Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jaki Internet do 4K w 2023 roku?

avatar
1
Jaki Internet do 4K?

Jaki Internet do 4K? W dzisiejszych czasach Internet to podstawowe narzędzie do pozyskania informacji, ale również do rozrywki. Coraz częściej używamy go również do bezpośredniego streamowania filmów. Jest to szczególnie ważne w dobie coraz popularniejszych portali streamingowych, takich jak Netflix czy HBO. Niebagatelną rolą odgrywa również rozwój wszelkiego rodzaju funkcjonalności typu Smart TV, dzięki której nasze telewizory uzyskały dostęp do Internetu. A skoro tak, to zapewne chciałbyś oglądać filmy i programy w możliwie najlepszej jakości, np. 4K. Jakie parametry powinien spełnić taki Internet?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022.


Rozdzielczość 4K – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując 4K to format zapisu obrazu w wysokiej rozdzielczości. Jest to kolejny standard wyższy od popularnego HD. Często oznaczony jest właśnie jako Ultra HD (Ultra High Definition).

Sprawdź
oferty internetu i TV,

które przygotowaliśmy dla Ciebie z PanWybierak.pl

Porównaj oferty

Film zapisany w takim formacie cechuje się perfekcyjną ostrością, głębią oraz realizmem obrazu. Szczególnie widać to na przykładzie różnego rodzaju detali, gdzie taki obraz wygląda po prostu lepiej niż film zapisany w formacie HD. Żebyś w pełni mógł się cieszyć z korzyści wynikających z obrazu 4K, musisz po pierwsze posiadać odpowiedni sprzęt, który obsługuje taką rozdzielczość. A po drugie, jeżeli korzystasz ze streamingu, musisz mieć Internet o odpowiednich parametrach.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, w przypadku Internetu do 4K?

I właśnie parametry są tu kluczowe jeżeli chcesz bez zbędnych nerwów oglądać streamowane filmy w jakości 4K. Bo jaka to przyjemność jeśli co chwilę film się zacina w celu załadowania kolejnych danych. Te „przyjemności” znane niektórym z „dawnych lat” powinny już dawno przejść do lamusa. Przy wyborze oferty zwróć zatem uwagę na:

  • prędkość pobierania danych jakie oferuje Internet
  • PING
  • stabilność łącza
  • brak limitów lub duży pakiet danych
  • prędkość wysyłania danych (jeśli to Ty będziesz udostępniał transmisję w rozdzielczości 4K)

Podstawowym parametrem na jaki musisz zwrócić uwagę, to prędkość pobierania danych. Zasadza jest prosta – im szybszy, tym lepiej. Dlatego jeżeli masz możliwość wyboru spośród dwóch ofert w tej samej cenie. Wybierz tę o większej przepustowości.

Warto tutaj również zwrócić uwagę na tzw. PING, choć w tym przypadku może być trudno ze względu na to, że operatorzy nie podają zazwyczaj takich parametrów. Tutaj pomocne mogę być oferty z możliwością przetestowania. A na czym ów PING polega? Najprościej mówiąc jest to czas odpowiedzi połączenia internetowego. Generalnie im niższa wartość, tym lepiej dla Ciebie.

Stabilność łącza mówi w zasadzie sama za siebie. Za najbardziej stabilne uchodzą światłowody. Nie należy jednak zupełnie skreślać Internetu mobilnego, gdyż w niektórych wypadkach tylko on wchodzi w grę. W dodatku technologia 5G jest jeszcze stabilniejsza w porównaniu z technologią 4G/LTE. Może więc być to pewna alternatywa. Warto jednak abyś wcześniej upewnił się, czy masz odpowiednio dobry zasięg  w miejscu w którym chcesz ów Internet użytkować.

Co to jest światłowód

Filmy w rozdzielczości 4K generalnie są sporej objętości. Dlatego ważne jest, aby Twój Internet był pozbawiony tych limitów. A jeżeli już muszą one być, ważne jest aby poprzeczka była zawieszona jak najwyżej.

Prędkość wysyłanych danych jest istotna jeżeli zamierzasz wysyłać duże pliki lub prowadzić transmisje na żywo właśnie poprzez streaming i w jak najlepszej jakości. Wtedy warto aby także ten parametr był brany pod uwagę. Tutaj tak samo jak i przy pobieraniu – im wyższa prędkość tym lepiej.

Jaki Internet do 4K zatem się sprawdzi?

Jeżeli masz możliwość wyboru Internetu światłowodowego, to zazwyczaj taki rodzaj podłączenia do sieci sprawdzi się najlepiej. Zazwyczaj jest on najszybszy i najstabilniejszy. Wielu operatorów Internetu stacjonarnego już oferuje bardzo satysfakcjonujące możliwości podłączenia do sieci.

Orange Internet 0 zł na 2 miesiące

Jednym z nich jest Orange ze swoją oferta Światłowodu. Możesz przykładowo zdecydować się na wariant za 69,98 zł z umową na 24 miesiące. W jej ramach otrzymasz podłączenie do sieci z maksymalną prędkością pobierania do 600 Mb/s.

Jest tutaj również możliwość wyboru umowy bezterminowej, jednak wtedy miesięczna opłata wzrasta do 79,98 zł miesięcznie. W Orange często możesz liczyć na różnego rodzaju promocje.

A jeżeli potrzebujesz szybszego Internetu możesz się zdecydować na ofertę Netii. Za Internet o maksymalnej przepustowości do 1 Gb/s będziesz płacił 70 zł miesięcznego abonamentu. W tej opcji maksymalna prędkość wysyłania plików jest ustalona na poziomie 300 Mb/s. Umowę podpisujesz w tym wariancie na 24 miesiące.

A jeżeli nie mogę mieć stałego łącza?

W takim wypadku pozostaje Ci oferta Internetu mobilnego, która będzie w stanie „udźwignąć” filmy w rozdzielczości 4K. Tutaj nawet nie tyle możliwości prędkości są ważne, ile limit transferu danych. Bo jeśli go przekroczysz i przejdziesz na standardowy „lejek” nie uruchomisz filmu w tej rozdzielczości.

Play 5G Internet promocja

Co zatem wybrać? Możesz zdecydować się na ofertę Play Internet 5G z urządzeniem. W takim wariancie otrzymasz 200 GB transmisji danych w pełnej prędkości. Co ważne, po przekroczeniu paczki danych Internet w dalszym ciągu będzie działa, lecz z mniejszą prędkością. Za tak skonstruowaną ofertę miesięcznie będziesz płacić 70 zł miesięcznie przy umowie na 24 miesiące. Cena może ulec lekkiej zmianie w zależności od wyboru rodzaju routera. Taka sama oferta ale bez sprzętu będzie Cię kosztować miesięcznie 60 zł.

Możesz również wybrać ofertę od T-Mobile i bez limitu 200 GB. W ramach tego wariantu będziesz miesięcznie płacił 70 zł. Okres trwania umowy w tym wypadku wynosi 24 miesiące.

A jaka oferta jeżeli udostępniam streamy?

Komputer do gamingu

A co jeśli to Ty będziesz przede wszystkim lub w dużej mierze udostępniał streamy? Tutaj, jak było wcześniej powiedziane, ważna jest prędkość wysyłanych danych. Warto w tym wypadku skorzystać z oferty łącza symetrycznego.

Taki wariant zapewnia przesył danych z taką samą prędkością w obu kierunkach, zarówno jak pobierasz jak i wysyłasz stream 4K. Z ratunkiem przychodzi operator INEA.

Jeżeli masz szczęście i jesteś w zasięgu sieci INEA, możesz się zdecydować na ofertę właśnie tego operatora. Za abonament o prędkości do 1 Gb/s w obie strony miesięcznie zapłacisz 94,90 zł.

Jeżeli nie zależy Ci na takich prędkościach, a przede wszystkim na łączu symetrycznym, u tego samego operatora za ofertę z prędkościami do 300 Mb/s w obie strony zapłacisz miesięcznie 74,90 zł.

Jak więc widzisz, żeby cieszyć się z dobrego Internetu do 4K warto w miarę możliwości wybierać te najszybsze i najstabilniejsze oferty. Oczywiście w miarę twoich możliwości i możliwości technicznych w Twojej okolicy..

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Krystian

Ja korzystałem z różnych operatorów. czasem z lepszym a czasem z gorszym skutkiem. ostatecznie stwierdzam, że lokalni są bardziej zorientowani na Twoje potrzeby, zdecydowanie łatwiej uzyskać informację i pomoc. moico teraz obsługuje mi lokalnie internet w domu i wszystko działa

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów