Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jaka prędkość Internetu jest dobra w 2024 roku?

avatar
6
zdjęcie firmy Netia przedstawiające osobę siedzącą przed komputerem PC ze słuchawkami na uszach

Jaka prędkość Internetu jest dobra? To wbrew pozorom kluczowe pytanie jeżeli chodzi o poprawny wybór oferty Internetu. Bo możesz oczywiście wybrać najszybszą dostępną w twojej okolicy ofertę, jednak będzie ona zapewne droższa w stosunku do klasycznych prędkości. A jeżeli użytkujesz Internet w sposób klasyczny, to nie ma potrzeby, żebyś za dodatkowe parametry przepłacał. Postanowiliśmy przyjrzeć się różnym ofertom oferowanym przez operatorów, które będą odpowiednie dla wybranych grup użytkowników. Zapraszamy do przeglądu.

Jaka prędkość Internetu?

Jaka prędkość Internetu jest dobra? Im wyższa, tym lepiej, ale nie zawsze opłaca się przepłacać. Warto sięgnąć po łącze światłowodowe charakteryzujące się dużymi prędkościami Mb/s, zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujesz szybkiego i stabilnego Internetu.

Prędkość pobierania danych

Jaka prędkość Internetu jest dobra dla danego typu internauty? Jaka powinna być prędkość pobierania?

Typ InternautyOptymalna minimalna prędkość Internetu [Mb/s]
Klasyczny300
Sporadyczny150
Gracz online1000
Zawodowiec600
Maniak multimediów400

Dla przeciętnego zjadacza chleba powinno wystarczyć 300 Mb/s, ale pamiętaj, że to prędkość teoretyczna – jeżeli znajdziesz ofertę Internetu światłowodowego (lub innego) z takim transferem, to nie jest to transfer obierana, a maksymalny. W praktyce Taki Internet może śmigać z prędkością około 100 Mb/s i będzie to zgodne z umową.

Sprawdź
oferty internetu i TV,

które przygotowaliśmy dla Ciebie z PanWybierak.pl

Porównaj oferty

Ważna jest jednak nie tylko prędkość pobierania, ale i prędkość wysyłania danych.

Prędkość wysyłania danych

Dobrze, gdy prędkość wysyłania jest około 3-krotnie niższa od szybkości pobierania. Jeżeli Ta ostatnia ma 300 Mb/s, to wysyłania powinno oscylować wokół 100 Mb/s. Dlaczego prędkości transferu są takie ważne?

Musisz dostosować ofertę Internetu do swoich potrzeb. Jeżeli z Twojej sieci korzystają wszyscy domownicy, to warto wybrać szybsze łącze, które tak szybko się „nie zapcha” – w końcu każdy ma być z niego zadowolony, nie tylko Ty! Z tego samego Internetu można przecież korzystać nie tylko na komputerze osobistym, ale także smartfonie (Wi-Fi), laptopie czy tablecie. Musi być więc odpowiednio szybki (odpowiednia prędkość wysyłania, jak i prędkość pobierania danych Mb/s).

Optymalna prędkość Internetu w zależności od typu odbiorcy

Zobaczmy więc, co mają do zaoferowania dostawcy Internetu w zależności od wymagań i sposobu użytkowania. To 5 różnych propozycji dla różnych typów internautów! Raczej rzadko korzystasz z Internetu, a może służy Ci on do pracy zdalnej lub jesteś zapalonym graczem online? Jaka prędkość wysyłania i pobierania?

Każdy znajdzie coś dla siebie!

Prędkość Internetu dla klasycznych internautów

Dla klasycznego użytkownika najważniejsza jest stabilność, komfortowe przeglądanie stron internetowych i brak problemów z oglądaniem filmów online. Istotną kwestią jest także cena. Nie ma potrzeby w tym wypadku przepłacać za coś, czego nie wykorzystasz. Jeśli chodzi o parametry sieci to warianty do 300 Mb/s w przypadku pobieranych plików powinien w zupełności wystarczyć.

Jedną z ofert, która możesz wziąć pod uwagę to ta, przygotowana przez sieć Plus. Za 49,00 zł miesięcznie otrzymujesz tutaj Internet stacjonarny (dokładnie Internet światłowodowy) z prędkością do 300 Mb/s. Umowę w tym wypadku podpisujesz na 24 miesiące. Co istotne, masz tutaj również dostęp do dodatkowych usług, które mogą rozszerzyć swój pakiet.

Umowa nie przewiduje, jaka jest minimalna prędkość łącza, jedynie maksymalna (300 Mb/s). Rzeczywista prędkość w praktyce może być zupełnie inna. Podobnie jest z kolejnymi ofertami.

Może być również tak, że chcesz skorzystać z oferty dostępu do Internetu, ale niekoniecznie po kablu. Tutaj musisz jednak uważać, gdyż w tym wypadku zawsze istnieje szansa, że przekroczysz przyznany limit transferu danych. Jaka może być szybkość łącza?

Spośród ofert które możesz rozważyć, warto zwrócić uwagę na Orange Internet Domowy 4G. W ramach tego wariantu dostaniesz dostęp limit danych do 250 GB transmisji danych oraz tzw. szczęśliwe godziny w ramach transferu nocnego. Pełna prędkość Internetu zależy tutaj od infrastruktury i lokalizacji, ale w większości przypadków powinieneś (teoretycznie) osiągnąć transfer łącza powyżej 100 Mb/s. Takie możliwości daje technologia LTE.

Prędkość Internetu dla sporadycznych użytkowników

Możliwe, że korzystasz z dostępu do sieci od czasu do czasu i w bardzo podstawowym zakresie. Być może jesteś już osobą starszą lub dla takiej osoby poszukujesz oferty. W takim wypadku nie ma sensu przepłacać za wysokie prędkości. Czy jest sens schodzić poniżej 300 Mb/s? Jaka szybkość Internetu będzie OK w tym przypadku?

Tutaj transfer do 300 Mb/s powinien w zupełności wystarczyć. Tym bardziej, że ciekawą ofertę ma teraz Play z kablowym dostępem do Internetu. W ramach tej oferty jaka proponuje fioletowy operator będziesz miesięcznie płacił tylko 70,00 zł. Podpisujesz umowę na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia lub na 12 miesięcy, a więc równy rok. W tym wariancie maksymalna prędkość pobierania wynosi 300 Mb/s, zaś szybkość wysyłania 15 Mb/s.

To ciekawa oferta, jednak niestety z racji tego, że od niedawna jest na rynku to jego dostępność w wybranych lokalizacjach może być ograniczona. No wysyłanie danych 15 Mb/s może być dla niektórych nie do zaakceptowania (o czym szerzej nieco dalej).

Z tego też względu warto rozpatrzyć również oferty bezprzewodowego dostępu do sieci. Możesz wziąć pod uwagę ofertę nju internetowy za maksymalnie 29,00 zł miesięcznie. W ramach tego wariantu dostaniesz dostęp do sieci z pakietem 100 GB na start (z premią za staż nawet do 300 GB!) limitu transferu danych i do prędkości oferowanej w technologii LTE (również ok. 100 Mb/s lub więcej), oczywiście w zależności także od zasięgu i okolicy w jakiej będziesz używał z Internetu. Jeżeli nie korzystasz w ogóle z Internetu, to – w zależności od stażu w sieci – będziesz płacił 0-9 zł!

Uwaga – od niedawna nju mobile oferuje łącze światłowodowe w cenie od 39,00 zł miesięcznie! Wypróbuj niedrogi Internet światłowodowy nju ze sporą prędkością Mb/s już teraz! To ciekawa alternatywa dla bardziej znanych – przynajmniej pod względem usług internetowych – operatorów. Do wyboru jest opcja na 2 lata lub czas nieokreślony. Super!

Prędkość Internetu dla graczy sieciowych

A może jesteś wymagającym użytkownikiem? Jeżeli jesteś zapalonym graczem sieciowym, będziesz miał zupełnie inne wymagania niż standardowy użytkownik Internetu. W takim wypadku powinieneś celować wysoko w szybszy Internet. Jaka prędkość Internetu jest dobra do gamingu? Na pewno nie 100 Mb/s!

Optymalnym rozwiązaniem będzie w tym przypadku rzecz jasna Internet światłowodowy 1 Gb/s (1024 Mb/s). Za taką ofertę zapłacisz więcej, ale będziesz miał pewność, że nie spotka cię nic zaskakującego w postaci przycięcia gry podczas emocjonującej rozgrywki. Nie tylko strony internetowe będą wczytywać się błyskawicznie – także oglądanie filmów online, a przede wszystkim granie online będzie czystą przyjemnością!

Spośród ofert Internetu światłowodowego jakie są dostępne na rynku możesz wybrać ofertę Netii. Operator ten w najwyższym wariancie oferuje dostęp do sieci z prędkością do 1 Gb/s (w ciągu jednej sekundy pobierze aż 1 Gb danych!). Internet 1 Gb/s to jeden z najszybszych w Polsce dla przeciętnego „Kowalskiego”. Operator oferuje tutaj również wysyłanie plików na poziomie do 100 Mb/s. Miesięcznie za taki wariant będziesz płacił 80,00 zł, a umowę podpisujesz na 24 miesiące. Co ważne, przez pierwsze 3 miesiące otrzymasz usługę gratis. To bardzo szybki Internet!

Możesz tutaj również dobrać dodatkowe usługi, które proponuje Netia. W tym wypadku w grę wchodzą raczej tylko i wyłącznie oferty kablowe. O ile jeszcze prędkość jaką oferuje nowa technologia 5G jeszcze byłaby w tym wypadku satysfakcjonująca, o tyle problemem jest ograniczona ilość transmisji danych. W tym wypadku to kluczowa kwestia.

Prędkość Internetu dla zawodowców

Jeżeli pracujesz zawodowo w oparciu o Internet (do pracy zdalnej) i potrzebujesz ciągłego dostępu do szybkiej sieci, a jednocześnie jesteś tym typem użytkownika, który wysyła spore ilości danych w postaci przykładowo prezentacji, to potrzebujesz specyficznych parametrów połączenia sieciowego. Jeszcze bardziej dotyczy to osób, które przykładowo dokonują obróbki wideo i takie pliki wysyłają. Jaka zatem szybkość Internetu? W takim wypadku przyzwoita prędkość użytkowa to minimum 600 Mb/s. Ale uwaga – w obie strony! Dla niektórych może to mieć kluczowe znaczenie.

Jest to tak zwane łącze symetryczne. Oznacza to, że zarówno pliki ściągane, jak i pliki wysyłane mogą być transferowane z taką samą prędkością Mb/s. Dla przykładu mówimy tutaj o prędkości 600 Mb/s zarówno dla plików ściąganych, jak i wysyłanych (idealne np. do prezentacji multimedialnych online). Taką ofertę posiada miedzy innymi INEA i jej Internet światłowodowy. W ramach podpisanej umowy otrzymujesz tutaj dostęp do sieci o parametrach wymienionych powyżej. Miesięcznie za taki abonament będziesz płacił 61,00 zł. Ze względu na specyfikację techniczną takie możliwości oferuje tylko Internet po kablu.

Prędkość Internetu a multimedialna rozrywka

Kolejny potencjalny typ użytkownika, który trzeba wziąć pod uwagę, to maniak multimediów (szybki Internet do oglądania filmów itp.). W tym wypadku, chodzi o to, że od samego początku jesteś zdecydowany na łączenie usług internetowych z co najmniej jednym pakietem, jakim jest telewizja lub ewentualnie nastawiasz się na regularne i ciągłe korzystanie z platform streamujacych. Tutaj zakładamy również, że z takiego Internetu będzie korzystała więcej niż jedna osoba.

Dlatego w takim wariancie minimalna sensowna prędkość dostępu do plików pobieranych to 450 Mb/s. Taką ofertę może zaproponować między innymi Vectra. W umowie bezterminowej Internet kosztuje tylko 59,99 zł! Dodatkowa jednorazowa opłata aktywacyjna wynosi jedynie symboliczną złotówkę.

Jak prędkość Internetu? Podsumowanie

Z jednej strony im szybsze łącze internetowe, tym lepiej. Pytanie tylko, czy warto zawsze dopłacać – niejednokrotnie – znacznie więcej gotówki wtedy, gdy nie będziesz w pełni wykorzystywał jego potencjału?

Na to pytanie ostatecznie i tak musisz odpowiedzieć sobie sam. Ważne, żeby Internet był wystarczająco szybki i – co ważne – stabilny! Nie ma nic gorszego, jak wybranie zbyt słabego, wolnego czy niestabilnego łącza internetowego i to w długoterminowej umowie na lata! Dokonaj więc świadomego wyboru i wybierz spośród tych naszych propozycji, które najbardziej spełniają Twoje potrzeby.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Jaką prędkość Internetu wybrać?
  • Jaka powinna być prędkość wysyłania danych?
  • Jaka powinna być prędkość pobierania danych?
  • Czy ilość domowników ma wpływ na transfer?
  • Jakie jest najszybsze łącze internetowe w Polsce?

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.8/5 - (19 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czy ktoś wie czemu w Play spadła drastycznie jakoś internetu. Mam kablówkę z Play daw UPC , oraz 5 nr tel z internetem po 60 GB i od pół roku nastąpiło pogorszenie, ciągle zrywa połączenia, nie mogę na teamach odbyć jednej konferencji bez zerwania połączenia

Ludzie co oni piszą za bzdury w tym felietonie. Przecież full HD ciągnie ok 3 do 5 Mbit/s, a film 4k ok 20 do 25 Mbit/s i teraz tak aby zatkać łącze 150 Mbit/s to trzeba uruchomić film w 4k na YouTube aż na 6 telewizorach i to w tym samym czasie. Ja pytam kto ma 6 telewizorów i naraz wszyscy oglądają film w 4 K?

chyba zapomniano jak łączyło się modemem telefonicznym i prędkości były rzędu 33,6kb/s. a teraz 400Mb/s to norma? gdzie? ja mam po kablu 10Mb/s i chodzi smart tv, plus 3 laptopy. a tu gracze 1000Mb/s – taka prędkość to tylko w folderach naganiaczy. z prędkością net podobnie jak z 'nowszy szybszy procesor 2x lepszy’, 200 megapixeli matrycy w aparacie w smartfonie i reszta bzdur marketingowych.

z tymi megapixelami 200 masz racje ! Ale net spokojnie juz 1000 osiaga i nie na papierze Ja mam 600 i mi styka ta predkosc do konca zywota mego Amen

10 Mb/s to bieda z nędzą zwłaszcza z 1 Mb/s uploadu w 2024r. Cyfrowe dystrybucje gier, YT w 4K, serwisy streamingowe, Skype, Discord, aktualizacje i łatki, obrazy ISO Windowsów i Linuxów. Taki RDR 2 pobierałby się na 1,3 MB/s pobierania prawie 2 dni. Gdzie myśleć o nauce zdalnej z kamerkami z uploadem 1 Mb/s z trójką dzieci? W dobie Xbox Series S i gier ważących po ponad 100GB a często 2 cyfrowe ilości GB 10 Mb/s pobierania można sobie wsadzić gdzieś.

Witam. Mogę mieć tylko Internet radiowy ze względu na niedogodne ulokowanie miejsca zamieszkania.
Chce mieć telewizję internetowa, która będzie oglądana non stop plus standardowe dzienne użytkowanie internetu przez dwie osoby.
Jaką szybkość internetu potrzebuje żeby nic nie zacinało.
Proszę o podpowiedź.
Pozostaję z szacunkiem
Łukasz

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.