Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Telefon nie czyta karty SIM. 5 sprawdzonych sposobów na ratunek

avatar
27
zdjęcie przedstawiające rozebranego smartfona z kartą SIM i widocznymi podzespołami

Co zrobić, gdy Twój telefon nie czyta karty SIM? Karta SIM jest fizycznym łącznikiem pomiędzy naszym telefonem komórkowym a operatorem. Informacje zawarte w tym miniaturowym układzie scalonym pozwalają na swobodne rozmawianie, pisanie SMS-ów oraz surfowanie po Internecie. Co zrobić w przypadku niespodziewanej awarii? Jak połączyć się z własną siecią GSM? Zanim wyślesz smartfona do naprawy lub udasz się do salonu swojej sieci komórkowej, to warto sięgnąć po 5 sprawdzonych sposobów na ratunek.

Karta SIM w telefonie nie działa – wstęp

Włączasz telefon i zauważasz, że na ekranie pojawił się złowrogi napis „Błąd karty SIM”? Nic strasznego. Nowoczesna technologia ma to do siebie, że często… zawodzi. W takiej sytuacji wiele osób postanawia oddać swojego przyjaciela życia pod opiekę serwisu, jednak istnieje na to parę mniej czasochłonnych sposobów.

Od czego najlepiej zacząć? Co zrobić, gdy telefon nie czyta karty SIM?

Telefon nie czyta karty SIM – co zrobić?

Na dzień dobry oczywiście wykluczamy brak karty SIM w telefonie czy jej zablokowanie – karta SIM jest obecna wewnątrz urządzenia, ale z jakiegoś powodu nie działa. Możesz oczywiście spróbować innego smartfona lub inną kartę aby zobaczyć, czy łączysz się już ze swoją siecią komórkową i czy masz dostęp do swojego mobilnego Internetu. Co jednak, gdy nie masz zapasowej karty SIM pod ręką?

Zakładamy również, że w grę nie wchodzi nieprawidłowy format karty SIM (istnieją też mniejsze karty microSIM i nanoSIM). Jak więc rozwiązać problem? Mamy na tę przypadłość kilka sprawdzonych rozwiązań. Oto one!

1. Telefon nie czyta karty SIM – włącz i wyłącz smartfon

Ta trywialna czynność jest skutecznym sposobem na 90 procent problemów z telefonem komórkowym. Zarówno użytkownicy Androida, jak i pozostałych mobilnych systemów operacyjnych muszą mierzyć się z błędami oprogramowania.

Restart może być remedium na wszystkie bolączki urządzenia – nie tylko w tym przypadku. Spróbuj też innej metody – włącz tryb samolotowy i go wyłącz. To również może pomóc, gdy Twój telefon nie czyta karty SIM!

2. Telefon nie czyta karty SIM – wyczyść slot SIM

Reset nic nie dał i smartfon nadal nie widzi karty SIM? Pomimo zastosowania różnych uszczelniaczy, slot karty SIM jest bardzo podatny na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Wystarczy przysłowiowy okruszek, aby zablokować komunikację pomiędzy układem scalonym SIM a smartfonem. W tym wypadku warto sięgnąć po sprężone powietrze, gdyż obecność wilgoci może negatywnie wpłynąć na styki i samą słuchawkę. Układ scalony jest bardzo delikatny! Za pomocą sprężonego powietrza możesz „odblokować” niedziałającą kartę SIM!

Jeżeli slot na kartę SIM w jakiś sposób zostanie uszkodzony, warto mieć drugą – w zależności od modelu telefonu, wiele z nich obsługuje Dual SIM, a więc 2 karty jednocześnie. Przełóż kartę do drugiego slotu i teraz przetestuj kartę SIM.

Przykładowe abonamenty sieci GSM bez limitów z telefonami Dual SIM – OPPO Reno12 5G, Xiaomi 14 5G i realme 11 Pro+ 5G:

3. Telefon nie czyta karty SIM – przeczyść styki karty SIM za pomocą alkoholu

Twój telefon nadal nie widzi karty SIM? W takim przypadku spróbuj kolejnego kroku, jakim jest przeczyszczenie styków na samej karcie SIM. W tym celu sięgnij po… 40-procentowe stężenie alkoholu, czyli popularną wódkę.

Przeźroczysty płyn jest najlepszym środkiem do odtłuszczania i czyszczenia powierzchni elektronicznych – wystarczy nanieść 10 ml płynu i ściereczką antystatyczną (unikaj papieru z powodu jego zdolności do przenoszenia ładunków elektrycznych) i wypoleruj wewnętrzną stronę SIM-ki, a więc stronę, gdzie znajdują się jej styki. Warto mieć w domu ściereczkę antystatyczną!

4. Telefon nie czyta karty SIM – włącz roaming krajowy i wyszukaj sieć GSM

Wciąż Twój telefon nie czyta karty SIM? Gwałtowny rozrost infrastruktury 4G sieci GSM (a teraz to już w zasadzie 5G) w naszym kraju oraz konieczność przeprowadzania prac konserwatorskich powoduje konieczność wyłączania niektórych nadajników. Właśnie w tym – lub ewentualnej awarii sieci – może tkwić problem.

Istnieje kilka procent szans, że akurat Twój telefon znalazł się w obszarze chwilowo wyłączonym przez operatora. Większość smartfonów posiada włączoną usługę roamingu krajowego, co pozwala na korzystanie z masztów innych sieci GSM, jednak warto sprawdzić czy nasza słuchawka również „lubi” łączyć się z konkurencją. Odpowiednią opcję znajdziesz w ustawieniach urządzenia. Warto spróbować – być może wtedy telefon połączy się z siecią.

5. Telefon nie czyta karty SIM – uzbrój się cierpliwość i idź do salonu operatora

Wizyta w salonie operatora to ostateczność, jednak może być jedynym sposobem na rozwiązanie problemu. Pracownik wymieni Twoją kartę SIM lub odeśle urządzenie do naprawy – w każdym razie telefon będzie (po pewnym czasie) w pełni sprawny.

Ile kosztuje naprawa slotu na kartę SIM w serwisie? Cena będzie zależała od rodzaju urządzenia, ale może to być kilkuset złotych. Można jednak łatwo rozwiązać problem karty SIM, a raczej mu zapobiec.

Wystarczy wybrać model smartfona obsługujący tzw. wirtualną kartę SIM, a więc eSIM. Na czym to wszystko polega? Jeżeli chcesz poznać szczegóły na temat działania takiej karty SIM w telefonie komórkowym, to przeczytaj poniższy artykuł o eSIM-ie.

Czy jest jakaś alternatywa dla fizycznej karty SIM?
Zobacz czym jest eSIM

Generalnie zasada niedziałającej karty SIM dotyczy też Internetu mobilnego, a więc bezprzewodowego. W tym przypadku uszkodzony może być nie tyle telefon/smartfon, co modem lub router LTE/5G.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Telefon nie czyta karty SIM - podsumowanie

Przyczyn problemu z kartą SIM, a raczej z tym, że Twój telefon nie widzi karty SIM (karty microSIM, nanoSIM), może być wiele. Może to być uszkodzony telefon (sama karta może być OK), ale najczęściej jest to błaha sprawa.

Dla pewności zawsze warto sprawdzić kartę w innym telefonie. W najgorszym przypadku będzie trzeba zamówić nowy telefon komórkowy, ale zanim zdecydujesz się na ten ostateczny krok spróbuj naszych wyżej wymienionych porad - całkiem możliwe, że jedna z nich poskutkuje!

Jeszcze jedna uwaga na koniec - warto wybrać technologię przyszłości w postaci eSIM. To właśnie z nim nie będziesz miał problemów z fizyczną kartą SIM, której tu brak! W eSIM (teoretycznie) nie ma się co popsuć!

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Dlaczego telefon nie czyta karty SIM?
  • Co zrobić, aby telefon czytał kartę SIM?
  • Które telefony mają Dual SIM (obecność drugiego slotu na SIM-a)?
  • Czy można zastąpić fizyczne karty SIM?
  • Co to jest eSIM?

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Jeżeli Twój telefon komórkowy "nie widzi" karty SIM, to możesz spróbować kilka metod, aby rozwiązać swoje problemy. Spróbuj zrestartować swoje urządzenie, przeczyścić styki karty SIM, jak i samego slotu lub włączyć/wyłączyć roaming krajowy lub włączyć i wyłączyć tryb samolotowy. Jeżeli żadna z tych metod nie zadziała, w praktyce pozostanie jedynie wizyta w serwisie.

Brak zasięgu w telefonie po włożeniu karty SIM może wynikać z kilku rzeczy. Po pierwsze, karta SIM może być uszkodzona (warto spróbować przeczyścić jej styki), po drugie - problem może być poważniejszy, bo wynikać z awarii slotu na kartę SIM. Powód może być też prozaiczny, tzn. może się okazać, że po prostu nie znajdujesz się w zasięgu operatora swojej karty SIM.

Naprawa czytnika/slotu na kartę SIM może kosztować nawet kilkaset złotych. Ostateczne koszty naprawy zależą od modelu smartfona/telefonu komórkowego.

star ocena
4.5/5 - (3183 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
27 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Mój kuzyn znalazł u babci starą komurkę Sagem, zabrałam ją do domu i przeglądałam co w niej jest , moja siostra chciała ją mi zabrać i ja chciałam zrobić hasło do komurki ale coś mi nie wyszło i zablokowałam kartę SIM teraz nawet hasło które powinno dzialać nie działa ponieważ gdy chcę podwierdzić hasło nic się nie dzieje 😔

Telefon przestał odczytywać kartę SIM. Wyczyściłem kartę oraz wnętrze slotu za pomocą chusteczek nawilżających. Takie do okularów i ekranów dotykowych. Można dostać w biedrze czy gdziekolwiek idziej za 5 zł. I zadziałało – przynajmniej na razie.

Kupiłam nowy telefon i nie czyta mi karta sim w nim ale jak przeloze do innego to bez problemu czyta. A gdy inną kartę włożę do tego nowego to też działa o co tu chodzi?

Mam taki sam problem , na starym telefonie karta Sim działa na nowym nie , wzięłam duplikat karty tak samo , czy rozwiązałaś problem

po dzisiejszej aktualizacji androida telefon Samsung s10 nie widzi karty sim2

czy można otworzyć tel.LG Q7?

dzieki!

Kasta sim przestała działać widzi sieć cały zasięg ale nie ma możliwości połączenia ,przekładałem również SIM do nowego nie używanego telefonu też to samo zasięg jest ale nie mogę się połączyć z siecią inne sieci też nie działają może zrobić duplikat karty ale nie mam możliwości jechać do punktu lyckamobile w żabce mówią nie można … Nie chcę nowego numeru proszę szybka odpowiedź

Kup starter z lyca zarejestruj, dzwonisz do biura obsługi i przenosisz stary nr na nowe sim. Obie karty muszą być zarejestrowane na tą samą osobę

Dzięki, sposób pierwszy zadziałał :D

Witam mam Sony Xperia Z. Wczoraj jeszcze czytał kartę a dziś już nie chce. Pomocy. Nowy telefon

Spróbuj zresetować telefon lub wyjąć i na nowo podłączyć kartę pamięci

Dziś upadł mi telefon i na ekranie pisze błąd karty sim co mam zrobić resetowałam wyjełam i nic

tAKIE JEST ŻYCIE…

Witam. Wczoraj zakupiłam nowy telefon i w tym telefonie wchodzi karta sim nano. Obecnie mam micro sim. Chciałam na własną rękę zmniejszyć kartę. Na środku karty mam delikatne wgniecenie. Włożyłam ją do starego telefonu i nie działa, w prawym górnym wyskakuje ikonka karty z wykrzyknikiem. Co mogę zrobić w tej sytuacji ? Proszę o pomoc

Dzień dobry, proszę zapoznać się z tym poradnikiem:
https://komorkomat.pl/jak-przyciac-karte-sim/

Dziękuję. Jeśli chodzi o przycięcie karty pójdę do najbliższego salonu. Tylko martwi mnie bardziej to, że po włożeniu karty do starego telefonu karta sim mi nie działa nie wiem czy ją w jakiś sposób ja uszkodziłam czy co. ?

Nie wykrywa mu karty sim od kilku godzin, stałem cały dzień na mrozie, może to przez to i wystarczy przeczekać? Ile kosztuje taka naprawa sim w serwisie ?

samsung j5 chciałam włozyc karte do nowego tel i nic teraz nawet na starym nie działa o co chodzi

czesc man problem ,kupilem tel samsung galaxy j1, zrobilem mu hard reseta niestety po uruchomieniu musze podac login ostatniego uzytkownika o co tu chodzi

aktywna blokada frp, poszukaj na yt jak to zdjąć, wymagana jest siec wifi

Nie usunoles konta goggle play . Tylko serwis mialem to samo

I co wtedy zrobiłeś 'Dawid Zarobczyński’ ? Bo ja chyba mam to samo.. Nie wczytuje mi karty już kolejny dzień, a na innych tel karta działa bez zarzutu.

Mam tel.samsung s6 czyta wszystkie sieć a jednej sieci nie chce czytać a karta w innych tele.dziala

Mam tak samo…co robić?

zablokowalam smartfon galaxy J1 nic nie dziala nie mozna go ani wlaczyc ani wylaczyc .probowalam roznych sposobow .Wyjelam takze karte i nic nie ma zadnej reakcji .Prosza o nr.kontaktu osobistego sieci Netvork.Siec jest niedostepna.Pomozcie bo nie wiem co mam robic.Nie znam sie na informatyce.Prosze w miare proste tlumaczenie.

Z gory dziekuje .

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: