Jaki router do światłowodu wybrać? Przy wyborze takiego routera należy sprawdzić, czy ten jest odpowiednio szybki. To jednak nie wszystko. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Sprawdzamy, jak wybrać odpowiednie urządzenie.
- 1. Czym jest światłowód a czym sieć 5G?
- 2. Łącze światłowodowe – zalety
- 3. Jaki router do światłowodu wybrać? Co jest ważne?
- 3.1. Szybkość routera
- 3.2. Częstotliwość Wi-Fi i standardy
- 3.3. Liczba anten
- 3.4. Porty USB
- 4. 3 polecane routery do światłowodu
- 4.1. Router do światłowodu ASUS RT-AX58U
- 4.2. Router do światłowodu Linksys WRT1900ACS-E
- 4.3. Router do swiatłowodu D-LINK COVR-1102
- 5. Jaki router do światłowodu? Podsumowanie
Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023.
5G i światłowód (Internet światłowodowy) to dwa pojęcia, które zdominowały dyskusję dotyczącą prędkości Internetu oraz wielkich zmian, które niesie ze sobą przyspieszenie prędkości sieci. Czy temperatura dyskusji jest przesadzona? Otóż nie jest.
Czym jest światłowód a czym sieć 5G?
Choć te pojęcia występują często wymiennie, nie należy ich mylić. 5G to nic innego jak technologia mobilna stworzona po to, aby łączyć ze sobą urządzenia bezprzewodowo. Dlatego właśnie telefony miewają coraz częściej moduły 5G, bo to one będą jednymi z odbiorców tej technologii i ich prędkość jest ograniczona. Mówi się, że obecne maksimum wynosi 225 Mb/s.
Z kolei światłowód, a konkretnie łącze światłowodowe, to przewód wykonany z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Dzięki swojej konstrukcji jest w stanie przesyłać dane z prędkością wynoszącą nawet kilka terabitów na sekundę (Tb/s). Informacje przesyłane są za pomocą zer i jedynek, korzystając nie z sygnału elektrycznego, a z fali światła widzialnego.
Łącze światłowodowe – zalety
Wśród zalet łącza światłowodowego najczęściej wymienia się większy transfer danych. Tylko co ona tak naprawdę oznacza? Z perspektywy gospodarki może on oznaczać na przykład szybszą możliwości przesyłanych plików. Mogą to być wielkie paczki z projektami, materiałami wideo.
Dla wielkich firm, które pracują dziennie na dziesiątkach tysięcy plików szybki Internet jest podstawą działalności. Do tego dodajmy choćby e-learning, który przecież też bardzo obciąża sieci internetowe, a jak pokazał czas pandemii, możliwość szybkiego przełączenia się na nauczanie zdalne może w niespodziewanym momencie okazać się kluczowe.
No i najważniejsze – żeby sieci 5G mogły dostarczać nam szybki Internet mobilny ich stacje nadawcze muszą być połączone właśnie ze światłowodem.
Przykładowe oferty światłowodu:
Znacznie łatwiej jest wskazać pozytywne aspekty sieci światłowodowej w domach. Tu przecież na co dzień korzystamy z Internetu tak naprawdę wystarczy wyobrazić sobie, że wszystko będzie działać… po prostu sprawniej.
Nasze telewizory wyposażone są w systemy Smart TV, żeby odtwarzać treści z serwisów streamingowych, a te przecież coraz częściej oferują treści 4K i aby móc się nimi cieszyć, niezbędne jest posiadanie właśnie szybkiego Internetu. A lada chwila zacznie się moda na kręcenie materiałów w 8K, które będą potrzebowały jeszcze szybszego transferu.
Znaczące zwiększenie prędkości docenią również gracze, którzy nie dość, że często muszą pobierać bardzo dużo ważące gry (czasem są to nawet setki gigabajtów), to jeszcze z pewnością zauważą znaczną poprawę w trakcie gier online. W tym drugim wypadku dostrzegalny powinien być spadek PING-u, czyli opóźnienia.
Światłowód przyda się także osobom, które pandemia koronawirusa wygoniła do domu, aby tam wykonywali swoje obowiązki zawodowe. Szybkie łącze pomoże tu znacząco zwiększyć komfort pracy, zwłaszcza jeśli większa liczba użytkowników w danym momencie potrzebuje dostępu do sieci.
Jaki router do światłowodu wybrać? Co jest ważne?
Na co zwrócić uwagę, gdy kupujesz router do światłowodu?
Szybkość routera
Router do światłowodu musi być przede wszystkim szybki. Tu kluczowe jest, aby sprawdzić, czy ma porty LAN i WLAN z przepustowością 1000 Mb/s. Dzięki temu nie będziemy płacili za transfer, z którego nie jesteśmy w stanie skorzystać. Warto tu zwrócić uwagę, że szybki router to również gwarancja tego, że nawet jeśli pod naszym dachem będzie pracowało wiele urządzeń jednocześnie, prędkość żadnego z nich nie spadnie do nieakceptowalnego poziomu.
Sieć światłowodowa może osiągnąć nawet ponad 1000 Mb/s – niektórzy operatorzy i dostawcy Internetu światłowodowego oferują np. łącza do 1,2 Gb/s.
Co jest równie ważne – warto zweryfikować prędkość, jaką oferuje dostawca i pod tę wartość kupić urządzenie, najlepiej o odrobinę wyższych parametrach. Nie ma co jednak płacić za drogi sprzęt, jeśli w twoim regionie w ogóle nie ma dostawców oferujących podobne transfery.
Najpopularniejsze routery 2024:
Obsługiwana maksymalna prędkość łącza przez router do światłowodu to nie wszystko! Co jeszcze?
Częstotliwość Wi-Fi i standardy
Routery Wi-Fi 5 (inaczej oznaczano jako IEEE 802.11ac) w standardzie pracują w paśmie o częstotliwości 2,4 GHz, są jednak na rynku dostępne urządzenia, które obsługują dodatkowo pasmo 5 GHz. Obsługa obu pasm to pewność, że sieć nie będzie na tyle obciążona, aby powodować problemy w transferze danych.
Dlatego jeśli w domu jest naprawdę dużo urządzeń, warto zainteresować się sprzętem, który obsługuje obie częstotliwości. Warto tu również dodać, że ten wyższy zakres ma większą przepustowość. Dla 2,4 GHz wynosi ona 300 Mb/s, a 5 GHz 867 Mb/s.
Liczba anten
Im więcej anten, tym lepszy zasięg i transfer. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od tego, jakiej jakości są te anteny i jakiej jakości jest sam router. Co ważne – niektóre routery nie mają widocznych anten. To oznacza, że te ukryte są wewnątrz obudowy.
A skoro anteny, to i odpowiednie porty. Jakie konkretnie?
Porty USB
Choć nie są niezbędne są niezłym dodatkiem do routera Wi-Fi. Pozwalają one na podłączenie urządzeń, które będą mogły bezpośrednio komunikować się z naszą siecią. Może to być drukarka, o ile ta sama nie obsługuje sieci internetowej, może to być na przykład dysk zewnętrzny, na który każdy użytkownik będzie mógł wrzucać swoje pliki, a potem wygodnie je pobierać.
Nie każdy skorzysta z tej opcji, ale warto zadbać, aby w routerze znajdował się przynajmniej jeden taki port – na wszelki wypadek.
3 polecane routery do światłowodu
Jaki dobry router do światłowodu kupić? Oto polecane wg nas modele!
Router do światłowodu ASUS RT-AX58U
Choć ten router wygląda jak statek kosmiczny, jego funkcje są dość przyziemne. To klasyczne urządzenie pracujące na dwóch częstotliwościach. Na 2,4 GHz osiąga prędkość wynoszącą 574 Mb/s, natomiast na paśmie 5 GHz 2402 Mb/s.
Router ASUS RT-AX58U jest ponadto urządzeniem dwuzakresowym, co powinno wpłynąć pozytywnie na jakość transferu. Sprzęt posiada również port USB w wersji 3.0.
Za urządzenie trzeba zapłacić około 700 złotych.
Router do światłowodu Linksys WRT1900ACS-E
Podobnie jak zaprezentowany wyżej model Linksys WRT1900ACS-E to szybkie urządzenie dwuzakresowe. Wyposażono je w nowoczesne i szybkie standardy transferu danych.
W paśmie 2,4 GHz osiąga prędkości 600 Mb/s, a w zakresie 5 GHz 1300 Mb/s, co z całą pewnością wystarczy nawet wymagającym użytkownikom. Są tu dostępne 2 porty USB, z czego jeden to USB 3.0, a drugi, trochę wolniejszy, 2.0.
Za urządzenie trzeba zapłacić ponad 1400 złotych.
Router do swiatłowodu D-LINK COVR-1102
Urządzenie marki D-LINK to wydajne urządzenie działające w 2 pasmach. Choć nie widać w nim anten, został on przygotowany tak, aby spełniać wymagania użytkowników posiadających dużą przestrzeń, którą trzeba pokryć siecią Wi-Fi.
Działa tu tak zwany system MESH, który pozwala drugiemu urządzeniu przechwycić sygnał od tego podłączonego do sieci i podać go dalej. Urządzenie posiada zaledwie jeden port USB.
Za ten niedrogi router D-LINK COVR-1102 trzeba zapłacić około 320 złotych.
Jaki router do światłowodu? Podsumowanie
Dobry router do światłowodu powinien spełniać kilka wymagań. Przypominamy, na co zwrócić szczególną uwagę:
- odpowiednia szybkość (1000 Mb/s)
- porty LAN i WLAN
- częstotliwość Wi-Fi 5 i odpowiednie standardy (pasma 2,4 GHz i 5 GHz)
- dużo anten – im więcej, tym lepiej
- porty i złącze USB