Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Kontrola rodzicielska w Androidzie

16

Założenie blokady rodzicielskiej w telefonie jest bardzo rozsądnym posunięciem. Dzięki niej nasze dziecko nie będzie w stanie np. przypadkowo lub nieświadomie skasować cennych plików czy aplikacji. Uniemożliwi również zainstalowanie niepożądanych przez nas programów na telefonie oraz - a może przede wszystkim - zablokuje strony internetowe o treściach nieprzeznaczonych dla najmłodszych. Pokażemy, jak szybko i skutecznie wprowadzić kontrolę rodzicielską w telefonach z Androidem.

#zostanwdomu! Przedstawiane przez nas oferty i telefony możesz zamówić online, a przesyłkę dostarczy Ci kurier. Możesz też skorzystać z pomocy naszych Doradców - aby mogli się z Tobą skontaktować, wypełnij formularz znajdujący się na dole strony.

Co to jest blokada rodzicielska w telefonie?

Istnieje kilka opcji, aby taką kontrolę rodzicielską założyć w naszym smartfonie. Jeśli posiadamy czystego Androida wystarczy wejść w zakładkę „ustawienia”, wybrać pole „użytkownicy” i wybrać opcję dodania nowego użytkownika. W tym momencie wybieramy „profil z ograniczonym dostępem” i konfigurujemy zabezpieczenie (np. wzór lub kod). Po kliknięciu w nowy profil możemy nadać mu dowolną nazwę. Z listy programów możemy wybrać te, z których nasze dziecko będzie mogło korzystać oraz wyłączyć te do których nie chcemy aby miało dostęp. Możemy przykładowo nie zaznaczać przeglądarek internetowych, wtedy dziecko nie będzie korzystało z Internetu w naszym smartfonie. Wybór profilu jest możliwy z poziomu odblokowywania telefonu.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jeżeli umożliwiliśmy dziecku korzystanie z androidowego sklepu, warto również tutaj skonfigurować kontrolę rodzicielską. W tym celu wchodzimy na googlowski Sklep Play, wchodzimy w „menu” i „ustawienia”. W tym miejscu mamy możliwość wybrania opcji „kontrola rodzicielska” - włączamy ją. Ustalamy kod PIN w celu ochrony przed wyłączeniem ustawień przez dziecko. Następnie wchodzimy w „aplikacje” i mamy możliwość ustawienia kategorii wiekowych przypisanych do aplikacji (tzw. PEGI) odpowiednich dla naszego dziecka. Wtedy wyświetlane gry i programy będą odpowiednio dopasowane do jego wieku.

Istnieje jednak o wiele skuteczniejszy sposób dostępny do pobrania ze sklepu… Google Play.

Czy istnieje darmowa blokada rodzicielska w telefonie?

Rozbudowana kontrola - Google Family Link

Google ochrona rodzicielska

Bardzo rozbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej charakteryzuje narzędzie Google Family Link. Usługa ta zadebiutowała w naszym kraju w maju 2018 roku i jest darmowa. Składają się na nią 2 aplikacje. Jedna jest instalowana na telefonie rodzica, druga z kolei na urządzeniu dziecka. Wymagania:

  • telefon dziecka - Android 7.0 Nougat (lub nowszy)
  • telefon rodzica - Android 4.4 KitKat (lub nowszy) lub iOS (lub nowszy)

Aplikację Google Family Link można pobrać ze sklepu Google Play i App Store. Pozwala ona na automatycznie filtrowanie niepożądanych treści i programów, ale sugeruje się osobiste ustawienie fitrów według osobistych przekonań. Można np. ustawić limit korzystania z sieci www, wyłączyć dostęp do Internetu np. na noc.

Google Family Link blokuje nie tylko niechciane treści na stronach i witrynach internetowych, lecz również aplikację - można dzięki niej ograniczyć dostęp np. do gier dla dorosłych.

Czy operatorzy GSM oferują blokadę rodzicielską w telefonie?

Również sieci komórkowe oferują różnego rodzaju aplikacje i usługi dla rodziców. Dzięki nim można zablokować niechciane treści, z którymi mogą zetknąć się najmłodsi użytkownicy telefonów.

1. Orange Chroń Dzieci w Sieci

Orange ochrona rodzicielska

Propozycja Orange Polska kosztuje miesięcznie 7,98 zł. Subskrypcja zawiera nieograniczoną liczbę profili dzieci i obejmuje do 4 urządzeń. Po zainstalowaniu aplikacji na telefonie dziecka jego rodzic ma możliwość zablokowania niechcianych stron internetowych o nieodpowiedniej treści, a także aplikacji. Orange Chroń Dzieci w Sieci zapewnia kontrolę czasu spędzanego w Internecie i generowanie raportów z zestawieniami odwiedzanych stron przez dziecko. Usługa jest dostępna za darmo przez pierwsze 30 dni również na modelach z iOS i Windows Phonem.

2. Play Ochrona Internetu

Play ochrona rodzicielska

Aplikacja sieci Play chroniąca 2 urządzenia kosztuje miesięcznie tylko 4,99 zł, a przez pierwszy miesiąc można z niej korzystać za darmo. Dzięki niej rodzic może wybrać, jakie treści będą mogły być przeglądane przez dziecko. Istnieje także możliwość ustalenia limitu korzystania z sieci www na dobę. Aby ją aktywować, wystarczy wysłać odpowiednią wiadomość SMS lub pobrać bezpośrednio z Google Play. Co ciekawe, Play Ochrona Internetu działa nie tylko na Androidzie, ale również na systemie iOS. Uwaga - pakiet za 4,99 zł to usługa podstawowa. Play oferuje również rozszerzoną ochronę z większą liczbą chronionych urządzeń za 9,99 i 15 zł.

3. Plus Ochrona Internetu

Plus ochrona rodzicielska

Ochrona Plusa kosztuje 4,99 zł i można ją aktywować SMS-em (tylko w abonamencie oraz dla firm) lub (w mix oraz na kartę) specjalnym kodem USSD. Aktywacji można również dokonać w salonie, na infolinii lub na Plus Online. Abonenci i klienci biznesowi mają możliwość zakupu 3 licencji za odpowiednio 9 i 8,61 zł brutto. Niezależnie od konfiguracji pakietu, rodzic otrzymuje możliwość blokowania niepożądanych treści i stron internetowych, a także ustalić limit na korzystanie z Internetu. Uwaga - operator informuje, że pomimo działania jego aplikacji na Androidzie i iOS, jej poszczególne funkcjonalności mogą być niedostępne na poszczególne platformy.

4. T-Mobile Dzieci w Sieci

T-Mobile ochrona rodzicielska

Aplikacja różowego operatora kosztuje 4,99 lub 5,99 zł - jeżeli aktywujemy ją wraz z podpisaniem nowej umowy jest taniej o złotówkę. W przypadku uruchomienia podczas trwania umowy jej cena wzrasta do 5,99 zł miesięcznie. T-Mobile pozwala na zdalne zarządzanie telefonem dziecka, zablokowanie niepożądanych treści i aplikacji czy całkowity dostęp do Internetu (np. w godzinach lekcyjnych lub nocnych). Oprócz dostępności na Androida, aplikacja Dzieci w Sieci działa również na smartfonach z systemami iOS i Windows Phone na pokładzie.

Aplikacje ochrony rodzicielskiej operatorów GSM

 
Cena
Aktywacja
Deaktywacja
Orange Chroń Dzieci w Sieci
7,98 zł
SMS o treści TAK na nr 8020
SMS o
treści STOP CDWS lub STOP na nr 80794
Play Ochrona Internetu
4,99 zł
SMS o treści START na nr 228
SMS o treści STOP na nr 228
Plus Ochrona Internetu
4,99 zł
SMS o treści DODAJ OCHRONA1 na nr 80088
SMS o treści USUN OCHRONA1 na nr 80088
T-Mobile Dzieci w Sieci
4,99 lub 5,99 zł
SMS o treści TAK na nr 80707 lub w aplikacji mobilnej Dzieci w Sieci
w aplikacji mobilnej Dzieci w Sieci

Blokada rodzicielska w telefonie - o czym pamiętać?

Opcji ochrony naszego dziecka przed niechcianymi treściami i zbyt długim czasem spędzonym przed ekranem telefonu jest wiele. Możliwości kontroli rodzicielskiej wbudowane w samego Androida niewątpliwie wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo najmłodszych. Zawsze można wspomóc się zewnętrznymi aplikacjami, które niejednokrotnie są mocno rozbudowane i maja sporo dodatkowych i przydatnych funkcji. Pamiętajmy jednak, że sama programowa ochrona to nie wszystko. Ważne jest aby mieć świadomość czyhających zagrożeń.

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Rankomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

16
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
ŁukaszLcfMarcinAmbic.netArtur Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kslawko
Gość
kslawko

Artykuł bez treści… no nic. Szukam dalej czegoś wartościowego…

Marcin Szermański
Użytkownik

Artykuł został zaktualizowany i przerobiony

chopperpl
Gość
chopperpl

Artykuł z doopy. Zacznijcie ludzie od FamilyLink od Google. Niestety nie ma tam kontroli samych funkcji dzwonienia, np. kontrola książki kontaktów, ale co do dostępnych treści i kontroli czasu jest spoko.

Marcin z Komórkomatu
Gość

Dla wielu kontrola książki telefonicznej może być kluczową kwestią w wyborze aplikacji

NoName
Gość
NoName

Czyli ten artykuł jest o niczym. Zadnych konkretnych aplikacji.

Marcin Szermański
Użytkownik

Już są ;)

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Ja osobiście cenię sobie aplikację typu kontrola rodzicielska firmy CALMEAN. Syn ma swój telefon, a ja pełną kontrolę nad tym co on w nim robi.

Marcin
Gość
Marcin

innymi slowy, zeby zabezpieczyc telefon dziecka, to trzeba skorzystać z aplikacji do zabezpieczenia telefonu. Baaaardzo odkrywcze :-)

Prot
Gość
Prot

Aplikacja Family Link jest tak łatwa do obejścia, że to czyni ją bezużyteczną. Nawet jeśłi pierwszego dnia damy 1h dzieciakowi, to znajdzie w ciągu tej 1h informacje jak to obejść o ile już nie podzilili się tym z nich koledzy.
Dodatkowo żeby założyć konto dziecka, będąc samemu zalogowanym na własne konto Gmail trzeba podać dane karty płatniczej co jak dla mnie przekreśla używanie tej aplikacji. Rzekomo jest to podyktowane koniecznością „autoryzacji” kontroli nad kontem dziecka, ale do cholery, to jest nowe konto, a nie próba przejęcia czyjegoś konta. Tak więc szukamy nadal czegoś naprawdę skutecznego.

lukson
Gość
lukson

Nie musisz podawać numeru karty, wystarczy wykorzystać istniejące konto dziecka i podpiąć je do Family, autorzyacja jest przez Twoje konto google. Wszystko robisz na kompie.
Problemem konta Family jest zupełny brak dostęu do Youtuba poniżej 13 roku życia.

Tttt
Gość
Tttt

Bzdury opowiadasz koleżko.

Ambic.net
Gość
Ambic.net

Dokładnie.

Artur
Gość
Artur

Aplikacja Famili Link jest może i rozbudowana, ale potrafiło ją obejść 7 dziecko. Tak! Po włączeniu tzw. ultra baterii limity wyznaczonego dla dziecka czasu korzystania z telefonu nie działają. Zgłaszałem to do google już dwa razy, ale nic się nie zmieniło. Tak więc szukam innej aplikacji ;-(

Marcin
Gość
Marcin

A u mnie dziecko ma iPhone a ja android ktoś jakiś pomysł? Family link w tej opcji raczej słabo

Lcf
Gość
Lcf

Najzabawniejsze jest to, że wyobraźnia i kombinatoryka umysłowa waszych pociech przekracza waszą. A stąd wniosek prosty. Znajdą zawsze obejście waszych sposobów blokowania im dostępu do treści zakazanych dla dzieci. Od najprostszych – typu: pożyczka telefonu w szkole od kolegi, który to aparat nie jest już blokowany. Po bardziej skomplikowane typu skombinowanie sobie własnego telefonu poza wiedzą rodziców (tutaj głównie dzieci w wieku powiedzmy szkoły średniej). Skoro często nie zdajecie sobie sprawy, że już po cichu palą czy też mają swoje drugie połówki to i telefon schowany gdzieś w kącie ujdzie uwadze dorosłych. Też trzeba sobie zdawać sprawę, że z wiekiem… Czytaj więcej »

Łukasz
Gość
Łukasz

Sam wypróbowałem już aplikacje Gdzie Jest Dziecko i Life360, a przez ostatnie dwa tygodnie korzystałem z innej, Find My Kids. Jest całkiem niezła. Zauważyłem, że nie zjada baterii tak szybko jak inne. Aplikacja dla dzieci nazywa się Chat with Parents i jest naprawdę dobrze zaprojektowana, robi w sumie za komunikator.

Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów