Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Dzielenie ekranu w Androidzie

avatar
1
Jak podzielić ekran w telefonie z Androidem

Dzielenie ekranu w Androidzie to często niedoceniana funkcja, która może być przydatna w wielu przypadkach. Tym bardziej, że w dobie dużych smartfonów, gdzie ekrany przede wszystkim rosną a nie maleją, jest coraz więcej funkcjonalnego miejsca właśnie na taką opcję. Ale jak ją włączyć?

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Spis treści:


Jak włączyć funkcję dzielenia ekranu w Androidzie?

  1. Uruchom aplikację.
  2. Naciśnij symbol „kwadrat” na dole w menu.
  3. Wybierz pożądaną aplikację.
  4. Wybierz opcję „Podziel ekran” (może być ukryta w ikonie apki).
  5. Wybierz z listy ostatnio otwieranych aplikacji drugą apkę. Gotowe!

Cała operacja jest bardzo prosta, ale musisz pamiętać, że w niektórych wypadkach będzie się nieznacznie różniło. Wszystko zależy od tego, czy korzystasz z telefonu mającego nakładkę producenta, czy tez czystego Androida. Wpływ na sposób włączenia dzielenia ekranu na dwie aplikacje będzie miał również sposób w jaki obsługujesz swój telefon. Nieco inaczej będzie to wyglądało w przypadku przycisków, a inaczej w przypadku gestów. Generalnie zawsze najprościej i najszybciej będzie, jak wcześniej włączysz obie aplikacje, z których chcesz w tym trybie skorzystać. Co ciekawe, często są one już włączone, bo kto z nas, w dobie super wydajnych smartfonów ubija aplikacje?

Następnie musisz wejść w menu – ukażą ci się aplikacje, które są „zamrożone” w tym obydwie, z których chcesz korzystać w trybie dzielonego ekranu. Następnie przytrzymaj chwilę aplikację – pojawi się opcja dzielonego ekranu i należy ją wybrać. Ta aplikacja pójdzie do góry. Na pozostałej części dalej masz do wyboru pozostałe „zamrożone” aplikacje. I w tym wypadku wybierasz tę, która ma trafić na dolną część ekranu. Co ważne, w przypadku gdy przewrócisz smartfona do poziomu, również aplikacje powinny odpowiednio się odwrócić. Wtedy ta, która zajmuje górną część, będzie znajdowała się po lewej stronie, a ta z dołu będzie zajmowała prawą stronę.

Jak włączyć dzielenie ekranu na przykładzie MIUI?

Telefony marki: Xiaomi, Redmi, POCO.

Ale jak już było powiedziane, w zależności od nakładki producenta i wybranej metody obsługi smartfona, włączanie tej funkcji może się różnić. Osobiście korzystam z telefonu Xiaomi (przeczytaj recenzję Xiaomi Mi 9T, którego prywatnie użytkuję) posiadającego nakładkę MIUI. Jak wiadomo, jest to jedna z tych nakładek, które najbardziej ingerują w system. Dodatkowo korzystam z gestów, a więc nie mam systemowych przycisków systemowych. Co muszę zrobić, żeby uruchomić dzielony ekran?

Przykładowa oferta z telefonem z MIUI:

Po pierwsze muszę mieć uruchomione obie aplikacje. Następnie gestem pociągnięcia w górę przytrzymania przechodzę do menu. Wyświetlają się „zamrożone” aplikacje. Wybieram tą, która ma być w górnej części ekranu i chwilę ją przytrzymuję. Pojawia się ikonka dzielenia ekranu „=”. Naciskam ją. Aplikacja wędruje do góry. Dolna część ekranu pozostaje w dalszym ciągu z podglądem pozostałych aplikacji. Wtedy pozostaje jedynie wybór i kliknięcie drugiej aplikacji, z której chcesz korzystać. Powędruje ona na dolną część ekranu.

Co z innymi nakładkami?

Przykładowa oferta z telefonem z One UI:

Praktycznie każda nakładka będzie miała taką funkcję, gdyż jest to przypisane do systemu. Jednak może zdarzyć się, że włączenie tej funkcji może odbywać się w jeszcze inny sposób. Dobrym przykładem jest chociażby nakładka One UI (marka – Samsung). Tutaj pierwsze kroki są takie jak wcześniej, czyli wchodzisz w menu „zamrożonych” aplikacji. Jednak istotną zmianą jest to, że musisz przytrzymać konkretnie ikonkę wybranej aplikacji. Wtedy pojawi się menu z którego wybierasz „otwórz w widoku podzielonego ekranu”. Będzie ona znajdowała się w górnej części ekranu. Następnie wybierasz drugą aplikację, tak jest np. z Samsungiem Galaxy S7 z 8.0 Oreo.

Przykładowa oferta z telefonem z EMUI:

Jeszcze inaczej może być z telefonami z Androidem 10 i EMUI (Huawei, Honor, np. Huawei P30 – jego recenzję przeczytasz tutaj). Otrzymujesz w nim tryb „Wielu okien”. W tym przypadku główna aplikacja zajmuje cały panel, a dodatkową możesz umieścić gdzie chcesz – w prawym dolnym rogu, lewym górnym, na środku, jak tylko chcesz. Poza tym możesz okno drugiej apki rozciągać (zwiększać, zmniejszać) w zależności od sytuacji. Zminimalizowanych aplikacji może być wiele, a „zakotwiczasz” je w boku ekranu – zachowują się przy tym nieco jak Messenger. Jednym kliknięciem możesz przełączać między aplikacjami w trybie „Wielu okien”.

Przykładowa oferta z telefonem Sony Xperia:

Ciekawostką w wielu Xperiach z kinowym ekranem 21:9 jest nie tylko tryb dzielonego ekranu, ale też możliwość jego zmniejszania i zwiększania. Aby uruchomić ten tryb, wystarczy stuknąć w wybraną aplikację, a następnie kliknąć „Podziel ekran” i wybrać drugą apkę. Jeżeli nie chcesz, aby oba okna zajmowały po 50% wielkości ekranu, po prostu przeciągnij granicę podziału w pożądaną stronę. Wielkość rozmiaru roboczego możesz też ustawić w standardowym użytkowaniu, co pomoże w obsługiwaniu telefonu jedną ręką – więcej na ten temat przeczytasz w recenzji Sony Xperii 5.

Musisz również pamiętać, że nie każdą aplikację da się otworzyć w tego typu trybie. I dotyczy to wszystkich nakładek.

Jak wyłączyć tryb dzielonego ekranu w Androidzie?

A co jeżeli chcesz wyjść z tego trybu? Nic prostszego. Wystarczy, że naciśniesz przycisk menu i wyjdziesz z aplikacji. Innym sposobem, jest przeciągnięcie linii podziału w górę lub dół. Wtedy w zależności od kierunku na ekranie pozostanie wybrana aplikacja. Oczywiście tutaj również mogą być różnice w zależności od tego jaką posiadasz nakładkę, jednak głównym przyciskiem w tym wypadku niemal zawsze będzie po prostu przycisk menu. Ewentualnie gest wyjścia z aplikacji.

Do czego może się przydać tryb dzielonego ekranu w Androidzie?

Oczywiście każdy z nas korzysta ze smartfona inaczej. Tryb dzielonego ekranu może się przydać w wielu momentach. Możesz przykładowo szukać jakiejś informacji w sieci i chcesz ją zapisać. Jeżeli jest to więcej niż jedna informacja, warto użyć tego trybu. Wtedy z jednej strony możesz uruchomić Notatki, a z drugiej przeglądarkę internetową. W takim wypadku będzie wystarczyło, że skopiujesz poszukiwane informacje z jednej strony ekranu na drugą.

Dobrym pomysłem jest korzystanie z YouTube’a w trybie dzielonego ekranu. Przykładowo: jeżeli z kimś właśnie SMS-ujesz przez dłuższy czas, a chcesz jednocześnie obejrzeć jakiś filmik, to ten tryb będzie doskonałym rozwiązaniem. Podział ekranu w przypadku YouTube’a sprawdzi się także, gdy będziesz szukał jakiś informacji i chciał z nich zrobić notatki wykorzystując wybraną aplikację do zapisywania informacji.

Jeżeli nie potrzebujesz kopiować pełnego tekstu, a jedynie wybrane elementy, warto zastanowić się czy nie uruchomić tych dwóch aplikacji w trybie dzielonego ekranu. W takim wypadku kopiowanie odbędzie się znacznie szybciej, praktyczniej i przyjemniej.

Spróbuj!

Tryb dzielonego ekranu może być świetnym rozwiązaniem w wielu wypadkach, czy to w pracy, czy też przy codziennym użytkowaniu smartfona. Jednak musisz się o tym sam przekonać. Wystarczy, że użyjesz tej często pomijanej funkcjonalności systemu Android, a poznasz na własnej skórze jej zalety!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY
star ocena
Oceń tą stronę
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

To wyłączanie nie działa w Xiaomi Redmi Note 4. Szlag mnie trafia z tym samoczynnym włączaniem podziału ekranu. Szczególnie gdy używam aplikację YT. Najgorsza opcja, jaką wymyślono.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: