Historia lokalizacji Google to jedna z tych funkcji, o których nie wszyscy słyszeli, a absolutnie wszyscy powinni. Z tego tekstu dowiesz się, do czego ona służy, a także jak się do niej dostać. Do czego ona służy? Jakie są jej zalety i ewentualne wady? Czy Google wie o nas zbyt wiele?
- 1. Historia lokalizacji Google Maps – wstęp
- 2. Historia lokalizacji Google Maps – co to jest?
- 3. Historia lokalizacji Google Maps – prywatność
- 4. Z jakich danych korzysta Historia lokalizacji Google?
- 5. Historia lokalizacji Google Maps – jak włączyć?
- 6. Historia lokalizacji Google – jak wyłączyć zapisywanie lokalizacji?
- 7. Historia lokalizacji Google – co się zmieni, jeśli ją wyłączysz?
- 8. Historia lokalizacji Google Maps a lokalizacja zdjęć
- 9. Historia lokalizacji Google Maps – podsumowanie
Historia lokalizacji Google Maps – wstęp
Historia lokalizacji to nic innego jak ustawienie konta Google. To jedna z wielu funkcji giganta usług internetowych, do których zalicza się przecież Dysk Google, ekstremalnie popularny Gmail czy Mapy Google.
To właśnie te ostatnie mają kluczowe znaczenie dla historii lokalizacji.
Historia lokalizacji Google Maps – co to jest?
Historia lokalizacji Google czy też Google Maps Timeline to jedna z tych funkcji, która ma zarówno gorących zwolenników, jak przeciwników. To usługa, która jest w stanie wskazać bardzo precyzyjnie Twoją lokalizację. To jednak nie wszystko, bo usługa może to zrobić nawet do kilku lat wstecz! Może wskazać knajpę, w której przebywałeś, kino, które odwiedziłeś, a nawet sklepy. Bez większego problemu będziecie mogli prześledzić swoją trasę bardzo dokładnie. Na koncie Google znajduje się Twoja oś czasu! Super sprawa, ale raczej nie dla każdego.
Usługa ruszyła w 2015 roku i wedle deklaracji Google’a jej celem jest umożliwienie Ci przeglądanie swoich tras i odwiedzonych miejsc, aby łatwo móc sięgać do swoich wspomnień. Historia lokalizacji Google jest bowiem mocno spięta z innymi usługami, na przykład takimi jak zdjęcia czy po prostu Google Maps, co pozwala usługom na przykład na łączenie fotografii z odwiedzonymi miejscami, ale również udział w programie lokalnych przewodników. Zapewne nieraz aplikacja Mapy Google zapytała Cię, czy jesteś w danym miejscu i czy odpowiesz na kilka prostych pytań.
To właśnie między innymi efekt działania Historia lokalizacji Google. Nie da się też ukryć, że funkcja ta związana jest ściśle z innymi usługami Google.
Historia lokalizacji Google Maps – prywatność
Google zapewnia, że dostęp do Twojej lokalizacji masz tylko Ty i obce osoby nie będą mogły na przykład odtworzyć Twojej codziennej trasy z domu do pracy. Jest jednak jeszcze druga strona medalu. Czyli fakt, że sam koncern może wykorzystać udostępnione przez Ciebie dane do swoich algorytmów czy kierowaniu reklam.
Jest jeszcze jeden istotny wątek związany z prywatnością i bezpieczeństwem. Mianowicie co się stanie, gdy zgubisz telefon komórkowy? Właśnie w takiej sytuacji Twoje dane, w tym te z Historii lokalizacji Google mogą dostać się w niepowołane ręce. Warto więc upewnić się, że telefon jest odpowiednio zabezpieczony. Stosuj hasła niezbędne do odblokowywania ekranu.
Gdyby zdarzyło się, że zgubisz telefon, natychmiast wejdź na swoje konto Google i w miarę możliwości zablokuj aktywne usługi za pomocą innego urządzenia. Pamiętaj również, aby takie dane jak właśnie dostęp do konta Google zabezpieczać dodatkowo dwuskładnikowym uwierzytelnieniem.
Jak jednak działa ta usługa Google?
Z jakich danych korzysta Historia lokalizacji Google?
Google podaje, że korzysta z następujących danych w omawianej usłudze: statystyki środowiskowe, popularne godziny (aby móc określać zapełnienie odwiedzanych miejsc), wykrywania oszustw i nadużyć oraz zapobiegania im, ulepszania i rozwijania usług Google, w tym usług reklamowych, pomagania firmom w określaniu, czy klienci odwiedzają ich sklepy po zobaczeniu reklamy.
Tak przynajmniej brzmi oficjalne stanowisko amerykańskiego giganta.
Historia lokalizacji Google Maps – jak włączyć?
Historia lokalizacji Google prawdopodobnie będzie już włączona na Twoim telefonie. Jeśli tak nie jest, to musisz pamiętać, aby być zalogowanym na koncie Google. Następnie wejdź w Ustawienia i znajdź opcję zapisywanie historii lokalizacji. Następnie upewnij się, że masz włączoną lokalizację w telefonie komórkowym – znajdziesz ją w górnym wysuwanym panelu.
Historię lokalizacji Google możesz też w każdej chwili wyłączyć. Jak tego dokonać?
Historia lokalizacji Google – jak wyłączyć zapisywanie lokalizacji?
To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę: https://timeline.google.com/maps/timeline, a następnie upewnić się, że jesteś zalogowany na koncie Google, które obsługuje Twojego smartfona. W dolnej części strony internetowej znajdziesz przycisk z napisem Zarządzaj historią lokalizacji. Kiedy go klikniesz wśród nielicznych opcji znajdziesz opcję wyłączenia jej. Tam też możesz również wybrać również możliwość automatycznego kasowania historii po jakimś czasie. To dość istotne, bo domyślnie ta opcja nie jest włączona.
Również w tym miejscu mogą pojawić się inne urządzenia podpięte do Twojego konta Google. Możesz przy każdym z nich zaznaczyć, aby nie zbierało informacji o Twojej lokalizacji.
Historia lokalizacji Google – co się zmieni, jeśli ją wyłączysz?
Po wyłączeniu Historii lokalizacji Google możesz utracić niektóre spersonalizowane funkcje aplikacji Google. Firma informuje, że możesz utracić rekomendacje dotyczące odwiedzonych miejsc, a także powiadomienia dotyczące ruchu ulicznego, które w założeniu mają ułatwiać unikanie korków.
Coś za coś!
Historia lokalizacji Google Maps a lokalizacja zdjęć
Jedną ze sztandarowych funkcji związanych z Historią lokalizacji Google jest możliwość udostępniania lokalizacji wykonywanych zdjęć. Jeśli wejdziesz w aplikację Zdjęcia, następnie kliknij przycisk Szukaj. Tam znajdziesz sekcję Miejsca.
Po wybraniu wszystkich, znajdziesz fotografie, które powinny być pogrupowane właśnie w zależności od tego, gdzie zostały wykonane.
Historia lokalizacji Google Maps – podsumowanie
Jak widzisz, z usługą tą wiąże się wiele dobrego, jak np. informowanie o zatorach ulicznych czy rekomendowanie miejsc, które warto odwiedzić. Dla wielu jest to nieoceniona pomoc.
Z drugiej strony trudno oprzeć się wrażeniu, że Twój telefon Cię śledzi. Problemem może być jego zgubienie, ale to właśnie dlatego tym bardziej warto zadbać o zabezpieczenie smartfona hasłami i blokadami. Przezorny zawsze ubezpieczony!
Najpopularniejsze smartfony z Androidem w 2024 roku: