Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Żyroskop w telefonie – co to jest i jak z niego korzystać?

avatar
3
zdjęcie przedstawiające żyroskop na palcu wyciągniętej dłoni

Twój telefon to prawdziwy przenośny komputer. Do poprawnej pracy potrzebuje różnego rodzaju czujników. Jednym z nich jest omawiany tutaj żyroskop. Do czego on służy? Czy jest niezbędny? Jak włączyć żyroskop w telefonie i czy w ogóle trzeba to robić? Jak rozszerza on funkcjonalność telefonu? Na te i kilka innych pytań postaramy się tutaj odpowiedzieć.

Co to jest żyroskop?

Zacznijmy od absolutnych podstaw – co to w ogóle jest żyroskop? Najprościej mówiąc jest to urządzenie do pomiaru lub utrzymywania orientacji przestrzennej. Działa na podstawie zasady zachowania momentu pędu. To urządzenie służące do pomiaru prędkości kątowej lub utrzymywania położenia kątowego. A przekładając na prosty język – służy po prostu określeniu położenia w przestrzeni.

Pierwszy żyroskop został wynaleziony przez francuskiego fizyka Jeana Foucaulta w 1852 roku i w tamtym czasie służył do orientacji w przestrzeni i pomiaru w przestrzeni. W pierwotnej wersji miał on postać krążka, który raz wprawiony w szybki ruch obrotowy zachowuje swoje pierwotne położenie osi obrotu z niewielkimi ruchami, które są uwzględniane w określaniu kierunku lub są eliminowane przez tłumienie. Oczywiście w tamtym czasie musiał on być osobnym urządzeniem.

Niewiele też osób wiedziało, do czego służy żyroskop, a zapewne jeszcze mniej miało do niego dostęp. Teraz dzięki minimalizacji i powszechności żyroskop w telefonie może mieć praktycznie każdy. Z współczesnej perspektywy warto dodać, że jest to czujnik bardziej zaawansowany niż popularny akcelerometr, który czasem jest mylony z żyroskopem.

Filmik pokazujący działanie żyroskopu w telefonie (j. angielski):

Do czego służy żyroskop w telefonie?

Po co jest żyroskop w telefonie? Otóż wbrew pozorom to bardzo istotny element Twojego telefonu.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pozwala on na określanie pozycji obiektu. Przerzucając to na smartfona, dzięki temu możesz określić jego pozycję względem wyznaczonego wcześniej pionu i poziomu. Co istotne, żyroskop wykorzystuje naturalne siły fizyczne i nie potrzebuje żadnego dodatkowego wspomagania.

W wielu wypadkach czujnik ten może być wykorzystywany w różnego rodzaju grach, aplikacjach, a także do elementów rozszerzonej rzeczywistości. Szczególnie w tym ostatnim przypadku stabilizacja obrazu jest szalenie istotna, a w dużej mierze to właśnie żyroskop w telefonie odpowiada właśnie za jej efektywność. Przydaje się on również podczas oglądania zdjęć i filmów 360 stopni. To właśnie on odpowiada za możliwość „podążania za wzrokiem” w przypadku właśnie takich sytuacji. Więcej szczegółowych zastosowań podajemy w dalszych punktach.

Żyroskop w telefonie, jak już mówiliśmy, określa Twoje położenie. Przydaje się to w świecie wirtualnym, gdyż ów czujnik rejestruje Twój ruch na podstawie stanu rzeczywistego. Dzięki niemu, gdy obrócisz telefon w prawo lub w lewo, na ekranie gry lub aplikacji Twój wirtualny wzrok podąży za kierunkiem realnego ruchu.

Jak włączyć żyroskop w telefonie?

Generalnie aktualnie żyroskop w telefonie jest standardem i posiada go większość smartfonów. Na wszelki wypadek, warto jednak sprawdzić w specyfikacji technicznej wybranego modelu, czy aby na pewno on jest. Producenci wpadają na różne ciekawe pomysły aby ich produkt był zoptymalizowany pod względem ekonomicznym. Stąd lepiej po prostu się upewnić.

screen z Androida z włączonym żyroskopem/autoobrotem

Jeśli już upewnisz się, że posiadasz żyroskop w telefonie, to warto go włączyć. W przypadku telefonu z systemem Android jest to bardzo proste. Po prostu jak uruchamiasz telefon w znakomitej większości żyroskop jest automatycznie aktywny. Natomiast jeżeli jakimś cudem nie jest on domyślnie włączony lub już na Twoim obecnym telefonie jest wyłączony – tutaj również sprawa jest prosta. Aby go włączyć wystarczy, że z poziomu ekranu głównego skorzystasz z paska powiadomień i go rozwiniesz. Tutaj masz ikonki szybkich funkcji. Musisz znaleźć kafelek o nazwie „obrót” lub „autoobrót”. Czasem będzie to wymagało przesunięcia w lewo. Gdy go znajdziesz wystarczy, że o tapniesz i już masz włączony żyroskop. Dokładnie w ten sam sposób możesz go wyłączyć.

screen z iOS-a z włączonym żyroskopem/autoobrotem

Całkiem podobnie wygląda to w przypadku iOS-a. W centrum sterowania znajdziesz ikonkę z kłódką i otaczającą ją strzałką – kliknij w nią, aby wyłączyć/włączyć autoobrót. Gotowe!

Gdy już upewnisz się, że na Twoim telefonie działa żyroskop i możesz uruchomić chociażby obracanie ekranu, możesz przejść do innych, ciekawych funkcji, z których możesz korzystać dzięki takiemu czujnikowi jak żyroskop w telefonie.

Ciekawe zastosowania żyroskopu w telefonie

Przyjrzyjmy się zatem gdzie zasada działania żyroskopu są wykorzystywane w praktyce. Bo chyba nie od parady producenci telefonów umieszczają ten czujnik jako jeden z kluczowych elementów smartfonów.

Zdjęcia

Smartfon oprócz komunikacji, w dzisiejszych czasach to przede wszystkim przenośny aparat fotograficzny. Jednym z kluczowych elementów odpowiadających za jakość fotografii jest stabilizacja obrazu. Mało kto wie, ale oprócz mechanizmu stabilizacji optycznej w aparacie, to właśnie żyroskop odpowiada za prawidłową redukcję wszelkiego rodzaju poruszeń. Dzięki temu również jest możliwość robienia zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych.

Dłuższy czas naświetlania sprawia, że istnieje dłuższy czas, w którym aparat powinien być zupełnie nieporuszony. I to właśnie tutaj wkracza do akcji zarówno optyczna stabilizacja obrazu jak i żyroskop, który „podpowiada” smartfonowi jak stabilizować obraz.

Filmy sferyczne

To kolejne ciekawe zastosowanie żyroskopu. To właśnie dzięki temu czujnikowi, podobnie jak w przypadku zdjęć, jesteś w stanie śledzić obraz w wybranym kierunku. Technologia ta pozwala na rejestrowanie rzeczywistości w 360°. Oznacza to, że w zależności od tego w którą stronę „spojrzymy” to tam podąża wzrok na naszym telefonie. Żyroskop pozwoli tutaj na zapoznanie się ze sfilmowanym materiałem wertykalnie i horyzontalnie.

Takie filmy nie są jeszcze bardzo popularne ale można je spotkać coraz częściej. Możliwe również, że w przyszłości będą znacznie bardziej popularne, a wtedy nasz żyroskop będzie tutaj niezbędny.

Gry mobilne

Gry mobilne to praktycznie środowisko naturalne żyroskopu. Szczególnie przydatne okazują się w przypadku wirtualnej rzeczywistości. Swego czasu wielkim nowium były okulary VR, czyli okulary właśnie do wirtualnej rzeczywistości. Tutaj sporo jest modeli współpracujących ze smartfonami i korzystających z jego czujników. Wszelkiego rodzaju aplikacje powstające w oparciu o technologię VR korzystają z funkcjonalności żyroskopu. To właśnie dzięki niemu są odnotowywane odpowiednie zmiany położenia przestrzennego. A to na tym polega cały „fun” – czyli całkowite przeniesienie do innego świata. Natomiast jak już wspomnieliśmy, czy technologiczne zaawansowanie pozwoli na rozwój akurat tej technologii – czas pokaże.

W wielu wypadkach żyroskop w telefonie również odpowiada za odpowiednie odzwierciedlenie ruchów w czasie rzeczywistym w grach sportowych. Przykładowo podczas konfiguracji gry możesz wybrać, że zmianę kierunku jazdy będziesz wykonywał poprzez odpowiedni ruch smartfonem. I właśnie za odpowiednie przetworzenie tego ruchu odpowiada żyroskop. Na podobnej zasadzie możesz korzystać z żyroskopu w innych grach – chociażby strzelankach i przygodówkach. Takie czujniki mogą się okazać także niezbędne w grach podobnych do Maincrafta.

Autoobrót

To prosta rzecz, a cieszy. Za każdym razem, gdy zmieniasz położenie telefonu obraz ustawia się w poziomie. Czyli jeżeli odwrócisz smartfona do góry nogami, obraz i tak będzie się wyświetlał odpowiednio. Jest to wykorzystywane w wielu elementach, nie tylko w grach. Jeżeli robisz zdjęcia, możesz skorzystać z tzw. pomocniczej linii horyzontu. Dzięki temu zrobisz zdjęcia dokładnie w poziomie.

Nawigacja

Żyroskop jest także intensywnie wykorzystywany w przypadku wszelkiego rodzaju nawigacji. Odpowiada on za prawidłowe wskazanie położenia obiektu, czyli telefonu w przestrzeni. Sensor podpowiada aplikacji jak prawidłowo wskazać graficznie na mapie umiejscowienie. Dodatkowo śledzi każdorazowo zmiany położenia i właśnie w ten sposób nawiguje. Bez żyroskopu klasyczna nawigacja byłaby mocno utrudniona.

Smartwatch a żyroskop

Co ciekawe, żyroskop spotkamy także w smartwachach, a więc urządzeniach, które bardzo ściśle współpracują z Twoim smartfonem. To właśnie dzięki niemu pomiary Twoich aktywności są tak dokładne. Jest to szczególnie istotne w przypadku mierzenia pokonanej przez Ciebie odległości. Żyroskop umożliwia dokładne monitorowanie Twojej pozycji a to z kolei przekłada się na jakość danych, które z kolei są przekształcane na wynik Twojej aktywności.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Żyroskop w telefonie - podsumowanie

Żyroskop w telefonie to aktualnie bardzo istotna funkcja, która jest niemal niezbędna w codziennym korzystaniu z aplikacji, czy też gier. Odpowiada ona za sterowanie i odnajdywanie się w przestrzeni. Czujnika tego nie może także zabraknąć w przypadku wszelkiej aktywności dotyczącej wirtualnej rzeczywistości.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Żyroskop określa położenie danego obiektu w przestrzeni.

Jeżeli masz Androida, to na 99% żyroskop jest już aktywny. Jeżeli jednak trzeba go włączyć, to możesz tego dokonać np. w ustawieniach telefonu czy menu podręcznym/centrum sterowania.

W tym celu najpewniej będzie wejść na stronę producenta, znaleźć odpowiedni model telefonu komórkowego i sprawdzić w jego oficjalnej specyfikacji, czy jest wyposażony w tego rodzaju czujnik.

star ocena
4.5/5 - (272 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

dowiedziałem się jak działa

Faktycznie fascynujące. Mikro skala

Dlaczego podlinkowany jest link do akcelerometru, kiedy artykuł jest o żyroskopie?

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: