Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Kontrola rodzicielska w Androidzie – 5 skutecznych aplikacji w 2025 roku

avatar
zdjęcie firmy Google przedstawiające ojca z synem spoglądających na ekran smartfona

Kontrola rodzicielska w Androidzie to istotna rzecz i założenie takiej blokady w telefonie jest bardzo rozsądnym posunięciem. Dzięki niej nasze dziecko nie będzie w stanie np. przypadkowo lub nieświadomie skasować cennych plików czy aplikacji. Uniemożliwi również zainstalowanie niepożądanych przez nas programów na telefonie oraz – a może przede wszystkim – zablokuje strony internetowe o treściach nieprzeznaczonych dla najmłodszych. Pokażemy, jak szybko i skutecznie wprowadzić kontrolę rodzicielską w telefonach z Androidem.

Co to jest blokada rodzicielska w telefonie?

Istnieje kilka opcji, aby taką kontrolę rodzicielską założyć w naszym smartfonie. Jeśli posiadasz czystego Androida wystarczy wejść w zakładkę „ustawienia”, wybrać pole „użytkownicy” i wybrać opcję dodania nowego użytkownika. W tym momencie wybierasz „profil z ograniczonym dostępem” i konfigurujesz zabezpieczenie (np. wzór lub kod).

Po kliknięciu w nowy profil możesz nadać mu dowolną nazwę. Z listy programów możesz wybrać te, z których nasze dziecko będzie mogło korzystać oraz wyłączyć te do których nie chcesz aby miało dostęp. Możesz przykładowo nie zaznaczać przeglądarek internetowych, wtedy dziecko nie będzie korzystało z Internetu w naszym smartfonie. Wybór profilu jest możliwy z poziomu odblokowywania telefonu.

Jeżeli umożliwiłeś dziecku korzystanie z androidowego sklepu, warto również tutaj skonfigurować kontrolę rodzicielską. W tym celu wchodzisz na googlowski Sklep Play, dalej w „menu” i „ustawienia”. W tym miejscu masz możliwość wybrania opcji „kontrola rodzicielska” – włączasz ją. Ustalasz kod PIN w celu ochrony przed wyłączeniem ustawień przez dziecko. Następnie wchodzisz w „aplikacje” i masz możliwość ustawienia kategorii wiekowych przypisanych do aplikacji (tzw. PEGI) odpowiednich dla naszego dziecka. Wtedy wyświetlane gry i programy będą odpowiednio dopasowane do jego wieku.

Istnieje jednak o wiele skuteczniejszy sposób dostępny do pobrania ze sklepu… Google Play.

Czy istnieje darmowa blokada rodzicielska w telefonie?

Jak się okazuje, istnieje. To Google Family Link. Wystarczy, że pobierzesz aplikację Google Play i gotowe! Będziesz mógł zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci w Internecie. Na co dokładnie ta aplikacja pozwala?

Google ochrona rodzicielska

Bardzo rozbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej charakteryzuje narzędzie Google Family Link. Usługa ta zadebiutowała w naszym kraju w maju 2018 roku i jest darmowa. Składają się na nią 2 aplikacje. Jedna jest instalowana na telefonie rodzica, druga z kolei w telefonie dziecka. Wymagania:

  • telefon dziecka – Android 7.0 Nougat (lub nowszy – konto dziecka),
  • telefon rodzica – Android 4.4 KitKat (lub nowszy) lub iOS 11 (lub nowszy – panel rodzica).

Jak ponadto informuje Google na swojej witrynie internetowej:

Nadzór w Family Link działa na Chromebookach z Chrome OS w wersji 71 lub wyższej.

Naturalnie będzie także potrzebne konto Google. W niektórych przypadkach aplikacja może być też dostępna na Androidzie 5.0 Lollipop i 6.0 Marshmallow. O czym warto pamiętać konfigurując kontrolę rodzicielską w telefonie? Ale od początku!

Aplikację można pobrać nie tylko ze sklepu Google Play, ale też z App Store. Pozwala ona na automatycznie filtrowanie niepożądanych treści i programów, ale sugeruje się osobiste ustawienie filtrów według osobistych przekonań. Można np. ustawić limit czasowy korzystania z sieci www, wyłączyć dostęp do Internetu np. na noc. W dodatku zyskujesz aktualną lokalizację dziecka! Nie musisz się martwić, gdy np. długo nie wraca ze szkoły – wystarczy wejść w panel rodzica i sprawdzić, gdzie się ono aktualnie znajduje.

Sama aplikacja Google Family Link blokuje nie tylko niechciane treści na stronach i witrynach internetowych, lecz również inne aplikacje – można dzięki niej ograniczyć dostęp np. do gier dla dorosłych. Jednym słowem, zapewnia monitorowanie aktywności w Internecie przez najmłodszych i w praktyce daje pełną kontrolę nad kontem dziecka i jego smartfonem.

Chciałbyś zablokować nieodpowiednie treści na telefonie dziecka?
Przeczytaj artykuł jak zablokować strony dla dorosłych w telefonie

Usługi operatorów GSM do kontroli rodzicielskiej

Również sieci komórkowe oferują różnego rodzaju aplikacje i usługi dla rodziców sprawdzające aktywności dziecka, np. w mediach społecznościowych. Dzięki nim można zablokować niechciane treści, z którymi mogą zetknąć się najmłodsi użytkownicy telefonów. Sprawdzisz też w czasie rzeczywistym ile czasu dziecko spędza w Internecie.

Oto wybrane aplikacje operatorów komórkowych! Znajdziesz je w sklepie Play. Mogą one blokować złośliwe oprogramowanie czy blokować dziecku dostęp do nieodpowiednich treści w sieci.

1. Orange Chroń Dzieci w Sieci

Orange ochrona rodzicielska

Propozycja Orange Polska kosztuje miesięcznie 9,99 złotych. Subskrypcja zawiera nieograniczoną liczbę profili dzieci i obejmuje do 4 urządzeń dzieci. Po zainstalowaniu aplikacji na telefonie dziecka jego rodzic ma możliwość zablokowania niechcianych stron internetowych o nieodpowiedniej treści, a także aplikacji.

W Orange Chroń Dzieci w Sieci możesz sprawdzić ile czasu dziecko spędza w Internecie, a także generować raporty przedstawiające odwiedzane strony internetowe przez dziecko. Usługa jest dostępna za darmo przez pierwsze 30 dni również na modelach z iOS.

Uwaga – aplikacja ma pełne wsparcie Androida, ale niektóre funkcje mogą nie działać na telefonach z iOS.

2. Play Ochrona Internetu

Play ochrona rodzicielska

Aplikacja sieci Play występuje w 2 wariantach: Standard oraz Premium. Pierwszy kosztuje miesięcznie 12,99 złotych, drugi z kolei 24,99, ale w obu przypadkach pierwszy miesiąc jest zupełnie za darmo. Różnice między nimi są dość znaczne

Bezpieczna Rodzina Standard poda Ci lokalizację dziecka (historia do 7 dni wstecz), 4 strefy bezpieczeństwa i funkcję Znajdź swój telefon. Ponadto umożliwia nałożenie dziennych limitów czasowych na korzystanie z Internetu w telefonie dziecka, a także poszczególnych aplikacji. Wariant Standard obejmuje 1 osobę.

Jeżeli masz jednak więcej dzieci, to bardziej będzie się opłacać opcja Bezpieczna Rodzina Premium, w której zyskasz ochronę na 3 osoby, 6 stref bezpieczeństwa, a historia lokalizacji sięga do 30 dni. Jest tu naturalnie funkcja Znajdź swój telefon, a poza tym funkcja Pora spać, historia wyszukiwania i YouTube, tygodniowe limity czasowe korzystania z Internetu/aplikacji mobilnych, a nawet… zdalna blokada telefonu!

Wcześniej w Play dostępna była usługa Ochrona Internetu, ale od 25 listopada 2021 roku została wstrzymana aktywacja nowych użytkowników.

3. Plus Ochrona Internetu i Tożsamości

Plus ochrona rodzicielska

Ochrona Plusa kosztuje 4,99 zł z VAT (1 licencja) i można ją aktywować w abonamencie oraz dla firm podając swój numer telefonu na stronie operatora lub specjalnym kodem USSD. Abonenci i klienci biznesowi mają jeszcze możliwość zakupu bardziej rozbudowanych licencji (3 urządzenia + 2 maile lub 5 urządzeń + 5 maili) za odpowiednio 10,00 i 14,99 złotych brutto.

Niezależnie od konfiguracji pakietu, usługa będzie chronić przed zagrożeniami w sieci nie tylko najmłodszych, ale i pozostałych użytkowników Internetu w telefonie. Wystarczy zainstalować aplikację na smartfonie lub komputerze i cieszyć się ochroną w mediach społecznościowych czy w bankowości mobilnej (ochrona logowania). Możliwe jest także ustawienie limitu czasowego na korzystanie z sieci www przez dziecko.

Usługę świadczy PLK, F-Secure Corporation będący partnerem Plusa.

4. T-Mobile Dzieci w Sieci

T-Mobile ochrona rodzicielska

Aplikacja różowego operatora kosztuje 4,99 lub 5,99 zł – jeżeli aktywujesz ją na czas określony jest taniej o złotówkę. W przypadku uruchomienia bezterminowo (a więc na czas nieokreślony) jej cena wzrasta do 5,99 złotych z VAT na miesiąc.

T-Mobile pozwala na zdalne zarządzanie telefonem dziecka, zablokowanie niepożądanych treści i aplikacji czy całkowity dostęp do Internetu (np. w godzinach lekcyjnych lub nocnych). Oprócz dostępności na Androida, aplikacja Dzieci w Sieci działa również na smartfonach z systemami iOS i Windows Phone (od wersji 7.5) na pokładzie.

Jak włączyć i wyłączyć aplikacje ochrony rodzicielskiej operatorów GSM?

Do włączenia i wyłączenia określonych aplikacji do kontroli rodzicielskiej i monitorowania aktywności dzieci w sieci przydadzą Ci się informacje zebrane w poniższej tabeli.

Cena
Aktywacja
Deaktywacja
Orange Chroń Dzieci w Sieci
9,99 zł
SMS o treści TAK na nr 8020
SMS o
treści STOP CDWS lub STOP na nr 80794
Play Bezpieczna Rodzina
12,99 lub 24,99 zł
w aplikacji mobilnej Play Bezpieczna Rodzina
SMS o treści STREFY WYLACZ na nr 8082
Plus Ochrona Internetu i Tożsamości
od 4,99 zł
SMS o treści DODAJ OI1/DODAJ OI3/DODAJ OI5 na nr 80088
SMS o treści USUN OI1/USUN OI3/USUN OI5 na nr 80088
T-Mobile Dzieci w Sieci
4,99 lub 5,99 zł
SMS o treści TAK na nr 80707 lub w aplikacji mobilnej Dzieci w Sieci
w aplikacji mobilnej Dzieci w Sieci

Blokada rodzicielska w telefonie - o czym pamiętać?

Opcji ochrony naszego dziecka przed niechcianymi i niepożądanymi treściami i zbyt długim czasem spędzonym przed ekranem telefonu jest wiele. Możliwości kontroli rodzicielskiej wbudowane w samego Androida niewątpliwie wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo najmłodszych. Zawsze można wspomóc się zewnętrznymi aplikacjami, które niejednokrotnie są mocno rozbudowane i maja sporo dodatkowych i przydatnych funkcji. Za pomocą poszczególnych aplikacji możesz kontrolować aktywności dzieci w sieci www.

Pamiętaj jednak, że sama programowa ochrona to nie wszystko. Ważne jest aby mieć świadomość czyhających zagrożeń i nawet najlepsze aplikacje chroniące dzieci przed zagrożeniami w sieci nie zastąpi rozmowy na takie trudne tematy.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

System operacyjny Android nie ma wbudowanych specjalnych narzędzi, które byłyby w stanie chronić najmłodszych internautów przed zagrożeniami czającymi się w sieci www. Możesz jednak ściągnąć odpowiednią aplikację z Google Play - np. Family Link - lub zamówić taką usługę u swojego operatora komórkowego, aby chronić swoje dziecko w Internecie.
Ceny najtańszych licencji zaczynają się od około 5 złotych brutto. Kontrola rodzicielska może być jednak całkowicie darmowa, co udowadnia aplikacja Google Family Link.
Oczywiście, że tak! W ramach kontroli rodzicielskiej możesz np. ustawić limity czasowe na korzystanie z telefonu, Internetu czy aplikacji, możesz też zablokować niebezpieczne strony www i apki mobilne. W niektórych przypadkach możesz też sprawdzić, gdzie znajduje się Twoje dziecko (funkcja lokalizacji).
star ocena
4.5/5 - (540 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: