Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak zrobić zrzut ekranu smartfona?

avatar
9
Jak zrobić screenshot z telefonu

Każdy smartfon posiada funkcję zachowania ekranu w formie pliku graficznego. Pozwala to np. uchwycić jakieś ważne wydarzenie, którego nie możemy w żaden sposób zapisać. Zrobienie tzw. screenshota możliwe jest dzięki naciśnięciu odpowiedniej kombinacji fizycznych (lub ekranowych) klawiszy telefonu. Poniżej prezentujemy dwa sposoby na zrzut ekranu – dla urządzeń z Google Androidem oraz Apple iOS-em.

Co to jest zrzut ekranu?

Popularny zrzut ekranu (screenshot) to plik graficzny przedstawiający aktualnie wyświetlany obraz na komputerze, tablecie lub smartfonie. Ta funkcja pozwala uwiecznić bardzo trudne do zachowania sytuacje, takie jak rozmowy w Messengerze, aktualny stan strony internetowej lub zdarzenie w jakiejś aplikacji.

nagrywanie ekranu Android

Każdy telefon oferuje funkcję screenshot/zrzut ekranu, którą aktywujemy w zależności od posiadanego systemu operacyjnego. Jak zrobić screen na telefonie z systemem Android oraz iOS? Jak robić zrzuty ekranu na takich smartfonach? Jak robić screenshot?

Spokojnie – wykonywanie zrzutów ekranu (screen) jest banalnie proste!


Zrzut ekranu w Androidzie – jak zrobić?

Zdjęcie ekranu na Androidzie wykonujemy naciskając jednocześnie przycisk/klawisz blokady telefonu i Home (o ile on występuje – np. starsze modele Samsunga, Honora, Huaweia itp.; na poniższym zdj. Meizu Pro 7), który znajduje się w przedniej dolnej części urządzenia pod ekranem dotykowym. Przyciski zasilania i Home przytrzymujemy przez 2 sekundy. Tak na marginesie – tył obudowy tego smartfona skrywa nie tylko podwójny aparat fotograficzny, ale też… dodatkowy ekran AMOLED!

Meizu Pro 7

Jeżeli nasz telefon komórkowy nie posiada fizycznego przycisku Home (nawigacja odbywa się na pasku ekranowym – praktycznie wszystkie modele smartfonów od ok. 2019 roku), wtedy naciskamy dolny klawisz regulacji głośności i przycisk zasilania, przytrzymując je przez 2 sekundy. Zrzut ekranu gotowy.

Samsung Galaxy S20Uwaga! Niektóre telefony (a nawet większość z nich) mają skrót do zrobienia screena/print screen umieszczony w rozwijanym menu, w którym znajdziemy zazwyczaj również m.in. takie funkcje, jak Bluetooth, Wi-Fi, transfer danych, tryb samolotowy i wiele innych. Przycisk może znajdować się w lewym dolnym rogu ekranu, ale równie dobrze w prawym górnym rogu lub gdziekolwiek indziej – kolejność i rozmieszczenie tych skrótów możesz sobie ustawić do woli.

Nie musisz więc martwić się kombinacją przycisków (przycisk zasilania + przycisk zmniejszania głośności lub jej zwiększania), ich właściwym kliknięciem czy przytrzymaniem przez odpowiedni czas, aby zrobić zrzut ekranu.

Nagrywanie ekranu Android. Czy istnieje taka funkcja?


Zrzut ekranu w iOS – jak zrobić?

Screenshot (zrzut ekranu) na urządzeniu Apple robimy za pomocą kombinacji przycisków Usypiania i Początku. W nowszych modelach Usypianie znajduje się z boku urządzenia, gdyż od pewnej generacji (nie licząc modeli z serii SE; na dole iPhone SE 2022 w czerwonej wersji kolorystycznej) bardzo charakterystyczny przycisk Home został porzucony.

iPhone SE 2022 mający przycisk Home:

iPhone se 3 2022iPhone 13 Mini bez przycisku Home:

iphone 13 mini

Jak nagrać ekran w iPhone? Banalne rozwiązanie

Zrzut z ekranu gotowy! Tylko gdzie to teraz znajdziesz?

Zrzuty z ekranu – gdzie się znajdują?

Android tryb samolotowy

Jak wygląda lokalizacja zrzutów z ekranów? To też zależy od rodzaju urządzenia – czy posiadasz telefon z Androidem czy iOS-em.

Zrzuty ekranu Androida znajdują się w pamięci telefonu galerii urządzenia, tj. w folderze Galeria/Zdjęcia (może się różnie nazywać w zależności od wersji Androida i nakładki systemowej MIUI, EMUI, One UI itd.). Przykładowo, ścieżka dostępu do zrzutu ekranu w eksflagowym Huawei P30 to Galeria -> Zrzuty ekranu. Obraz automatycznie zapisze się właśnie tam. W większości modeli z Androidem powinno być tak samo lub bardzo podobnie. Prawda, że proste?

W przypadku telefonów Apple, a więc iPhone, należy wejść w aplikację Zdjęcia -> Albumy -> Rolka z aparatu.

Zrzuty ekranu – podsumowanie

realme GT Neo5 SE

Teraz już wiesz:

  • Jak zrobić zrzut ekranu na starym Androidzie?
  • Jak zrobić zrzut ekranu na nowym Androidzie?
  • Jak zrobić zrzut ekranu na starym iPhonie?
  • Jak zrobić zrzut ekranu na nowym iPhonie?
  • Gdzie znajdziesz zrzuty ekranów?
  • Co potrzebujesz do zrzutu ekranu?

Jak widzisz, zrzut ekranu zrobisz dosłownie w kilka sekund. W nowszych wersjach oprogramowania Android i iOS nie musisz nawet wybierać kombinacji klawiszy – w rozwijanym menu smartfona powinieneś znaleźć skrót do zrzutu ekranu. Szybko i łatwo!

Zapisany zrzut ekranu znajdziesz w jednym z podfolderów, gdzie znajdują się m.in. zdjęcia czy filmy wykonane aparatem fotograficznym.

W zależności od modelu smartfona i oprogramowania:

  • aby zrobić screen na telefonie, należy nacisnąć kombinację przycisków…
  • zwykle jest to klawisz zasilania lub Home + dolny klawisz regulacji głośności
  • wykonywanie zrzutu ekranu jest możliwe także z poziomu menu smartfona
  • zrzut ekranu zostanie zapisany w Galerii w jednym z jej podfolderów

Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.5/5 - (323 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Mam problem mam telefon LG i nie mam przycisku on/off bo żeby go włączyć musze kliknąć 2 razy w ekran jak zrobić zrzut ekranu?

Działa sposób z dwoma bocznymi przyciskami na kolejnym, kupionym przeze mnie „chińczyku” ;-D_zięki.

A jak zrobić screena ba Samsung Galaxy a30s?

Siemano, może ktoś polecić kolagen z tołpygi?Potrzebuję takiego do smarowania na ciało, ze względów sportowych.

Siemano, może ktoś polecić kolagen z tołpygi?Potrzebuję takiego do smarowania na ciało, ze względów sportowych.

Dzięki

a jak zrobić na telefonie lenovo

Jaki model? Powinno wystarczyć jednoczesne naciśnięcie przycisków ON/OFF i regulacji głośności na jakieś 1-2 sekundy

Dzięki, kupilem niedawno telefon Fly nimbus 9 i niewiedzialem jak robic screeny bo przez kilka lat uzywalem tylko samsungi :)

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: