Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Kontrola rodzicielska w Androidzie

26
kontrola rodzicielska w Androidzie

Kontrola rodzicielska w Androidzie to istotna rzecz i założenie takiej blokady w telefonie jest bardzo rozsądnym posunięciem. Dzięki niej nasze dziecko nie będzie w stanie np. przypadkowo lub nieświadomie skasować cennych plików czy aplikacji. Uniemożliwi również zainstalowanie niepożądanych przez nas programów na telefonie oraz – a może przede wszystkim – zablokuje strony internetowe o treściach nieprzeznaczonych dla najmłodszych. Pokażemy, jak szybko i skutecznie wprowadzić kontrolę rodzicielską w telefonach z Androidem.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021.

Spis treści:


Co to jest blokada rodzicielska w telefonie?

Istnieje kilka opcji, aby taką kontrolę rodzicielską założyć w naszym smartfonie. Jeśli posiadasz czystego Androida wystarczy wejść w zakładkę „ustawienia”, wybrać pole „użytkownicy” i wybrać opcję dodania nowego użytkownika. W tym momencie wybierasz „profil z ograniczonym dostępem” i konfigurujesz zabezpieczenie (np. wzór lub kod). Po kliknięciu w nowy profil możesz nadać mu dowolną nazwę. Z listy programów możesz wybrać te, z których nasze dziecko będzie mogło korzystać oraz wyłączyć te do których nie chcesz aby miało dostęp. Możesz przykładowo nie zaznaczać przeglądarek internetowych, wtedy dziecko nie będzie korzystało z Internetu w naszym smartfonie. Wybór profilu jest możliwy z poziomu odblokowywania telefonu.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jeżeli umożliwiłeś dziecku korzystanie z androidowego sklepu, warto również tutaj skonfigurować kontrolę rodzicielską. W tym celu wchodzisz na googlowski Sklep Play, dalej w „menu” i „ustawienia”. W tym miejscu masz możliwość wybrania opcji „kontrola rodzicielska” – włączasz ją. Ustalasz kod PIN w celu ochrony przed wyłączeniem ustawień przez dziecko. Następnie wchodzisz w „aplikacje” i masz możliwość ustawienia kategorii wiekowych przypisanych do aplikacji (tzw. PEGI) odpowiednich dla naszego dziecka. Wtedy wyświetlane gry i programy będą odpowiednio dopasowane do jego wieku.

Istnieje jednak o wiele skuteczniejszy sposób dostępny do pobrania ze sklepu… Google Play.

Czy istnieje darmowa blokada rodzicielska w telefonie?

Rozbudowana kontrola – Google Family Link

Google ochrona rodzicielska

Bardzo rozbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej charakteryzuje narzędzie Google Family Link. Usługa ta zadebiutowała w naszym kraju w maju 2018 roku i jest darmowa. Składają się na nią 2 aplikacje. Jedna jest instalowana na telefonie rodzica, druga z kolei na urządzeniu dziecka. Wymagania:

  • telefon dziecka – Android 7.0 Nougat (lub nowszy)
  • telefon rodzica – Android 4.4 KitKat (lub nowszy) lub iOS (lub nowszy)

Aplikację Google Family Link można pobrać ze sklepu Google Play i App Store. Pozwala ona na automatycznie filtrowanie niepożądanych treści i programów, ale sugeruje się osobiste ustawienie fitrów według osobistych przekonań. Można np. ustawić limit korzystania z sieci www, wyłączyć dostęp do Internetu np. na noc.

Google Family Link blokuje nie tylko niechciane treści na stronach i witrynach internetowych, lecz również aplikację – można dzięki niej ograniczyć dostęp np. do gier dla dorosłych.

Czy operatorzy GSM oferują blokadę rodzicielską w telefonie?

Również sieci komórkowe oferują różnego rodzaju aplikacje i usługi dla rodziców. Dzięki nim można zablokować niechciane treści, z którymi mogą zetknąć się najmłodsi użytkownicy telefonów.

1. Orange Chroń Dzieci w Sieci

Orange ochrona rodzicielska

Propozycja Orange Polska kosztuje miesięcznie 9,99 zł. Subskrypcja zawiera nieograniczoną liczbę profili dzieci i obejmuje do 4 urządzeń. Po zainstalowaniu aplikacji na telefonie dziecka jego rodzic ma możliwość zablokowania niechcianych stron internetowych o nieodpowiedniej treści, a także aplikacji. Orange Chroń Dzieci w Sieci zapewnia kontrolę czasu spędzanego w Internecie i generowanie raportów z zestawieniami odwiedzanych stron przez dziecko. Usługa jest dostępna za darmo przez pierwsze 30 dni również na modelach z iOS.

Uwaga – aplikacja ma pełne wsparcie Androida, ale niektóre funkcje mogą nie działać na telefonach z iOS.

2. Play Ochrona Internetu

Play ochrona rodzicielska

Aplikacja sieci Play chroniąca 2 urządzenia kosztuje miesięcznie tylko 4,99 zł, a przez pierwszy miesiąc można z niej korzystać za darmo. Dzięki niej rodzic może wybrać, jakie treści będą mogły być przeglądane przez dziecko. Istnieje także możliwość ustalenia limitu korzystania z sieci www na dobę. Aby ją aktywować, wystarczy wysłać odpowiednią wiadomość SMS lub pobrać bezpośrednio z Google Play. Co ciekawe, Play Ochrona Internetu działa nie tylko na Androidzie, ale również na systemie iOS.

Uwaga – pakiet za 4,99 zł to usługa podstawowa. Play oferuje również rozszerzoną ochronę z większą liczbą chronionych urządzeń (3 i 5) za odpowiednio 9,99 i 15 zł, ale tylko dla właścicieli abonamentu Play. Z wariantu za 4,99 zł mogą też skorzystać użytkownicy ofert mix i prepaid. Pierwszy miesiąc gratis.

3. Plus Ochrona Internetu

Plus ochrona rodzicielskaOchrona Plusa kosztuje 4,99 zł i można ją aktywować SMS-em (tylko w abonamencie oraz dla firm) lub (w mix oraz na kartę) specjalnym kodem USSD. Aktywacji można również dokonać w salonie, na infolinii lub na Plus Online. Abonenci i klienci biznesowi mają możliwość zakupu 3 licencji za odpowiednio 9 i 8,61 zł brutto. Niezależnie od konfiguracji pakietu, rodzic otrzymuje możliwość blokowania niepożądanych treści i stron internetowych, a także ustalić limit na korzystanie z Internetu.

Uwaga – operator informuje, że pomimo działania jego aplikacji na Androidzie, iOS oraz Windows Phone 8, jej poszczególne funkcjonalności mogą być niedostępne na poszczególne platformy.

4. T-Mobile Dzieci w Sieci

T-Mobile ochrona rodzicielska

Aplikacja różowego operatora kosztuje 4,99 lub 5,99 zł – jeżeli aktywujesz ją wraz z podpisaniem nowej umowy jest taniej o złotówkę. W przypadku uruchomienia podczas trwania umowy jej cena wzrasta do 5,99 zł miesięcznie. T-Mobile pozwala na zdalne zarządzanie telefonem dziecka, zablokowanie niepożądanych treści i aplikacji czy całkowity dostęp do Internetu (np. w godzinach lekcyjnych lub nocnych). Oprócz dostępności na Androida, aplikacja Dzieci w Sieci działa również na smartfonach z systemami iOS i Windows Phone (od wersji 7.5) na pokładzie.

Aplikacje ochrony rodzicielskiej operatorów GSM

 
Cena
Aktywacja
Deaktywacja
Orange Chroń Dzieci w Sieci
9,99 zł
SMS o treści TAK na nr 8020
SMS o
treści STOP CDWS lub STOP na nr 80794
Play Ochrona Internetu
4,99 zł
SMS o treści START na nr 228 (abonament)
SMS o treści STOP na nr 228
Plus Ochrona Internetu
4,99 zł
SMS o treści DODAJ OCHRONA1 na nr 80088
SMS o treści USUN OCHRONA1 na nr 80088
T-Mobile Dzieci w Sieci
4,99 lub 5,99 zł
SMS o treści TAK na nr 80707 lub w aplikacji mobilnej Dzieci w Sieci
w aplikacji mobilnej Dzieci w Sieci

Blokada rodzicielska w telefonie – o czym pamiętać?

Opcji ochrony naszego dziecka przed niechcianymi treściami i zbyt długim czasem spędzonym przed ekranem telefonu jest wiele. Możliwości kontroli rodzicielskiej wbudowane w samego Androida niewątpliwie wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo najmłodszych. Zawsze można wspomóc się zewnętrznymi aplikacjami, które niejednokrotnie są mocno rozbudowane i maja sporo dodatkowych i przydatnych funkcji. Pamiętaj jednak, że sama programowa ochrona to nie wszystko. Ważne jest aby mieć świadomość czyhających zagrożeń.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

26
Dodaj komentarz

17 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
kslawko

Artykuł bez treści… no nic. Szukam dalej czegoś wartościowego…

Artykuł został zaktualizowany i przerobiony

chopperpl

Artykuł z doopy. Zacznijcie ludzie od FamilyLink od Google. Niestety nie ma tam kontroli samych funkcji dzwonienia, np. kontrola książki kontaktów, ale co do dostępnych treści i kontroli czasu jest spoko.

Dla wielu kontrola książki telefonicznej może być kluczową kwestią w wyborze aplikacji

ja a niby kto

Family Link ma najgorsze opinie. Szczególnie nie jest polecana do instalowania na telefonie dziecka.

NoName

Czyli ten artykuł jest o niczym. Zadnych konkretnych aplikacji.

Już są ;)

Agnieszka

Ja osobiście cenię sobie aplikację typu kontrola rodzicielska firmy CALMEAN. Syn ma swój telefon, a ja pełną kontrolę nad tym co on w nim robi.

Marcin

innymi slowy, zeby zabezpieczyc telefon dziecka, to trzeba skorzystać z aplikacji do zabezpieczenia telefonu. Baaaardzo odkrywcze :-)

Prot

Aplikacja Family Link jest tak łatwa do obejścia, że to czyni ją bezużyteczną. Nawet jeśłi pierwszego dnia damy 1h dzieciakowi, to znajdzie w ciągu tej 1h informacje jak to obejść o ile już nie podzilili się tym z nich koledzy.
Dodatkowo żeby założyć konto dziecka, będąc samemu zalogowanym na własne konto Gmail trzeba podać dane karty płatniczej co jak dla mnie przekreśla używanie tej aplikacji. Rzekomo jest to podyktowane koniecznością „autoryzacji” kontroli nad kontem dziecka, ale do cholery, to jest nowe konto, a nie próba przejęcia czyjegoś konta. Tak więc szukamy nadal czegoś naprawdę skutecznego.

lukson

Nie musisz podawać numeru karty, wystarczy wykorzystać istniejące konto dziecka i podpiąć je do Family, autorzyacja jest przez Twoje konto google. Wszystko robisz na kompie.
Problemem konta Family jest zupełny brak dostęu do Youtuba poniżej 13 roku życia.

Tttt

Bzdury opowiadasz koleżko.

Ambic.net

Dokładnie.

Artur

Aplikacja Famili Link jest może i rozbudowana, ale potrafiło ją obejść 7 dziecko. Tak! Po włączeniu tzw. ultra baterii limity wyznaczonego dla dziecka czasu korzystania z telefonu nie działają. Zgłaszałem to do google już dwa razy, ale nic się nie zmieniło. Tak więc szukam innej aplikacji ;-(

Marcin

A u mnie dziecko ma iPhone a ja android ktoś jakiś pomysł? Family link w tej opcji raczej słabo

Marcin

Dzieci nie powinny korzystac ze smartfona z dostępem do internetu ! Ocalcie swoje pociechy !

Lcf

Najzabawniejsze jest to, że wyobraźnia i kombinatoryka umysłowa waszych pociech przekracza waszą. A stąd wniosek prosty. Znajdą zawsze obejście waszych sposobów blokowania im dostępu do treści zakazanych dla dzieci. Od najprostszych – typu: pożyczka telefonu w szkole od kolegi, który to aparat nie jest już blokowany. Po bardziej skomplikowane typu skombinowanie sobie własnego telefonu poza wiedzą rodziców (tutaj głównie dzieci w wieku powiedzmy szkoły średniej). Skoro często nie zdajecie sobie sprawy, że już po cichu palą czy też mają swoje drugie połówki to i telefon schowany gdzieś w kącie ujdzie uwadze dorosłych. Też trzeba sobie zdawać sprawę, że z wiekiem… Czytaj więcej »

Łukasz

Sam wypróbowałem już aplikacje Gdzie Jest Dziecko i Life360, a przez ostatnie dwa tygodnie korzystałem z innej, Find My Kids. Jest całkiem niezła. Zauważyłem, że nie zjada baterii tak szybko jak inne. Aplikacja dla dzieci nazywa się Chat with Parents i jest naprawdę dobrze zaprojektowana, robi w sumie za komunikator.

nftgg

hamy leeeee

alicja

jaka jest średnia wieku dzieci z blokadą?

Nwm

A można takie coś rodzicą założyć? XD

Korekta

Rodzicom!

Iwona

Te blokadu to o dupe potluc… co z tego ze ja zainstaluje i zaloze blokade u dziecka jak on aplikacje odinstaluje….
Wymyslcie taka gdzie ze swojego tel zdalnie mu zaloze bez jego wiedzy…. takie blokady jak proponujecie to moge zalozyc 3 latkowi ktiey zielonego pohecia o telefonach nie ma ale nie 9 i 13 latkom.

Lenu

Także nie polecam beniamina. Już pół roku ścigamy się z 14letnim synem na nowe pomysły blokad i ich obejsć i nic z tego, a nie jest tam znówu jakimś super informatykiem.

Sylwek

Jak mam zablokować komórkę dziecku lat 16 całe dnie na telefonie nie chodzi do szkoły. Jak zrobić to zdalnie. Siłą mu nie zabiorę telefonu ?????

Minaa

Sam wstęp jest okropny i nieprawdziwy. Kontrolowanie młodej osoby jest pozbawieniem jej prywatności i byćmoże wpędzeniem jej w problemy psychiczne.
A ułatwianie dostępu do informacji jest dokładaniem się do czynu.

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów