Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

W Polsce funkcjonuje wielu operatorów komórkowych, jednak nie za każdym z nich stoi polski kapitał. Pojawia się zatem pytanie, które sieci GSM są w polskich rękach? Odpowiedzi poszukamy w poniższym tekście.

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022.

Polskie sieci GSM

Historia polskiej sieci komórkowej liczy sobie już prawie 30 lat i przez ten czas sporo się zmieniło. Mowa tu nie tylko o rozwoju technologii, zwiększeniu zasięgu, współpracy z zagranicznymi (a także polskimi) producentami telefonów (oferty z telefonami za 1 zł), ale również rozwoju operatorów sieci. Na polskim rynku jest ich sporo, jednak tylko nieliczni posiadają polskie korzenie i polski kapitał. Poniżej zaprezentujemy najważniejszych z nich.

Podwaliny pod sieć komórkową w naszym kraju zbudowało trzech polskich gigantów. Pierwszym był Centertel, znany później jako Ikea, założony w 1991 i działający (pod nazwą Idea) aż do 2013 roku. Drugą była Era powstała w 1996 roku będąca jedną z pionierów polskich sieci komórkowych, aż do 2011 roku, gdy została wykupiona przez niemieckiego T-Mobile. Trzecim zaś wciąż jest Plus.

Historia GSM w Polsce ->

Plus GSM

Plus funkcjonuje niezłomnie od 1996 roku i przez ten czas stworzył największą (wciąż) polską infrastrukturę sieci komórkowych. Niemal od początku swojej działalności wyróżniał się numerem początkowym 601 oraz formą promocji. Mowa tu o tworzeniu animacji, angażowaniu aktorów, komików, celebrytów oraz kreacji maskotek.

Najlepsze reklamy operatorów GSM ->

Marketing od zawsze był mocną stroną sieci, jednak kluczem do sukcesu okazała się otwartość do każdego typu klienta i tworzenie uniwersalnych ofert. Znajdziemy wśród nich:

 • Plus Abonament, czyli klasyczne umowy na czas określony skonstruowane z myślą o klientach biznesowych i indywidualnych
 • Plus na Kartę, czyli niezobowiązujące umowy, z których klient może zrezygnować w każdej chwili
 • Plus Internet, czyli dostęp do mobilnego Internetu w postaci karty
 • Plus Firma, czyli oferty taryfowe stworzone z myślą o klientach biznesowych

W katalogu ofert firmy znajduje się również szeroki zestaw klasycznych i nowoczesnych smartfonów różnych marek. Warto zatem pamiętać, iż Plus to największa i najbardziej doświadczona polska sieć komórkowa skupiająca wokół siebie aż 14 milionów użytkowników i posiadająca własną infrastrukturę.

Plus nie jest jednak jedyną polską siecią komórkową, gdyż na rynku funkcjonuje kilku innych graczy, w tym również submarka Plusa – Plush.

lajt mobile

Jedną z polskich sieci jest też lajt mobile, czyli marka należąca do TeleStrada SA powstała w 2013 roku – początkowo jako White Mobile. Obecna nazwa obowiązuje od 2015 r. Sieć od początku skoncentrowana jest głównie na młodszych klientach, na co wskazują trzy kategorie usług:

 • lajt mobile abonament „No Limit”, czyli oferty abonenckie na okres 6-24 miesięcy (także bezterminowe!), wyróżniają się niską ceną, darmowymi połączeniami oraz brakiem telefonu w zestawie
 • lajt mobile na kartę, czyli oferty na czas nieokreślony, wśród których znajdują się telefony na kartę oraz Internet mobilny
 • lajt mobile dla firmy, czyli oferty abonenckie na okres 6-24 miesięcy stworzone z myślą o przedsiębiorcach

Wirtualny operator lajt mobile nie oferuje kompleksowego zestawu usług, nie ma np. możliwości zakupu nowoczesnego smartfona w jego abonamencie. Wręcz przeciwnie. Przykład lajt mobile pokazuje jednak, że na rynku telefonii komórkowej można wybić za pomocą atrakcyjnej ceny i dobrych warunków umowy. Dzieje się tak, gdyż sieć oferuje jedne z najtańszych abonamentów dostępnych na polskim rynku.

OTVARTA

Kolejnym ważnym graczem jest sieć OVARTA, czyli polski operator sieci komórkowej działający w modelu MVNO. Firma świadczy usługi mobilne od 2018 roku. Cechą charakterystyczną sieci było kreatywne podejście do marketingu, spora inwestycja w reklamy outdoor, Internecie, prasie, radiu, telewizji i we współprace ze znanymi postaciami, a także wyjątkowo niskie ceny usług. Wskazuje na to:

 • abonament na czas określony lub nieokreślony, czyli pakiety składające się m.in. z nielimitowanych połączeń, darmowych SMS i MMS i Internetu
 • Internet Mobilny ze zmiennym adresem IP oraz pakietem Internetu od 5 do 200 GB z umową na czas nieokreślony
 • Internet Mobilny ze stałym adresem IP oraz pakietem Internetu od 5 do 200 GB

Także sieć OTVARTA nie oferuje możliwości zakupu nowoczesnego smartfona w zestawie z kartą SIM. Udostępnia natomiast jeden z najtańszych abonamentów na rynku oraz obszerny pakiet Internetu mobilnego wraz ze stałym lub zmiennym adresem IP.

Premium Mobile

Sporą innowacją na polskim rynku komórkowym było pojawienie się w 2016 roku sieci Premium Mobile, czyli jednego z największych obecnie wirtualnych operatorów sieci GSM. Telekom wprowadził nowe rozwiązania sprzedażowe i komunikacyjne, wykorzystując przy tym sprawdzone metody przyciągania klientów. Mowa tu o wyjątkowo niskich cenach i atrakcyjnych usługach, co widać w poniższych ofertach:

 • Freedom, czyli oferty na abonament na czas nieokreślony zawierające m.in. nielimitowany zakres połączeń, darmowe SMS i MMS oraz pakiet Internetu
 • Freedom dla dwojga, dwojga+ i trojga, czyli abonamenty rodzinne składające się z dwóch lub trzech kart, abonamentu na czas nieokreślony oraz nielimitowanych połączeń, SMS i pakietu Internetu
 • FreedomNET, czyli Internet mobilny lub domowy w pakiecie 25 GB lub 300 GB

W zaledwie rok po debiucie świetnie rozwijający się Premium Mobile zdobył aż 44 tys. nowych klientów. Jest to zasługą interesujących ofert i prostego sposobu przeniesienia numeru, z którego – według danych UKE – korzysta wiele osób!

Polskie marki GSM w zagranicznych rękach

Ciekawostką na polskim rynku komórkowym są również marki sieci działające wyłącznie na terenie naszego kraju. Idealnym przykładem jest Heyah i nju mobile.

Heyah

Marka Heyah powstała w 2004 roku i początkowo zarządzana była przez Erę, jednak z czasem zmieniła właściciela na T-Mobile. Znakiem rozpoznawczym jest czerwona łapka, która przez długi czas cieszyła się ogromną popularnością. Wszystko za sprawą sprawnego działu marketingowego, który zorganizował i współorganizował niezliczoną ilość akcji promocyjnych. Niegdysiejsza popularność marki wynikała również z ofert, które ewoluowały się wraz z biegiem czasu. Obecnie sieć poleca:

 • telefon na kartę, czyli klasyczną usługę będącą w obiegu od początku działalności marki
 • umowę na abonament, czyli ofertę dostępną od 2009 roku mająca na celu poszerzyć zakres usług. Oferta zawiera umowę z telefonem lub bez telefonu na 24 miesiące, darmowe połączenia, SMS i MMS oraz pakiet Internetu

Heyah to klasyczna marka telefonii komórkowej, która funkcjonuje od 2004 roku. Od samego początku związana była głównie z młodzieżą, z czasem jednak skoncentrowała się na innych odbiorcach. I choć jest obecnie w posiadaniu zagranicznego właściciela, zawsze będzie kojarzona z polską siecią komórkową.

nju mobile

Drugą wspomnianą „polską” marką jest nju mobile, którą sieć Orange wprowadziła w 2013 roku. Marka wyróżniła się szeroko zakrojoną akcją promocyjną zrealizowaną na Internecie, która zwróciła uwagę głównie młodych klientów. Sięgnęli oni po jedną z poniższych ofert:

 • nju abonament, czyli umowa na czas nieokreślony oferująca m.in. darmowe połączenia oraz pakiet SMS, MMS i Internetu
 • Internet mobilny, czyli pakiet zawierający transfer od 20-40 GB, który wraz z biegiem czasu może się zwiększyć nawet do 60 lub 120 GB
 • dodatkowy numer, czyli oferta zakładająca możliwość dokupienia kolejnej karty (oferta duet)

Marka nju mobile, która początkiem 2020 roku przekroczyła 1 mln klientów, działa na wyłączność w Polsce, ale nie należy do polskiego właściciela. Jest nim jeden z największych operatorów GSM w naszym kraju – Orange.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
 • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

9
Dodaj komentarz

3 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Sebastian

” Pierwszym był Centertel, znany później jako Ikea, założony w 1991 i działający (pod nazwą Idea) aż do 2013 roku.”
Podejrzewam że jednak miało być IDEA. Ikea nie miała chyba sieci komórkowej

Miało być i cały czas jest Idea :)

iza

nie. jest idea

Jozef

Neh. To były takie telefony które kosztowały tyle samo jak wszystkie ale do samodzielnego montażu

grzes

Sebastian 1991 kto w tych czasach wiedział jak telefon wygląda komórkowy sieć komórkowa dopiero powstała 1998 w Polsce

Gość

Proszę sobie sprawdzić i nie pisać bzdur telefonia komórkowa działała w Polsce od 1992r

Adam

I tu się mylisz mój wujek miał centertela analogowego nawet smsów nie miał

jaron

Ja też jestem zdania, ze warto wspierać polskie sieci takie jak Otvarta. Jestem u nich już od kilku miesięcy i naprawdę sobie chwalę tą współpracę :)

robertt

Otvarta będzie świetną opcją dla każdego, kto szuka samego abonamentu na korzystnych warunkach, bez telefonu w zestawie :) niedrogo i z umową na czas nieokreślony,

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów