Wyrosłeś z gier komputerowych i nie grasz w najnowsze pozycje? To tak jak ja. Fajnie jednak wrócić od czasu do czasu do starych klasyków, na których się wychowano! Stare gry na różnego rodzaju konsole i PC miały i mają nadal swój urok, a teraz w niektóre z nich można pograć na smartfonie! Oto najlepsze stare gry na telefon komórkowy!
- 1. Stare gry na telefon – wstęp
- 2. Najlepsze stare gry na telefon!
- 2.1. Contra
- 2.2. Deluxe Ski Jumping 2
- 2.3. Heroes of Might & Magic 3
- 2.4. Frozen Bubble
- 2.5. Saper
- 3. Stare gry na telefon – podsumowanie
Z tego artykułu dowiesz się:
- Która stara gra z NES, PSX czy PC jest dostępna na telefonie?
- Która z tych gier oferowana jest w wersji darmowej?
- Które z nich to najlepsze darmowe gry na telefon?
Stare gry na telefon – wstęp
Najlepsze darmowe gry to takie, które wciąż budzą wiele sympatii i dają mnóstwo radości nawet po wielu latach od ich premiery. I nie mowa tu o tytułach, które mają kilka lat, lecz ponad 20-30 lat! To prawdziwe klasyki, które w najlepszym przypadku pamiętają Windowsa XP, konsolę Xbox, a czasami nawet 8-bitowe konsole rodem z lat 80. XX wieku!
W które tytuły sprzed wielu, ale to naprawdę wielu lat może obecnie pograć na telefonie komórkowym z systemem Android i to za darmo?
Najlepsze stare gry na telefon!
Tak naprawdę nie ma zbyt wielu gierek sprzed lat, które w tej samej odsłonie trafiły na telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne. Mimo to każdy ma swoje gusta i ulubione gry sprzed lat, więc u każdego lista TOP 5 może wyglądać inaczej. Postanowiłem jednak wybrać takie pozycje, które wg mnie zasługują na wyróżnienie.
Oto one!
Contra
- Contra – ściągnij na telefon
- Ocena: 4,0/5 (4,0 tys. ocen)
- Pobrań: >1 mln
Zaczynamy od prawdziwego weterana! Ta legendarna gra została wydana przez japońskie Konami w 1988 r. na 8-bitową konsolę NES (ang. Nintendo Entertainment System), a rok wcześniej debiutowała na automatach. Z pewnością pamiętasz ją z czasów kultowego Pegasusa, a więc klona NES (który sam się doczekał swoich klonów i podróbek), a który w Polsce robił prawdziwą furorę przed rozpowszechnieniem się Sony PlayStation pierwszej generacji. Sam pierwszy raz ją zobaczyłem i zagrałem na Pegasusie w 1995 czy 1996 roku. Teraz możesz w nią zagrać na telefonie!
Według wielu Contra 1 to obok Super Mario Bros najlepsza gra na Pegasusa/NES. Sam mam kilka, może kilkunastu faworytów z tej platformy, ale to właśnie w Contrę i Super Mario Brosa grałem (i czasami nawet wciąż grywam!) najwięcej. Od czasu pierwszego komputera PC (2004 r.) mam emulatory NES, a od niedawna – dla fanu – zainstalowałem za darmo Contrę ze Sklepu Google Play.
To klasyczna platformówka – idziesz w prawo, eliminujesz przeciwników i pokonujesz kolejne poziomy, których jest 8. Oczywiście wcielamy się w rolę komandosa, a z ekranu głównego gry można wnioskować, że główny (niebieski) gracz jest wzorowany na A. Schwarzeneggerze i jego postaci z filmu Commando, a drugi na S. Stallone i jego Rambo. Fabuła jest może dość wtórna, ale ciekawa. Jest rok 2077, a na pewnej wyspie u wybrzeży Ameryki Południowej działa organizacja terrorystyczna Red Falcon. We wszystkim chodzi o zniszczenie jej i obcych, co widać zdecydowanie w finałowym etapie, a także w Contrze 2. Muszę przyznać, że na ekranie dotykowym gra jest znacznie bardziej wymagająca niż na fizycznym padzie. Co prawda jakoś bardzo się nie starałem, ale dotarłem jedynie do bossa w 3 levelu (Waterfall), a do mojego ulubionego 6. poziomu Energy Zone jeszcze daleko ;) Chyba będę musiał poświęcić dla niej więcej czasu!
Co ważne – przynajmniej dla mnie – Contra na telefon to konwersja 1:1 z NES-a/Pegasusa, a nie remake mający niewiele wspólnego z oryginałem. Przechodząc przez 3/8 gry zauważyłem tylko jeden moment, gdzie gra zachowuje się nieco inaczej niż na Pegasusie. Chodzi o pseudo efekt 3D, kiedy to pokonujesz kolejne subetapy w Base 1 (level 2) – animacja jest płynniejsza i nie skacze jak na konsoli. Musisz ją mieć!
Deluxe Ski Jumping 2
- Deluxe Ski Jumping 2 – ściągnij na telefon
- Ocena: 4,2/5 (8,6 tys. ocen)
- Pobrań: >500 tys.
Zmieniamy całkowicie klimaty. Kto w tym kraju mając ponad 30 lat nie zna kultowej gry DSJ? Gra ta zrobiła w 2001 roku w Polsce prawdziwą furorę bijąc wszelkie rekordy popularności! Chyba każdy grał „w Małysza” czy to w szkole na lekcjach informatyki, czy u znajomych. Szczęśliwcy mogli pociupać sobie w DSJ/DSJ 2 na swoim komputerze PC!
Grę tę stworzył Jussi Koskela z Finlandii (co ciekawe, jest tu w naszym kraju jeden z… najbardziej znanych i rozpoznawalnych Finów!), a wersja mobilna na telefon powstała w 2023 roku. Jeżeli sięgasz pamięcią, to możesz kojarzyć, że te ponad 20 lat temu DSJ czy DSJ2 w wersji darmowej oferował tylko 2 skocznie, a po odblokowaniu specjalnym kodem (za którego oficjalnie trzeba kupić rzecz jasna) odblokowywały się wszystkie skocznie, których w sumie jest aż 24 począwszy od groteskowej Anglii K50 a skończywszy na… gargantuicznej Słowenii K250 (kłania się tu Planica i skocznia mamucia Letalnica).
Deluxe Ski Jumping 2 na telefon jest całkowicie darmowy, ale coś za coś – gierka w wersji mobilnej zawiera reklamy. Jeżeli chciałbyś z nich zrezygnować, to taka wersja kosztuje obecnie 12,99 zł. Sama gra zbiera i przetwarza pewne dane, o których możesz przeczytać w samej aplikacji. No dobrze, a jak się gra w Deluxe Ski Jumping 2 na telefonie komórkowym?
Nie jest łatwo! Jeżeli jesteś przyzwyczajony do podwójnego kliku myszką i delikatnego ruchu myszką w dół w celu optymalnego położenia zawodnika na wietrze, to będziesz musiał całkowicie się przestawić. Tutaj przy wybiciu również ważny jest moment na progu i podwójny klik, ale później korektę w locie musisz stosować machaniem telefonu do przodu i tyłu. DSJ 2 wykorzystuje idealnie żyroskop w telefonie, co ma jak najbardziej sens! Dobrze jednak jest oprzeć przedramiona, aby nie zepsuć lotu. Powodzenia!
Heroes of Might & Magic 3
Heroes 3 na telefon? Czemu nie! Ta legendarna gra strategiczna na PC pochodzi z 1999 roku, ale możesz zagrać także na smartfonie! Tym razem nie do końca jest ona za darmo, gdyż wymaga plików z gry zainstalowanej na dysku komputera. Kto wie – może masz jeszcze gdzieś w szafie płytę z Extra Klasyki lub inne oryginalne wydanie Heroesów? A nawet jeżeli nie, to gra ta kosztuje teraz online kilka-kilkanaście złotych. Grzech nie kupić!
O tej grze powiedziano i napisano już wszystko, ale co tam. Niezrównana grywalność, ponadczasowy klimat i miodność, a także cała rzesza fanów i społeczności z całego świata, która nie tylko gra w Heroes 3 (także w rozgrywce wieloosobowej), ale i… modyfikują kod gry! W sieci pełno jest większych czy mniejszych modów i fanowskich dodatków z pojedynczymi nowymi jednostkami, bohaterami, artefaktami, a nawet… całymi frakcjami i nowymi miastami! W ten sposób H3 zyskuje kolejną młodość (ale umówmy się, ta gra nigdy się nie zestarzała i pewnie nie zestarzeje), a gracze nowe możliwości!
Przyznam osobiście, że to gra mojego życia – gram w nią od 2001 roku, a na podium depczą jej po piętach pierwsza część Icewind Dale i Baldur’s Gate 2, choć do tych ostatnich cRPG-ów nie wracałem od 2019 roku. Co ciekawe, cała trójka pochodzi z lata 1999-2001. Kiedyś to były fajne gry! Nie to co teraz… choć jestem świadom, że pewnie jestem w mniejszości. Wracając do meritum – Heroes 3 odpalisz na telefonie za pomocą VCMI, która jest też całą platformą do szeroko pojętego moddingu. Nowe miasta, jednostki i inne rzeczy dodawane do gry – jeżeli chciałbyś zagłębić się w ten temat dla zabawy, to właśnie VCMI będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Heroes 3 na telefon komórkowy z systemem Android to spełnienie marzeń chyba każdego fana nieśmiertelnej „trójeczki”, choć – wiadomo – sterowanie bez myszki jest tu utrudnione. Lepiej uważać na co klikasz! Chyba nie chciałbyś w pierwszym tygodniu niechcący zaatakować behemoty czy inne jednostki 7-ego poziomu na mapie przygody…
Frozen Bubble
- Frozen Bubble – ściągnij na telefon
- Ocena: 4,2/5 (28,6 tys. ocen)
- Pobrań: >1 mln
Ciekawa i fajna gra, która pochodzi z lutego 2002 roku. To kolejny tytuł w naszym zestawieniu mający ponad 20 lat! W zasadzie jest to najmłodsza gierka w naszym TOP 5 na telefon komórkowy. Osobiście czuję nostalgię do tej gry, nazywając ją „odwróconym tetrisem”.
Oczywiście nie jest to legendarny Tetris, ale jeden z klasyków swojego gatunku – chodzi o zbijanie kul o tym samym kolorze. Fabuła w zasadzie nie istnieje – wcielasz się w fioletowego pingwina, który za pomocą działa wystrzeliwuje różnokolorowe kule. Celuj tak, aby stykały się co najmniej 3 lub więcej tego samego rodzaju, a zostaną one zbite. Zrób tak do momentu, aż wszystkie zbijesz wszystkie kule z planszy – w ten sposób przechodzisz do kolejnego etapu! A jest ich naprawdę wiele, a im dalej, tym trudniej. Przegrywasz, gdy cała platforma z kulami opadnie na podłogę.
Pamiętam, jak spędziłem naprawdę sporo czasu (mój Windows XP nie ogarniał i przez rok musiałem siedzieć na Linuxie Mandriva 2007, aby korzystać z neta… a był to mój jedyny tytuł na Linuxie) na tej grze logicznej. Co prawda nie ma tu żadnych zagadek czy łamigłówek, ale trzeba czasem pomyśleć i dobrze zaplanować strzały. Tym bardziej, że widzisz kolor kolejnej kuli, ba – możesz dokonać ich roszad! Czasami może to pomóc w rozgrywce. Jak dla mnie rewelacja!
Saper
- Saper – ściągnij na telefon
- Ocena: 4,6/5 (336 tys. ocen)
- Pobrań: >10 mln
Możliwe, że tym razem przesadziłem… ale co tam! To kolejna gra rodem z PC, która pochłonęła wiele godzin niejednego z nas. Jeżeli wierzyć Wikipedii, oryginalna wersja została wydana w 1981 roku, a na platformy Windows miała zawitać w 1989 roku.
Z całą pewnością Saper był dostępny na Windowsach od 95 do 7 włącznie, a więc przez ładnych kilka generacji. Przez ten czas Windows zmienił się nie do poznania, ale Saper pozostał bez zmian. Praktycznie w tej samej wersji dostaniesz go w Sklepie Google Play całkowicie za free! Ta logiczna gierka na pierwszy rzut oka wygląda identycznie jak w wersji na PC. W interfejsie znalazło się jedynie miejsce na przycisk służący do oflagowania min (na komputerze osobistym służył do tego prawy klawisz myszy).
W ustawieniach aplikacji możesz pozmieniać parę szczegółów, np. wyłączyć fullscreen mode czy zmienić poziom trudności. Jeżeli tęsknisz za starym klasycznym Saperem z przełomu wieków, to musisz go mieć na swoim telefonie komórkowym!
Stare gry na telefon – podsumowanie
Wciąż możesz pograć w swoje ulubione i fajne gry sprzed lat, w dodatku na swoim smartfonie! Co prawda lista pozycji oferowanych za darmo jest dość ograniczona, ale z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Musisz jednak mieć na uwadze fakt, że gry te powstawały 20-30 i więcej lat temu nie z myślą o przenośnych urządzeniach (wówczas chyba nikt nie marzył o współczesnych smartfonach!). Sterowanie więc może być bardziej problematyczne niż w takim Angry Birds, który został stworzony stricte na urządzenia mobilne z ekranami dotykowymi. Można się jednak przyzwyczaić!
Szperając w Sklepie Google Play, znajdziesz wiele więcej klasyków sprzed lat, za które jednak trzeba zapłacić. Ceny wahają się zwykle od ok. 19,99 do 69,99 zł, a w tej kwocie możesz sobie kupić na telefon m.in.:
- Star Wars Kotor 1 i 2
- Worms Armageddon
- GTA III, Vice City i San Andreas
- Baldur’s Gate 2
- Icewind Dale
- Neverwinter Nights
Aż się łezka kręci w oku!
Najpopularniejsze telefony komórkowe do idealne do gier 2024: