Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Zasięg 5G w Plusie, Play, T-Mobile i Orange w 2024 roku

grafika firmy Plus przedstawiająca Internet 5G

Ostatnia aktualizacja: 2024-02-22

Jesteś zainteresowany Internetem lub ofertą komórkową danego operatora, ale nie wiesz jak wygląda u niego zasięg 5G? Podobnie jak z innymi technologiami, u każdego telekoma może być nie tylko różna mapa zasięgu 3G, 4G LTE, ale także i 5G. Jak wygląda zasięg 5G u poszczególnych sieci komórkowych?

4G/4G LTE a 5G – wstęp

Technologia 5G w Polsce cały czas „raczkuje” w naszym kraju. Nic dziwnego, wszak wciąż można mieć zastrzeżenia co do zasięgu starszej technologii 4G/4G LTE, której mapy zasięgu poszczególnych sieci GSM nie pokrywają w 100% naszego kraju. Wciąż można natknąć się na „dziury” bez jakiegokolwiek zasięgu i dostępu do sieci, nawet w większych miejscowościach.

Nic dziwnego, że zasięg 5G, a więc sieci najnowszej technologii, której pierwsze testy w Polsce odbyły się pod koniec 2018 roku nie pokrywa całego kraju. Ale gdzie można go znaleźć i w jakiej sieci? Który operator komórkowy w Polsce oferuje najlepszy zasięg 5G?

Mapy zasięgu 5G w Polsce

Tak prezentują się mapy zasięgu sieci najnowszej generacji 5G u poszczególnych operatorów komórkowych w naszym kraju. Zaczynamy!

Mapa zasięgu 5G w Plusie

Plus w swoich spotach reklamowych bardzo często chwali się „najlepszą siecią 5G w Polsce”. Jak jest w rzeczywistości? Najwięcej szczegółów opowie nam poniższa aktualna (stan na 07.11.2023 r.) mapa zasięgu sieci 5G w Plusie (5G to kolory zielone i ciemnozielone):

mapa zasięgu 5G Plusa

Widać na niej wyraźnie, że zasięg 4G LTE Plusa pokrywa praktycznie cały kraj, ale nie można tego powiedzieć o łączności 5G. Co ciekawe, na mapie wyróżniono nie tylko dostęp do 5G w budynkach i na zewnątrz budynków, ale i 5G Ultra (ciemnozielony kolor na mapie), czyli jeszcze szybszy Internet od Plusa. Ale po kolei.

Według powyższej mapki najlepszy zasięg 5G Plusa jest w Warszawie i okolicach, Trójmieście, Wrocławiu, Bydgoszczy, Szczecinie, Poznaniu, konurbacji górnośląskiej (Górnośląski Okręg Przemysłowy) oraz Łodzi i okolicach tych miast. W wielu przypadkach chodzi także o 5G Ultra.

A skoro o nim znowu mowa, 5G Ultra zostało uruchomione przez Plusa w połowie czerwca 2023 r. i już w sierpniu technologia ta docierała (dzięki 700 stacjom bazowym zlokalizowanym w 171 miastach) do 4,2 mln mieszkańców Polski. Z kolei „zwykłe” 5G obejmowało wtedy zasięgiem 20 mln Polaków! Tak pisze Plus o swojej ofercie 5G Ultra:

Dla użytkowników oznacza to możliwość korzystania z internetu mobilnego ze światłowodową prędkością. Przełoży się to na jeszcze szybsze pobieranie plików, niezakłócone spotkania online, komfortową pracę i naukę zdalną oraz płynne oglądanie wideo w najwyższej jakości. Zastosowana technologia wykorzystuje agregację (łączenie) 3 pasm radiowych – dwóch w technologii 5G (2600 MHz i 2100 MHz) oraz dodatkowo warstwy 4G (1800 MHz) – do szybkiej transmisji danych.

Uwaga! Nie można w 100% sugerować się powyższą mapą. Jak zauważa sam operator Plus:

Mapa ma jedynie charakter poglądowy – przedstawia orientacyjną dostępność usług na zewnątrz i wewnątrz budynków. Rzeczywista dostępność usług może różnić się od prezentowanej, m.in. ze względu na specyfikę propagacji fal elektromagnetycznych, warunki terenowe w tym otoczenie i rodzaj zabudowy. Mapa nie stanowi części umowy i nie może być podstawą do ewentualnych roszczeń reklamacyjnych.

Z tej samej infrastruktury korzysta także m.in. Plush, submarka Plusa.

Przykładowe oferty Plus 5G:

Mapa zasięgu 5G w Play

Tak z kolei prezentuje się zasięg 5G sieci Play. Kolory jasnofioletowy i ciemnofioletowy symbolizują odpowiednio dobry zasięg 5G na zewnątrz i wewnątrz budynków.

mapa zasięgu 5G Play

Powyższa mapa zasięgu sieci 5G fioletowego operatora komórkowego wskazuje na bardziej wyspowy charakter zasięgu 5G. Co ciekawe, sieć 5G Play obejmuje (przynajmniej pod względem terytorialnym) więcej wschodu niż zachodu kraju!

Oprócz oczywiście pokrycia Warszawy, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania, Łodzi, Krakowa, Torunia oraz Katowic wraz z okolicami, z 5G w Play możesz korzystać także w mniej oczywistych rejonach. Chodzi o okolice miast Nowego Sącza, Rzeszowa czy Białegostoku. Play nie dzieli kraju na Polskę A i B! Trzeba jednak pamiętać o tym, że mapa jest dość umowna i jak pisze sam Play:

Mapa zasięgu jest orientacyjna i nie może być podstawą do zawierania umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

Przykładowe oferty Play 5G:

Mapa zasięgu 5G w T-Mobile

Przynajmniej „na papierze” zasięg sieci 5G w T-Mobile Polska wygląda najlepiej! Zasięg 5G pokrywa wg mapki większość kraju i – co ciekawe – najbardziej pominięta jest zachodnia cześć Polski. Oficjalne stanowisko sieci T-Mobile:

Mapa przedstawia orientacyjny zasięg sieci T-Mobile (…). Z uwagi na zmienność naturalnych warunków propagacji fal radiowych, zależność od typu zabudowy i dynamiczną rozbudowę sieci prezentowany zasięg może ulec zmianie. Mapa nie jest częścią umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych i nie może być podstawą ewentualnych reklamacji. Zarówno niniejsza mapa, jak i inne składniki niniejszego opracowania, są objęte ochroną prawną, co w szczególności oznacza, że żadna jego część, zarówno w całości, jak i we fragmentach, nie może być reprodukowana ani przetwarzana w jakikolwiek sposób, w tym elektroniczny, mechaniczny lub fotograficzny, oraz nie może być przechowywana w żadnej bazie danych – bez pisemnej zgody T-Mobile Polska S.A.

Jak widać, także i w tym przypadku podane informacje mają charakter orientacyjny i nie mogą stanowić podstawy do ewentualnych roszczeń reklamacyjnych ze strony klienta. Jeżeli chcesz zobaczyć mapę zasięgu 5G (a także innych technologii jak 3G czy 4G LTE od T-Mobile Polska), wejdź na tę stronę operatora.

Przykładowe oferty T-Mobile 5G:

Mapa zasięgu 5G w Orange

Nie mogło być inaczej i także Orange Polska oferuje dostęp do 5G w swoim Internecie mobilnym, a także wybranych ofertach głosowych na telefon komórkowy. Jego mapa zasięgu 5G jest dość zbliżona do wcześniejszego T-Mobile Polska.

mapa zasięgu 5G Orange

Nie mogło i tym razem obyć się bez deklaracji Orange Polska:

Pamiętaj, że ze względów takich jak m.in. ukształtowanie terenu, rodzaj zabudowy czy bezpośrednie otoczenie, prezentowany zasięg lub moc sygnału mogą być inne niż na mapie zasięgu powyżej. Przed zawarciem umowy o świadczenie usług z Orange, skontaktuj się z najbliższym salonem sprzedaży w celu potwierdzenia zasięgu w Twojej lokalizacji.

W przypadku zawarcia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, mapa zasięgu nie stanowi jej części i nie może być podstawą do ewentualnych roszczeń reklamacyjnych.

Niemniej jednak widać, że najgorszy zasięg 5G (albo i jego brak) Orange Polska to południowy zachód kraju. Nielicznymi wyspami zasięgu jest naturalnie Wrocław czy Zielona Góra.

Z tej samej infrastruktury korzysta także m.in. nju mobile, submarka Orange.

Przykładowe oferty Orange 5G:

Zasięg sieci 5G w Polsce – podsumowanie

Zasięg 5G w Polsce cały czas się rozwija i każdy operator oferuje nieco inne zasięgi i jakości usług. Wiele zależy od miejsca Twojego zamieszkania!

Naturalnie aby korzystać z dobrodziejstw sieci 5G nie wystarczy być tylko w jej zasięgu, ale także posiadać odpowiednie urządzenie, jak router/modem 5G czy smartfon 5G.

Najpopularniejsze telefony z 5G w 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Trudno jednoznacznie powiedzieć, który z operatorów - Orange, Play, Plus czy T-Mobile - ma najlepszy zasięg sieci 5G w Polsce. Nie ulega jednak wątpliwości, że to Plus najchętniej reklamuje się jako ten operator, który ma najlepszy i najszybszy Internet 5G w naszym kraju.

Internet 5G oferowany jest przez każdego operatora z tzw. Wielkiej Czwórki, a więc Orange, Play, Plusa i T-Mobile. Łączność 5G zapewniają także ich submarki, jak np. nju mobile i Plush.

Ceny Internetu mobilnego 5G zaczynają się od około 30 złotych miesięcznie. Jeżeli chciałbyś Internet 5G w telefonie, to również powinieneś przygotować się na wydatek podobnej kwoty, która jest - nawiasem mówiąc - bardzo atrakcyjna.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.