Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Smart TV – co to jest?

Netflix w prezencie Play

Smart TV to system, który pozwala połączyć telewizor z Internetem i korzystać z najróżniejszych multimedialnych funkcji. Inteligentne telewizory to jednak nie tylko wideo na życzenie, ale cała masa innych, przydatnych funkcji. Skoro już wiesz, co to jest Smart TV, to wypadałoby poznać więcej szczegółów – o nich w poniższym tekście.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022.


Co to jest Smart TV?

TV online za darmo

Odpowiedź na to pytanie jest pozornie prosta, ale kryje się za nią znacznie więcej niż może wynikać z prostej definicji. Smart TV to inaczej inteligentny telewizor, zawierający wszystkie te funkcje, które rozszerzają jego możliwości ponad to, co jest jego podstawową funkcją – a więc odbiór sygnału z linearnej telewizji. To w gruncie rzeczy może oznaczać wszystko. Przyjęło się jednak, aby mówić, że są to takie funkcje, które pozwalają telewizorowi łączenie się z siecią i za jej pomocą dostęp do najróżniejszych funkcji multimedialnych.

Dzisiaj najczęściej Smart TV to prostu systemy operacyjne w telewizorach, które – podobnie jak OS-y w telefonach komórkowych – oferują najróżniejsze funkcje, aplikacje i różnią się sposobami sterowania. W tym wypadku wszystko zależy od producenta telewizora.

Do czego służy Smart TV?

W czasach, gdy jeszcze serwisy streamingowe nie zdominowały przestrzeni publicznej, smart TV używane było zazwyczaj do odtwarzania treści multimedialnych przeniesionych z komputera stacjonarnego, włączania YouTube’a i tak dalej. Gdy jednak na rynku pojawił się Netflix, HBO Max (dawny HBO GO) i inne serwisy oferujące treści wideo, na wagę złota okazała się być możliwość łączenia telewizora z Internetem i odtwarzania strumieniowanych treści.

Darmowy Netflix

Ważnym elementem Smart TV jest również pilot. Z jednej strony to proste urządzenie powinno spełniać podstawowe funkcje i być łatwe w obsłudze, a z drugiej musi być w stanie wykonywać bardziej złożone operacje. Jakie? Na przykład powinien ułatwiać wyszukiwanie treści, wpisywanie haseł, a czasem nawet kliknięcie w odpowiednie miejsce ekranu. Cześć systemów Smart TV działa choćby na zasadzie żyroskopowych myszek, inne pozwalają łączyć telewizor z telefonem komórkowym, aby ułatwić wpisywanie haseł i wyszukiwanie – choćby tytułów filmów i seriali.

Smart TV – do czego używać?

Orange HBO Max rabat

Smart TV to oczywiście serwisy streamingowe, te najgłośniejsze: Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max, Apple TV+ czy ostatnia nowość Viaplay. Swoje aplikacje mają też polskie stacje, takie jak TVP (tu szczególnie istotna wydaje się aplikacja TVP Sport, dzięki której można oglądać mecze), TVN (czyli Player, a także niedawno debiutująca TVN24 GO). Dla fanów produkcji Polsatu (choć nie tylko) dostępna jest również IPLA. Całość oferty uzupełniona jest jeszcze przez rozmaite serwisy, które oferują użytkownikowi nie abonamenty, a wypożyczanie konkretnych filmów – mowa tu choćby o serwisie Raukuten, Chili TV czy choćby VOD.pl, a także takie, które związane są w filmami dokumentalnymi i nakierowane są na bardzo wymagającego widza, jak na przykład Arte TV.

Oferta Viaplay

To oczywiście nie koniec możliwości, jakie oferuje Smart TV w telewizorach. Dostępne są tam aplikacje obsługujące konkretne stacje radiowe, serwisy strumieniujące muzykę (jak Spotify czy Tidal), a także programy z pogodą, programem telewizyjnym. Na szczególną uwagę zasługują te, które dostarczają wiadomości ze świata, jak na przykład HayStack TV. Dostępne są również aplikacje, które pozwalają rozszerzyć możliwości telewizora – tu na pewno trzeba wyróżnić aplikację VLC, która pomaga w zarządzaniu treściami (przede wszystkim filmami) dostarczanymi do telewizora za pomocą urządzeń zewnętrznych. Są również takie, które pozwalają nam udawać, że z telewizora korzystamy w innym regionie – to pozwala choćby na korzystanie z serwisów niedostępnych w Polsce, jak na przykład z platformy streamingowej Disney+.

Smart TV od producentów telewizorów

Podczas gdy w świecie mobilnym funkcjonują w zasadzie dwa systemy operacyjne, wśród telewizorów jest znacznie większy bałagan. Znaczna część producentów postawiła na własne rozwiązania, niektóre z nich bazują na otwartym oprogramowaniu, jak na przykład Android, a część to zamknięte systemy dostępne jedynie dla telewizorów danej marki.

Player TV w telefonie

Tizen

To system połączony z platformą Smart Hub, czyli rozwiązaniem od Samsunga, które doskonale współpracuje z innymi urządzeniami od tego producenta. Jest to wstęp do tak zwanego smart-domu, w którym najróżniejsze sprzęty domowe będą się ze sobą komunikować, a co najważniejsze, przy wykorzystaniu jednego będzie można starować drugim.

Android TV

To rozwiązanie, które można spotkać w telewizorach Sony i Philipsa, a także na przystawkach telewizyjnych od Xiaomi. Jego wielką zaletą jest otwartość (jest dostępnych bardzo wiele aplikacji) i podobna filozofia działania, co na urządzeniach mobilnych. Jedną z jego zalet jest choćby obsługa asystenta głosowego Google’a.

WebOS TV

To system Smart TV od LG. Jest to jeden z najlepiej ocenianych system operacyjnych obsługujących telewizory, choćby ze względu na liczbę aplikacji i łatwość obsługi. Są tu wszystkie niezbędne aplikacje VOD, a także wiele dedykowanych rozwiązań. LG, podobnie jak Samsung, inwestuje w swoją platformę, aby współpracowała z innymi urządzeniami domowymi.

Niektóre telewizory Panasonica posiadają również system My Home Screen, a Philips przez jakiś czas instalował Saphi, są to jednak niewielkie oprogramowania oferujące najbardziej podstawowe funkcje.

Co jeśli mam stary telewizor, a chciałbym mieć Smart TV?

To jeden z poważniejszych problemów, jeśli kiedyś kupiłeś duży telewizor na lata, a okazuje się, że nie wspiera on najnowszych aplikacji i usług. Jest jeszcze jedna możliwość – telewizor ma Smart TV, ale producent przestał wspierać aktualizacje i okazuje się, że połowa programów albo nie działa, albo nie odtwarza poprawnie i w wysokiej jakości wszystkich treści.

Rozwiązań tego problemu jest kilka. Pierwsze, najbardziej kosztowne, to wymiana telewizora na nowy. Warto jednak pamiętać, zanim wyda się kilka tysięcy złotych, że oprogramowanie można załatwić urządzeniami zewnętrznymi.

Konsola jako Smart TV

Za domowe centra rozrywki mogą służyć nam choćby konsole, które często nie tylko pozwalają na zainstalowanie popularnych aplikacji (i rzecz jasna gier), ale również, jeśli posiadają napęd optyczny, umożliwią odtworzenie płyt DVD czy Blu-Ray. To rozwiązanie będzie idealne dla graczy, natomiast może być ono zbyt drogie dla kogoś, kogo gry wideo w ogóle nie interesują.

Usługi operatorów i Smart TV

Play NOW nowe kanały TV

Wielu operatorów sieci komórkowych i dostawców Internetu w swojej ofercie posiada specjalne dekodery, które obok udostępniania linearnej telewizji pozwalają na uzyskanie funkcji smart. Przykładowo UPC w swoich oferuje w ich ramach własny serwis VOD, a sieć Play własną telewizję Play NOW. W ramach tej ostatniej dostępne są kanały telewizyjne, filmy i seriale na żądanie, a także funkcja pauzowania i przewijania. Podobnie rzecz ma się z ofertą Orange. Pomarańczowa sieć oferuje w ramach swojej telewizji własny serwis VOD, ulepszając niejako telewizor o funkcje smart.

Wszystko o Play NOW

Abonament komórkowy z Play NOW:

Przykładowa oferta UPC:

Inteligentne przystawki

Dla osób, które chcą cieszyć się funkcjami smart w swoim telewizorze, a nie chcę wydawać kroci na nowy sprzęt czy konsolę, idealnym rozwiązaniem będą smart przystawki. Są to niewielkie urządzenia podłączana do telewizora za pomocą przewodu HDMI, które stają się domowym centrum rozrywki, a mówiąc prościej – to one będą przekazywały obraz na ekran telewizora.

Popularne urządzenia, jak na przykład Xiaomi, często pracują na Androidzie, odpowiednio dostosowanym do obsługi dużego ekranu. Zazwyczaj do zestawu dołączony jest pilot, specjalnie przygotowany do łatwego korzystania z prostych aplikacji. Swoją przystawkę posiada również gigant sprzedaży internetowej i zarazem właściciel popularnego serwisu VOD, czyli Amazon. Fire Stick TV 4K to niewielki „patyk” o ogromnych możliwościach – warto jednak sprawdzić, czy nie pojawią się na nim funkcje niedostępne w naszym kraju.

Innym rozwiązaniem jest Chromecast. To urządzenie od Google’a nie jest do końca samodzielnym bytem, ponieważ jego celem jest strumieniowanie obrazu z jednego urządzenia na inne. W praktyce działa to tak, że podłączona do telewizora przystawka odbiera sygnał z naszego telefonu i za pomocą sieci Wi-Fi przesyła informacje. Jeśli obawiasz się o jakość wyświetlanego obrazu, to warto pamiętać, że nowsze generacje, mają coraz większe możliwości, jedno z ostatnich wydań pozwala na przesył w jakości 1080p utrzymując 60 klatek na sekundę.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów