Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jaka prędkość Internetu jest OK? To wbrew pozorom kluczowe pytanie jeżeli chodzi o poprawny wybór oferty Internetu. Bo możesz oczywiście wybrać najszybszą dostępną w twojej okolicy ofertę, jednak będzie ona zapewne droższa w stosunku do klasycznych prędkości. A jeżeli użytkujesz Internet w sposób klasyczny, to nie ma potrzeby, żebyś za dodatkowe parametry przepłacał. Postanowiliśmy przyjrzeć się różnym ofertom oferowanym przez operatorów, które będą odpowiednie dla wybranych grup użytkowników. Zapraszamy do przeglądu.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego

Spis treści:

Jaka prędkość Internetu? Im wyższa, tym lepiej, ale nie zawsze opłaca się przepłacać. Warto sięgnąć po łącze światłowodowe, zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujesz szybkiego i stabilnego połączenia.

Typ InternautyOptymalna minimalna prędkość Internetu [Mb/s]
Klasyczny300
Sporadyczny150
Gracz online1000
Zawodowiec600
Maniak multimediów400

Klasyczny Internauta

Dla klasycznego użytkownika najważniejsza jest stabilność, komfortowe przeglądanie stron internetowych i brak problemów z oglądaniem filmów online. Istotną kwestią jest także cena. Nie ma potrzeby w tym wypadku przepłacać za coś, czego nie wykorzystasz. Jeśli chodzi o parametry sieci to warianty do 300 Mb/s w przypadku pobieranych plików powinien w zupełności wystarczyć. Wysyłanie w tym wypadku jest wolniejsze, ale prędkości na poziomie 20 Mb/s zazwyczaj wystarczą. Jedną z ofert, która możesz wziąć pod uwagę to ta, przygotowana przez UPC. Za 49,99 miesięcznie otrzymujesz tutaj Internet stacjonarny z prędkością do 300 Mb/s. Umowę w tym wypadku podpisujesz na 24 miesiące. Co istotne, masz tutaj również dostęp do dodatkowych usług, które mogą rozszerzyć swój pakiet.

Może być również tak, że chcesz skorzystać z oferty dostępu do Internetu, ale niekoniecznie po kablu. Tutaj musisz jednak uważać, gdyż w tym wypadku zawsze istnieje szansa, że przekroczysz przyznany limit transferu danych. Spośród ofert które możesz rozważyć, warto zwrócić uwagę na Orange Internet Domowy 4G. W ramach tego wariantu dostaniesz dostęp do 250 GB transmisji danych oraz tzw. szczęśliwe godziny w ramach transferu nocnego. Pełna prędkość tutaj zależy od infrastruktury i lokalizacji, ale powinieneś osiągnąć powyżej 100 Mb/s. Takie możliwości daje technologia LTE!

Sporadyczny użytkownik Internetu

Możliwe, że korzystasz z dostępu do sieci od czasu do czasu i w bardzo podstawowym zakresie. Być może jesteś już osobą starszą lub dla takiej osoby poszukujesz oferty. W takim wypadku nie ma sensu przepłacać za wysokie prędkości.

Tutaj transfer do 150 Mb/s powinien w zupełności wystarczyć. Tym bardziej, że ciekawą ofertę ma teraz Play z kablowym dostępem do Internetu. W ramach najtańszej oferty jaka proponuje fioletowy operator będziesz miesięcznie płacił jedynie 35 zł. Podpisujesz umowę na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia lub na 24 miesiące. W tym wariancie maksymalna prędkość pobierania wynosi 150 Mb/s, zaś wysyłania 15 Mb/s. To ciekawa oferta, jednak niestety z racji tego, że od niedawna jest na rynku to jego dostępność w wybranych lokalizacjach może być ograniczona.

Z tego też względu warto rozpatrzyć również oferty bezprzewodowego dostępu do sieci. Możesz wziąć pod uwagę ofertę nju internetowy za maksymalnie 29 zł miesięcznie. W ramach tego wariantu dostaniesz dostęp do sieci z pakietem 40 GB na start (z premią za staż nawet 120 GB!) limitu transferu danych i do prędkości oferowanej w technologii LTE, oczywiście w zależności także od zasięgu i okolicy w jakiej będziesz używał z Internetu. Jeżeli nie korzystasz w ogóle z Internetu, to – w zależności od stażu w sieci – będziesz płacił 0-9 zł!

Internet dla graczy sieciowych

A może jesteś wymagającym użytkownikiem? Jeżeli jesteś zapalonym graczem sieciowym, będziesz miał zupełnie inne wymagania, niż standardowy użytkownik Internetu. W takim wypadku powinieneś celować wysoko.

Najodpowiedniejszą prędkością do takich działań wydaje się 1 Gb/s. Za taka ofertę zapłacisz więcej, ale będziesz miał pewność, że nie spotka cię nic zaskakującego w postaci przycięcia gry podczas emocjonującej rozgrywki. Spośród ofert jakie są dostępne na rynku możesz wybrać ofertę Netii. Operator ten w najwyższym wariancie oferuje dostęp do sieci z prędkością do 1 Gb/s. Oferuje również wysyłanie plików na poziomie do 100 Mb/s. Miesięcznie za taki wariant będziesz płacił 70 zł, a umowę podpisujesz na 24 miesiące. Co ważne, przez pierwsze 3 miesiące otrzymasz usługę gratis.

Możesz tutaj również dobrać dodatkowe usługi, które proponuje Netia. W tym wypadku w grę wchodzą raczej tylko i wyłącznie oferty kablowe. O ile jeszcze prędkość jaką oferuje nowa technologia 5G jeszcze byłaby w tym wypadku satysfakcjonująca, o tyle problemem jest ograniczona ilość transmisji danych. W tym wypadku to kluczowa kwestia.

Internet dla zawodowców

Jeżeli pracujesz zawodowo w oparciu o Internet i potrzebujesz ciągłego dostępu do szybkiej sieci, a jednocześnie jesteś tym typem użytkownika, który wysyła spore ilości danych w postaci przykładowo prezentacji, to potrzebujesz specyficznych parametrów połączenia sieciowego. Jeszcze bardziej dotyczy to osób, które przykładowo dokonują obróbki wideo i takie pliki wysyłają. W takim wypadku przyzwoita prędkość użytkowa to minimum 600 Mb/s. Ale uwaga – w obie strony!

Jest to tak zwana oferta symetryczna. Oznacza to, że zarówno pliki ściągane, jak i pliki wysyłane mogą być transferowane z taką samą prędkością. Dla przykładu mówimy tutaj o prędkości 600 Mb/s zarówno dla plików ściąganych jak i wysyłanych. Taką ofertę posiada miedzy innymi INEA. W ramach podpisanej umowy otrzymujesz tutaj dostęp do sieci o parametrach wymienionych powyżej. Miesięcznie za taki abonament będziesz płacił 84,90 zł. Ze względu na specyfikację techniczną takie możliwości oferuje tylko Internet po kablu.

Multimedialna rozrywka

Kolejny potencjalny typ użytkownika, który trzeba wziąć pod uwagę, to maniak multimediów. W tym wypadku, chodzi o to, że od samego początku jesteś zdecydowany na łączenie usług internetowych z co najmniej jednym pakietem, jakim jest telewizja lub ewentualnie nastawiasz się na regularne i ciągłe korzystanie z platform streamujacych. Tutaj zakładamy również, że z takiego Internetu będzie korzystała więcej niż jedna osoba.

Dlatego w takim wariancie minimalna sensowna prędkość dostępu do plików pobieranych to 450 Mb/s. Taką ofertę może zaproponować między innymi Vectra. Możesz tutaj wybrać wariant Telewizja + Internet za 94,99 zł. Co istotne, przez pierwsze trzy miesiące płacisz 69,99 zł. Umowę podpisujesz na 24 miesiące, a dodatkowo dostajesz tutaj darmowy dostęp do platformy Netflix na 12 miesięcy. W tym wariancie oprócz Internetu otrzymujesz 133 kanały TV, w tym 91 w jakości HD.

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

avatar
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów