Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Drenowanie baterii. Czas z tym skończyć!

drenaż baterii telefonu komórkowego

Twoja bateria telefonu szybko pada i musisz ją często ładować? Możliwe, że jest już stara i „procenty” szybciej uciekają, ale co w przypadku nowego smartfona z nowym akumulatorem? Dlaczego energia tak szybko znika? W tym przypadku winnego trzeba szukać gdzieś indziej. Czas zakończyć drenowanie baterii Twojego telefonu!

Drenowanie baterii – wstęp

Drenaż akumulatora, a więc nadmierne zużycie energii ogniwa, najczęściej wynika z naszego… lenistwa. Przyzwyczailiśmy się, że smartfon sam zrobi wszystko najlepiej i czasami odkładamy na bok różne konfiguracje urządzenia. To błąd!

Przecież piętą achillesową współczesnych telefonów komórkowych z dotykowym ekranem jest przecież bateria i konieczność codziennego ładowania. I to nawet w przypadku smartfonów z pojemną baterią ok. 5000 mAh. Wystarczy kilka prostych czynności, aby ukrócić drenowanie ogniwa urządzenia, a tym samym wydłużyć jego działanie na jednym ładowaniu!

Jak to zrobić?

Jak oszczędzać baterię?

Jeżeli akumulator jest OK, tzn. ma wysoką sprawność i pojemność (zobacz jak sprawdzić kondycję baterii), a do tego jest nowy, to przyczyn jego szybkiego zużywania się należy szukać w oprogramowaniu. I to nie tylko systemowego (Android, iOS), ale także – a może przede wszystkim – zewnętrznego.

Wyłącz niepotrzebne funkcje

Nie korzystasz z nawigacji i nie masz np. podpiętego smartwatcha do smartfona za pomocą Bluetootha? W takim razie dlaczego masz włączone usługi lokalizacyjne i moduł BT? Zwłaszcza te pierwsze mocno zżerają energię i drenują Twoją baterię! Zresztą nie sama tylko lokalizacja i Bluetooth, ale i włączone NFC także wpływa na jej kondycję.

drenaż baterii telefonu

Wyłącz łączność komórkową

Idziemy dalej. Kiedyś wyłączało się transfer danych, bo miało się mało Internetu w telefonie. Dziś gigabajtów jest cała masa i nie martwimy się, że nie starczy nam do końca okresu rozliczeniowego, stąd prawie cały czas jesteśmy online. Nikt nie myśli tutaj o baterii!

drenaż baterii telefonu

Włączona transmisja danych operatora komórkowego i/lub moduł Wi-Fi znacząco skraca czas pracy baterii. W dodatku po co mieć włączone obie łączności jednocześnie? Pomyśl o akumulatorze i przejdź na tryb offline – nie martw się, wiadomość e-mail czy Facebook nie ucieknie.

Wyłącz aplikacje działające w tle

Wyłączenie poszczególnych aplikacji działających w tle będzie dla Twojego akumulatora prawdziwym wybawieniem!

drenaż baterii telefonu

Każdy z nas ściąga i instaluje na swoim smartfonie szereg zewnętrznych aplikacji. Wiele z nich będzie drenować Twoje ogniwo i to w zastraszającym tempie.

Nie chodzi oczywiście o to, aby nie instalować zewnętrznego oprogramowania! Tym bardziej, gdy masz nowy telefon komórkowy i chcesz rozszerzyć jego możliwości o nowe apki. Warto jednak sprawdzić ich ustawienia i wyłączyć działanie danej aplikacji pracującej w tle, a która na co dzień nie jest do niczego potrzebna.

Tryb oszczędzania energii

Z pomocą przychodzi także tryb oszczędzania energii. W ustawieniach swojego urządzenia możesz wybrać, kiedy ma się on aktywować: czy to po przekroczeniu 10, 20 czy 30% – wybór należy do Ciebie! Tryb ten znacząco wydłuża czas pracy bez konieczności podpięcia telefonu do ładowarki.

drenaż baterii telefonu

Przykładowo – mój osobisty smartfon przy 55% może jeszcze działać 12 godzin i 32 minuty, ale w trybie oszczędzania energii jest to już 21 godzin i 26 minut, a w trybie ultraoszczędnym (nie jest on dostępny we wszystkich modelach) – aż 56 godzin i 34 minuty! Robi wrażenie, prawda?

Trzeba jednak mieć świadomość, że praca w jednym z tych trybów ogranicza możliwości smartfona, wyłączając wiele jego funkcji i aplikacji. Coś za coś.

Jak poprawnie ładować smartfona

Ustawienie ekranu

Wyświetlacz nie musi się świecić na 100% – nie dość, że szkoda baterii, to jeszcze szkoda oczu. Nie warto!

Wejdź w menu telefonu komórkowego i zmień ustawienia jasności. Dobrze jest wybrać automatyczne dostosowanie jasności panelu dotykowego do otoczenia. Co ciekawe, może niezbyt duży (ale jednak) wpływ na drenaż ogniwa ma także włączony tryb ciemny. Dzięki niemu m.in. główne menu i reszta interfejsu jest czarna, a nie biała/jasna, a więc telefon pobiera mniej energii, a czas pracy bez konieczności ładowania się wydłuża. No i przy okazji oczy znów będą zadowolone!

Drenowanie baterii – podsumowanie

Drenaż akumulatora można łatwo ograniczyć – i to w zaledwie kilka chwil! Wystarczy wyłączyć niepotrzebne funkcje, łączności, aplikacje działające w tle i zmienić ustawienia wyświetlacza urządzenia, aby znacząco wydłużyć czas pracy telefonu bez jego ładowania. Zawsze możesz też włączyć tryb samolotowy, choćby na noc.

Nie wierzysz? Zobacz na powyższe dane dotyczące zużycia energii – sprzęt (hardware) pobiera nieco ponad 30%, a aplikacje w sumie aż 68%! Bardzo energożernym jest Facebook i Chrome. Czas z tym skończyć!

drenaż baterii telefonu

Najpopularniejsze telefony komórkowe z mocną baterią 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (5 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: