba co trochę doładowywać telefon, ale w nocy nie wolno go doładowywać bo bateria się stresuje.
Generalnie telefon po naładowaniu przechodzi na zasilanie z ładowarki i nie rozładowuje tak bardzo baterii więc nie zużywa swoich cykli.

Nie można na noc bo się przegrzewa, co nie ma nic wspólnego z częstotliwością.

Bzdura. Rano telefon i ładowarka są chłodne.

Może bateria musi spać w nocy i wypoczywać aby była wypoczęta rano. Dlatego nie należy kłaść telefonu w pobliżu telefonu koleżanki;)

He he,masz racje

Chodzi o ładowanie przez całą noc (5-8 godzin), podczas spania

A kto tak długo śpi?

Wiele osób :)

no właśnie , też o tym myślałem, czy tak jest rzeczywiście ? jesteś tego pewny

A jak ma się sprawa z akumulatorami Li-Poly? Tak samo jak Li-Ion, czy inaczej reagują?

Li-ion i Li-pol dzialaja praktycznie na tej samej zasadzie. Roznia sie elektorlitem – w li-pol nie jest to ciecz a forma żelu. Wplywa to na bezpieczenstwo ogniwa ale nie parametry pojemnosciowe.

Mam pytanie jak moja ladowarka ma 1.0 Am a laduje baterie ina ladowarka 2.0 Am to niszcze baterje ? Sa tez qieksze ladowarki wiecej Am tulym szybsze ladowanie a jaka jest prawda na ten Temat ??

Baterie** a nie baterje

Twój ojciec** a nie Twoi ojcowie

Najlepiej ładować baterie prądem max do 0.5 C , czyli mając ładowarkę 1 A ładujemy baterie 2 Ah. Ja np ładuje ładowarką 850 mAh baterie o poj. 2,1 Ah ( 2100 mAh ) i dużo lepiej trzyma telefonik. Swego czasu ładowałem Ładowarką 2 A baterie 2100 mAh. i zaczeła mi słabo trzymać, po prostu przy takiej ładowarce bateria się przegrzewa.

iż jeśli ładowało się baterię – czy to jest po polsku (iż to wymysł polityków) ?
Mnie uczono ze powinno byc : że jeśli ładowało się baterię !

Iż, wbrew temu co twierdzisz, nie jest wymysłem polityków. Miałeś kiepskich nauczycieli, albo za dużo wagarowałeś. Spójniki iż i że mają wspólną prasłowiańską etymologię i jednakowe znaczenie, tyle że jeden wynika z wygłosu, drugi z nagłosu. Iż, częściej używany w słowie pisanym jest naturalną formą dla osób oczytanych.

fajnie o tym wiedzieć ;)

Nie jest to wymysł polityków, lecz iż nie powinno być nadużywane. Formą podstawową, neutralną, jest że, a iż winniśmy traktować jako formę rezerwową. Także dlatego, że ćwierćinteligenci, w tym różni politycy, uznali ją za podniosłą i nadużywając jej, osiągnęli efekt przeciwny do zamierzonego, czyli śmieszność.

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. Autor: Mikołaj Rej 1562r

„iż” to synonim „że”, obecnie niestety coraz rzadziej używany, ale poprawny i wzbogacający polszczyznę (tym większy plus dla Autora! :))

„Iż” to rosyjska marka samochodów osobowych, dawniej za ZSRR oparta na Moskwiczu, później własne konstrukcje. W Polsce bardziej znane motocykle marki Iż

Nie masz innych problemów? To elektronika, nie polonistyka

A czemu jakoś przemilczano temat cykli ładowania?

spisek

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: