Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Przy wyborze routera do światłowodu należy sprawdzić, czy ten jest odpowiednio szybki. To jednak nie wszystko. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Sprawdzamy, jak wybrać odpowiednie urządzenie.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego

Spis treści:


5G i światłowód to dwa pojęcia, które zdominowały dyskusję dotyczącą prędkości Internetu oraz wielkich zmian, które niesie ze sobą przyspieszenie prędkości sieci. Czy temperatura dyskusji jest przesadzona? Otóż nie jest.

Czym jest światłowód a czym sieć 5G?

Choć te pojęcia występują często wymiennie, nie należy ich mylić. 5G to nic innego jak technologia mobilna stworzona po to, aby łączyć ze sobą urządzenia bezprzewodowo. Dlatego właśnie telefony miewają coraz częściej moduły 5G, bo to one będą jednymi z odbiorców tej technologii i ich prędkość jest ograniczona. Mówi się, że obecne maksimum wynosi 225 Mb/s. Z kolei światłowód, a konkretnie łącze światłowodowe, to przewód wykonany z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Dzięki swojej konstrukcji jest w stanie przesyłać dane z prędkością wynoszącą nawet kilka terabitów na sekundę (Tb/s). Informacje przesyłane są za pomocą zer i jedynek, korzystając nie z sygnału elektrycznego, a z fali światła widzialnego.

Co to jest światłowód? ->

Łącze światłowodowe – zalety

Wśród zalet łącza światłowodowego najczęściej wymienia się większy transfer danych. Tylko co ona tak naprawdę oznacza? Z perspektywy gospodarki może on oznaczać na przykład szybszą możliwości przesyłanych plików. Mogą to być wielkie paczki z projektami, materiałami wideo. Dla wielkich firm, które pracują dziennie na dziesiątkach tysięcy plików szybki Internet jest podstawą działalności. Do tego dodajmy choćby e-learning, który przecież też bardzo obciąża sieci internetowe, a jak pokazał czas pandemii, możliwość szybkiego przełączenia się na nauczanie zdalne może w niespodziewanym momencie okazać się kluczowe. No i najważniejsze – żeby sieci 5G mogły dostarczać nam szybki Internet mobilny ich stacje nadawcze muszą być połączone właśnie ze światłowodem.

Przykładowe oferty światłowodu:

Znacznie łatwiej jest wskazać pozytywne aspekty sieci światłowodowej w domach. Tu przecież na co dzień korzystamy z Internetu tak naprawdę wystarczy wyobrazić sobie, że wszystko będzie działać… po prostu sprawniej. Nasze telewizory wyposażone są w systemy Smart TV, żeby odtwarzać treści z serwisów streamingowych, a te przecież coraz częściej oferują treści 4K i aby móc się nimi cieszyć, niezbędne jest posiadanie właśnie szybkiego Internetu. A lada chwila zacznie się moda na kręcenie materiałów w 8K, które będą potrzebowały jeszcze szybszego transferu.

Znaczące zwiększenie prędkości docenią również gracze, którzy nie dość, że często muszą pobierać bardzo dużo ważące gry (czasem są to nawet setki gigabajtów), to jeszcze z pewnością zauważą znaczną poprawę w trakcie gier online. W tym drugim wypadku dostrzegalny powinien być spadek PING-u, czyli opóźnienia.

Światłowód przyda się także osobom, które pandemia koronawirusa wygoniła do domu, aby tam wykonywali swoje obowiązki zawodowe. Szybkie łącze pomoże tu znacząco zwiększyć komfort pracy, zwłaszcza jeśli większa liczba użytkowników w danym momencie potrzebuje dostępu do sieci.

Jaki router do światłowodu wybrać? Co jest ważne?

Szybkość routera

Router do obsługi światłowodu musi więc być przede wszystkim szybki. Tu kluczowe jest, aby sprawdzić, czy ma porty LAN i WLAN z przepustowością 1000 Mb/s. Dzięki temu nie będziemy płacili za transfer, z którego nie jesteśmy w stanie skorzystać. Warto tu zwrócić uwagę, że szybki router to również gwarancja tego, że nawet jeśli pod naszym dachem będzie pracowało wiele urządzeń jednocześnie, prędkość żadnego z nich nie spadnie do nieakceptowalnego poziomu. Co jest równie ważne – warto zweryfikować prędkość, jaką oferuje dostawca i pod tę wartość kupić urządzenie, najlepiej o odrobinę wyższych parametrach. Nie ma co jednak płacić za drogi sprzęt, jeśli w twoim regionie w ogóle nie ma dostawców oferujących podobne transfery.

Częstotliwość Wi-Fi i standardy

Routery Wi-Fi 5 (inaczej oznaczano jako IEEE 802.11ac) w standardzie pracują w paśmie o częstotliwości 2,4 GHz, są jednak na rynku dostępne urządzenia, które obsługują dodatkowo pasmo 5 GHz. Obsługa obu pasm to pewność, że sieć nie będzie na tyle obciążona, aby powodować problemy w transferze danych. Dlatego jeśli w domu jest naprawdę dużo urządzeń, warto zainteresować się sprzętem, który obsługuje obie częstotliwości. Warto tu również dodać, że ten wyższy zakres ma większą przepustowość. Dla 2,4 GHz wynosi ona 300 Mb/s, a 5 GHz 867 Mb/s.

Liczba anten

Im więcej anten, tym lepszy zasięg i transfer. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od tego, jakiej jakości są te anteny i jakiej jakości jest sam router. Co ważne – niektóre routery nie mają widocznych anten. To oznacza, że te ukryte są wewnątrz obudowy.

Porty USB

Choć nie są niezbędne są niezłym dodatkiem do routera Wi-Fi. Pozwalają one na podłączenie urządzeń, które będą mogły bezpośrednio komunikować się z naszą siecią. Może to być drukarka, o ile ta sama nie obsługuje sieci internetowej, może to być na przykład dysk zewnętrzny, na który każdy użytkownik będzie mógł wrzucać swoje pliki, a potem wygodnie je pobierać. Nie każdy skorzysta z tej opcji, ale warto zadbać, aby w routerze znajdował się przynajmniej jeden taki port – na wszelki wypadek.

3 polecane routery do światłowodu

Router ASUS RT-AX58U

ASUS RT-AX58U

Choć ten router wygląda jak statek kosmiczny, jego funkcje są dość przyziemne. To klasyczne urządzenie pracujące na dwóch częstotliwościach. Na 2,4 GHz osiąga prędkość wynoszącą 574 Mb/s, natomiast na paśmie 5 GHz 2402 Mb/s. Router ASUS RT-AX58U jest ponadto urządzeniem dwuzakresowym, co powinno wpłynąć pozytywnie na jakość transferu. Sprzęt posiada również port USB w wersji 3.0.

Za urządzenie trzeba zapłacić około 700 złotych.

Router Linksys WRT1900ACS-E

Linksys WRT1900ACS-E

Podobnie jak zaprezentowany wyżej model Linksys WRT1900ACS-E to szybkie urządzenie dwuzakresowe. Wyposażono je w nowoczesne i szybkie standardy transferu danych. W paśmie 2,4 GHz osiąga prędkości 600 Mb/s, a w zakresie 5 GHz 1300 Mb/s, co z całą pewnością wystarczy nawet wymagającym użytkownikom. Są tu dostępne 2 porty USB, z czego jeden to USB 3.0, a drugi, trochę wolniejszy, 2.0.

Za urządzenie trzeba zapłacić ponad 1400 złotych.

Router D-LINK COVR-1102

D-LINK COVR-1102

Urządzenie marki D-LINK to wydajne urządzenie działające w 2 pasmach. Choć nie widać w nim anten, został on przygotowany tak, aby spełniać wymagania użytkowników posiadających dużą przestrzeń, którą trzeba pokryć siecią Wi-Fi. Działa tu tak zwany system MESH, który pozwala drugiemu urządzeniu przechwycić sygnał od tego podłączonego do sieci i podać go dalej. Urządzenie posiada zaledwie jeden port USB.

Za router D-LINK COVR-1102 trzeba zapłacić około 320 złotych.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

avatar
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów