Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Tryb samolotowy jest przydatny nie tylko w podróży. O co chodzi?

avatar
tryb samolotowy w telefonie

Do czego przydatny jest tryb samolotowy? Każdy, kto choć raz latał samolotem, ten doskonale zna komunikat, że urządzenia, w tym telefony komórkowe, powinny być wyłączone lub przynajmniej działały w trybie samolotowym. Czym on jest, jak go włączyć i przede wszystkim – do czego służy?

Tryb samolotowy – co to jest?

Co to jest i jak działa tryb samolotowy?

W czasie lotu samolotem, jeszcze przed startem, obsługa pojazdu prosi o wyłączenie telefonów komórkowych, a w niektórych przypadkach wystarczy włączyć tryb samolotowy. Oznacza to mniej więcej tyle, że urządzenie nie będzie łączyło się samoczynnie z Wi-Fi, siecią komórkową czy Bluetoothem. Po włączeniu trybu samolotowego niemożliwe będzie wysłanie SMS-a czy wykonanie połączenia komórkowego, a także skorzystanie z Internetu czy połączenie się z innym telefonem za pomocą różnych technologii.

jak zrobić router Wi-Fi z telefonu

Włączony tryb samolotowy to po prostu jedno z ustawień, które narzucają twojemu telefonowi konkretny profil ustawień.

Tryb samolotowy – po co?

Tryb samolotowy, jak sama nazwa wskazuje, preferowany jest głównie w samolotach. Wszystko dlatego, że powietrzna maszyna operuje na licznych sygnałach nawigacyjnych, komunikacja jest bowiem równie ważna dla bezpiecznego startu i lądowania, co praca silników. Chodzi o to, aby żadne inne dodatkowe sygnały nie zakłócały pracy maszyny (systemy nawigacyjne).

Oczywiście to nie tak, że jeśli zapomnisz wyłączyć telefon, to przyczynisz się do katastrofy, należy jednak pamiętać, że na pokładzie znajduje się kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset osób i gdyby chociaż cześć z nich zignorowała prośbę, to mogłoby by to być już zauważalne.

Czy w samolocie można używać telefonu

Obok tego oczywistego zastosowania, są jeszcze te poboczne związane z trybem samolotowym. Z uwagi na to, że uruchomienie go powoduje wyłączenie funkcji komunikacyjnych, czasem nazywa się go „trybem odpoczynku” lub „trybem luzu”. Po wciśnięciu go na pewno możesz pożegnać się z powiadomieniami i innymi rozpraszaczami uwagi. To po prostu tryb offline.

Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto korzystać od czasu do czasu z trybu samolotowego. To ogromna oszczędność akumulatora. Więc jeśli grasz na telefonie lub potrzebujesz jednej konkretnej aplikacji, na przykład kalkulatora na studiach, to może warto go włączyć. Nie dotyczy to jedynie smarfonów czy tabletów. Czytniki do e-książek również posiadają takie tryby, a włączenie ich ma gigantyczny wpływ na pracę akumulatora. W przypadku tych urządzeń łączność Wi-Fi jest i tak używana od czasu do czasu, zwłaszcza w czasie transferu książek czy plików.

Tryb samolotowy – jak włączyć w telefonie Apple?

Aby włączyć opcję tryb samolotowy w telefonach czy tabletach z nagryzionym jabłkiem (z systemem iOS) należy otworzyć centrum sterowania, czyli po prostu zsunąć górne menu. Tam od razu pojawi się niewielka ikonka samolotu, która po naciśnięciu od razu przerzuci was w tryb samolotowy.

iOS tryb samolotowy

Gotowe!

Tryb samolotowy – jak włączyć w telefonie z Androidem?

Tryb samolotowy w telefonie z Androidem włączysz bez problemu korzystając z podręcznego menu, przesuwając palec od góry ekranu. Tam powinieneś znaleźć ikonę samolotu – wystarczy, że ją klikniesz. Alternatywnie aktywację tej funkcji znajdziesz również wchodząc w Ustawienia i następnie w Sieć i Internet, a potem Włącz tryb samolotowy.

Android tryb samolotowy

Wyłączenie trybu samolotowego następuje po kolejnym kliknięciu w tę ikonkę. Po wyłączeniu trybu samolotowego Twój telefon zacznie normalnie funkcjonować, a sieć komórkowa odzyska zasięg.

Warto zaznaczyć, że ze względu na różne interfejsy Androida poszczególnych producentów smartfonów (nakładki MIUI, EMUI, One UI i wiele innych), wygląd menu, ikonek, a także ich nazwy mogą nieco różnić się od siebie.

Tryb samolotowy – co jeszcze warto wiedzieć? Podsumowanie

tryb samolotowy w telefonie

Należy pamiętać, że włączenie trybu samolotowego nie jest równoznaczne z całkowitą rezygnacją z usług. Po włączeniu trybu możesz wejść w ustawienia i aktywować na nowo Wi-Fi. Służy to temu, abyś mógł na pokładzie samolotu korzystać z sieci udostępnianej pasażerom. Zwykle dotyczy to klasy biznesowej lub lotów na długie dystanse, choć nie jest to regułą.

To samo dotyczy również łączności Bluetooth, ona również (choć zależy to od telefonu i często sytemu operacyjnego) może być aktywowana po włączeniu trybu samolotowego. Po szczęśliwym lądowaniu możesz bezpiecznie wyłączyć tryb samolotowy i cieszyć się z pełni funkcjonalnego telefonu!

Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.6/5 - (10 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: