Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Polskie sieci komórkowe

polscy operatorzy komórkowi

Ostatnia aktualizacja: 2022-12-20

W Polsce funkcjonuje wielu operatorów komórkowych, jednak nie za każdym z nich stoi polski kapitał. Pojawia się zatem pytanie, które sieci GSM są w polskich rękach? Odpowiedzi poszukamy w poniższym tekście.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022.

Polskie sieci komórkowe

Historia polskiej sieci komórkowej liczy sobie już prawie 30 lat i przez ten czas sporo się zmieniło. Mowa tu nie tylko o rozwoju technologii, zwiększeniu zasięgu, współpracy z zagranicznymi (a także polskimi) producentami telefonów (oferty z telefonami za 1 zł), ale również rozwoju operatorów sieci. Na polskim rynku jest ich sporo, jednak tylko nieliczni posiadają polskie korzenie i polski kapitał. Poniżej zaprezentujemy najważniejszych z nich.

Podwaliny pod sieć komórkową w naszym kraju zbudowało trzech polskich gigantów. Pierwszym był Centertel, znany później jako Ikea, założony w 1991 i działający (pod nazwą Idea) aż do 2013 roku. Drugą była Era powstała w 1996 roku będąca jedną z pionierów polskich sieci komórkowych, aż do 2011 roku, gdy została wykupiona przez niemieckiego T-Mobile. Trzecim zaś wciąż jest Plus. Tzw. operatorzy wirtualni wówczas jeszcze nie istniali.

Chcesz wiedzieć więcej na temat ówczesnej telefonii komórkowej w Polsce? Kliknij w poniższy link:

Historia GSM w Polsce

Plus GSM

Plus funkcjonuje niezłomnie od 1996 roku i przez ten czas stworzył największą (wciąż) polską infrastrukturę sieci komórkowych. Niemal od początku swojej działalności wyróżniał się numerem początkowym 601 oraz formą promocji. Mowa tu o tworzeniu animacji, angażowaniu aktorów, komików, celebrytów oraz kreacji maskotek.

Najlepsze reklamy operatorów GSM

Marketing od zawsze był mocną stroną sieci, jednak kluczem do sukcesu okazała się otwartość do każdego typu klienta i tworzenie uniwersalnych ofert. Znajdziemy wśród nich m.in.:

 • Plus Abonament, czyli klasyczne umowy na czas określony skonstruowane z myślą o klientach biznesowych i indywidualnych
 • Plus na Kartę, czyli niezobowiązujące umowy, z których klient może zrezygnować w każdej chwili
 • Plus Internet, czyli dostęp do mobilnego Internetu w postaci karty
 • Plus Firma, czyli oferty taryfowe stworzone z myślą o klientach biznesowych

W katalogu ofert firmy znajduje się również szeroki zestaw klasycznych i nowoczesnych smartfonów różnych marek. Warto zatem pamiętać, iż Plus to największa i najbardziej doświadczona polska sieć komórkowa skupiająca wokół siebie aż 14 milionów użytkowników i posiadająca własną infrastrukturę.

Plus nie jest jednak jedyną polską siecią komórkową, gdyż na rynku funkcjonuje kilku innych graczy, w tym również submarka Plusa – Plush.

Pozostałe polskie sieci komórkowe to albo operatorzy wirtualni MVNO, albo submarki większych sieci, jak wspomnianego Plusa, T-Mobile czy Orange Polska.

lajt mobile

Jedną z polskich sieci jest też lajt mobile, czyli marka należąca do TeleStrada SA powstała w 2013 roku – początkowo jako White Mobile. Obecna nazwa obowiązuje od 2015 r. Sieć od początku skoncentrowana jest głównie na młodszych klientach, na co wskazują trzy kategorie usług:

 • abonament „No Limit”, czyli oferty abonenckie na czas nieokreślony, wyróżniają się niską ceną, darmowymi połączeniami oraz brakiem telefonu w zestawie
 • na kartę, czyli oferty tym bardziej na czas nieokreślony, wśród których znajdują się telefony na kartę oraz Internet mobilny
 • dla firmy, czyli oferty abonenckie na czas nieokreślony stworzone z myślą o przedsiębiorcach

Operator wirtualny lajt mobile nie oferuje kompleksowego zestawu usług, nie ma np. możliwości zakupu nowoczesnego smartfona w jego abonamencie. Wręcz przeciwnie. Przykład lajt mobile pokazuje jednak, że na rynku telefonii komórkowej można wybić za pomocą atrakcyjnej ceny i dobrych warunków umowy. Dzieje się tak, gdyż sieć oferuje jedne z najtańszych abonamentów dostępnych na polskim rynku.

OTVARTA

Kolejnym ważnym graczem jest sieć OVARTA, czyli polski operator sieci komórkowej działający w modelu MVNO (operator wirtualny). Firma świadczy usługi mobilne od 2018 roku. Cechą charakterystyczną sieci było kreatywne podejście do marketingu, spora inwestycja w reklamy outdoor, Internecie, prasie, radiu, telewizji i we współprace ze znanymi postaciami, a także wyjątkowo niskie ceny usług. Wskazuje na to:

 • abonament na czas określony lub nieokreślony, czyli pakiety składające się m.in. z nielimitowanych połączeń, darmowych SMS i MMS i Internetu
 • Internet Mobilny ze zmiennym adresem IP oraz pakietem Internetu od 5 do 200 GB z umową na czas nieokreślony
 • Internet Mobilny ze stałym adresem IP oraz pakietem Internetu od 5 do 200 GB

Także sieć OTVARTA nie oferuje możliwości zakupu nowoczesnego smartfona w zestawie z kartą SIM. Udostępnia natomiast jeden z najtańszych abonamentów na rynku oraz obszerny pakiet Internetu mobilnego wraz ze stałym lub zmiennym adresem IP.

Premium Mobile

Sporą innowacją na polskim rynku komórkowym było pojawienie się w 2016 roku sieci Premium Mobile, czyli jednego z największych obecnie wirtualnych operatorów sieci GSM. Telekom wprowadził nowe rozwiązania sprzedażowe i komunikacyjne, wykorzystując przy tym sprawdzone metody przyciągania klientów. Mowa tu o wyjątkowo niskich cenach i atrakcyjnych usługach, co widać w poniższych ofertach:

 • Freedom, czyli oferty na abonament na czas nieokreślony zawierające m.in. nielimitowany zakres połączeń, darmowe SMS i MMS oraz pakiet Internetu
 • Freedom dla dwojga, dwojga+ i trojga, czyli abonamenty rodzinne składające się z dwóch lub trzech kart, abonamentu na czas nieokreślony oraz nielimitowanych połączeń, SMS i pakietu Internetu
 • FreedomNET, czyli Internet mobilny lub domowy w pakiecie 25 GB lub 300 GB

W zaledwie rok po debiucie świetnie rozwijający się operator wirtualny Premium Mobile zdobył aż 44 tys. nowych klientów. Jest to zasługą interesujących ofert i prostego sposobu przeniesienia numeru, z którego – według danych UKE – korzysta wiele osób!

Polskie marki GSM w zagranicznych rękach

Ciekawostką na polskim rynku komórkowym są również marki sieci działające wyłącznie na terenie naszego kraju. W Posce działa takich kilka. Idealnym przykładem jest Heyah i nju mobile.

Heyah

Marka Heyah powstała w 2004 roku i początkowo zarządzana była przez Erę, a obecnie (po rebrandingu) operatorem sieci jest T-Mobile Polska. To były czasy, gdy telefonia komórkowa w Polsce wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie (inny rozkład sił głównych graczy GSM na rynku, obecność innych operatorów komórkowych itd.).

Znakiem rozpoznawczym jest czerwona łapka, która przez długi czas cieszyła się ogromną popularnością. Wszystko za sprawą sprawnego działu marketingowego, który zorganizował i współorganizował niezliczoną ilość akcji promocyjnych. Niegdysiejsza popularność marki wynikała również z ofert, które ewoluowały się wraz z biegiem czasu. Obecnie sieć poleca:

 • telefon na kartę, czyli klasyczną usługę będącą w obiegu od początku działalności marki
 • umowę na abonament, czyli ofertę dostępną od 2009 roku mająca na celu poszerzyć zakres usług. Oferta zawiera umowę z telefonem lub bez telefonu na 24 miesiące, darmowe połączenia, SMS i MMS oraz pakiet Internetu
 • subskrypcję Heyah 01

Heyah to klasyczna marka telefonii komórkowej, która funkcjonuje od 2004 roku. Od samego początku związana była głównie z młodzieżą, z czasem jednak skoncentrowała się na innych odbiorcach. I choć jest obecnie w posiadaniu zagranicznego właściciela, zawsze będzie kojarzona z polską siecią komórkową.

nju mobile

Drugą wspomnianą „polską” marką jest nju mobile, którą sieć Orange Polska wprowadziła w 2013 roku. Od tego momentu szerzy usługi telefonii komórkowej w kraju. Marka wyróżniła się szeroko zakrojoną akcją promocyjną zrealizowaną na Internecie, która zwróciła uwagę głównie młodych klientów. Sięgnęli oni po jedną z poniższych ofert:

 • nju abonament, czyli umowa na czas nieokreślony oferująca m.in. darmowe połączenia oraz pakiet SMS, MMS i Internetu
 • Internet mobilny (nju internetowy), czyli pakiet zawierający transfer 60 GB na start, który wraz z biegiem czasu może się zwiększyć nawet do 180 GB
 • dodatkowy numer, czyli oferta zakładająca możliwość dokupienia kolejnej karty (oferta duet/rodzina)
 • nju z aplikacją (subsrypcja)

Marka nju mobile, która początkiem 2020 roku przekroczyła 1 mln klientów, działa na wyłączność w Polsce, ale nie należy do polskiego właściciela. Jest nim jeden z największych operatorów GSM w naszym kraju – Orange.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
 • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

13
Dodaj komentarz

7 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Sebastian

” Pierwszym był Centertel, znany później jako Ikea, założony w 1991 i działający (pod nazwą Idea) aż do 2013 roku.”
Podejrzewam że jednak miało być IDEA. Ikea nie miała chyba sieci komórkowej

Jozef

Neh. To były takie telefony które kosztowały tyle samo jak wszystkie ale do samodzielnego montażu

grzes

Sebastian 1991 kto w tych czasach wiedział jak telefon wygląda komórkowy sieć komórkowa dopiero powstała 1998 w Polsce

Gość

Proszę sobie sprawdzić i nie pisać bzdur telefonia komórkowa działała w Polsce od 1992r

Adam

I tu się mylisz mój wujek miał centertela analogowego nawet smsów nie miał

jaron

Ja też jestem zdania, ze warto wspierać polskie sieci takie jak Otvarta. Jestem u nich już od kilku miesięcy i naprawdę sobie chwalę tą współpracę :)

robertt

Otvarta będzie świetną opcją dla każdego, kto szuka samego abonamentu na korzystnych warunkach, bez telefonu w zestawie :) niedrogo i z umową na czas nieokreślony,

Anna

Tak tak nie jest polski🤔

Anna Kubacki

Orange też nie jest polska.🙃

Anna Kubacki

Brakuje zielonej kłódki😀🤑🤑🤑🤑🤑🧡💫

Edek

W POlsce już nic nie jest polskie. Powoli próbuje jedynie być polskie ale opozycje jest PO to aby było jak było. Polska miała być terenem taniej siły roboczej dla niemców.

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów