Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Aplikacje ratunkowe na telefon – 7 apek, które mogą uratować Twoje życie i zdrowie

avatar
zdjęcie przedstawiające młodą kobietę ze skręconą kostką siedzącą na kamieniach nad leśną rzeką

Aplikacje ratunkowe na smartfona są – a przynajmniej powinny być – obowiązkowym oprogramowaniem u każdej osoby aktywnej fizycznie. Nie chodzi tu jedynie o sporty ekstremalne, ale o takie „przyziemne” aktywności, jak jazda na rowerze czy wędrówki górskimi szlakami. Które aplikacje ratunkowe warte są instalacji na swoim telefonie? Która może okazać się nieoceniona w sytuacji zagrożenia? Oto przydatne narzędzia dla dosłownie każdej osoby!

Aplikacje ratunkowe

W pierwszej kolejności należy wyróżnić aplikacje stricte ratunkowe, które doceni każdy przy zgłoszeniu wypadku. Oto one z linkami prowadzącymi do Google Play.

Ratunek

screeny z aplikacji ratunkowej na telefon Ratunek

Najprostszą, najpopularniejszą i bodaj zarazem najbardziej przydatną apką w sytuacjach kryzysowych jest aplikacja Ratunek. Celem stworzonej przez Plusa aplikacji jest umożliwienie wezwania pomocy. Aplikacja skontaktuje Cię bezpośrednio z odpowiednimi służbami: GOPR-em, TOPR-em, WOPR-em lub MOPR-em. Wystarczy zaznaczyć, czy wypadek przydarzył nam się w górach czy nad wodą, następnie aplikacja poprosi o trzykrotne naciśnięcie przycisku i nawiąże połączenie z ratownikiem dyżurnym.

Aplikacja Ratunek pozwala określić dokładną lokalizację osoby dzwoniącej – wystarczy tylko pozwolić jej na korzystanie z lokalizacji telefonu. Dodatkowo możesz podać dane – obok tych podstawowych możesz między innymi zaznaczyć jakie przyjmujesz leki, co z całą pewnością jest pomocne dla ratowników.

Ratownik

screeny z aplikacji ratunkowej na telefon Ratownik

Aplikacja Ratunek nie jest jedyną, jaką możesz mieć na swoim smartfonie. Kolejną jest Ratownik, który nie tylko umożliwia wezwanie pomocy, ale też pozwala na zlokalizowanie defibrylatora automatycznego AED. A to nie wszystko.

Ta aplikacja nie tylko pomaga w sytuacjach zagrożenia, ale też edukuje! Zawiera choćby bezpłatne kursy pierwszej pomocy. To pozycja obowiązkowa dla każdego z nas!

First Aid: by American Red Cross

screeny z aplikacji ratunkowej na telefon First Aid: American Red Cross

Inną cenną aplikacją jest First Aid: American Red Cross oferująca łatwe do zrozumienia instrukcje pierwszej pomocy. W sytuacjach kryzysowych, takich jak atak serca czy złamanie, aplikacja dostarcza krok po kroku informacji, jak postępować, co może być kluczowe w oczekiwaniu na przyjazd ratowników.

Ta aplikacja ratunkowa jest w języku angielskim.

What3Words

grafika przedstawiająca aplikację ratunkową What3Words

What3Words to kolejna aplikacja, która może być niezwykle przydatna. To niezwykłe narzędzie podzieliło świat na kwadraty o wielkości 3×3 metry, a każdy kwadrat ma unikalny, łatwy do zapamiętania kod trzech słów. Dzięki temu, w razie potrzeby, możesz precyzyjnie określić swoją lokalizację nawet w najbardziej odległych miejscach, gdzie tradycyjne adresy nie działają.

