Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jaki Internet do 4K w 2024 roku?

Jaki Internet do 4K

Ostatnia aktualizacja: 2023-11-08

Jaki Internet do 4K? W dzisiejszych czasach Internet to podstawowe narzędzie do pozyskania informacji, ale również do rozrywki. Coraz częściej używamy go również do bezpośredniego streamowania filmów. Jest to szczególnie ważne w dobie coraz popularniejszych portali streamingowych, takich jak Netflix czy HBO. Niebagatelną rolą odgrywa również rozwój wszelkiego rodzaju funkcjonalności typu Smart TV, dzięki której nasze telewizory uzyskały dostęp do Internetu. A skoro tak, to zapewne chciałbyś oglądać filmy i programy w możliwie najlepszej jakości, np. 4K. Jakie parametry powinien spełnić taki Internet?

Rozdzielczość 4K – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując 4K to format zapisu obrazu w wysokiej rozdzielczości. Jest to kolejny standard ze znacznie większą rozdzielczością od popularnego HD. Często oznaczony jest właśnie jako Ultra HD (Ultra High Definition). Do komfortowego oglądania filmów w takiej jakości potrzebny będzie naprawdę spora prędkość Internetu.

Wyobraź sobie, że chcesz obejrzeć jakąś produkcję online w bardzo wysokie jakości, ale Twój Internet nie daje rady. Możliwość oglądania filmów 4K bez przycinek zależy od prędkości Internetu i jego stabilnego działania. Szukamy więc dla Ciebie stabilnego łącza!

Sprawdź
oferty internetu i TV,

które przygotowaliśmy dla Ciebie z PanWybierak.pl

Porównaj oferty

Film zapisany w takim formacie cechuje się perfekcyjną ostrością, głębią oraz realizmem obrazu. Szczególnie widać to na przykładzie różnego rodzaju detali, gdzie taki obraz wygląda po prostu lepiej niż film zapisany w formacie HD. Żebyś w pełni mógł się cieszyć z korzyści wynikających z obrazu 4K, musisz po pierwsze posiadać odpowiedni sprzęt, który obsługuje taką rozdzielczość. A po drugie, jeżeli korzystasz ze streamingu, musisz mieć Internet o odpowiednich parametrach.

Na co zwrócić uwagę w przypadku Internetu do oglądania filmów 4K?

I właśnie parametry Internetu są tu kluczowe jeżeli chcesz bez zbędnych nerwów oglądać streamowane filmy w jakości 4K. Bo jaka to przyjemność jeśli co chwilę film się zacina w celu załadowania kolejnych danych. Te „przyjemności” znane niektórym z „dawnych lat” powinny już dawno przejść do lamusa.

Przy wyborze oferty do oglądania filmów 4K zwróć zatem uwagę na:

  • prędkość pobierania danych
  • PING
  • stabilność łącza
  • brak limitów lub duży pakiet danych
  • prędkość wysyłania danych (jeśli to Ty będziesz udostępniał transmisję w rozdzielczości 4K)

Podstawowym parametrem na jaki musisz zwrócić uwagę, to prędkość pobierania danych. Zasadza jest prosta – im szybszy, tym lepiej. Dlatego jeżeli masz możliwość wyboru spośród dwóch ofert w tej samej cenie. Wybierz tę o większej przepustowości. Dobrze, jeśli prędkość wysyłania również jest na odpowiednim poziomie, choć akurat to w przypadku oglądaniu filmów online nie jest najważniejsze.

Warto tutaj również zwrócić uwagę na tzw. PING, choć w tym przypadku może być trudno ze względu na to, że operatorzy nie podają zazwyczaj takich parametrów. Tutaj pomocne mogę być oferty z możliwością przetestowania. A na czym ów PING polega? Najprościej mówiąc jest to czas odpowiedzi połączenia internetowego. Generalnie im niższa wartość, tym lepiej dla Ciebie.

Play Internet światłowodowy

Stabilność łącza mówi w zasadzie sama za siebie. Za najbardziej stabilne uchodzą światłowody. Nie należy jednak zupełnie skreślać Internetu mobilnego, gdyż w niektórych wypadkach tylko on wchodzi w grę. W dodatku technologia 5G jest jeszcze stabilniejsza w porównaniu z technologią 4G/LTE. Może więc być to pewna alternatywa. Warto jednak abyś wcześniej upewnił się, czy masz odpowiednio dobry zasięg  w miejscu w którym chcesz ów Internet użytkować.

Co to jest światłowód

Filmy w rozdzielczości 4K generalnie są sporej objętości. Dlatego ważne jest, aby Twój Internet (najlepiej światłowód) był pozbawiony tych limitów. A jeżeli już muszą one być, ważne jest aby poprzeczka była zawieszona jak najwyżej.

Prędkość wysyłanych danych jest istotna jeżeli zamierzasz wysyłać duże pliki lub prowadzić transmisje na żywo właśnie poprzez streaming i w jak najlepszej jakości. Wtedy warto aby także ten parametr był brany pod uwagę. Tutaj tak samo jak i przy pobieraniu – im wyższa prędkość tym lepiej.

Jaki prędkość Internetu do 4K zatem się sprawdzi?

Jeżeli masz możliwość wyboru Internetu światłowodowego, to zazwyczaj taki rodzaj podłączenia do sieci sprawdzi się najlepiej. Zazwyczaj jest on najszybszy i najstabilniejszy. Wielu operatorów Internetu stacjonarnego już oferuje bardzo satysfakcjonujące możliwości podłączenia do sieci.

Pamiętaj przy okazji, że oferty Internetu reklamowane np. jako „Internet 500 Mb” nie zapewniają zawsze takich prędkości – to maksymalna dopuszczalna szybkość pobierania transmisji danych! Minimalna prędkość łącza internetowego nie jest tu określona.

nju Internet światłowodowy

Jednym z nich jest nju mobile ze swoją ofertą Światłowodu. Możesz przykładowo zdecydować się na wariant za 49,99 zł z umową na 24 miesiące. W jej ramach otrzymasz podłączenie do sieci, gdzie maksymalna prędkość pobierania wynosi do 300 Mb/s (prędkość wysyłania do 50 Mb/s). Przy odrobinie szczęścia może być to wystarczająco szybki Internet do oglądania filmów 4K.

Jest tutaj również możliwość wyboru umowy bezterminowej, jednak wtedy miesięczna opłata wzrasta do 69,99 zł miesięcznie. Wtedy jednak aktywacja wzrasta z 50 do 499 zł! W obu przypadkach dostaniesz bezpłatny modem FunBox 3.0 z Wi-Fi. W nju często możesz liczyć na różnego rodzaju promocje operatora. Warto zwrócić na nie uwagę! Zamów dodatkowo abonament komórkowy nju i płać o 3 zł mniej miesięcznie!

A jeżeli potrzebujesz szybszego łącza internetowego możesz się zdecydować na ofertę Netii. Za szybki Internet o maksymalnej przepustowości do 1 Gb/s (najszybszy Internet światłowodowy tego operatora) będziesz płacił 70 zł miesięcznego abonamentu. W tej opcji maksymalna prędkość wysyłania plików jest ustalona na poziomie 300 Mb/s. Świetnie nada się np. do streamingu czy gamingu.

Umowę podpisujesz w tym wariancie na 24 miesiące.

A jeżeli nie mogę mieć stałego łącza?

W takim wypadku pozostaje Ci oferta Internetu mobilnego, która będzie w stanie „udźwignąć” filmy w rozdzielczości 4K. Tutaj nawet nie tyle możliwości prędkości (prędkość pobierania i wysyłania) są ważne, ile limit transferu danych. Bo jeśli go przekroczysz i przejdziesz na standardowy „lejek” Mb/s nie uruchomisz filmu w tej rozdzielczości. Nie ma wtedy też co oczekiwać stabilności łącza.

Play 5G Internet promocja

Co zatem wybrać? Możesz zdecydować się na ofertę Play Internet 5G z urządzeniem. W takim wariancie otrzymasz 200 GB transmisji danych w pełnej prędkości Mb/s. Co ważne, po przekroczeniu paczki danych Internet w dalszym ciągu będzie działa, lecz z mniejszą prędkością. Do tego momentu szybkość Internetu będzie co najmniej zadowalająca.

Za tak skonstruowaną ofertę miesięcznie będziesz płacić 70 zł miesięcznie przy umowie na 24 miesiące. Cena może ulec lekkiej zmianie w zależności od wyboru rodzaju routera. Taka sama oferta ale bez sprzętu będzie Cię kosztować miesięcznie 60 zł.

Możesz również wybrać ofertę od T-Mobile i bez limitu 200 GB. W ramach tego wariantu będziesz miesięcznie płacił 70 zł. Okres trwania umowy w tym wypadku wynosi 24 miesiące.

A jaka oferta jeżeli udostępniam streamy?

A co jeśli to Ty nie tylko korzystasz z serwisów streamingowych, lecz będziesz przede wszystkim lub w dużej mierze sam udostępniał streamy? Streaming filmów wideo to nie przelewki. Potrzebujesz do tego szybszego Internetu!

Tutaj – jak było wcześniej powiedziane – ważna jest prędkość wysyłanych danych. Warto w tym wypadku skorzystać z oferty łącza symetrycznego o tej samej prędkości Mb/s pobierania i wysyłania danych.

Taki wariant zapewnia przesył danych z taką samą prędkością w obu kierunkach, zarówno jak pobierasz jak i wysyłasz stream 4K. Z ratunkiem przychodzi operator INEA. Kolejny szybki Internet w naszym zestawieniu! Zobacz zresztą sam:

Jeżeli masz szczęście i jesteś w zasięgu sieci INEA, możesz się zdecydować na ofertę właśnie tego operatora. Za abonament o prędkości do 1 Gb/s w obie strony miesięcznie zapłacisz 94,90 zł.

Jeżeli nie zależy Ci na takich prędkościach, a przede wszystkim na łączu symetrycznym, u tego samego operatora za ofertę z prędkościami do 300 Mb/s w obie strony zapłacisz miesięcznie 74,90 zł.

Internet do oglądania filmów 4K – podsumowanie

Internet bez umowy

Jak więc widzisz, żeby cieszyć się z dobrego Internetu do oglądania filmów 4K warto w miarę możliwości wybierać te najszybsze i najstabilniejsze oferty. Oczywiście w miarę twoich możliwości i możliwości technicznych w Twojej okolicy.

W pierwszej kolejności postaw na szybki światłowód! No właśnie, jaka prędkość Internetu powinna być zapewniana przez operatorów? Minimalna prędkość Internetu światłowodowego („na papierze”) to 300 Mb/s. Naturalnie im szybsze łącze, tym

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.9/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czyli jaka tapredkosc? Im szybszy tym lepszy? Poważnie?

Ja korzystałem z różnych operatorów. czasem z lepszym a czasem z gorszym skutkiem. ostatecznie stwierdzam, że lokalni są bardziej zorientowani na Twoje potrzeby, zdecydowanie łatwiej uzyskać informację i pomoc. moico teraz obsługuje mi lokalnie internet w domu i wszystko działa

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.