Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Polskie sieci komórkowe

avatar
14
polscy operatorzy komórkowi

W Polsce funkcjonuje wielu operatorów komórkowych, jednak nie za każdym z nich stoi polski kapitał. Pojawia się zatem pytanie, które sieci komórkowe GSM są w polskich rękach? Odpowiedzi poszukamy w poniższym tekście.

Polskie sieci komórkowe

Historia polskiej sieci komórkowej liczy sobie już ponad 30 lat i przez ten czas sporo się zmieniło. Mowa tu nie tylko o rozwoju technologii, zwiększeniu zasięgu, współpracy z zagranicznymi (a także polskimi) producentami telefonów (oferty z telefonami za 1 zł), ale również rozwoju operatorów sieci. Na polskim rynku jest ich sporo, jednak tylko nieliczni posiadają polskie korzenie i polski kapitał. Poniżej zaprezentujemy najważniejszych z nich.

Freedom Teraz Polska

Podwaliny pod sieć komórkową w naszym kraju zbudowało trzech polskich gigantów. Pierwszym był Centertel, znany później jako Ikea, założony w 1991 i działający (pod nazwą Idea) aż do 2013 roku. Drugą była Era powstała w 1996 roku będąca jedną z pionierów polskich sieci komórkowych, aż do 2011 roku, gdy została wykupiona przez niemieckiego T-Mobile. Trzecim zaś wciąż jest Plus. Tzw. operatorzy wirtualni wówczas jeszcze nie istnieli.

Chcesz wiedzieć więcej na temat ówczesnej telefonii komórkowej w Polsce? Kliknij w poniższy link:

Historia GSM w Polsce

Jakie występują w Polsce sieci komórkowe, które nie należą do zagranicznych inwestorów? Który z nich ma najlepszą ofertę?

Plus GSM

Plus funkcjonuje niezłomnie od 1996 roku i przez ten czas stworzył największą (wciąż) polską infrastrukturę sieci komórkowych. Niemal od początku swojej działalności wyróżniał się numerem początkowym 601 oraz formą promocji. Mowa tu o tworzeniu animacji, angażowaniu aktorów, komików, celebrytów oraz kreacji maskotek.

Najlepsze reklamy operatorów GSM

Marketing od zawsze był mocną stroną sieci, jednak kluczem do sukcesu okazała się otwartość do każdego typu klienta i tworzenie uniwersalnych ofert. Znajdziemy wśród nich m.in.:

  • Plus Abonament, czyli klasyczne umowy na czas określony skonstruowane z myślą o klientach biznesowych i indywidualnych
  • Plus na Kartę, czyli niezobowiązujące umowy, z których klient może zrezygnować w każdej chwili
  • Plus Internet, czyli dostęp do mobilnego Internetu w postaci karty
  • Plus Firma, czyli oferty taryfowe stworzone z myślą o klientach biznesowych

Motorola Edge 30 Fusion promocja

W katalogu ofert firmy znajduje się również szeroki zestaw klasycznych i nowoczesnych smartfonów różnych marek. Warto zatem pamiętać, iż Plus to największa i najbardziej doświadczona polska sieć komórkowa skupiająca wokół siebie aż 14 milionów użytkowników i posiadająca własną infrastrukturę.

Plus nie jest jednak jedyną polską siecią komórkową, gdyż na rynku funkcjonuje kilku innych graczy, w tym również submarka Plusa – Plush.

Pozostałe polskie sieci komórkowe to albo operatorzy wirtualni MVNO, albo submarki większych sieci, jak wspomnianego Plusa, T-Mobile Polska czy Orange Polska.

lajt mobile

Jedną z polskich sieci jest też lajt mobile, czyli marka należąca do TeleStrada SA powstała w 2013 roku – początkowo jako White Mobile. Obecna nazwa obowiązuje od 2015 r. i zalicza się do tzw. operatorów wirtualnych. Ta sieć komórkowa od początku skoncentrowana jest głównie na młodszych klientach, na co wskazują trzy kategorie usług:

  • abonament „No Limit”, czyli oferty abonenckie na czas nieokreślony, wyróżniają się niską ceną, darmowymi połączeniami oraz brakiem telefonu komórkowego w zestawie
  • na kartę, czyli oferty tym bardziej na czas nieokreślony, wśród których znajdują się telefony na kartę oraz Internet mobilny
  • dla firmy, czyli oferty abonenckie na czas nieokreślony stworzone z myślą o przedsiębiorcach

5G w lajt mobile

Operator wirtualny lajt mobile nie oferuje kompleksowego zestawu usług, nie ma np. możliwości zakupu nowoczesnego smartfona w jego abonamencie. Wręcz przeciwnie. Przykład lajt mobile pokazuje jednak, że na rynku telefonii komórkowej można wybić za pomocą atrakcyjnej ceny i dobrych warunków umowy. Dzieje się tak, gdyż sieć oferuje jedne z najtańszych abonamentów dostępnych na polskim rynku.

Sieć komórkowa lajt korzysta z infrastruktury należącej do Plusa.

OTVARTA

Kolejnym ważnym graczem jest sieć OVARTA, czyli polski operator sieci komórkowej działający w modelu MVNO (operator wirtualny). Firma świadczy usługi mobilne od 2018 roku. Cechą charakterystyczną sieci było kreatywne podejście do marketingu, spora inwestycja w reklamy outdoor, Internecie, prasie, radiu, telewizji i we współprace ze znanymi postaciami, a także wyjątkowo niskie ceny usług. Wskazuje na to:

  • abonament na czas określony lub nieokreślony, czyli pakiety składające się m.in. z nielimitowanych połączeń, darmowych SMS i MMS i Internetu
  • Internet Mobilny ze zmiennym adresem IP oraz pakietem Internetu od 5 do 500 GB z umową na czas nieokreślony
  • Internet Mobilny ze stałym adresem IP oraz pakietem Internetu od 5 do 500 GB

eSIM w OTVARTA

Sieć OTVARTA nie oferuje możliwości zakupu nowoczesnego smartfona w zestawie z kartą SIM. Udostępnia natomiast jeden z najtańszych abonamentów na rynku oraz obszerny pakiet Internetu mobilnego wraz ze stałym lub zmiennym adresem IP.

OTVARTA – jak wielu operatorów wirtualnych w Polsce – działa na nadajnikach sieci Plus.

Premium Mobile

Sporą innowacją na polskim rynku komórkowym było pojawienie się w 2016 roku sieci Premium Mobile, czyli jednego z największych obecnie wirtualnych operatorów sieci GSM (operatorów MVNO). Telekom wprowadził nowe rozwiązania sprzedażowe i komunikacyjne, wykorzystując przy tym sprawdzone metody przyciągania klientów. Mowa tu o wyjątkowo niskich cenach i atrakcyjnych usługach, co widać w poniższych ofertach:

  • Freedom, czyli oferty na abonament na czas nieokreślony zawierające m.in. nielimitowany zakres połączeń, darmowe SMS i MMS oraz pakiet Internetu
  • Freedom Pack Extra dla dwojga, dwojga+ i trojga, czyli abonamenty rodzinne składające się z dwóch lub trzech kart, abonamentu na czas nieokreślony oraz nielimitowanych połączeń, SMS i pakietu Internetu
  • FreedomNET, czyli Internet mobilny

Premium Mobile promocja Mega Pakiety 2022

W zaledwie rok po debiucie świetnie rozwijający się operator wirtualny Premium Mobile zdobył aż 44 tys. nowych klientów. Jest to zasługą interesujących ofert i prostego sposobu przeniesienia numeru, z którego – według danych UKE – korzysta wiele osób!

To kolejny wirtualny operator komórkowy MVNO (ang. Mobile Virtual Network Operator) działający na nadajnikach Plusa.

Polskie marki GSM w zagranicznych rękach

Ciekawostką na polskim rynku komórkowym są również marki sieci działające wyłącznie na terenie naszego kraju. W Polsce działa takich kilka. Idealnym przykładem jest Heyah i nju mobile, które nie należą do operatorów wirtualnych (MNVO).

Heyah

Marka Heyah powstała w 2004 roku i początkowo zarządzana była przez Erę, a obecnie (po rebrandingu) operatorem sieci jest T-Mobile Polska. To były czasy, gdy telefonia komórkowa w Polsce wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie (inny rozkład sił głównych graczy GSM na rynku, obecność innych operatorów komórkowych itd.).

Heyah na kartę

Znakiem rozpoznawczym jest czerwona łapka, która przez długi czas cieszyła się ogromną popularnością. Wszystko za sprawą sprawnego działu marketingowego, który zorganizował i współorganizował niezliczoną ilość akcji promocyjnych. Niegdysiejsza popularność marki wynikała również z ofert, które ewoluowały się wraz z biegiem czasu. Obecnie sieć komórkowa poleca:

  • telefon komórkowy na kartę, czyli klasyczną usługę będącą w obiegu od początku działalności marki
  • umowę na abonament, czyli ofertę dostępną od 2009 roku mająca na celu poszerzyć zakres usług. Oferta zawiera umowę z telefonem lub bez telefonu komórkowego na 24 miesiące, darmowe połączenia, SMS i MMS oraz pakiet Internetu
  • subskrypcję Heyah 01

Heyah to klasyczna marka telefonii komórkowej, która funkcjonuje od 2004 roku. Od samego początku związana była głównie z młodzieżą, z czasem jednak skoncentrowała się na innych odbiorcach. I choć jest obecnie w posiadaniu zagranicznego właściciela, zawsze będzie kojarzona z polską siecią komórkową. Heyah naturalnie korzysta z infrastruktury i nadajników T-Mobile Polska.

nju mobile

Druga wspomniana „polska” marka to nju mobile, którą sieć Orange Polska wprowadziła na rynek w 2013 roku. Od tego momentu szerzy usługi telefonii komórkowej w kraju. Marka wyróżniła się szeroko zakrojoną akcją promocyjną zrealizowaną na Internecie, która zwróciła uwagę głównie młodych klientów. Sięgnęli oni po jedną z poniższych ofert:

  • nju abonament, czyli umowa na czas nieokreślony oferująca m.in. darmowe połączenia oraz pakiet SMS, MMS i Internetu
  • Internet mobilny (nju internetowy), czyli pakiet zawierający transfer 60 GB na start, który wraz z biegiem czasu może się zwiększyć nawet do 180 GB
  • dodatkowy numer, czyli oferta zakładająca możliwość dokupienia kolejnej karty (oferta duet/rodzina)
  • nju z aplikacją (subskrypcja)

nowy nju mobile więcej GB

Marka nju mobile, która początkiem 2020 roku przekroczyła 1 mln klientów, działa na wyłączność w Polsce, ale nie należy do polskiego właściciela. Jest nim jeden z największych operatorów GSM w kraju nad Wisłą – Orange. Sieć nju korzysta z jego nadajników i infrastruktury.

Polscy operatorzy GSM – podsumowanie

Plus zasięg 5G

Jak widać, na polskim rynku GSM funkcjonuje kilka operatorów z polskim kapitałem. Wśród nich na próżno szukać np. Orange Polska czy T-Mobile Polska, gdyż należą oni do zagranicznych właścicieli. Większość z polskich brandów to operatorzy wirtualni MVNO jak np. OTVARTA, Premium Mobile, lajt czy Klucz Mobile.

Sporo sieci działających w Polsce (np. Virgin Mobile, Mobile Vikings, Red Bull Mobile, FM Group Mobile) to tak naprawdę brandy wywodzące się zza granicy. Sieci te nie zostały założone w naszym kraju, nie można je więc nazwać stricte polskimi sieciami komórkowymi. Właścicielem marki jest ktoś inny. Sieci te korzystają z nadajników innych operatorów GSM.

Jak będzie za kilka miesięcy lub za kilka lat na naszym rynku? Nie wiadomo, wszak polska telefonia komórkowa cały czas się rozwija.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Które sieci komórkowe są w 100% polskie?
  • Który polski operator ma własną infrastrukturę?
  • Czy są jeszcze inne polskie marki GSM?

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.8/5 - (31 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Operatorzy GSM? Może po prostu komórkowi albo telekomunikacyjni? Plus GSM? Ta nazwa nie funkcjonuje od dawna.
Może warto wspomnieć, że Orange – choć kontrolowany przez Orange – do Orange należy w 51%, reszta udziałów jest w rękach różnych podmiotów, w tym polskich OFE, podczas gdy Play czy T-Mobile są w 100% własnością zagranicznych spółek.

W POlsce już nic nie jest polskie. Powoli próbuje jedynie być polskie ale opozycje jest PO to aby było jak było. Polska miała być terenem taniej siły roboczej dla niemców.

Brakuje zielonej kłódki😀🤑🤑🤑🤑🤑🧡💫

Orange też nie jest polska.🙃

Tak tak nie jest polski🤔

Otvarta będzie świetną opcją dla każdego, kto szuka samego abonamentu na korzystnych warunkach, bez telefonu w zestawie :) niedrogo i z umową na czas nieokreślony,

Ja też jestem zdania, ze warto wspierać polskie sieci takie jak Otvarta. Jestem u nich już od kilku miesięcy i naprawdę sobie chwalę tą współpracę :)

” Pierwszym był Centertel, znany później jako Ikea, założony w 1991 i działający (pod nazwą Idea) aż do 2013 roku.”
Podejrzewam że jednak miało być IDEA. Ikea nie miała chyba sieci komórkowej

nie. jest idea

Neh. To były takie telefony które kosztowały tyle samo jak wszystkie ale do samodzielnego montażu

Sebastian 1991 kto w tych czasach wiedział jak telefon wygląda komórkowy sieć komórkowa dopiero powstała 1998 w Polsce

Proszę sobie sprawdzić i nie pisać bzdur telefonia komórkowa działała w Polsce od 1992r

I tu się mylisz mój wujek miał centertela analogowego nawet smsów nie miał

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.