To jedyna aplikacja tego typu! Pozwala ona wezwać służby ratunkowe dosłownie z każdego miejsca na kuli ziemskiej.

iFirstAid

screeny z aplikacji ratunkowej na telefon iFirstAid

Kolejna mobilna pierwsza pomoc na Twojego smartfona, pod niektórymi względami podobna do polskiej aplikacji Ratunek. iFirstAid została stworzona przez australijskie SURVIVAL. Pozwala ona na łatwe i szybkie zawiadomienie odpowiednich służb ratunkowych, ale nie tylko.

Ma ona też ogromne walory edukacyjne. Ładne i intuicyjne grafiki przedstawiają pierwszą pomoc w przypadku zranienia, oparzeń i wielu innych zdarzeń.

Zello

screeny z aplikacji ratunkowej na telefon Zello

Zello z kolei przekształca twój telefon w walkie-talkie, umożliwiając komunikację głosową przez Internet nawet w warunkach, gdy standardowe sieci telefoniczne są przeciążone lub niedostępne. To idealne rozwiązanie w sytuacjach zagrożenia, takich jak klęski żywiołowe.

Wezwanie pomocy za pomocą komunikacji głosowej może okazać się zdecydowanie łatwiejsze i efektywniejsze niż przez wiadomość SMS.

Baby and child first aid

screeny z aplikacji ratunkowej na telefon Baby and Child first aid

Z kolei aplikacja Baby and child first aid została stworzona nie do wzywania pomocy, gdy zdarzy się wypadek w trasie, nad wodą czy w górach – w skrócie z dala od domu i cywilizacji. To nieocenione narzędzie dla rodziców i ich niemowląt wyposażone w intuicyjne grafiki, choć cała apka nie jest w języku polskim, lecz angielskim.

Nic dziwnego, w końcu za aplikacją do pierwszej pomocy dla dzieci (w tym niemowląt) stoi Brytyjski Czerwony Krzyż. Znajdziesz tu mnóstwo filmów i porad, a w osobnej sekcji możesz zaznaczyć alergie dziecka i przyjmowane przez niego leki. Co ważne, aplikacja ta nie potrzebuje połączenia z Internetem i działa w trybie offline.

Aplikacje edukacyjne

Aplikacje nie muszą koniecznie ratować życia, czasem wystarczy, że nas do tego przygotują. A przygotowywać się warto, bo w codziennych sytuacjach komuś może być potrzebna nasza pomoc. Niektóre z nich to nie tylko kompendium wiedzy, służą bowiem także do wezwania pomocy.

  • Ratownik,
  • Baby and child first aid,
  • iFirstAid,
  • First Aid: American Red Cross,
  • dawne Uczymy Ratować,
  • dawna Pierwsza Pomoc.

Aplikacje informacyjne

Od kilku lat wreszcie intensywnie mówi się o tym, jak bardzo negatywny wpływ może mieć na nas powietrze, którym oddychamy. Dlatego coraz częściej duże ośrodki miejskie, organizacje pozarządowe i aktywiści informują o aktualnym stanie zanieczyszczenia. W takiej sytuacji najlepiej – jeśli się da – nie wychodzić w domu, włączyć oczyszczacz powietrza czy założyć maseczkę.

Airly

screeny z aplikacji na telefon Airly

Wśród tych aplikacji z całą pewnością należy docenić Airly, która podaje dane dotyczące powietrza, temperatury, ciśnienia i wilgotności, a także interpretuje je, podając nam informację o tym, jakiej jakości jest powietrze i czy warto zostać w domu, czy wybrać się na spacer. Podobne aplikacje, to chociażby Smog Polska, który również informuje o jakości powietrza, pokazuje też, jakie powietrze było w ciągu dnia.

Wbudowany czujnik jakości powietrza ma także specjalny smartfon Cat S61. Więcej na jego temat dowiesz się z jego recenzji.

FB

screeny z aplikacji na telefon FB

Jakiś czas temu również Facebook wprowadził opcje związane z… bezpieczeństwem. Jedną z nich, aktywowaną w trakcie zagrożeń (zamachów terrorystycznych czy klęsk żywiołowych) jest możliwość oznaczenia się, aby poinformować naszych bliskich, że jesteśmy bezpieczni. Ponadto największy serwis społecznościowy zawarł na swojej stronie informacje dotyczące przeciwdziałaniu samobójstwom i zachowaniom autodestrukcyjnym. Można je znaleźć w zakładce poświęconej prywatności i bezpieczeństwu.

Zwykle lepiej przeciwdziałać zagrożeniom, niż potem być zmuszonym sobie z nimi radzić. Dlatego przed podróżą warto zaopatrzyć się w aplikacje, które pomogą nam uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

Mapa Turystyczna

screeny z aplikacji na telefon Mapa Turystyczna

Gdy wybieramy się w Tatry (lub inne góry) dobrym rozwiązaniem będzie aplikacja Mapa Turystyczna. Pozwoli nam ona zaplanować własną trasę, sprawdzić, ile zajmie nam dane podejście. To przydatne, jeśli chcemy dowiedzieć się, ile godzin musimy poświęcić na wycieczkę i jak powinniśmy rozplanować siły.

Podobne aplikacje znajdziemy również dla innych pasm górskich. Wyróżniamy Szlaki Tatry ze względu na skalę trudności w pokonywaniu tych największych gór w Polsce. Mapa Turystyczna dostępna jest także w wersji webowej.

Bezpieczne Kąpieliska

screeny z aplikacji na telefon Bezpieczne Kąpieliska

Dla fanów sportów wodnych i relaksowania się na plaży dobrym wyborem będzie aplikacja Bezpieczne Kąpieliska. Na mapie będziemy mogli zobaczyć te pobliskie akweny, które w danym momencie są bezpieczne.

Znajdziemy tam również informację, kiedy w danym kąpielisku zaczyna się i kiedy kończy sezon, pojawia się również status przydatności wody.

SKIRaport

screeny z aplikacji ratunkowej na telefon SKIraport

Z kolei dla narciarzy dobrym wyborem będzie SKIRaport kamery i warunki narciarskie. Aplikacja nie tylko pozwala sprawdzić, czy trasy są przejezdne, czy działają wyciągi. Sprawdzimy w niej również pogodę na stoku i grubość pokrywy śnieżnej.

Ciekawym dodatkiem jest, że niektóre ze stoków można zobaczyć za pomocą kamery online!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Aplikacje ratunkowe na smartfona - podsumowanie

Aplikacja Ratunek, Ratownik czy niezliczona liczba zagranicznych apek służących do ratowania ludzi - jest z czego wybierać! Wezwanie pierwszej pomocy jeszcze nigdy nie było takie łatwe. Współczesne smartfony mają w sobie dosłownie wszystko, a dzięki zewnętrznym narzędziom - które zainstalujesz w parę chwil - możesz także zyskać mobilny kurs pierwszej pomocy i pomóc sobie lub innym w chwili zagrożenia!

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Wśród aplikacji ratunkowych służących do wzywania służb ratunkowych i do pierwszej pomocy są m.in. aplikacja Ratunek, Ratownik czy iFirstAid.

Aplikacja Ratunek od Polkomtela (operatora sieci komórkowej Plus) możliwa jest do pobrania w Google Play oraz App Store odpowiednio dla Androida i iPhone'a. Tę darmową aplikację pobierzesz i zainstalujesz na swoim urządzeniu w parę chwil.

Mobilna aplikacja Ratunek służy - jak sama jej nazwa podpowiada - do wzywania pomocy. Wystarczy zaznaczyć w jakich okolicznościach doszło do wypadku (w górach, nad wodą itp.), a po 3-krotnym kliknięciu przycisku alarmowego apka połączy Cię z odpowiednimi służbami. W trakcie rozmowy służby ratunkowe będą wiedzieć, gdzie się znajdujesz dzięki usłudze lokalizacji Twojego telefonu komórkowego.

star ocena
5/5 - (5 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: