Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Atrapy telefonów komórkowych wyglądają dokładnie tak jak ich prawdziwe odpowiedniki. Niektóre z nich mają nawet bardzo podobną wagę. Wbrew pozorom są to bardzo przydatne akcesoria, z których chętnie korzystają sklepy i producenci akcesoriów.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Spis treści:


Serwisy aukcyjne, chińskie sklepy i czasem strony z lokalnymi ogłoszeniami puchną od liczby ofert telefonów-atrap. Nieuważny kupujący może zobaczyć kilka zdjęć, odsunąć od siebie zaskoczenie, że najnowszy model iPhone’a nie kosztuje kilku tysięcy, a zaledwie kilkaset złotych i przelać pieniądze. Kilka dni później do jego domu trafi kawałek plastiku, który choć gabaryty, powierzchowny wygląd ma bardzo podobny do właściwego urządzenia, jest po prostu… atrapą. To oczywiście przykład bardzo skrajny, bo związany najczęściej z oszustami, którzy informację o tym, że nie sprzedają prawdziwej i oryginalnej słuchawki, piszą małym druczkiem.

Atrapy telefonów komórkowych to jednak nie tylko sposób na oszukanie nieuważnego klienta, bo ich przeznaczenie jest zupełnie inne.

Co to jest atrapa telefonu?

Atrapa telefonu to zazwyczaj kawałek plastiku, który ma przypominać bardzo konkretną słuchawkę. Czasem przedmioty mają naklejki udające odpowiednio ekran, przyciski i wzornictwo, a czasem są tak po prosto przebarwione. Od tego jaką funkcję pełni taka atrapa zależy, po co została stworzona. Czasem te tak dokładnie odwzorowują oryginalny przedmiot, że niewielkie wypustki zastępują przyciski boczne, a nawet ten na tylnej obudowie, czy pokazują, jak bardzo odstaje moduł aparatu fotograficznego. Nie dotyczy to wszystkich atrap, ale część z nich nawet wiernie odwzorowuje wagę modelu, który reprezentuje.

Atrapa telefonu komórkowego – po co klientowi?

Jednym z celów atrapy smartfona jest jak najpełniejsze odwzorowanie wrażeń płynących z obcowania z urządzeniem. Chodzi o to, aby biorąc taki przedmiot do ręki, można było poczuć się niemalże tak, jakby miało się w dłoni prawdziwy telefon. Choć pozornie może wydawać się, że to niewiele, to tak naprawdę jest to jedyny aspekt smartfona, którego nie da się zweryfikować czytając lub oglądając recenzję w sieci. Prędkość działania, jakość aparatu fotograficznego, czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora, a nawet wygląd i jasność wyświetlacza – to wszystko badają mniej lub bardziej wprawni recenzenci.

Nie są oni w stanie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy dane urządzenie będzie pasowało do naszej dłoni, czy ciężar będzie odpowiedni, czy palec wskazujący będzie w stanie sięgnąć do wszystkich przycisków. W tym wypadku najważniejsze wydaje się chyba umiejscowienie i rozmiar czytnika linii papilarnych. Istnieje kilka „kilka szkół” tego, gdzie producenci powinni umieszczać skanery. Wszystko jednak sprowadza się do osobistych preferencji, a dzięki atrapom każdy będzie mógł sprawdzić, czy woli, aby jego czytnik był na przodzie urządzenia, czy może na tyle, czy na przycisku włączania na bocznej ramce.

Atrapa telefonu komórkowego – po co sprzedawcy?

Z takiej opcji korzystają często sprzedawcy, którzy wystawiają wiele urządzeń na sklepowych półkach. Czasem w obawie przed kradzieżą, a czasem ze względu na to, że nie każdego sprzedawcę jest stać, aby ryzykować, że model za kilka tysięcy złotych ulegnie zniszczeniu czy uszkodzeniu w czasie oglądania go przez potencjalnego kupującego. Nie jest to rzecz jasna rozwiązanie idealne, ale w gruncie rzeczy kilka minut ze smartfonem w sklepie jest nam w stanie powiedzieć właściwie tyle, czy dobrze leży on w dłoni, czy nie waży za dużo – czyli atrapa w tym wypadku sprawdza się idealnie.

Duże sieci sklepów z elektroniką nie korzystają zbyt często z atrap, ale zdarza się to, gdy jakiś model telefonu nie jest akurat dostępny. Jest to również bardzo popularny sposób na prezentowanie telefonu, którego nie ma jeszcze w sprzedaży, a który lada chwila ma pojawić się na sklepowych półkach.

Czasem z atrap korzystają również operatorzy sieci komórkowych w swoich stacjonarnych punktach obsługi, bo umożliwia to zapoznanie się klientów z telefonami, które albo jeszcze są niedostępne, albo można je zamówić jedynie w sprzedaży wysyłkowej.

Z atrap smartfonów mogą korzystać również sprzedawcy najróżniejszych akcesoriów do telefonów komórkowych, gdy na przykład sprzedają produkty online i chcą upewnić się, ze dane etui pasuje do odpowiedniego modelu. Sprawdza się to zazwyczaj, gdy okazuje się, że dany model ma nietypowe gabaryty, niecodziennie odstające elementy, albo w dziwny sposób rozmieszczone porty.

Atrapa telefonu komórkowego – zrób to sam

Przed wypuszczeniem danego modelu na sklepowe półki producenci sprzętu bardzo często wypuszczają pliki do wykonania własnej atrapy telefonu komórkowego, ale takie, które da się wydrukować na klasycznej drukarce. Taki wydruk następnie wycinamy, aby móc zobaczyć, jak będą prezentowały się rozmiary danego sprzętu. Wszystko po to, aby oczywiście podnieść zainteresowanie produktem, ale ma to znacznie nie tylko marketingowe. Ostrzący sobie zęby na dany model klienci mogą wcześniej sprawdzić, którą wersję i jaki rozmiar powinni wybrać, aby być usatysfakcjonowani. Bardzo często taki manewr dotyczy smartfonów Apple’a. Ta firma znana jest bowiem z tego, że gdy wypuszcza nowe linie swoich telefonów, to poszczególne modele różnią się od siebie znacząco rozmiarami.

Atrapa – nietypowe hobby

W świecie mobilnych technologii ceny urządzeń rosną bardzo szybko i często zdarza się, że nawet zaciekły fan danej marki nie może sobie pozwolić albo nawet nie chce inwestować we wszystkie urządzenia danego producenta. Zdarzają się więc hobbyści, którzy skupują atrapy telefonów tylko ze względów kolekcjonerskich. Z uwagi na bardzo dużą popularność chińskich sklepów, zdobycie takiego przedmiotu jest relatywnie łatwe.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

avatar
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów