Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Router do światłowodu – jak go wybrać w 2024 roku?

avatar
3
światłowód router

Jaki router do światłowodu wybrać? Przy wyborze takiego routera należy sprawdzić, czy ten jest odpowiednio szybki. To jednak nie wszystko. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Sprawdzamy, jak wybrać odpowiednie urządzenie.

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023.


5G i światłowód (Internet światłowodowy) to dwa pojęcia, które zdominowały dyskusję dotyczącą prędkości Internetu oraz wielkich zmian, które niesie ze sobą przyspieszenie prędkości sieci. Czy temperatura dyskusji jest przesadzona? Otóż nie jest.

Czym jest światłowód a czym sieć 5G?

Play Internet światłowodowy

Choć te pojęcia występują często wymiennie, nie należy ich mylić. 5G to nic innego jak technologia mobilna stworzona po to, aby łączyć ze sobą urządzenia bezprzewodowo. Dlatego właśnie telefony miewają coraz częściej moduły 5G, bo to one będą jednymi z odbiorców tej technologii i ich prędkość jest ograniczona. Mówi się, że obecne maksimum wynosi 225 Mb/s.

Plus promocja routerów 5G

Z kolei światłowód, a konkretnie łącze światłowodowe, to przewód wykonany z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Dzięki swojej konstrukcji jest w stanie przesyłać dane z prędkością wynoszącą nawet kilka terabitów na sekundę (Tb/s). Informacje przesyłane są za pomocą zer i jedynek, korzystając nie z sygnału elektrycznego, a z fali światła widzialnego.

Co to jest światłowód?

Łącze światłowodowe – zalety

Wśród zalet łącza światłowodowego najczęściej wymienia się większy transfer danych. Tylko co ona tak naprawdę oznacza? Z perspektywy gospodarki może on oznaczać na przykład szybszą możliwości przesyłanych plików. Mogą to być wielkie paczki z projektami, materiałami wideo.

Play światłowód

Dla wielkich firm, które pracują dziennie na dziesiątkach tysięcy plików szybki Internet jest podstawą działalności. Do tego dodajmy choćby e-learning, który przecież też bardzo obciąża sieci internetowe, a jak pokazał czas pandemii, możliwość szybkiego przełączenia się na nauczanie zdalne może w niespodziewanym momencie okazać się kluczowe.

No i najważniejsze – żeby sieci 5G mogły dostarczać nam szybki Internet mobilny ich stacje nadawcze muszą być połączone właśnie ze światłowodem.

Przykładowe oferty światłowodu:

Znacznie łatwiej jest wskazać pozytywne aspekty sieci światłowodowej w domach. Tu przecież na co dzień korzystamy z Internetu tak naprawdę wystarczy wyobrazić sobie, że wszystko będzie działać… po prostu sprawniej.

Netflix w prezencie Play

Nasze telewizory wyposażone są w systemy Smart TV, żeby odtwarzać treści z serwisów streamingowych, a te przecież coraz częściej oferują treści 4K i aby móc się nimi cieszyć, niezbędne jest posiadanie właśnie szybkiego Internetu. A lada chwila zacznie się moda na kręcenie materiałów w 8K, które będą potrzebowały jeszcze szybszego transferu.

Znaczące zwiększenie prędkości docenią również gracze, którzy nie dość, że często muszą pobierać bardzo dużo ważące gry (czasem są to nawet setki gigabajtów), to jeszcze z pewnością zauważą znaczną poprawę w trakcie gier online. W tym drugim wypadku dostrzegalny powinien być spadek PING-u, czyli opóźnienia.

T-Mobile darmowe testowanie dekodera TV

Światłowód przyda się także osobom, które pandemia koronawirusa wygoniła do domu, aby tam wykonywali swoje obowiązki zawodowe. Szybkie łącze pomoże tu znacząco zwiększyć komfort pracy, zwłaszcza jeśli większa liczba użytkowników w danym momencie potrzebuje dostępu do sieci.

Jaki router do światłowodu wybrać? Co jest ważne?

Na co zwrócić uwagę, gdy kupujesz router do światłowodu?

Router TP-Link za 1 zł

Szybkość routera

Router do światłowodu musi być przede wszystkim szybki. Tu kluczowe jest, aby sprawdzić, czy ma porty LAN i WLAN z przepustowością 1000 Mb/s. Dzięki temu nie będziemy płacili za transfer, z którego nie jesteśmy w stanie skorzystać. Warto tu zwrócić uwagę, że szybki router to również gwarancja tego, że nawet jeśli pod naszym dachem będzie pracowało wiele urządzeń jednocześnie, prędkość żadnego z nich nie spadnie do nieakceptowalnego poziomu.

Sieć światłowodowa może osiągnąć nawet ponad 1000 Mb/s – niektórzy operatorzy i dostawcy Internetu światłowodowego oferują np. łącza do 1,2 Gb/s.

Co jest równie ważne – warto zweryfikować prędkość, jaką oferuje dostawca i pod tę wartość kupić urządzenie, najlepiej o odrobinę wyższych parametrach. Nie ma co jednak płacić za drogi sprzęt, jeśli w twoim regionie w ogóle nie ma dostawców oferujących podobne transfery.

Najpopularniejsze routery 2024:

Obsługiwana maksymalna prędkość łącza przez router do światłowodu to nie wszystko! Co jeszcze?

Częstotliwość Wi-Fi i standardy

Routery Wi-Fi 5 (inaczej oznaczano jako IEEE 802.11ac) w standardzie pracują w paśmie o częstotliwości 2,4 GHz, są jednak na rynku dostępne urządzenia, które obsługują dodatkowo pasmo 5 GHz. Obsługa obu pasm to pewność, że sieć nie będzie na tyle obciążona, aby powodować problemy w transferze danych.

Dlatego jeśli w domu jest naprawdę dużo urządzeń, warto zainteresować się sprzętem, który obsługuje obie częstotliwości. Warto tu również dodać, że ten wyższy zakres ma większą przepustowość. Dla 2,4 GHz wynosi ona 300 Mb/s, a 5 GHz 867 Mb/s.

Liczba anten

Im więcej anten, tym lepszy zasięg i transfer. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od tego, jakiej jakości są te anteny i jakiej jakości jest sam router. Co ważne – niektóre routery nie mają widocznych anten. To oznacza, że te ukryte są wewnątrz obudowy.

A skoro anteny, to i odpowiednie porty. Jakie konkretnie?

Porty USB

Choć nie są niezbędne są niezłym dodatkiem do routera Wi-Fi. Pozwalają one na podłączenie urządzeń, które będą mogły bezpośrednio komunikować się z naszą siecią. Może to być drukarka, o ile ta sama nie obsługuje sieci internetowej, może to być na przykład dysk zewnętrzny, na który każdy użytkownik będzie mógł wrzucać swoje pliki, a potem wygodnie je pobierać.

Nie każdy skorzysta z tej opcji, ale warto zadbać, aby w routerze znajdował się przynajmniej jeden taki port – na wszelki wypadek.

3 polecane routery do światłowodu

Jaki dobry router do światłowodu kupić? Oto polecane wg nas modele!

Router do światłowodu ASUS RT-AX58U

ASUS RT-AX58U

Choć ten router wygląda jak statek kosmiczny, jego funkcje są dość przyziemne. To klasyczne urządzenie pracujące na dwóch częstotliwościach. Na 2,4 GHz osiąga prędkość wynoszącą 574 Mb/s, natomiast na paśmie 5 GHz 2402 Mb/s.

Router ASUS RT-AX58U jest ponadto urządzeniem dwuzakresowym, co powinno wpłynąć pozytywnie na jakość transferu. Sprzęt posiada również port USB w wersji 3.0.

Za urządzenie trzeba zapłacić około 700 złotych.

Router do światłowodu Linksys WRT1900ACS-E

Linksys WRT1900ACS-E

Podobnie jak zaprezentowany wyżej model Linksys WRT1900ACS-E to szybkie urządzenie dwuzakresowe. Wyposażono je w nowoczesne i szybkie standardy transferu danych.

W paśmie 2,4 GHz osiąga prędkości 600 Mb/s, a w zakresie 5 GHz 1300 Mb/s, co z całą pewnością wystarczy nawet wymagającym użytkownikom. Są tu dostępne 2 porty USB, z czego jeden to USB 3.0, a drugi, trochę wolniejszy, 2.0.

Za urządzenie trzeba zapłacić ponad 1400 złotych.

D-LINK COVR-1102

Urządzenie marki D-LINK to wydajne urządzenie działające w 2 pasmach. Choć nie widać w nim anten, został on przygotowany tak, aby spełniać wymagania użytkowników posiadających dużą przestrzeń, którą trzeba pokryć siecią Wi-Fi.

Działa tu tak zwany system MESH, który pozwala drugiemu urządzeniu przechwycić sygnał od tego podłączonego do sieci i podać go dalej. Urządzenie posiada zaledwie jeden port USB.

Za ten niedrogi router D-LINK COVR-1102 trzeba zapłacić około 320 złotych.

Jaki router do światłowodu? Podsumowanie

Dobry router do światłowodu powinien spełniać kilka wymagań. Przypominamy, na co zwrócić szczególną uwagę:

  • odpowiednia szybkość (1000 Mb/s)
  • porty LAN i WLAN
  • częstotliwość Wi-Fi 5 i odpowiednie standardy (pasma 2,4 GHz i 5 GHz)
  • dużo anten – im więcej, tym lepiej
  • porty i złącze USB

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (4 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
avatar

Mail kontaktowy:

[email protected]

Pasjonat technologii mobilnych i wszelkiego rodzaju gadżetów. W Komórkomacie odpowiedzialny za dział Poradniki i Recenzje.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ja mam polecony przez dostawcę, polecił mi thenetwork i jestem zadowolony

A jak funkcjonuje swoboda wyboru routera u lokalnych dostawców usług światłowodowych?
Podobno często dopuszczają tylko podłączanie swoich routerów.

Dobry artykul… ja wlasnie ten blad zrobilam, kupilem jakis tani i nie udzwignal szybkosci mojego neta. Teraz zmienilam na lanberga i problem zniknal

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: