Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Niedrogi OPPO A31 z bardzo wydajną baterią – recenzja

avatar
4
OPPO A31 test

OPPO A31 to budżetowy model z bardzo mocnym akumulatorem, potrójnym aparatem i dużym ekranem. Jakie są jego wszystkie zalety, a także ewentualne niedoskonałości? Zapraszam do recenzji niedrogiego modelu OPPO A31!


Wygląd OPPO A31

OPPO A31 to stylistyczne cudeńko. Z jednej strony mamy tu do czynienia z tworzywem polimerowym, którego fakturę czuć pod palcami, a użyte materiały pokrywające tył są raczej charakterystyczne w tym przedziale cenowym. Jednak pod względem wizualnym ten model od OPPO prezentuje się całkiem nieźle.

OPPO A31 test

W moje ręce trafiła wersja w kolorze miętowym. Telefon nosi modną, satynową obudowę, a biały kolor umieszczony na górze plecków bardzo ładnie przechodzi w miętę. Szczegół ten zwraca uwagę i w trakcie testów słyszałem od kilku osób, że to ładne urządzenie. Co ciekawe, obwódka wokół czytnika linii papilarnych jest złota, co dodaje tylko telefonowi uroku. Całość podkreślają dobrze pracujące przyciski boczne.

OPPO A31 test

Na osobne miejsce zasługuje wyświetlacz, bo ten ma całkiem nieźle zagospodarowaną przestrzeń. Oczywiście z całą pewnością mógłby wypełniać cały front i przy okazji mógłby mieć węższy podbródek, ale jest nieźle. Zwłaszcza, że notch, którego wykorzystano do ukrycia w nim przedniego aparatu, jest bardzo subtelny – ma kształt drobnej łezki i wygląda nieźle.



Jaki ekran w OPPO A31?

WyświetlaczIPS TFT 6,5", 720x1600 pix, 270 ppi
Aparat tylny12+2+2 Mpix, f/1.8, f/2.4 i f/2.4
Aparat przedni8 Mpix, f/2.0

Gdzie OPPO szuka kompromisów? We wspomnianym wyświetlaczu. Mamy tu do czynienia z matrycą IPS i ekranem o przekątnej 6,5 cala. Rozdzielczość jest na poziomie 720 x 1600 pikseli, a ich zagęszczenie na cal wynosi 270. Nieduża wartość ppi nie oznacza w tym przypadku, że jest źle – w końcu nie jest to topowy model.

OPPO A31 test

Co do samego panelu dotykowego trudno mieć jednak większe zastrzeżenia. Jest wyjątkowo jasny, a kolory odwzorowane są poprawnie – nie mam tu poważniejszych uwag, zwłaszcza, że to telefon za sporo mniej niż 1000 zł. Podobają mi się za to opcje zarządzania wyświetlaniem. Łatwo można wybrać temperaturę kolorów ekranu. Co dla wielu będzie ważne, jest też opcja ustawienia trybu nocnego, który zmniejsza emisję światła niebieskiego, co powinno trochę odciążyć nasze oczy.

OPPO A31 test

Podzespoły w OPPO A31

ProcesorMediaTek Helio P35, ośmiordzeniowy 2,30 GHz
Pamięć RAM4 GB
Pamięć telefonu64 GB
Slot na kartę pamięcitak, do 256 GB

Jest w porządku. Serce OPPO A31 stanowi ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio P35 MT6765. Na pokładzie znajduje się również 4 GB pamięci RAM i dysk o pojemności 64 GB. Pamięć urządzenia można rozszerzyć o aż 256 GB dzięki dodatkowej karty SD, a OPPO A31 równolegle obsłuży 2 karty SIM.

OPPO A31 test

Jak telefon zachowuje się w codziennym użytkowaniu? Oferuje dość kulturę pracy, nie nagrzewa się, aplikacje uruchamiają się wystarczająco sprawnie, a korzystanie z większości typowych zadań nie stanowi udręki. Odpowiednio duża pamięć RAM dba o płynność i komfort działania. Nie jest to jednak demon prędkości.

BateriaLi-Ion 4230 mAh
System operacyjnyAndroid 9.0 Pie z ColorOS 6.1
Wymiary163,9x75,5x8,3 mm
Masa180 g
Dual SIMtak
Czytnik linii papilarnychtak, na tylnej obudowie
Sloty i modułysłuchawkowe 3,5 mm, microUSB, Bluetooth 5.0
Debiut na rynkuI kwartał 2020

Mając na uwadze, że to telefon dedykowany jest mniej wymagającym użytkownikom, można swobodnie myśleć o obsłudze większości popularnych gier. Młodzież swobodnie zagra w Brawl Stars czy inne popularne tytuły, choć na przykład w Pokemon GO od czasu do czasu widoczne były spore spowolnienia rozgrywki.

OPPO A31 test

Aparat OPPO A31

Bezapelacyjnie aparat to najmocniejszy punkt recenzowanego urządzenia. Nie jest to może gigant fotografii (jeżeli szukasz takiego telefonu, to spójrz na najlepsze fotograficzne smartfony). Urządzenie zaopatrzono w aż 3 obiektywy! Główny ma 12 megapikseli i światło na poziomie f/1.8, drugi to moduł makro, a trzeci ma wykrywać głębię.

OPPO A31 test

Zdjęcia są jasne, a trochę trudniejsze warunki oświetleniowe nie przeszkadzają mu, aby wykonać naprawdę przyzwoite zdjęcie. Zauważyłem też, że tryb HDR jest bardzo naturalny, podbija kolory, ale nie jest tak agresywny, jak na przykład w telefonach marki Huawei.

OPPO A31 test


Pomniejszone zdjęcia umieszczamy w poniższej galerii, z kolei w oryginalnym rozmiarze na końcu niniejszej recenzji.

Ponieważ trybu nocnego brak, nie ma więc co oczekiwać, aby fotografie wykonywane po zmroku zaskakiwały wyjątkowym odwzorowaniem detali. Co jednak miło mnie zaskoczyło, to naprawdę mocna lampa doświetlająca scenerię. Pozwala ona na zrobienie dość wyraźnego zdjęcia, nawet wtedy gdy dookoła panują egipskie ciemności.

OPPO A31 test

Audio

Dźwięk w OPPO A31 reprodukowany jest przez zewnętrzny głośnik mono. Gra donośnie i dla wielu powinien być wystarczający: w dźwiękach niskich i średnich radzi sobie jak ryba w wodzie, lecz pewnego balansu wymagają tony wysokie. Tu brzmi gorzej, ale ten OPPO na szczęście bardzo dobrze gra na słuchawkach.

OPPO A31 test

Pod tym względem jest bardzo dobrze i pokuszę się nawet o stwierdzenie, że topowo. Dźwięk (to oczywiście zależy od słuchawek) jest na naprawdę wysokim poziomie. Zapewne jest to również zasługa opcji Real Power Sound, która – we współpracy z firmą Dirac – pozwala na korekcję dźwięków w trakcie słuchania muzyki. To jedna z najmocniejszych stron OPPO A31! Tym bardziej, że na pokładzie nie zabrakło łącza minijack 3,5 mm.

Akumulator

Producent zdążył już przyzwyczaić, że praca na baterii należy do największych zalet jego każdego telefonu. Nie inaczej jest tym razem! Akumulator w OPPO A31 ma pojemność 4230 mAh. Przy niezbyt zasobożernym procesorze i nieobciążającym wyświetlaczu udawało mi się pracować na tym telefonie nieprzerwanie niemal przez dwa dni. Dopiero drugiego dnia musiałem podpiąć go do ładowarki i to wieczorem. To wynik bardzo dobry i trudno jest tu coś zarzucić budżetowcowi od OPPO.

OPPO A31 test

U konkurencji w podobnej cenie zdarzają się i urządzenia o mniejszej i większej pojemności. Znacznie mniej ma np. recenzowana przeze mnie Motorola One Vision, ale wśród telefonów do 1000 złotych Redmi Note 8 Pro ma już odrobinę pojemniejszy akumulator. Tym niemniej, trzeba przyznać, że zastosowany akumulator robi naprawdę świetną robotę.

OPPO A31 powinniście naładować w mniej niż 2 godziny.

Łączność i inne elementy

Worek zalet i jedna wada – tak w skrócie można powiedzieć o tych wszystkich dodatkowych elementach telefonu, o których czasem zapominamy, a są bardzo ważne. OPPO A31 ma bowiem klasyczne złącze słuchawkowe minijack 3,5 mm i to – jak wspominałem w akapicie o dźwięku – otwiera przed telefonem nowe możliwości.

OPPO A31 test

Na tyle urządzenia znajduje się ładnie wyróżniony i sprawnie działający czytnik linii papilarnych. Nie jest on niestety aktywnym przyciskiem, a szkoda. Linie papilarne to jednak niejedyny sposób na to, aby odblokować urządzenie. OPPO A31 wspiera również rozpoznawanie twarzy. Działa to bezbłędnie i nawet teraz, gdy miałem okulary i maseczkę na twarzy, telefon po krótkiej chwili rozpoznał moje rysy i odblokował telefon. Osobiście preferuję jednak i polecam czytnik linii papilarnych.

Na osobną uwagę zasługuje jednak, że telefon ładujemy za pomocą przewodu micro-USB, które znalazło się również w testowanym przez nas OPPO RX17 Neo. Zdecydowanie wolałbym otrzymać USB-C, które ma choćby tę przewagę, że jest symetryczne, można więc bez większych problemów podpiąć telefon do ładowania za pierwszym razem i wydaje się być mniej awaryjne.

Dla kogo OPPO A31?

OPPO A31 jest prawdziwym budżetowcem z bardzo solidną i mocną baterią, do tego dorzuca niezły dźwięk na słuchawkach i całość podlewa uczciwie wykonanym aparatem. Do idealnego reprezentanta tek kategorii cenowej brakuje mu kilku elementów. Jest to jednak do przełknięcia, tym bardziej, że telefon ma dość pojemną pamięć i niezły wygląd.

OPPO A31 to budżetowiec, który ma kilka zalet i jedną poważną i drobną (głośniczek) wadę. Warto go rozważyć szukając urządzenia dla młodszego użytkownika lub przeciwnie – dla osoby starszej, ponieważ system ColorOS oferuje sporo przydatnych funkcji: bodaj najbardziej rozbudowany monit SOS, obsługę gestów i inteligentne opcje asystenckie. Cała reszta to rozwiązania raczej przyzwoite lub przynajmniej dobre. Wykorzystany do najczęstszych zastosowań: dzwonienia, komunikatorów, zdjęć czy muzyki powinien stanąć na wysokości zadania.


Zalety:

  • aparat fotograficzny
  • czas pracy na akumulatorze
  • 4 GB RAM
  • odblokowywanie urządzenia za pomocą rozpoznawania twarzy
  • estetyczne wykonanie
  • szybko działający czytnik linii papilarnych
  • złącze 3,5 mm
  • mocna dioda doświetlająca
  • estetyczny notch

Wady:

  • czas wczytywania aplikacji
  • wysokie tony w głośniczku są okropne
  • gniazdo USB starego typu

Alternatywne modele w podobnej cenie: OPPO RX17 Neo, Huawei P Smart Z, Honor 9X.


Zdjęcia z aparatu OPPO A31 w oryginalnym rozmiarze do pobrania:

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

star ocena
5/5 - (2 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
avatar

Mail kontaktowy:

[email protected]

Pasjonat technologii mobilnych i wszelkiego rodzaju gadżetów. W Komórkomacie odpowiedzialny za dział Poradniki i Recenzje.

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Przy załączonym pokrowcu po kilku miesięcznym użytkowaniu tył wygląda tragicznie, mnóstwo drobnych rys wygląda okropnie, telefon łapie lagi bo Helio P35 to starość niezbyt wydajny, GPS źle określa pozycję, plus to bateria, duży minus za aparat, co z tego, że ma 3 obiektywy, jak jakościowo słabo bez stabilizacji, oppo faktycznie jest królem przeszacowanych cenowo telefonów

Bardzo dobra „bateria”! – znaczy się akumulator! Bardzo dobra. Telefon wytrzymuje aż dwa dni na jednym ładowaniu. Niecałe dwa dni. Czyli tyle, ile każdy inny telefon.

Są niestety wciąż takie modele, które z biedą wytrzymują pełny 1 dzień…

Czy da się odinstalować aplikację FB z tego smartfona?

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: