Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jaka prędkość Internetu jest dobra w 2023 roku?

Internet prędkość

Ostatnia aktualizacja: 2023-05-10

Jaka prędkość Internetu jest dobra? To wbrew pozorom kluczowe pytanie jeżeli chodzi o poprawny wybór oferty Internetu. Bo możesz oczywiście wybrać najszybszą dostępną w twojej okolicy ofertę, jednak będzie ona zapewne droższa w stosunku do klasycznych prędkości. A jeżeli użytkujesz Internet w sposób klasyczny, to nie ma potrzeby, żebyś za dodatkowe parametry przepłacał. Postanowiliśmy przyjrzeć się różnym ofertom oferowanym przez operatorów, które będą odpowiednie dla wybranych grup użytkowników. Zapraszamy do przeglądu.

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023.

Jaka prędkość Internetu?

Jaka prędkość Internetu jest dobra? Im wyższa, tym lepiej, ale nie zawsze opłaca się przepłacać. Warto sięgnąć po łącze światłowodowe charakteryzujące się dużymi prędkościami Mb/s, zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujesz szybkiego i stabilnego Internetu.

Typ InternautyOptymalna minimalna prędkość Internetu [Mb/s]
Klasyczny300
Sporadyczny150
Gracz online1000
Zawodowiec600
Maniak multimediów400

Sprawdź
oferty internetu i TV,

które przygotowaliśmy dla Ciebie z PanWybierak.pl

Porównaj oferty

Zobaczmy, co mają do zaoferowania dostawcy Internetu w zależności od wymagań i sposobu użytkowania.


Prędkość Internetu dla klasycznych internautów

UPC promocja MEGA PAKA

Dla klasycznego użytkownika najważniejsza jest stabilność, komfortowe przeglądanie stron internetowych i brak problemów z oglądaniem filmów online. Istotną kwestią jest także cena. Nie ma potrzeby w tym wypadku przepłacać za coś, czego nie wykorzystasz. Jeśli chodzi o parametry sieci to warianty do 300 Mb/s w przypadku pobieranych plików powinien w zupełności wystarczyć. Wysyłanie w tym wypadku jest wolniejsze, ale prędkości na poziomie 20 Mb/s zazwyczaj wystarczą.

Jedną z ofert, która możesz wziąć pod uwagę to ta, przygotowana przez UPC. Za 49,99 zł miesięcznie otrzymujesz tutaj Internet stacjonarny (dokładnie Internet światłowodowy) z prędkością do 300 Mb/s. Umowę w tym wypadku podpisujesz na 24 miesiące. Co istotne, masz tutaj również dostęp do dodatkowych usług, które mogą rozszerzyć swój pakiet.

Umowa nie przewiduje, jaka jest minimalna prędkość łącza, jedynie maksymalna (300 Mb/s). Rzeczywista prędkość w praktyce może być zupełnie inna. Podobnie jest z kolejnymi ofertami.

Orange Światłowód

Może być również tak, że chcesz skorzystać z oferty dostępu do Internetu, ale niekoniecznie po kablu. Tutaj musisz jednak uważać, gdyż w tym wypadku zawsze istnieje szansa, że przekroczysz przyznany limit transferu danych. Jaka może być szybkość łącza?

Spośród ofert które możesz rozważyć, warto zwrócić uwagę na Orange Internet Domowy 4G. W ramach tego wariantu dostaniesz dostęp limit danych do 250 GB transmisji danych oraz tzw. szczęśliwe godziny w ramach transferu nocnego. Pełna prędkość Internetu zależy tutaj od infrastruktury i lokalizacji, ale w większości przypadków powinieneś (teoretycznie) osiągnąć transfer łącza powyżej 100 Mb/s. Takie możliwości daje technologia LTE!

Prędkość Internetu dla sporadycznych użytkowników

Możliwe, że korzystasz z dostępu do sieci od czasu do czasu i w bardzo podstawowym zakresie. Być może jesteś już osobą starszą lub dla takiej osoby poszukujesz oferty. W takim wypadku nie ma sensu przepłacać za wysokie prędkości. Czy jest sens schodzić poniżej 300 Mb/s? Jaka szybkość Internetu będzie OK w tym przypadku?

Internet Play rabat

Tutaj transfer do 150 Mb/s powinien w zupełności wystarczyć. Tym bardziej, że ciekawą ofertę ma teraz Play z kablowym dostępem do Internetu. W ramach najtańszej oferty jaka proponuje fioletowy operator będziesz miesięcznie płacił jedynie 35 zł. Podpisujesz umowę na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia lub na 24 miesiące. W tym wariancie maksymalna prędkość pobierania wynosi 150 Mb/s, zaś szybkość wysyłania 15 Mb/s. To ciekawa oferta, jednak niestety z racji tego, że od niedawna jest na rynku to jego dostępność w wybranych lokalizacjach może być ograniczona. No wysyłanie danych 15 Mb/s może być dla niektórych nie do zaakceptowania (o czym szerzej nieco dalej).

nju Internet światłowodowy

Z tego też względu warto rozpatrzyć również oferty bezprzewodowego dostępu do sieci. Możesz wziąć pod uwagę ofertę nju internetowy za maksymalnie 29 zł miesięcznie. W ramach tego wariantu dostaniesz dostęp do sieci z pakietem 60 GB na start (z premią za staż nawet do 180 GB!) limitu transferu danych i do prędkości oferowanej w technologii LTE (również ok. 100 Mb/s lub więcej), oczywiście w zależności także od zasięgu i okolicy w jakiej będziesz używał z Internetu. Jeżeli nie korzystasz w ogóle z Internetu, to – w zależności od stażu w sieci – będziesz płacił 0-9 zł!

Uwaga – od niedawna nju mobile oferuje łącze światłowodowe w cenie od 39 zł miesięcznie! Wypróbuj niedrogi Internet światłowodowy nju ze sporą prędkością Mb/s już teraz!

Prędkość Internetu dla graczy sieciowych

A może jesteś wymagającym użytkownikiem? Jeżeli jesteś zapalonym graczem sieciowym, będziesz miał zupełnie inne wymagania niż standardowy użytkownik Internetu. W takim wypadku powinieneś celować wysoko w szybszy Internet. Jaka prędkość Internetu jest dobra do gamingu? Na pewno nie 100 Mb/s!

Netia Internet rabat 3 miesiące 0 zł

Optymalnym rozwiązaniem będzie w tym przypadku rzecz jasna Internet światłowodowy 1 Gb/s (1024 Mb/s). Za taką ofertę zapłacisz więcej, ale będziesz miał pewność, że nie spotka cię nic zaskakującego w postaci przycięcia gry podczas emocjonującej rozgrywki. Nie tylko strony internetowe będą wczytywać się błyskawicznie – także oglądanie filmów online, a przede wszystkim granie online będzie czystą przyjemnością!

Spośród ofert Internetu światłowodowego jakie są dostępne na rynku możesz wybrać ofertę Netii. Operator ten w najwyższym wariancie oferuje dostęp do sieci z prędkością do 1 Gb/s. Oferuje również wysyłanie plików na poziomie do 100 Mb/s. Miesięcznie za taki wariant będziesz płacił 70 zł, a umowę podpisujesz na 24 miesiące. Co ważne, przez pierwsze 3 miesiące otrzymasz usługę gratis. To bardzo szybki Internet!

Możesz tutaj również dobrać dodatkowe usługi, które proponuje Netia. W tym wypadku w grę wchodzą raczej tylko i wyłącznie oferty kablowe. O ile jeszcze prędkość jaką oferuje nowa technologia 5G jeszcze byłaby w tym wypadku satysfakcjonująca, o tyle problemem jest ograniczona ilość transmisji danych. W tym wypadku to kluczowa kwestia.

Prędkość Internetu dla zawodowców

Jeżeli pracujesz zawodowo w oparciu o Internet (do pracy zdalnej) i potrzebujesz ciągłego dostępu do szybkiej sieci, a jednocześnie jesteś tym typem użytkownika, który wysyła spore ilości danych w postaci przykładowo prezentacji, to potrzebujesz specyficznych parametrów połączenia sieciowego. Jeszcze bardziej dotyczy to osób, które przykładowo dokonują obróbki wideo i takie pliki wysyłają. Jaka zatem szybkość Internetu? W takim wypadku przyzwoita prędkość użytkowa to minimum 600 Mb/s. Ale uwaga – w obie strony!

INEA internet

Jest to tak zwane łącze symetryczne. Oznacza to, że zarówno pliki ściągane, jak i pliki wysyłane mogą być transferowane z taką samą prędkością Mb/s. Dla przykładu mówimy tutaj o prędkości 600 Mb/s zarówno dla plików ściąganych, jak i wysyłanych (idealne np. do prezentacji multimedialnych online). Taką ofertę posiada miedzy innymi INEA i jej Internet światłowodowy. W ramach podpisanej umowy otrzymujesz tutaj dostęp do sieci o parametrach wymienionych powyżej. Miesięcznie za taki abonament będziesz płacił 84,90 zł. Ze względu na specyfikację techniczną takie możliwości oferuje tylko Internet po kablu.

Prędkość Internetu a multimedialna rozrywka

Kolejny potencjalny typ użytkownika, który trzeba wziąć pod uwagę, to maniak multimediów (szybki Internet do oglądania filmów itp.). W tym wypadku, chodzi o to, że od samego początku jesteś zdecydowany na łączenie usług internetowych z co najmniej jednym pakietem, jakim jest telewizja lub ewentualnie nastawiasz się na regularne i ciągłe korzystanie z platform streamujacych. Tutaj zakładamy również, że z takiego Internetu będzie korzystała więcej niż jedna osoba.

Vectra Internet 1/2 Gb/s promocja

Dlatego w takim wariancie minimalna sensowna prędkość dostępu do plików pobieranych to 450 Mb/s. Taką ofertę może zaproponować między innymi Vectra. W umowie bezterminowej Internet kosztuje tylko 59,99 zł! Dodatkowa jednorazowa opłata aktywacyjna wynosi jedynie symboliczną złotówkę.

Jak prędkość Internetu? Podsumowanie

Z jednej strony im szybsze łącze internetowe, tym lepiej. Pytanie tylko, czy warto zawsze dopłacać – niejednokrotnie – znacznie więcej gotówki wtedy, gdy nie będziesz w pełni wykorzystywał jego potencjału?

Na to pytanie ostatecznie i tak musisz odpowiedzieć sobie sam. Ważne, żeby Internet był wystarczająco szybki i – co ważne – stabilny!

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego

4.7/5 - (9 votes)

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.7/5 - (9 votes)
Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czy ktoś wie czemu w Play spadła drastycznie jakoś internetu. Mam kablówkę z Play daw UPC , oraz 5 nr tel z internetem po 60 GB i od pół roku nastąpiło pogorszenie, ciągle zrywa połączenia, nie mogę na teamach odbyć jednej konferencji bez zerwania połączenia

Ludzie co oni piszą za bzdury w tym felietonie. Przecież full HD ciągnie ok 3 do 5 Mbit/s, a film 4k ok 20 do 25 Mbit/s i teraz tak aby zatkać łącze 150 Mbit/s to trzeba uruchomić film w 4k na YouTube aż na 6 telewizorach i to w tym samym czasie. Ja pytam kto ma 6 telewizorów i naraz wszyscy oglądają film w 4 K?

chyba zapomniano jak łączyło się modemem telefonicznym i prędkości były rzędu 33,6kb/s. a teraz 400Mb/s to norma? gdzie? ja mam po kablu 10Mb/s i chodzi smart tv, plus 3 laptopy. a tu gracze 1000Mb/s – taka prędkość to tylko w folderach naganiaczy. z prędkością net podobnie jak z ‚nowszy szybszy procesor 2x lepszy’, 200 megapixeli matrycy w aparacie w smartfonie i reszta bzdur marketingowych.

z tymi megapixelami 200 masz racje ! Ale net spokojnie juz 1000 osiaga i nie na papierze Ja mam 600 i mi styka ta predkosc do konca zywota mego Amen

Witam. Mogę mieć tylko Internet radiowy ze względu na niedogodne ulokowanie miejsca zamieszkania.
Chce mieć telewizję internetowa, która będzie oglądana non stop plus standardowe dzienne użytkowanie internetu przez dwie osoby.
Jaką szybkość internetu potrzebuje żeby nic nie zacinało.
Proszę o podpowiedź.
Pozostaję z szacunkiem
Łukasz

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów