Samsung za mniej niż 1000 zł z poczwórnym aparatem? Nawet czterokrotnie droższy Galaxy S20 z górnej półki ma tylko 3 obiektywy! Nieporównywalnie tańszy Samsung Galaxy A21s ma nie tylko więcej aparatów, ale też mocniejszą baterię i minijacka 3,5 mm. Czy więcej znaczy lepiej? Jak wypada Galaxy A21s na tle bezpośredniej konkurencji?
- 1. Wygląd
- 2. Jaki ekran w Galaxy A21s?
- 3. Podzespoły
- 4. Jaki poczwórny aparat A21s?
- 5. Audio
- 6. Bateria
- 7. Galaxy A21s – podsumowanie
Nowsza generacja Samsung Galaxy A22:
Wygląd
Samsung Galaxy A21s jest całkiem sporych rozmiarów, co podyktowane jest dużym wyświetlaczem o przekątnej 6,5″. Ramki wokół niego są dość wąskie. Nie jest to poziom np. recenzowanego przez nas Galaxy A71 – widać choćby zaznaczony „podbródek”, ale jest jak najbardziej w porządku. W jego lewym górnym rogu znajduje się otwór na przednią kamerkę, co jeszcze niedawno było zarezerwowane tylko dla flagowców! Gdyby nie ona, a delikatny notch, to łatwo byłoby go pomylić choćby z Redmi Note 7. Dzięki temu zabiegowi smartfon wygląda modnie i na droższego niż jest w rzeczywistości.
Z tyłu widać znacznie wyraźniej przynależność tego smartfona do marki Samsung. Również w lewym górnym rogu mieści się prostokątna wyspa z aż 4 obiektywami aparatu oraz lampą LED. Rogi wysepki są odpowiednio zaokrąglone i świetnie wpisują się w linie bryły telefonu. Plecki Galaxy A21s wyglądają bardzo nowocześnie, a jedynie wyraźnie zaznaczony czytnik linii papilarnych zdradza, że nie jest to telefon premium. Przeczy temu wysoki poziom wykończenia – co prawda obudowa nie jest szklana, ale wyłożona warstwą efektownie odbijającą światło w różnych kolorach. Nie w tak krzykliwy sposób, jak u wielu chińskich konkurentów, lecz bardziej subtelniej. Mój egzemplarz był koloru czarnego, który występuje też u znacznie droższego Galaxy A51, którego recenzję przeczytasz tutaj.
Boczne krawędzie tylnej obudowy są odpowiednio wyprofilowane, przez co telefon – mimo sporej wielkości – jest przyjemny w obsłudze. A skoro o krawędziach mowa, to po prawej stronie, całkowicie w stylu marki Samsung, znajduje się podwójny klawisz regulacji głośności, a pod nim przycisk power. Po przeciwnej stronie mieści się jedynie slot na kartę SIM, ciekawiej jest za to na dole urządzenia. Samsung Galaxy A21s nie zapomniał o minijacku i gnieździe ładowania USB-C. Pod spodem umieszczono jeszcze głośniczek mono.
Telefon prezentuje się schludnie i może się podobać. Samsung Galaxy A21s występuje w trzech wariantach kolorystycznych (dodatkowo biały i niebieski), więc każdy może znaleźć odpowiednią dla niego barwę. Jak się jednak sprawuje w praktyce?
Jaki ekran w Galaxy A21s?
Wyświetlacz | IPS TFT 6,5" 20:9, 720x1600 pix, 270 ppi |
Aparat tylny | 48+8+2+2 Mpix, f/2.0, f/2.2, f/2.4 i f/2.4 |
Aparat przedni | 13 Mpix, f/2.2 |
Kolejny telefon marki Samsung, więc pewnie następny ekran Super AMOLED wybitnej jakości. Nie tym razem – model Galaxy A21s to budżetówka producenta, więc wyposażono go w panel IPS TFT.
Wyświetlacz jest bardzo duży – 6,5″ robi wrażenie, ale liczy się nie tylko wielkość, ale i też jakość. Tu nie jest tak kolorowo (dosłownie i w przenośni): rozdzielczość to zwykłe HD 720 na 1600 pikseli, co przy jego przekątnej ich zagęszczenie na cal to 270 ppi. Trochę szkoda, że koreański producent nie zdecydował się na większą rozdzielczość, bo niektóre konkurencyjne modele w tej cenie zapewniają ładniejsze ekrany. Ale niekoniecznie tak duże.
Ekran telefonu Samsung Galaxy A21s o proporcjach 20:9 broni się jednak naprawdę dobrymi kątami widzenia, a wyświetlane kolory są ładne. Nie jest to oczywiście poziom Super AMOLED-a, ale pamiętajmy, że to budżetowy Samsung, a więc producent musiał iść na kompromis. Obecność IPS TFT warunkuje też lokalizację czytnika linii papilarnych, który – jak już wspomniałem – znalazł się na tylnej obudowie. Na jego temat poświęcę kilka słów więcej nieco dalej.
Wyświetlacz Galaxy A21s jest więc duży i ciekawie prezentuje się dzięki przedniej kamerce umieszczonej w otworze. Nie powinieneś też narzekać na jego maksymalną jasność – ekran jest czytelny również na słońcu. Rzecz jasna nie jest to jakość do jakiej przyzwyczaił nas Samsung w droższych konstrukcjach, ale coś za coś. Świetny panel Super AMOLED ma już np. recenzowany przez nas Samsung Galaxy A51. Jest jednak znacznie droższy.
Podzespoły
Procesor | Samsung Exynos 850, ośmiordzeniowy 2,00 GHz |
Pamięć RAM | 3, 4 lub 6 GB |
Pamięć telefonu | 32 lub 64 GB |
Slot na karty pamięci | tak, do 512 GB |
Sercem Galaxy A21s jest autorski procesor Samsung Exynos 820. Posiada on 8 rdzeni z taktowaniem 2,00 GHz. Nie jest mega szybki i mega wydajny, za to do zwykłej codziennej pracy – a do tego przeznaczony jest ten smartfon – w zupełności wystarczy. Zdarzały się jednak wpadki, jak np. kilkukrotne zamknięcie YouTube’a bez ostrzeżenia. Nie wiem, czy to wina aplikacji, czy telefonu.
Procesor wspomaga (w zależności od wariantu pojemnościowego) 3, 4 lub nawet 6 GB pamięci operacyjnej! Mój egzemplarz wyposażony był w podstawowe 3 GB RAM. Szkoda, że w tej cenie nie ma już zapewnionych 4 GB, bo taka pamięć staje się standardem w tej klasie urządzeń. Galaxy A21s występuje też z dyskami 32 lub 64 GB, a pamięć możesz rozszerzyć o dodatkową kartę microSD o wielkości nawet 512 GB!
Obiecałem kilka słów o czytniku linii papilarnych. Jest po prostu świetny! Działa bardzo szybko i niezwykle sprawnie, nawet lepiej niż w moim osobistym Huaweiu P30 (jego recenzję przeczytasz tutaj) z górnej półki. To kolejny dowód na to, że fizyczne skanery są lepsze od tych zaimplementowanych w ekranach. No chyba, że szukasz smartfona za 4000 zł, a może i droższego… Niemniej skaner Galaxy A21s zaskoczył mnie bardzo na plus, a jedyny minusik to jego położenie z tyłu, co np. dla kierowców może być dość kłopotliwe. Wiem jednak, że i ta lokalizacja ma swoich zagorzałych fanów.
Bateria | Li-Ion 5000 mAh |
System operacyjny | Android 10 z UI 2.0 |
Wymiary | 163,7x75,3x8,9 mm |
Masa | 192 g |
Dual SIM | tak |
Czytnik linii papilarnych | tak, na tylnej obudowie |
Sloty i moduły | słuchawkowe 3,5 mm, USB-C, Bluetooth 5.0, NFC |
Debiut na rynku | II kwartał 2020 |
Bardzo dobrze działa również funkcja odblokowania telefonu za pomocą rozpoznania twarzy. Tryb działa nawet w dość mocno zaciemnionych pomieszczeniach!
Jaki poczwórny aparat A21s?
Ten niedrogi Samsung został wyposażony w… aż 4 obiektywy tylnego aparatu! Do Twojej dyspozycji oddano:
- obiektyw główny 48 Mpix, f/2.0
- obiektyw szerokokątny 8 Mpix, f/2.2
- obiektyw makro 2 Mpix, f/2.4
- czujnik głębi 2 Mpix, f/2.4
Trzeba przyznać, że to bardzo uniwersalny aparat w tej kategorii cenowej. Da się nim zrobić poprawne zdjęcia, zwłaszcza przy dobrych warunkach atmosferycznych. Obiektywy są czułe na brak światła – im go więcej, tym lepszy uzyskany efekt końcowy.
Zwykle używałem głównego obiektywu 48 Mpix, który z powodzeniem może też zastąpić aparat do makro. Próbowałem jego sił również po zmroku i porównywałem z fotkami zrobionymi przez recenzowanego Galaxy A41. W porównaniu do niego zdjęcia nocne mają znacznie więcej szumów, ale w niektórych przypadkach wyszły jaśniejsze!
Jakie zdjęcia zrobił Samsung Galaxy A21s, w tym makro? Zamieściłem je w poniższej galerii:
Uwaga! Zdjęcia w oryginalnym rozmiarze znajdziesz do pobrania na końcu recenzji.
Osobiście uważam jednak, że Samsung Galaxy A21s z powodzeniem mógłby mieć tylko 2 aparaty 48 i 8 Mpix, ale wtedy miałby mniejsze szanse na hit sprzedażowy. Taka moda – w tej cenie absolutne minimum to 3 obiektywy, aby zaistnieć na rynku!
Audio
Pojedynczy głośnik Galaxy A21s gra naprawdę głośno i dość przyjemnie – nie „skrzeczy” zbytnio, jak to ma często miejsce w konkurencyjnych modelach z tego przedziału cenowego. Samsung nie zapomniał (jak to się zdarzyło choćby w przypadku testowanego przez nas Galaxy S20 z klasy premium) o złączu słuchawkowym 3,5 mm!
Masz więc możliwość podłączenia swoich ulubionych słuchawek do telefonu. Wtedy gra on jeszcze lepiej. Nie jest to oczywiście audiofilski poziom audio, ale w przypadku większości z nas w zupełności wystarczy.
Bateria
5000 mAh. Słownie: pięć tysięcy mili ampero godzin! To ogromna wartość „na papierze”, ale i w praktyce bateria świetnie się sprawdza.
Starczy spokojnie na 2 dni pracy bez oszczędzania akumulatora. A to nie koniec zalet ogniwa litowo-jonowego (Li-Ion) użytego w tym smartfonie Samsung. Producent zadbał także o szybkie ładowanie Fast Charging 15 W.
Galaxy A21s – podsumowanie
Samsung Galaxy A21s to nieco ulepszona wersja modelu Galaxy A21 – ma nowszy procesor, występuje w kilku wariantach pamięci RAM, ma ciut lepszy wyświetlacz 20:9 i mocniejszą baterię. Czy warto się nim zainteresować?
To jeden z najtańszych telefonów marki Samsung na rynku – w dodatku „świeży”, bo z II kwartału 2020 roku. Ma najnowszego Androida, potężny akumulator, obiektyw z szerokim kątem, sprawny skaner linii papilarnych i duży ekran. No właśnie – szkoda, że nie jest to AMOLED o wyższej rozdzielczości. Nie jest to też najszybsza konstrukcja, ale jeżeli nie ufasz chińskim markom, to Samsung Galaxy A21s będzie dobrym wyborem.
Nowsza generacja Samsung Galaxy A22:
Zalety:
- potężna bateria
- duży ekran 6,5″ 20:9
- złącze 3,5 mm
- sprawny i bardzo szybki czytnik linii papilarnych
- slot na kartę pamięci do 512 GB
- Android 10
- modny design
- ciekawe wersje kolorystyczne
- jeden z najtańszych modeli Samsung
- szybkie ładowanie 15 W
- poczwórny aparat fotograficzny z szerokim kątem…
Wady:
- …lecz obiektywu makro i do pomiaru głębi mogłoby nie być
- przeciętne podzespoły
- ekran mógłby mieć większą rozdzielczość
Alternatywne modele w podobnej cenie: Samsung Galaxy A40, OPPO A52, Huawei P40 lite, LG K51S, Redmi Note 9.
Zdjęcia w oryginalnym rozmiarze do pobrania: