Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak poprawnie ładować smartfona?

avatar
58
Ładowanie smartfona

Wokół ładowania smartfonów narosło wiele mitów. Wiele z nich pozostało nam z czasów, gdy po kupnie nowego telefonu, należało najpierw sformować (często określane błędnie formatowaniem) baterię. Jak zatem powinniśmy prawidłowo ładować nasze urządzenia?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022.

Jak ładować telefon – porady:


Ładowanie telefonu – o czym pamiętać?

W dzisiejszych czasach, gdy większość smarfonów ma wbudowane baterie bez możliwości ich samodzielnej wymiany, szczególnie istotne jest prawidłowe ładowanie telefonu. Dzięki temu możesz znacznie wydłużyć żywotność ogniwa, a tym samym użyteczność naszego urządzenia.

Najpopularniejsze telefony z mocnymi bateriami 2023:


1. Brak efektu pamięci nowych ogniw

Przede wszystkim musimy obalić pewien mit. Współczesne telefony nie posiadają już tzw. „efektu pamięci”, który dotyczył starszych modeli. Polegał on mniej więcej na tym, iż jeśli ładowało się baterię przed całkowitym rozładowaniem – zmniejszała się rzeczywista wydajność akumulatora. Przykładowo jeśli bateria była rozładowana w 85% i często na takim poziomie zaczynałeś ją ładować, to jej pojemność mogła się zmniejszyć o 15%. Na szczęście dzisiejszych akumulatorach ten problem został wyeliminowany.

Przykładowa oferta z Samsungiem Galaxy S22 Ultra (5000 mAh):


2. Nie doprowadzaj do rozładowania telefonu

Co ciekawe, żeby wydłużyć żywotność ogniwa naszego smartfona powinieneś ładować go wbrew wcześniejszym zasadom. Dzisiejsze baterie „lubią” częste, krótkie nawet tylko kilkuminutowe ładowanie. Należy przy tym pamiętać żeby nie rozładowywać jej do końca. Jeśli za każdym razem kończysz dzień z rozładowanym telefonem, po dwóch latach użytkowania akumulator będzie zdecydowanie mniej wydajny.


Smartfony z pojemnymi bateriami


3. Nie ładuj telefonu przez noc

Tak samo nie poleca się pozostawiania telefonu na całą noc podłączonego pod ładowarkę. Powoduje to tzw. „stres baterii”, gdyż cały czas akumulator jest pod napięciem. Oczywiście gdy osiągnie poziom 100% naładowania, system odcina zasilanie, ale po chwili gdy bateria odrobinę się rozładuje – znów zaczyna ładować. Nie powoduje to jej „przeładowania”, gdyż dzisiejsze telefony są na tyle inteligentne, że potrafią odpowiednio zarządzać energią. Efektem ubocznym jest jednak wydzielanie ciepła, które w większych dawkach i częstotliwości jest niezdrowe dla akumulatora.

Przykładowa oferta z Redmi Note 10 Pro (5020 mAh):


4. Nie musisz ładować telefonu do pełna

Co istotne, warto odpuścić sobie każdorazowe ładowanie akumulatora do 100%. Lepsze efekty uzyskasz ładując telefon w przedziale przykładowo od 30% do 90%. Oczywiście raz na jakiś czas warto naładować ogniwo do pełna. Czasem jednak trudno o dostęp do gniazdka aby doładować nasze urządzenie. Dlatego w niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się powerbanki.

5. Uwaga na temperaturę!

A co z szybkim ładowaniem? Generalnie ta funkcja na pewno jest wygodna. Niestety w wielu wypadkach ze względu na generowanie wyższego napięcia powoduje dość znaczne rozgrzanie się naszej baterii w smartfonie. A – niestety – współczesne akumulatory nie lubią wysokiej temperatury. Dlatego warto korzystać z szybkiego ładowania tylko wtedy, jeśli rzeczywiście jest to konieczność. Z tego samego względu warto chronić nasz telefon przed mocnymi promieniami słońca, a także przed mrozem. W zależności od pory roku zwracaj na ten szczegół uwagę i latem nie zostawiaj urządzenia na słońcu, a zimą na mrozie.


Telefony z ładowaniem bezprzewodowym


6. Unikaj niefabrycznych ładowarek

Przykładowa oferta z realme 7 (5000 mAh):

Zwracaj także uwagę, na to czym ładujesz telefony. Warto używać markowych ładowarek dostarczonych wraz ze sprzętem. Jednak nie zawsze tanie zamienniki muszą być gorsze, jednak ryzyko uszkodzenia akumulatora z powodu ich korzystania jest wysokie. Wbrew pozorom ładowanie to dość skomplikowany proces. To samo tyczy się tanich powerbanków.

Jeżeli chcesz zadbać o dłuższe życie naszych smartfonów, warto wziąć pod uwagę tych kilka zasad dotyczących ładowania. Szczególnie w czasach, gdzie aby wymienić akumulator, trzeba całe urządzenie oddać do specjalistycznego serwisu.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

58
Dodaj komentarz

19 Comment threads
39 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
54 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
TellMy

A czemu jakoś przemilczano temat cykli ładowania?

fff

spisek

Richard Kaz

iż jeśli ładowało się baterię – czy to jest po polsku (iż to wymysł polityków) ?
Mnie uczono ze powinno byc : że jeśli ładowało się baterię !

Real

Iż, wbrew temu co twierdzisz, nie jest wymysłem polityków. Miałeś kiepskich nauczycieli, albo za dużo wagarowałeś. Spójniki iż i że mają wspólną prasłowiańską etymologię i jednakowe znaczenie, tyle że jeden wynika z wygłosu, drugi z nagłosu. Iż, częściej używany w słowie pisanym jest naturalną formą dla osób oczytanych.

olgierdejsmontt554@gmail.com

fajnie o tym wiedzieć ;)

tad

Nie jest to wymysł polityków, lecz iż nie powinno być nadużywane. Formą podstawową, neutralną, jest że, a iż winniśmy traktować jako formę rezerwową. Także dlatego, że ćwierćinteligenci, w tym różni politycy, uznali ją za podniosłą i nadużywając jej, osiągnęli efekt przeciwny do zamierzonego, czyli śmieszność.

Maciej

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. Autor: Mikołaj Rej 1562r

Nnnnn

„iż” to synonim „że”, obecnie niestety coraz rzadziej używany, ale poprawny i wzbogacający polszczyznę (tym większy plus dla Autora! :))

Paweł

„Iż” to rosyjska marka samochodów osobowych, dawniej za ZSRR oparta na Moskwiczu, później własne konstrukcje. W Polsce bardziej znane motocykle marki Iż

Zenek

Nie masz innych problemów? To elektronika, nie polonistyka

Ews

Mam pytanie jak moja ladowarka ma 1.0 Am a laduje baterie ina ladowarka 2.0 Am to niszcze baterje ? Sa tez qieksze ladowarki wiecej Am tulym szybsze ladowanie a jaka jest prawda na ten Temat ??

Anonim

Baterie** a nie baterje

Anonim

Twój ojciec** a nie Twoi ojcowie

Krzysiek

Najlepiej ładować baterie prądem max do 0.5 C , czyli mając ładowarkę 1 A ładujemy baterie 2 Ah. Ja np ładuje ładowarką 850 mAh baterie o poj. 2,1 Ah ( 2100 mAh ) i dużo lepiej trzyma telefonik. Swego czasu ładowałem Ładowarką 2 A baterie 2100 mAh. i zaczeła mi słabo trzymać, po prostu przy takiej ładowarce bateria się przegrzewa.

Hubert

A jak ma się sprawa z akumulatorami Li-Poly? Tak samo jak Li-Ion, czy inaczej reagują?

Andrzej

Li-ion i Li-pol dzialaja praktycznie na tej samej zasadzie. Roznia sie elektorlitem – w li-pol nie jest to ciecz a forma żelu. Wplywa to na bezpieczenstwo ogniwa ale nie parametry pojemnosciowe.

beznazwie

Punkt 3 gryzie się z drugim. Niby trzeba co trochę doładowywać telefon, ale w nocy nie wolno go doładowywać bo bateria się stresuje.
Generalnie telefon po naładowaniu przechodzi na zasilanie z ładowarki i nie rozładowuje tak bardzo baterii więc nie zużywa swoich cykli.

unnamed

Nie można na noc bo się przegrzewa, co nie ma nic wspólnego z częstotliwością.

Gnergnr

Bzdura. Rano telefon i ładowarka są chłodne.

papas

Może bateria musi spać w nocy i wypoczywać aby była wypoczęta rano. Dlatego nie należy kłaść telefonu w pobliżu telefonu koleżanki;)

Pol

He he,masz racje

Chodzi o ładowanie przez całą noc (5-8 godzin), podczas spania

Christophoros

A kto tak długo śpi?

Wiele osób :)

maximus

no właśnie , też o tym myślałem, czy tak jest rzeczywiście ? jesteś tego pewny

Emil

Nie ladujcie telefonu i z niego nie korzystajcie bo bateria będzie słabsza

Zofia

xD

Mateusz

W instrukcji mojego telefonu jest napisane, aby nie zostawiać telefonu podłączonego do ładowarki jeżeli bateria jest w pełni naładowana.

Gacek

Tak święta prawda

Kikor

Co do zostawiania telefonu w ładowarce na noc, czy właśnie takie działanie nie będzie symulować ‚częstego ładowania baterii’ które podobno bardzo lubią? :)

Nikidem

Li ion lubią być naładowane w max 80% a ładując je cały czas utrzymujemy powyżej 90% co jest szkodliwe dla akumulatora

Norbert G.

To jest tak jak z laptopami podłączonymi na stałe pod ładowarkę. Po jakimś czasie po prostu bateria jest do dupy przy żadkim używaniu, i na nic gadanie że są inteligentne baterie

Realista

Ja np. muszę mieć podłączony laptop do ładowania jak w coś gram, inaczej strasznie mi się zacina

Kamil Chylicki

To zmień w profilach windows’a na wysoką wydajność podczas pracy na baterii :).

Bartek

Czyli nie warto zostawiać telefonu podpiętego pod ładowarkę na noc? Mi w instrukcji pisze że do 12 godzin może być pod napięciem.

Jaki telefon?

Tomasz

nokia 1

Łucja

Ja mam problem taki, że jak ładuje się mój telefon. A ja go wezmę do ręki i coś na nim robię to po kilku miesiącach przestaje działać ona. A teraz ja jest podłoczona. To ja mam tako manię trzymać jak ładuje się telefon. I mam pytanie. Co powinnam zrobić, żeby uniknąć zepsuci ładowarki i jak powinnien leżeć telefon jeżeli ja ładuje na poduszce?

Jo Aśka

„To ja mam tako manię trzymać jak ładuje się ….” Co to znaczy mam „tako” manię? Należy pisać mam TAKĄ manię…. Zamiast zajmować się telefonem, zamij się nauką ortografii. Dużo więcej na tym skorzystasz. Przekonasz się.
Ładuj na brzuchu a nie na poduszce. ;-)

Jacek

Znalazła się alfa i omega

Piotr

Nie Mi tylko mnie, i nie pisze tylko jest napisane! O tempora o mores!

Mati

A co z bateriami huwawei p30lite czy są odporne na przeładowanie

TrebuH

jest tylko jeden problem, baterie mają średnią żywotność ok, 500 ładowań i nie ma tu znaczenia czy jest ono pełne czy tzw.10 minutowe a więc każde krótkie ładowanie ewidentnie skraca jego żywotność

Iwan

Czyli jak ktoś codziennie ładuje telefon to po to półtora roku bateria do wywalenia. Większej głupoty nie słyszałem.

lin

W moim Galaxy Note 4 bateria działa już 5 lat. I wielokrotnie w tym czasie była ładowana 2-3 razy dziennie. Tylko dwa razy skorzystałem z szybkiego ładowania, które nie jest korzystne dla baterii.

Paweł

szukam tego typu odpowiedzi, bo z doświadzczenia z bateriami LiPo mam tak, że im więcej A w nią ładuję, tym szybciej bateria puchnie (po roku,półtora, zależnie od pakietu). I pytanie, jakim A ładować tel aby tego uniknąć. Producent do baterii LiPo 4000mAh dostarcza baterie co ma output 1.5 A – oczywiście czas ładowania nie jest wtedy zbyt długi, ale obawiam się o żywotność baterii. i Tu pytanie czy nie lepiej zejść np do amperażu rzędu 1 A.

Burak

W praktyce to utopia takie ładowanie. To lepiej już z góry się nastawić, że po 2 latach bateria będzie do wymiany, po tym czasie dać do serwisu na tydzień i tyle. Ewentualnie samemu kupić baterie, potem obejrzec tutorial na YouTube jak wymienic w swoim smartfonie akumulator i to zrobić. Wtedy już nie trzeba płacić serwisowi za robocizne. A zazwyczaj jest to łatwe, wymaga tylko pewnej ręki i ostrożności.

Ktoś

Tak ale servis zrobi ci to fachowo

Izabela

Jak uniknąć szybkiego ładowania? Kupiłam niedawno Xiaomi mi note 10lite i ładowarka dołączona do niego jest 30W czy powinnam używać wolniejszej ładowarki (np. 18W blitzwolf) aby ogniwo wytrzymało dłużej?

Ktos

Ja kupiłem też nie dawno nowy telefonik i wspiera on ładowanie szybkie 27W tylko kilka razy użyłem szybkiej ładowarki a tak to ładuje stara 1.5A czyli 5V * 1,5A = 7.5W. Telefon ładuje się zdecydowanie dłużej ale bateria na pewno wytrzyma dłużej. Kwestia ile jesteś w stanie przeznaczyć na ładowanie telefonu. Im mniejsza wartość natężenia prądu (A) tym lepiej dla baterii. W nagłych sytuacjach można użyć szybkiej ładowarki.

Adam

Nonsens. Ja posiadam motorolę moto G3, która od ponad 3 lat traktuję szybkim ładowaniem. Dopiero od kilku tygodni bateria skróciła swoją żywotność. Muszę ładować co najmniej raz dziennie. Poza tym niejednokrotnie zostawiałem ładowanie na noc. Telefon ładuję zawsze na 100%. Nie jeden raz był zalany. Teraz wystarczy wymienić baterię – około 80zł i telefon przeżyje kolejny rok czy dwa. Wydawanie co roku czy co dwa lata kilku tysięcy złotych na nowy telefon raczej nie jest moim celem :)

DominiC

Ja jak zostawiam na noc tel to rano jedynie ciepła jest ładowarka telefon zimny. Według mnie nowe ładowarki biorą to ciepło na siebie. I chyba większość ludzi ładuje w nocy bo to najwygodniejsze i producenci telefonów biorą to pod uwagę.

diana

czytajac ten poradnik mam wrazenie, ze nie ma on na celu mowienia o tym jak poprawnie ladowac telefon, tylko o tym jaki telefon kupic. reklamy sa na sile wcisniete przez co, az sie nie chce czytac ;)

Voyager

Kiedyś natrafiłem na artykuł, jak oszczędzać benzynę w samochodzie: nie używać klimatyzacji, zamknąć okna używając tylko nawiewu z kratek, nie podnosić obrotów silnika, jeździć wolno… DOBRE RADY DLA JANUSZY Z CEBULANDII – tak samo tutaj, z telefonami. A ja uważam: kup auto / telefon na jaki Cię stać – a nie „ponad stan” – i używaj zgodnie z zaleceniami producenta. Koniec instrukcji. Zmiany telefonu i tak nie unikniesz, bo jak ci telefonu nie ubrzydzi bateria – to zrobią to programiści tworzący coraz bardziej wymagające wersje aplikacji. W elektronice ekologia aktualnie jest fikcją.

lucjano

A nie prościej ładować kiedy się chce i ile się chcę, a za rok/półtorej wymienić baterię za 100zł? Kurde ja wiem, że jesteśmy Polakami, ale bez przesady :D

Igor

Koszt wymiany baterii w nieautoryzowanym serwisie to około 200 zł plus koszt samego ogniwa.
Czyli trzeba liczyć się z wydatkiem około 300 zł
Który bardzo często w starszych tel będzie powiększony o cenę nowej tylnej klapki, ponieważ bardzo często potrafi ona pęknąć podczas rozklejania.

Natomiast jeśli zależy nam na utrzymaniu np certyfikatu ip to trzeba tą usługę wykonać w autoryzowanym serwisie, w którym cena będzie jeszcze wyższa.

Paweł

Nie wiem co ty za telefony naprawiasz, sprawdzam stronę zajmującą się sprzedażą baterii do telefonów i laptopów, najtańsze 20zł, najdroższe do iPhonów za 100zł ale tylko przez to, że dają zestaw narzędzi do samodzielnej wymiany.

Damian

co za bujdy. Po 2 latach kupuje się kolejny telefon

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów