Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Kontrola rodzicielska w Androidzie

kontrola rodzicielska w Androidzie

Ostatnia aktualizacja: 2023-08-08

Kontrola rodzicielska w Androidzie to istotna rzecz i założenie takiej blokady w telefonie jest bardzo rozsądnym posunięciem. Dzięki niej nasze dziecko nie będzie w stanie np. przypadkowo lub nieświadomie skasować cennych plików czy aplikacji. Uniemożliwi również zainstalowanie niepożądanych przez nas programów na telefonie oraz – a może przede wszystkim – zablokuje strony internetowe o treściach nieprzeznaczonych dla najmłodszych. Pokażemy, jak szybko i skutecznie wprowadzić kontrolę rodzicielską w telefonach z Androidem.

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2023.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie aplikacje przydadzą się do kontroli rodzicielskiej?
  • Jak monitorować aktywności dzieci w Internecie?
  • Jak skutecznie sprawować kontrolę rodzicielską na telefonie?
  • Dziecko korzysta z Internetu w telefonie – na co uważać?

Co to jest blokada rodzicielska w telefonie?

Istnieje kilka opcji, aby taką kontrolę rodzicielską założyć w naszym smartfonie. Jeśli posiadasz czystego Androida wystarczy wejść w zakładkę „ustawienia”, wybrać pole „użytkownicy” i wybrać opcję dodania nowego użytkownika. W tym momencie wybierasz „profil z ograniczonym dostępem” i konfigurujesz zabezpieczenie (np. wzór lub kod).

Po kliknięciu w nowy profil możesz nadać mu dowolną nazwę. Z listy programów możesz wybrać te, z których nasze dziecko będzie mogło korzystać oraz wyłączyć te do których nie chcesz aby miało dostęp. Możesz przykładowo nie zaznaczać przeglądarek internetowych, wtedy dziecko nie będzie korzystało z Internetu w naszym smartfonie. Wybór profilu jest możliwy z poziomu odblokowywania telefonu.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jeżeli umożliwiłeś dziecku korzystanie z androidowego sklepu, warto również tutaj skonfigurować kontrolę rodzicielską. W tym celu wchodzisz na googlowski Sklep Play, dalej w „menu” i „ustawienia”. W tym miejscu masz możliwość wybrania opcji „kontrola rodzicielska” – włączasz ją. Ustalasz kod PIN w celu ochrony przed wyłączeniem ustawień przez dziecko. Następnie wchodzisz w „aplikacje” i masz możliwość ustawienia kategorii wiekowych przypisanych do aplikacji (tzw. PEGI) odpowiednich dla naszego dziecka. Wtedy wyświetlane gry i programy będą odpowiednio dopasowane do jego wieku.

Istnieje jednak o wiele skuteczniejszy sposób dostępny do pobrania ze sklepu… Google Play.

Czy istnieje darmowa blokada rodzicielska w telefonie?

Jak się okazuje, istnieje. To Google Family Link. Wystarczy, że pobierzesz aplikację Google Play i gotowe! Będziesz mógł zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci w Internecie. Na co dokładnie ta aplikacja pozwala?

Google ochrona rodzicielska

Bardzo rozbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej charakteryzuje narzędzie Google Family Link. Usługa ta zadebiutowała w naszym kraju w maju 2018 roku i jest darmowa. Składają się na nią 2 aplikacje. Jedna jest instalowana na telefonie rodzica, druga z kolei w telefonie dziecka. Wymagania:

  • telefon dziecka – Android 7.0 Nougat (lub nowszy – konto dziecka)
  • telefon rodzica – Android 4.4 KitKat (lub nowszy) lub iOS 11 (lub nowszy – panel rodzica)

Jak ponadto informuje Google na swojej witrynie internetowej:

Nadzór w Family Link działa na Chromebookach z Chrome OS w wersji 71 lub wyższej.

Naturalnie będzie także potrzebne konto Google. W niektórych przypadkach aplikacja może być też dostępna na Androidzie 5.0 Lollipop i 6.0 Marshmallow. O czym warto pamiętać konfigurując kontrolę rodzicielską w telefonie? Ale od początku!

Aplikację można pobrać nie tylko ze sklepu Google Play, ale też z App Store. Pozwala ona na automatycznie filtrowanie niepożądanych treści i programów, ale sugeruje się osobiste ustawienie filtrów według osobistych przekonań. Można np. ustawić limit czasowy korzystania z sieci www, wyłączyć dostęp do Internetu np. na noc. W dodatku zyskujesz aktualną lokalizację dziecka! Nie musisz się martwić, gdy np. długo nie wraca ze szkoły – wystarczy wejść w panel rodzica i sprawdzić, gdzie się ono aktualnie znajduje.

Sama aplikacja Google Family Link blokuje nie tylko niechciane treści na stronach i witrynach internetowych, lecz również inne aplikacje – można dzięki niej ograniczyć dostęp np. do gier dla dorosłych. Jednym słowem, zapewnia monitorowanie aktywności w Internecie przez najmłodszych i w praktyce daje pełną kontrolę nad kontem dziecka i jego smartfonem.

Czy operatorzy GSM oferują blokadę rodzicielską w telefonie?

Również sieci komórkowe oferują różnego rodzaju aplikacje i usługi dla rodziców sprawdzające aktywności dziecka, np. w mediach społecznościowych. Dzięki nim można zablokować niechciane treści, z którymi mogą zetknąć się najmłodsi użytkownicy telefonów. Sprawdzisz też w czasie rzeczywistym ile czasu dziecko spędza w Internecie.

Oto wybrane aplikacje operatorów komórkowych! Znajdziesz je w sklepie Play. Mogą one blokować złośliwe oprogramowanie czy blokować dziecku dostęp do nieodpowiednich treści w sieci.

1. Orange Chroń Dzieci w Sieci

Orange ochrona rodzicielska

Propozycja Orange Polska kosztuje miesięcznie 9,99 zł. Subskrypcja zawiera nieograniczoną liczbę profili dzieci i obejmuje do 4 urządzeń dzieci. Po zainstalowaniu aplikacji na telefonie dziecka jego rodzic ma możliwość zablokowania niechcianych stron internetowych o nieodpowiedniej treści, a także aplikacji. W Orange Chroń Dzieci w Sieci możesz sprawdzić ile czasu dziecko spędza w Internecie, a także generować raporty przedstawiające odwiedzane strony internetowe przez dziecko. Usługa jest dostępna za darmo przez pierwsze 30 dni również na modelach z iOS.

Uwaga – aplikacja ma pełne wsparcie Androida, ale niektóre funkcje mogą nie działać na telefonach z iOS.

2. Play Ochrona Internetu

Play ochrona rodzicielska

Aplikacja sieci Play chroniąca 2 urządzenia kosztuje miesięcznie tylko 4,99 zł, a przez pierwszy miesiąc można z niej korzystać za darmo. Dzięki niej rodzic może wybrać, jakie treści będą mogły być przeglądane przez dziecko. Istnieje także możliwość ustalenia limitu korzystania z sieci internetowej na dobę. Aby ją aktywować, wystarczy wysłać odpowiednią wiadomość SMS lub pobrać bezpośrednio z Google Play. Co ciekawe, Play Ochrona Internetu działa nie tylko na Androidzie, ale również na systemie iOS.

Uwaga – pakiet za 4,99 zł to usługa podstawowa. Play oferuje również rozszerzoną ochronę z większą liczbą chronionych urządzeń (3 i 5) za odpowiednio 9,99 i 15 zł, ale tylko dla właścicieli abonamentu Play. Z wariantu za 4,99 zł mogą też skorzystać użytkownicy ofert mix i prepaid. Pierwszy miesiąc gratis w każdym przypadku.

Uwaga – od 25 listopada 2021 roku została wstrzymana aktywacja nowych użytkowników Ochrona Internetu.

3. Plus Ochrona Internetu

Plus ochrona rodzicielskaOchrona Plusa kosztuje 4,99 zł z VAT (1 licencja) i można ją aktywować SMS-em (tylko w abonamencie oraz dla firm) lub (w dawnym mix oraz na kartę) specjalnym kodem USSD. Aktywacji można również dokonać w salonie, na infolinii lub na Plus Online. Abonenci i klienci biznesowi mają możliwość zakupu 3 licencji za odpowiednio 9 i 8,61 zł brutto. Niezależnie od konfiguracji pakietu, rodzic otrzymuje możliwość blokowania niepożądanych treści i stron internetowych, a także ustalić limit na korzystanie z Internetu. Od pewnego czasu dostępna jest też oferta chroniąca 3 urządzenia i 2 maile za 10 zł.

Uwaga – operator informuje, że pomimo działania jego aplikacji na Androidzie, iOS oraz Windows Phone 8, jej poszczególne funkcjonalności mogą być niedostępne na poszczególne platformy.

4. T-Mobile Dzieci w Sieci

T-Mobile ochrona rodzicielska

Aplikacja różowego operatora kosztuje 4,99 lub 5,99 zł – jeżeli aktywujesz ją wraz z podpisaniem nowej umowy jest taniej o złotówkę. W przypadku uruchomienia podczas trwania umowy jej cena wzrasta do 5,99 zł miesięcznie. T-Mobile pozwala na zdalne zarządzanie telefonem dziecka, zablokowanie niepożądanych treści i aplikacji czy całkowity dostęp do Internetu (np. w godzinach lekcyjnych lub nocnych). Oprócz dostępności na Androida, aplikacja Dzieci w Sieci działa również na smartfonach z systemami iOS i Windows Phone (od wersji 7.5) na pokładzie.

Aplikacje ochrony rodzicielskiej operatorów GSM

Cena
Aktywacja
Deaktywacja
Orange Chroń Dzieci w Sieci
9,99 zł
SMS o treści TAK na nr 8020
SMS o
treści STOP CDWS lub STOP na nr 80794
Play Ochrona Internetu
4,99 zł
SMS o treści START na nr 228 (abonament)
SMS o treści STOP na nr 228
Plus Ochrona Internetu
od 4,99 zł
SMS o treści DODAJ OCHRONA1 na nr 80088
SMS o treści USUN OCHRONA1 na nr 80088
T-Mobile Dzieci w Sieci
4,99 lub 5,99 zł
SMS o treści TAK na nr 80707 lub w aplikacji mobilnej Dzieci w Sieci
w aplikacji mobilnej Dzieci w Sieci

Blokada rodzicielska w telefonie – o czym pamiętać?

Opcji ochrony naszego dziecka przed niechcianymi i niepożądanymi treściami i zbyt długim czasem spędzonym przed ekranem telefonu jest wiele. Możliwości kontroli rodzicielskiej wbudowane w samego Androida niewątpliwie wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo najmłodszych. Zawsze można wspomóc się zewnętrznymi aplikacjami, które niejednokrotnie są mocno rozbudowane i maja sporo dodatkowych i przydatnych funkcji. Za pomocą poszczególnych aplikacji możesz kontrolować aktywności dzieci w sieci www.

Pamiętaj jednak, że sama programowa ochrona to nie wszystko. Ważne jest aby mieć świadomość czyhających zagrożeń i nawet najlepsze aplikacje chroniące dzieci przed zagrożeniami w sieci nie zastąpi rozmowy na takie trudne tematy.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.1/5 - (275 votes)
28 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Skoro wszystkie blokady można obejść, jak piszecie w komentarzach poniżej, to może dać dziecku telefon typu nokia 3310 z grą: „wężyk”, z lat 90’tych. Po co im możliwość ciągłego dostępu do bajek i gier? Do internetu? To kusi aby ciągle klikać. Miałoby to sens gdyby wszyscy rodzice mieli takie podejście. Co jest niemożliwe, niestety.

Raczej od takiej blokady zależy wiek dziecka

Sam wstęp jest okropny i nieprawdziwy. Kontrolowanie młodej osoby jest pozbawieniem jej prywatności i byćmoże wpędzeniem jej w problemy psychiczne.
A ułatwianie dostępu do informacji jest dokładaniem się do czynu.

Jak mam zablokować komórkę dziecku lat 16 całe dnie na telefonie nie chodzi do szkoły. Jak zrobić to zdalnie. Siłą mu nie zabiorę telefonu ?????

Także nie polecam beniamina. Już pół roku ścigamy się z 14letnim synem na nowe pomysły blokad i ich obejsć i nic z tego, a nie jest tam znówu jakimś super informatykiem.

Te blokadu to o dupe potluc… co z tego ze ja zainstaluje i zaloze blokade u dziecka jak on aplikacje odinstaluje….
Wymyslcie taka gdzie ze swojego tel zdalnie mu zaloze bez jego wiedzy…. takie blokady jak proponujecie to moge zalozyc 3 latkowi ktiey zielonego pohecia o telefonach nie ma ale nie 9 i 13 latkom.

A można takie coś rodzicą założyć? XD

Rodzicom!

jaka jest średnia wieku dzieci z blokadą?

hamy leeeee

Sam wypróbowałem już aplikacje Gdzie Jest Dziecko i Life360, a przez ostatnie dwa tygodnie korzystałem z innej, Find My Kids. Jest całkiem niezła. Zauważyłem, że nie zjada baterii tak szybko jak inne. Aplikacja dla dzieci nazywa się Chat with Parents i jest naprawdę dobrze zaprojektowana, robi w sumie za komunikator.

Najzabawniejsze jest to, że wyobraźnia i kombinatoryka umysłowa waszych pociech przekracza waszą. A stąd wniosek prosty. Znajdą zawsze obejście waszych sposobów blokowania im dostępu do treści zakazanych dla dzieci. Od najprostszych – typu: pożyczka telefonu w szkole od kolegi, który to aparat nie jest już blokowany. Po bardziej skomplikowane typu skombinowanie sobie własnego telefonu poza wiedzą rodziców (tutaj głównie dzieci w wieku powiedzmy szkoły średniej). Skoro często nie zdajecie sobie sprawy, że już po cichu palą czy też mają swoje drugie połówki to i telefon schowany gdzieś w kącie ujdzie uwadze dorosłych. Też trzeba sobie zdawać sprawę, że z wiekiem blokady muszą być dostosowane odpowiednio. Ktoś kto ma 17 lat i 3 tygodnie – pełne blokady a za tydzień wraz z otrzymaniem dowodu osobistego, nagłe zdejmowanie blokady? Takie działania prowadziłyby tylko do ośmieszenia samych rodziców, często w oczach ich dzieci już wtedy dorosłych, przynajmniej w świetle prawa.

A u mnie dziecko ma iPhone a ja android ktoś jakiś pomysł? Family link w tej opcji raczej słabo

Dzieci nie powinny korzystac ze smartfona z dostępem do internetu ! Ocalcie swoje pociechy !

Aplikacja Famili Link jest może i rozbudowana, ale potrafiło ją obejść 7 dziecko. Tak! Po włączeniu tzw. ultra baterii limity wyznaczonego dla dziecka czasu korzystania z telefonu nie działają. Zgłaszałem to do google już dwa razy, ale nic się nie zmieniło. Tak więc szukam innej aplikacji ;-(

Aplikacja Family Link jest tak łatwa do obejścia, że to czyni ją bezużyteczną. Nawet jeśłi pierwszego dnia damy 1h dzieciakowi, to znajdzie w ciągu tej 1h informacje jak to obejść o ile już nie podzilili się tym z nich koledzy.
Dodatkowo żeby założyć konto dziecka, będąc samemu zalogowanym na własne konto Gmail trzeba podać dane karty płatniczej co jak dla mnie przekreśla używanie tej aplikacji. Rzekomo jest to podyktowane koniecznością „autoryzacji” kontroli nad kontem dziecka, ale do cholery, to jest nowe konto, a nie próba przejęcia czyjegoś konta. Tak więc szukamy nadal czegoś naprawdę skutecznego.

Nie musisz podawać numeru karty, wystarczy wykorzystać istniejące konto dziecka i podpiąć je do Family, autorzyacja jest przez Twoje konto google. Wszystko robisz na kompie.
Problemem konta Family jest zupełny brak dostęu do Youtuba poniżej 13 roku życia.

Bzdury opowiadasz koleżko.

Dokładnie.

innymi slowy, zeby zabezpieczyc telefon dziecka, to trzeba skorzystać z aplikacji do zabezpieczenia telefonu. Baaaardzo odkrywcze :-)

Ja osobiście cenię sobie aplikację typu kontrola rodzicielska firmy CALMEAN. Syn ma swój telefon, a ja pełną kontrolę nad tym co on w nim robi.

Czyli ten artykuł jest o niczym. Zadnych konkretnych aplikacji.

Już są ;)

Artykuł z doopy. Zacznijcie ludzie od FamilyLink od Google. Niestety nie ma tam kontroli samych funkcji dzwonienia, np. kontrola książki kontaktów, ale co do dostępnych treści i kontroli czasu jest spoko.

Dla wielu kontrola książki telefonicznej może być kluczową kwestią w wyborze aplikacji

Family Link ma najgorsze opinie. Szczególnie nie jest polecana do instalowania na telefonie dziecka.

Artykuł bez treści… no nic. Szukam dalej czegoś wartościowego…

Artykuł został zaktualizowany i przerobiony

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów