Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Żyroskop w telefonie – jak działa?

Żyroskop w telefonie – jak działa?

Dzisiejsze smartfony to prawdziwe kombajny multimedialne i przenośne komputery. Nie tylko flagowce poszczególnych producentów, ale i coraz więcej tańszych modeli naszpikowanych jest różnego rodzaju czujnikami. Jednym z nich jest z pozoru nieistotny żyroskop. Dziś sprawdzimy co to takiego i do czego może być przydatny.

Znajdź najlepszą ofertę z telefonem

Żyroskop w smartfonach

Żyroskop zamontowany w naszych telefonach odpowiada za analizę położenia urządzenia w przestrzeni. Dzięki niemu między innymi automatycznie zmienia się ułożenie fotografii w galerii jeśli zmieniamy położenie telefonu z pionowego na poziomy lub odwrotnie. Dobrze sprawdza się również we wszelkiego rodzaju grach i aplikacjach związanych z ruchem, gdyż właśnie w oparciu o ruch działa ten czujnik.

Lista przykładowych smartfonów z różnych półek cenowych:

Żyroskop zamontowany w naszych smartfonach składa się najczęściej z mikroskopijnych płytek, które wibrują wraz ze zmianą wysokości, a tym samym ciśnienia. W ten sposób specjalne sensory precyzyjnie określają dokładne położenie w przestrzeni. Wszelka zmiana położenia urządzenia i każdy ruch uaktywniają czujniki, które przekazują tę informację do aplikacji i w ten sposób wywołując odpowiedni efekt.

Filmik pokazujący działanie żyroskopu w telefonie (j. angielski):

Przykładowa oferta z Samsungiem Galaxy S8:

Do czego może być taki czujnik przydatny? Oprócz zmian położenia zdjęć w galerii, żyroskop najczęściej jest wykorzystywany w różnego rodzaju grach. Dobrym przykładem są gry wykorzystujące tzw. rozszerzoną rzeczywistość. Dzięki żyroskopowi w momencie poruszenia telefonem automatycznie zmienia nam się perspektywa w grze – zgodnie z kierunkiem w którym wykonaliśmy nasz ruch.

Żyroskop świetnie się sprawdza w przypadku wirtualnej rzeczywistości. Wszelkiego rodzaju okulary VR działają właśnie w oparciu o funkcjonowanie tego czujnika. W momencie, gdy poruszamy głową automatycznie i płynnie zmienia się obraz przed naszymi oczyma. Przydaje się także przy przeglądaniu zdjęć sferycznych.

Przykładowa oferta z Xiaomi Redmi 4X:

Żyroskop w niektórych wypadkach jest również odpowiedzialny za jeszcze jedną przydatną funkcję w naszym telefonie, a mianowicie stabilizację za obrazu w kamerze. Czujniki żyroskopowe wykrywają nawet niewielkie ruchy ręki, dzięki czemu możliwa jest odpowiednia korekta poruszonego obrazu. Dzięki temu – nawet w gorszych warunkach oświetleniowych i przy dłuższym naświetlaniu – możemy cieszyć się z ostrego zdjęcia, a jeśli kręcimy filmy, nasz obraz jest znacznie bardziej stabilny.

Skąd będziemy wiedzieć czy nasz telefon posiada żyroskop? Najprościej sprawdzić specyfikację techniczną naszego smartfona. Producenci zazwyczaj podają pełną listę czujników w jakie jest wyposażone nasze urządzenie. Jeśli jednak okazało się, że nie możemy odnaleźć takiej informacji, zawsze możemy ściągnąć odpowiednią aplikację ze Sklepu Play, które analizują komponenty naszego smartfona i podają między innymi listę wszystkich czujników.

Przykładowa oferta z Huawei P10 Lite:

Żyroskop w naszych smartfonach jest ważnym i praktycznym czujnikiem. Jest dokładniejszy od akcelerometru i spełnia coraz więcej funkcji. Dlatego, gdy wybieramy nowego smartfona, warto zwrócić uwagę na ten drobny szczegół. Będziemy wtedy mieli więcej możliwości, chociażby jeśli chcemy korzystać z rozszerzonej rzeczywistości.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.6/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

dowiedziałem się jak działa

Faktycznie fascynujące. Mikro skala

Dlaczego podlinkowany jest link do akcelerometru, kiedy artykuł jest o żyroskopie?

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.