Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Dzwonisz za granicę? Uważaj na astronomiczne ceny połączeń

9
flaga UE

Jednym z efektów ubocznych unijnych rozwiązań, które miały obniżyć ceny roamingu, jest… wzrost stawek na połączenia międzynarodowe. Pomimo regulacji prawnych na poziomie Unii Europejskiej, polscy operatorzy znaleźli sposób na odzyskanie potencjalnych przychodów – oczywiście kosztem nieświadomego konsumenta. Jak unikać ogromnych rachunków telefonicznych?

Obniżenie, a docelowo zniesienie opłat roamingowych było największym sukcesem komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. Od 30 kwietnia tego roku minuta połączenia wychodzącego nie może być droższa niż 5 eurocentów więcej od standardowej rozmowy krajowej. 15 czerwca przyszłego roku roaming zostanie całkowicie zniesiony, co oznacza jednolite stawki dla wszystkich.

Nawet dwa złote – tyle muszą zapłacić posiadacze kart SIM w czterech największych sieciach w naszym kraju, jeśli wykonają połączenie zagraniczne z jednym z krajów Unii Europejskiej. Operatorzy nagminnie wykorzystują niewiedzę klientów, którzy myślą, że unijne prawo obejmuje również rozmowy międzynarodowe. Haczyk został ukryty w definicji słowa roaming. Dotyczy on jedynie połączeń wykonywanych z naszego telefonu, jeśli przebywamy za granicą i nie ma zastosowania w sytuacji, kiedy chcemy wykonać telefon z Polski do innego kraju np.: Czech, Niemiec czy Portugalii.

Unia Europejska w ostatnich latach podejmowała działania mające na celu poprawę warunków funkcjonowania rynku wewnętrznego usług roamingowych. W przypadku połączeń międzynarodowych takie regulacje nie występują i nie są przedmiotem prac legislacyjnych zarówno na poziomie krajowym, jak i UE

– twierdzi Ministerstwo Cyfryzacji w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

Obecnie minuta rozmowy międzynarodowej w Orange kosztuje – bagatela – 2,30 zł. Trochę lepiej wygląda sytuacja w Plusie, który oferuje możliwość zamiany minut w roamingu, otrzymywanych w ramach abonamentu, na rozmowy międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej.

Dla ofert abonamentowych opłata za minutę połączenia międzynarodowego w Europie wynosi 1,85 zł. W obecnych promocjach w wyższych planach taryfowych zawarty jest także pakiet 120 minut na połączenia w roamingu, wymiennie na rozmowy międzynarodowe, na terenie UE. Klienci taryf abonamentowych Plus mogą też skorzystać z usługi ‚Wybrany kierunek międzynarodowy’

– mówi Arkadiusz Majewski z sieci Plus dla DGP.

Szybka analiza stron internetowych poszczególnych operatorów przeraża. W żadnym folderze reklamowym nie znaleźliśmy… ani jednej wzmianki o astronomicznych opłatach za rozmowy międzynarodowe, które uległy znacznemu podwyższeniu od czasu wprowadzenia unijnych regulacji.

Wygląda na to, że operatorzy postanowili odbić stratę kosztem swoich klientów. Z tego powodu postanowiliśmy zapytać czterech największych graczy w kraju o powody wprowadzenia tak absurdalnych cen. Czekamy na komentarz.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

9
Dodaj komentarz

8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Bartolomeo Grubbenvrau von Hau

Krew mnie zalała jak zobaczyłem rachunek 30 PLN za 10 min rozmowę do Belgii. Niby wszystko bez limitu, pakiet minut na Europę co miesiąc i co? Mogę sobie ten pakiet w du.. wsadzić. Czy operatorzy raczyli odpowiedzieć?

sgrodnicki

Orange, 22 zł za 9 minut do Holandii, chyba tu kogoś poniosło…

Rezygnuje z Play

Jestem z Play, nabili mi „opłat poza abonamantem” na 150,73zł. Bezpłatny roaming to fikcja

Rezygnuje z Play

Jestem z Play, nabili mi „opłat poza abonamentem” na 150,73 zł. Bezpłatny roaming to fikcja!

Z jakiej oferty Play korzystasz?

boby

Takie samo dziadostwo w Play, albo nawet gorsze

boby

play to samo dziadostwo -ponad 20zl za 10 minut do UK

Piotr

Skoro powszechnie wiadomo oraz uni się tym szczyci, że ceny połączeń telefonicznych w uni nie są drakońsko drogie to pogadam rodzinką. W sumie przegadałem 3 godziny dzwoniąc do niemiec. Pomyślałem, że w nagorszym wypadku zapłacę ze 150 zł. Właśnie przyszedł rachunek na 389 zł. Nawet nie wiem jak to skomentować.

Andrzej

złodziejstwo

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów