Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Aplikacje ratunkowe na telefon

Apki ratunkowe

W sytuacji zagrożenia telefon często pozostaje niezastąpiony – to dzięki niemu możemy szybko wezwać pomoc. Współczesne smartfony rozszerzają jeszcze te możliwości dzięki specjalnym aplikacjom, które mogą okazać się niezastąpione np. w górskich wędrówkach. Postanowiliśmy zebrać apki związane są ze zdrowiem, profilaktyką, a nawet te przygotowujące nas na trudne sytuacje życiowe. Oto najlepsze z nich.

Aplikacje informacyjne

Od kilku lat wreszcie intensywnie mówi się o tym, jak bardzo negatywny wpływ może mieć na nas powietrze, którym oddychamy. Dlatego coraz częściej duże ośrodki miejskie, organizacje pozarządowe i aktywiści informują o aktualnym stanie zanieczyszczenia. W takiej sytuacji najlepiej – jeśli się da – nie wychodzić w domu, włączyć oczyszczacz powietrza czy założyć maseczkę.

1. Airly

Airly

Wśród tych aplikacji z całą pewnością należy docenić Airly, która podaje dane dotyczące powietrza, temperatury, ciśnienia i wilgotności, a także interpretuje je, podając nam informację o tym, jakiej jakości jest powietrze i czy warto zostać w domu, czy wybrać się na spacer. Podobne aplikacje, to chociażby Smog Polska, który również informuje o jakości powietrza, pokazuje też, jakie powietrze było w ciągu dnia.

Wbudowany czujnik jakości powietrza ma także specjalny smartfon Cat S61. Więcej na jego temat dowiesz się z jego recenzji.

2. FB

Facebook

Jakiś czas temu również Facebook wprowadził opcje związane z… bezpieczeństwem. Jedną z nich, aktywowaną w trakcie zagrożeń (zamachów terrorystycznych czy klęsk żywiołowych) jest możliwość oznaczenia się, aby poinformować naszych bliskich, że jesteśmy bezpieczni. Ponadto największy serwis społecznościowy zawarł na swojej stronie informacje dotyczące przeciwdziałaniu samobójstwom i zachowaniom autodestrukcyjnym. Można je znaleźć w zakładce poświęconej prywatności i bezpieczeństwu.

Zwykle lepiej przeciwdziałać zagrożeniom, niż potem być zmuszonym sobie z nimi radzić. Dlatego przed podróżą warto zaopatrzyć się w aplikacje, które pomogą nam uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

3. Szlaki Tatry

Szlaki Tatry

Gdy wybieramy się w Tatry, dobrym rozwiązaniem będzie aplikacja Szlaki Tatry. Pozwoli nam ona zaplanować własną trasę, sprawdzić, ile zajmie nam dane podejście. To przydatne, jeśli chcemy dowiedzieć się, ile godzin musimy poświęcić na wycieczkę i jak powinniśmy rozplanować siły.

Podobne aplikacje znajdziemy również dla innych pasm górskich. Wyróżniamy Szlaki Tatry ze względu na skalę trudności w pokonywaniu tych największych gór w Polsce.

4. Bezpieczne Kąpieliska

Bezpieczne Kąpieliska

Dla fanów sportów wodnych i relaksowania się na plaży dobrym wyborem będzie aplikacja Bezpieczne Kąpieliska. Na mapie będziemy mogli zobaczyć te pobliskie akweny, które w danym momencie są bezpieczne.

Znajdziemy tam również informację, kiedy w danym kąpielisku zaczyna się i kiedy kończy sezon, pojawia się również status przydatności wody.

5. SKIRaport

SKIRaport

Z kolei dla narciarzy dobrym wyborem będzie SKIRaport kamery i warunki narciarskie. Aplikacja nie tylko pozwala sprawdzić, czy trasy są przejezdne, czy działają wyciągi. Sprawdzimy w niej również pogodę na stoku i grubość pokrywy śnieżnej.

Ciekawym dodatkiem jest, że niektóre ze stoków można zobaczyć za pomocą kamery online!

Aplikacje edukacyjne

Aplikacje nie muszą koniecznie ratować życia, czasem wystarczy, że nas do tego przygotują. A przygotowywać się warto, bo w codziennych sytuacjach komuś może być potrzebna nasza pomoc.

1. Uczymy Ratować

Uczymy Ratować Play

Jedną z najciekawszych aplikacji, które uczą pierwszej pomocy, jest Uczymy Ratować od sieci Play. Jest ona skierowana do najmłodszych i prowadzi przez takie zagadnienia jak przygotowanie apteczki, jak reagować na oparzenia, odmrożenia, urazy.

Pomaga zachować się nawet, gdy np. dziecko jest świadkiem wypadku drogowego. Bardzo ciekawa apka edukacyjna.

2. Pierwsza Pomoc

Pierwsza PomocPierwsza Pomoc od Nestle jest już skierowane do osób dorosłych i to raczej do rodziców lub opiekunów. Większość lekcji w aplikacji związana jest z opieką nad bardzo małym dzieckiem.

Aplikacja w wyczerpujący sposób tłumaczy, jakie kroki należy podjąć, gdy coś przydarzy się małemu dziecku. Bardzo przydatne narzędzie!

Aplikacje ratunkowe

Istnieją także aplikacje stricte ratunkowe. Bez wątpienia wyróżnić należy przynajmniej Ratunek oraz Lux Med.

1. Ratunek

Ratunek

Najprostszą i zarazem najbardziej przydatną aplikacją jest Ratunek. Celem stworzonej przez Plusa aplikacji jest umożliwienie wezwania pomocy. Aplikacja skontaktuje nas bezpośrednio z odpowiednimi służbami – GOPR-em, TOPR-em, WOPR-em lub MOPR-em. Wystarczy zaznaczyć, czy wypadek przydarzył nam się w górach czy nad wodą, następnie aplikacja poprosi nas o trzykrotne naciśnięcie przycisku i nawiąże połączenie z ratownikiem dyżurnym.

Aplikacja prosi nas również o pozwolenie jej na skorzystanie z lokalizacji telefonu. Dodatkowo możemy podać dane – obok tych podstawowych możemy między innymi wpisać, jakie leki przyjmujemy, co z całą pewnością jest pomocne dla ratowników.

2. Pierwsza Pomoc

Pierwsza Pomoc

Z kolei aplikacja Pierwsza Pomoc przygotowana przez Lux Med jest swoistym miksem powyższych. Jest to zarówno kompendium wiedzy na temat tego, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia, jak i pozwala jednym przyciskiem wezwać pomoc. Została ona przygotowana tak, aby pod ręką był przycisk „widzę osobę nieprzytomną”. Pozwala to na szybkie sprawdzenie, co należy w takiej sytuacji zrobić.

Miłym dodatkiem jest kalendarz leków, w którym możemy oznaczać przyjmowane leki przez nas lub przez osoby pod naszą opieką. Także minigra pozwalająca wyrobić sobie nawyki dotyczące pierwszej pomocy.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.