Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Smart TV – co to jest?

co to jest Smart TV

Smart TV to system, który pozwala połączyć telewizor z Internetem i korzystać z najróżniejszych multimedialnych funkcji. Inteligentne telewizory Smart TV to jednak nie tylko wideo na życzenie, ale cała masa innych, przydatnych funkcji. Skoro już wiesz, co to jest Smart TV, to wypadałoby poznać więcej szczegółów – o nich w poniższym tekście.

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2023.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest Smart TV?
  • Czym jest telewizor Smart TV?
  • Jakie są zalety Smart TV?
  • Kto oferuje Smart TV?
  • Jak działa Smart TV?
  • Które telewizory są z funkcją Smart TV?

Co to jest Smart TV?

Co to jest i co znaczy Smart TV? Odpowiedź na to pytanie jest pozornie prosta, ale kryje się za nią znacznie więcej niż może wynikać z prostej definicji. Smart TV to inaczej inteligentny telewizor, zawierający wszystkie te funkcje, które rozszerzają jego możliwości ponad to, co jest jego podstawową funkcją – a więc odbiór sygnału z linearnej telewizji. To w gruncie rzeczy może oznaczać wszystko.

Przyjęło się jednak, aby mówić, że są to takie funkcje, które pozwalają telewizorowi łączenie się z siecią i za jej pomocą dostęp do najróżniejszych funkcji multimedialnych.

Dzisiaj najczęściej Smart TV to prostu systemy w telewizorach, które – podobnie jak OS-y w telefonach komórkowych – oferują najróżniejsze funkcje, aplikacje i różnią się sposobami sterowania. W tym wypadku wszystko zależy od producenta telewizora.

Aby korzystać ze Smart TV, należy naturalnie posiadać odpowiedni telewizor Smart TV.

Do czego służy Smart TV?

Amazon Prime Play

W czasach, gdy jeszcze serwisy streamingowe nie zdominowały przestrzeni publicznej, smart TV używane było zazwyczaj do odtwarzania treści multimedialnych przeniesionych z komputera stacjonarnego, włączania YouTube i tak dalej.

Gdy jednak na rynku pojawił się Netflix, HBO Max (dawny HBO GO, za niedługo po prostu Max) i inne serwisy oferujące treści wideo, na wagę złota okazała się być możliwość łączenia telewizora z Internetem i odtwarzania strumieniowanych treści. To właśnie Smart TV pozwala na dostęp do serwisów streamingowych i oglądanie filmów i seriali na dużym ekranie telewizora w Twoim pokoju.

Darmowy Netflix

Netflix w prezencie PlayWażnym elementem Smart TV jest również pilot. Z jednej strony to proste urządzenie powinno spełniać podstawowe funkcje i być łatwe w obsłudze, a z drugiej musi być w stanie wykonywać bardziej złożone operacje. Jakie?

Na przykład powinien ułatwiać wyszukiwanie treści, wpisywanie haseł, a czasem nawet kliknięcie w odpowiednie miejsce ekranu.

Część systemów Smart TV działa choćby na zasadzie żyroskopowych myszek, inne pozwalają łączyć telewizor z telefonem komórkowym, aby ułatwić wpisywanie haseł i wyszukiwanie – choćby tytułów filmów i seriali. Taką funkcję mają często np. telewizory LG i ich piloty Magic. Za pomocą pilota może być też uruchomiony np. Asystent Google.

Jaki Smart TV wybrać i do czego używać?

Smart TV to oczywiście serwisy streamingowe idealne do oglądania filmów i innych materiałów wideo na życzenie (VOD). Wśród nich są te największe jak oczywiście Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max, player, Apple TV+, Viaplay czy ostatnia nowość Disney+.

Jak widzisz, serwisów VOD jest całkiem sporo! Swoje aplikacje mają też polskie stacje, takie jak TVP (tu szczególnie istotna wydaje się aplikacja TVP Sport, dzięki której można oglądać mecze), TVN (czyli Player, a także niedawno debiutująca TVN24 GO).

Dla fanów produkcji Polsatu (choć nie tylko) dostępna jest również IPLA. Całość oferty uzupełniona jest jeszcze przez rozmaite serwisy, które oferują użytkownikowi nie abonamenty, a wypożyczanie konkretnych filmów – mowa tu choćby o serwisie Raukuten, Chili TV czy choćby VOD.pl, a także takie, które związane są w filmami dokumentalnymi i nakierowane są na bardzo wymagającego widza, jak na przykład Arte TV.

Oferta Viaplay

To oczywiście nie koniec możliwości, jakie oferuje Smart TV w telewizorach. Dostępne są tam aplikacje obsługujące konkretne stacje radiowe, serwisy strumieniujące muzykę (jak Spotify czy Tidal), a także programy z pogodą, programem telewizyjnym. Na szczególną uwagę zasługują te, które dostarczają wiadomości ze świata, jak na przykład HayStack TV.

Disney+ promocja 2 lata 0 zł

Dostępne są również aplikacje, które pozwalają rozszerzyć możliwości telewizora – tu na pewno trzeba wyróżnić aplikację VLC, która pomaga w zarządzaniu treściami (przede wszystkim filmami) dostarczanymi do telewizora za pomocą urządzeń zewnętrznych.

Są również takie, które pozwalają nam udawać, że z telewizora korzystamy w innym regionie – to pozwala choćby na korzystanie z serwisów niedostępnych w Polsce, jak na przykład z platformy streamingowej Disney+.

Smart TV od producentów telewizorów

Podczas gdy w świecie mobilnym funkcjonują w zasadzie dwa systemy operacyjne, wśród telewizorów jest znacznie większy bałagan. Znaczna część producentów postawiła na własne rozwiązania, niektóre inteligentne telewizory mające system Smart TV bazują na otwartym oprogramowaniu, jak na przykład Android (Android TV), a część to zamknięte systemy dostępne jedynie dla telewizorów danej marki.

Player TV w telefonie

Jakie konkretnie? Oto najpopularniejsze systemy operacyjne wśród telewizorów marek Samsung, LG, Philips, Sony, Panasonic itp. itd. To zasłużone marki o których jakość produktów (w tym telewizorów Smart TV) nie musisz się martwić!

Jest jednak coś, co ich dzieli – telewizory Smart TV różnych producentów mają różny system operacyjny. Oto one.

Tizen

To system operacyjny połączony z platformą Smart Hub, czyli rozwiązaniem od Samsunga, które doskonale współpracuje z innymi urządzeniami od tego producenta. Jest to wstęp do tak zwanego smart-domu, w którym najróżniejsze sprzęty domowe będą się ze sobą komunikować, a co najważniejsze, przy wykorzystaniu jednego będzie można starować drugim.

Android TV

To rozwiązanie, które można spotkać w telewizorach Smart TV od Sony i Philipsa, a także na przystawkach telewizyjnych od Xiaomi. Jego wielką zaletą jest otwartość (jest dostępnych bardzo wiele aplikacji) i podobna filozofia działania, co na urządzeniach mobilnych. Jedną z jego zalet jest choćby obsługa asystenta głosowego Google’a.

WebOS TV

To z kolei system operacyjny Smart TV, który spotkasz w telewizorach LG. Jest to jeden z najlepiej ocenianych system operacyjnych obsługujących telewizory, choćby ze względu na liczbę aplikacji i łatwość obsługi. Są tu wszystkie niezbędne aplikacje VOD, a także wiele dedykowanych rozwiązań. LG, podobnie jak Samsung, inwestuje w swoją platformę, aby współpracowała z innymi urządzeniami domowymi. Jego telewizor Smart TV jest po prostu świetny.

Niektóre telewizory Panasonica posiadają również system My Home Screen, a Philips przez jakiś czas instalował Saphi, są to jednak niewielkie oprogramowania oferujące najbardziej podstawowe funkcje.

Pamiętaj, że dobry i nowoczesny telewizor powinien mieć nie tylko Smart TV i Wi-Fi do bezprzewodowej łączności potrzebne do uruchomienia poszczególnych aplikacji VOD, ale także odpowiednią liczbę slotów, zwłaszcza złącze HDMI. To, a także jakość matrycy, jej rozdzielczość i typ (LCD, LED, OLED, QLED itd. – zwłaszcza, jeśli mowa o raczej dużym ekranie) są ważniejsze od systemów operacyjnych, których funkcjonalność z reguły jest taka sama!

Może się wśród nich różnić np. interfejs użytkownika, ale każdy pozwoli obejrzeć dowolny film i serial w Internecie czy korzystać z przeglądarki internetowej (dowolnej strony www!) w telewizorze. Ważne jednak, aby obraz i wyświetlane kolory były dobrej jakości.

Co jeśli mam stary telewizor, a chciałbym mieć Smart TV?

To jeden z poważniejszych problemów, jeśli kiedyś kupiłeś duży telewizor na lata, a okazuje się, że nie wspiera on najnowszych aplikacji i usług. Jest jeszcze jedna możliwość – inteligentny telewizor ma Smart TV, ale producent przestał wspierać aktualizacje i okazuje się, że połowa programów albo nie działa, albo nie odtwarza poprawnie i w wysokiej jakości wszystkich treści.

Rozwiązań tego problemu jest kilka. Pierwsze, najbardziej kosztowne, to wymiana telewizora na nowy. Warto jednak pamiętać, zanim wyda się kilka tysięcy złotych, że oprogramowanie można załatwić urządzeniami zewnętrznymi.

Konsola jako Smart TV

Za domowe centra rozrywki mogą służyć nam choćby konsole, które często nie tylko pozwalają na zainstalowanie popularnych aplikacji (i rzecz jasna gier), ale również, jeśli posiadają napęd optyczny, umożliwią odtworzenie płyt DVD czy Blu-Ray. To rozwiązanie będzie idealne dla graczy, natomiast może być ono zbyt drogie dla kogoś, kogo gry wideo w ogóle nie interesują.

Usługi operatorów i Smart TV

Play NOW nowe kanały TV

Wielu operatorów sieci komórkowych i dostawców Internetu w swojej ofercie posiada specjalne dekodery, które obok udostępniania linearnej telewizji pozwalają na uzyskanie funkcji smart.

Przykładowo UPC w swoich oferuje w ich ramach własny serwis VOD, a sieć Play własną telewizję Play NOW. W ramach tej ostatniej dostępne są kanały telewizyjne, filmy i seriale na żądanie, a także funkcja pauzowania i przewijania. Działa więc jak klasyczny Smart TV.

Wszystko o Play NOW

Abonament komórkowy z Play NOW:

Przykładowa oferta UPC:

Z kolei Plus oferuje za darmo przez X miesięcy (w zależności od rodzaju abonamentu) dostęp do serwisów VOD Disney+:

Inteligentne przystawki Smart

Dla osób, które chcą cieszyć się funkcjami smart w swoim telewizorze, a nie chcę wydawać kroci na nowy sprzęt czy konsolę, idealnym rozwiązaniem będą smart przystawki. Są to niewielkie urządzenia podłączana do telewizora za pomocą przewodu HDMI, które stają się domowym centrum rozrywki, a mówiąc prościej – to one będą przekazywały obraz na ekran telewizora.

Popularne urządzenia, jak na przykład Xiaomi, często pracują na Androidzie, odpowiednio dostosowanym do obsługi dużego ekranu. Zazwyczaj do zestawu dołączony jest pilot, specjalnie przygotowany do łatwego korzystania z prostych aplikacji. Swoją przystawkę posiada również gigant sprzedaży internetowej i zarazem właściciel popularnego serwisu VOD, czyli Amazon.

Fire Stick TV 4K to niewielki „patyk” o ogromnych możliwościach – warto jednak sprawdzić, czy nie pojawią się na nim funkcje niedostępne w naszym kraju.

Innym rozwiązaniem jest Chromecast. To urządzenie od Google’a nie jest do końca samodzielnym bytem, ponieważ jego celem jest strumieniowanie obrazu z jednego urządzenia na inne. W praktyce działa to tak, że podłączona do telewizora przystawka odbiera sygnał z naszego telefonu i za pomocą sieci Wi-Fi przesyła informacje.

Jeśli obawiasz się o jakość wyświetlanego obrazu, to warto pamiętać, że nowsze generacje, mają coraz większe możliwości, jedno z ostatnich wydań pozwala na przesył w jakości 1080p utrzymując 60 klatek na sekundę.

Co to jest Smart TV – podsumowanie

Smart TV to dostęp do ulubionych serwisów streamingowych i Internetu w ogóle. Telewizory Smart TV są „otwarte” na nieskończone treści wideo, jakie tylko możesz sobie wykupić w formie abonamentu czy subskrypcji.

Funkcji Smart TV jest naprawdę wiele, a i telewizorów Smart TV przybywa w zastraszającym tempie. Obecnie praktycznie każdy model marki Philips, Sony, Samsung, LG, Sharp itd. w cenie powyżej 1000 złotych oferuje dostęp do serwisów VOD – Netflix, Max, Disney+, Viaplay, Amazon Prime Video, YouTube i wiele innych. Pozwala on na korzystanie nawet z serwisów społecznościowych.

Skorzystasz raz ze Smart TV, a zapomnisz o klasycznej telewizji!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (9 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: