Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Odświeżony Huawei Watch GT 2e w nowym stylu – recenzja

avatar
5
Huawei Watch GT 2e test

Huawei udowadnia konkurentom, że pełnoprawny smartwatch nie musi kosztować majątku. I to wcale nie modelem sprzed 2 czy 3 lat, lecz świeżutkim Watchem GT 2e, którego premiera miała miejsce pod koniec marca 2020 r. Pełni on nie tylko tylko funkcje opaski fit, mierząc pomiary różnorakich treningów, ale w pewien sposób zastępuje też smartwatcha – możesz nim np. sterować muzyką z telefonu. Jakie są jego wszystkie wady i zalety?


GT 2e – pierwsze wrażenie

Otrzymałem 2 sztuki smartzegarka Huawei Watch GT 2e, które różniły się kolorem opaski. Oba wyglądają naprawdę dobrze, w moim subiektywnym odczuciu zwłaszcza wersja czerwona. Drugi egzemplarz w jasnym odcieniu popielu (czy „brudnej” bieli) wygląda nieco mniej sportowo, ale również ma w sobie „to coś”. Co ciekawe, oficjalna nazwa tego koloru to… zielony.

Huawei Watch GT 2e test

Uwagę od razu zwrócił nie tylko kolor opasek, ale także ich ażurowa budowa. Ale to tylko dodatek, najważniejsze jest to, co kryje się w kopercie – a ta została nieco zmodyfikowana pod względem recenzowanego przez nas modelu GT 2 46 mm. Mowa m.in. o przyciskach funkcyjnych. Nie są już okrągłe, a prostokątne i mniej wystają poza obrys koperty. Podobnie jak w Watchu GT 2, zastosowano panel AMOLED bez wystającego rantu.

Huawei Watch GT 2e test

Całość wygląda bardzo porządnie i schludnie, a do wykonania smartwatcha wykorzystano materiały wysokiej jakości. Ich spasowanie również nie wzbudza zastrzeżeń – Huawei Watch GT 2e prezentuje się fenomenalnie!

Ekran i tarcze Watcha GT 2e

Panel HD typu AMOLED liczy 1,39″ i może pochwalić się rozdzielczością na poziomie 454 na 454 pikseli. Wyświetlane kolory są odpowiednio nasycone, ekran ma bardzo dobry kontrast, a nawet wprawne oko nie zobaczy pojedynczych pikseli. Pod względem technicznym jest to ten sam wyświetlacz, co w starszych modelach Huawei Watch GT oraz GT 2 46 mm (ich recenzję przeczytasz tutaj i tutaj), choć osobiście zauważyłem nieznaczną różnicę w jasności między GT 2e a moim osobistym GT Active, którego kupiłem pod koniec listopada 2019 roku.

Huawei Watch GT 2e test

Wygląda na to, że Huawei zastosował inne czujniki światła. W obu modelach można regulować jasność wyświetlacza w skali od 1 do 5. Istnieje także opcja „AUTO”, która automatycznie dostosowuje jasność AMOLED-a w zależności od natężenia światła. I tu widać różnicę. W trybie automatycznym ekran Watcha GT 2e jest wyraźnie ciemniejszy od GT Active. Z kolei na „piątce”, czyli maksymalnym podświetleniu (czy też na innych poziomach), oba AMOLED-y świecą identycznie.

Huawei Watch GT 2e test

Pewnie wielu z Was zastanawia się jak wygląda sytuacja z dostępnością tarcz w Watchu GT 2e. Uspokajam – jest o wiele lepiej niż w GT Sport czy GT Active. Choć w tym drugim przypadku osobiście zauważyłem sporą poprawę. Od listopada 2019 (kiedy było łącznie dostępnych 24 tarcz, z czego 12 fabrycznie zainstalowanych) doszło ich ponad 50. Brawo Huawei!

A skoro producent dba o wsparcie dla starszych modeli, w GT 2e nie mogło być inaczej i od razu możesz cieszyć się sporym wyborem tarcz. W większości przypadków są one (przynajmniej te zainstalowane fabrycznie) o wiele ciekawsze od tych z pierwszej generacji Watcha od Huawei. W bazie do pobrania znajdziesz nie tylko kilkadziesiąt tarcz dostępnych również dla GT Sport/Active, ale również te zarezerwowane dla GT 2e.

Huawei Watch GT 2e test

Jest też jedna nowość, której pozbawione były pierwsze smartwatche producenta z Kraju Środka – wreszcie możesz kasować niepotrzebne czy mniej przypadające do Twojego gustu tarcze, które były pierwotnie preinstalowane na watcha. Tego mi brakuje w GT Active – nie mam miejsca na nowe tarcze, a oryginalnych nie mogę usunąć…

Podsumowując – Huawei postanowił nie zmieniać czegoś, co jest dobre. Stąd zastosowanie identycznego ekranu AMOLED 1,39″, który świetnie spełnia swoje zadania. W dodatku otrzymujemy więcej ciekawych tarcz. Jednak pewien szczegół sprawia, że może być on bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne, niż ma to miejsce w GT Sport czy Active – budowa koperty.

Koperta i opaska GT 2e

Tak jak w Huawei Watch GT 2 46, również i tym razem koperta liczy około 46 milimetrów. Nie zmienia się także jej front, który pozbawiony jest ochronnego rantu. Oznacza to, że szybka ekranu jest bezpośrednio narażona na uszkodzenia, co może mieć znaczenie np. podczas górskiej wspinaczki. O tym potencjalnym niebezpieczeństwie informowaliśmy już niemal pół roku temu w recenzji Watcha GT 2.

Huawei Watch GT 2e testRóżni się też styl ozdobienia frontu koperty. O ile np. w GT Active czcionka jest grawerowana, to w GT 2e cyfry symbolizujące minuty są jakby umieszczone pod szkłem. Z jednej strony to dobrze, bo koperta nie będzie zbierać zabrudzeń. Z drugiej urządzenie nie sprawia tak masywnego i solidnego wrażenia. Mało tego – cyfry zdobią kopertę tylko w wersji czerwonej, brakuje ich za to w zielonej! Sama koperta pozostała wodoszczelna do poziomu 5 ATM, a więc do poziomu 50 m i ma normę ISO 22810:2010.

Huawei Watch GT 2e test

Zmiany widać także na prawej krawędzi smart zegarka. Charakterystyczne okrągłe przyciski zasilania i funkcyjny zostały zastąpione prostokątnymi i mniej wystającymi klawiszami. Ich boczna krawędź została odpowiednio ścięta, przez co lepiej dopasowuje się do krągłości koperty. Według mnie ten styl prezentuje się bardziej sportowo, a z odpowiednią tarczą może przypominać znanego wszystkim G-Shocka.

O ile szerokość i grubość koperty nie odbiegają zbytnio od Watcha GT 2 (zobacz tabelkę poniżej), to długość już tak. Różnica sięga niemal 8 milimetrów, co jest dość znaczące. Aż nie mogłem w to uwierzyć i sam zmierzyłem zarówno GT 2e, jak i osobistego GT Active (rozmiary niemal identyczne, jak w „zwykłym” GT 2).

Huawei Watch GT 2e test

Porównanie Watch GT, GT 2 i GT 2e

Huawei Watch GTHuawei Watch GT 2Huawei Watch GT 2e
WyświetlaczAMOLED 1,39" 454x454 pixAMOLED 1,39" 454x454 pix (46 mm)
AMOLED 1,2" 390x390 pix (42 mm)
AMOLED 1,39" 454x454 pix
Pamięć wewnętrzna4 GB4 GB
Akumulator420 mAh455 mAh (46 mm)
215 mAh (42 mm)
550 mAh
KomunikacjaGPS z GLONASS i GALILEO, Bluetooth 4.2GPS z GLONASS i GALILEO, Bluetooth 5.1GPS z GLONASS i GALILEO, Bluetooth 5.1
Inneakcelerometr, żyroskop, czujnik pola magnetycznego, pulsometr, czujnik światła, barometrakcelerometr, żyroskop, czujnik pola magnetycznego, pulsometr, czujnik światła, barometr, mikrofon i głośnikakcelerometr, żyroskop, czujnik pola magnetycznego, pulsometr, czujnik światła, barometr
System operacyjnyHuawei Light OSHuawei Light OSHuawei Light OS
Wymiary46,5x46,5x10,6 mm45,9x45,9x10,7 mm (46 mm)
41,8x41,8x9,4 mm (42 mm)
53,0x46,8x10,8 mm

DebiutIV kwartał 2018IV kwartał 2019I kwartał 2020

Okazuje się, że Huawei w swoich trzech wcześniejszych smartwatchach z serii GT liczył długość tylko samej okrągłej koperty, bez wystających uchwytów na wymienne opaski. W Watchu GT 2e uchwyty „zlały” się z okrągłą kopertą w jeden blok – stąd różnica prawie 8 mm. Ich zmiana pociągnęła za sobą kolejną nowość.

Huawei Watch GT 2e test

Sposób mocowania ażurowych (bardzo mi się podobają!) opasek oznacza następną zmianę, tym razem dość odczuwalną. Zegarka Huawei Watch GT 2e nie da się położyć klasycznie na kopercie, gdyż opaski nie mają takiej swobody ruchów. Próba ułożenia watcha i tak kończy się jego wywrotką na jeden z boków. Przyzwyczaiłem się, że swojego GT Active kładę zawsze tarczą do góry (jak i każdy klasyczny zegarek), tutaj niestety tak się nie da. Szkoda.

Ten szkopuł wynagradza sama opaska, która pełna jest otworów. Nie dość, że zabieg ten wygląda świetnie, to i poprawia się wentylacja skóry naszego nadgarstka, a tym samym rośnie wygoda noszenia watcha. Dla kontrastu wewnętrzne krawędzie otworów są w ciemnym kolorze, tak samo jak centralna część spodniej powierzchni opaski. Według mnie to strzał w dziesiątkę! Mam tylko dwie uwagi – ażurowana budowa dostępna jest w wersji czerwonej i zielonej, brak jej za to w klasycznej czarnej. Kolejna (w sumie ważniejsza) wiadomość to fakt, że opaski w GT 2e są wymienne, lecz nie są kompatybilne z poprzednimi generacjami.

Funkcje w Huawei Watch GT 2e

Huawei Watch GT 2e został wyposażony w następujące czujniki:

 • akcelerometr
 • żyroskop
 • czujnik pola magnetycznego
 • pulsometr
 • czujnik światła
 • barometr

To taki sam zestaw, co w Watch GT 2, ale – jak już wspomniałem – wydaje mi się, że zastosowano nieco inny czujnik światła niż w GT Active. Niestety i tym razem nie dostaniemy modułu NFC. Nie zabrakło za to zaawansowanych i licznych funkcji treningowych, które umieściłem w poniższej tabeli:

Funkcje sportoweHuawei Watch GTHuawei Watch GT 2/Watch GT 2e
Treningi biegowe- podstawowy marsz/bieg
- bieg na spalanie tłuszczu
- spalanie tłuszczu MIIT
- podstawowy MAF180
- podstawowy marsz/bieg
- zaawansowany marsz/bieg
- lekki jogging
- bieg na spalanie tłuszczu
- zaawansowany bieg na spalanie tłuszczu
- bieg na spalanie tłuszczu MIIT
- podstawowy MAF180
- zaawansowany MAF180
- bieg wytrzymałościowy aerob
- jogging długodystansowy
- bieg interwałowy
- bieganie na tempo
- bieg HIIT
Bieganie w terenieTakTak
Bieganie na bieżniTakTak
Marsz w terenieTakTak
WspinaczkaTakTak
Bieg przełajowyTakTak
KolarstwoTakTak
Rower stacjonarnyTakTak
Pływanie na basenieTakTak
Basen otwartyTakTak
TriathlonTakTak
InneTakTak
Marsz na bieżniTakTak
Wędrówka pieszaNieTak
OrbitrekNieTak
ErgometrNieTak

Są to te same ćwiczenia, co w GT 2. Niektóre mogą się nieco inaczej nazywać, np. dotychczasowy „Basen otwarty” to teraz „Otwarte wody”. Niestety ze względu na zaistniałą sytuację związaną z koronawirusem, nie było mi dane przetestować poszczególnych funkcji. Na szczęście udało mi się kilka razy wyrwać w góry i zanotować kilka ciekawostek.

Huawei Watch GT 2e test

Pewnie zastanawiacie się, jak Huawei GT 2e liczy kroki? Mam porównanie zarówno z GT Active, jak i… moim osobistym telefonem Meizu Pro 7, którego osobną recenzję możecie przeczytać tutaj.

Liczba zanotowanych kroków:

 • Huawei GT Active – 8048
 • Huawei GT 2e – 7928
 • Meizu Pro 7 – 7799

Różnica między GT Active a GT 2e to niecałe 1,5%. Nieco gorzej wypada za to wysokościomierz, który czasami sprawiał wrażenie dość humorzastego.

Będąc na przełęczy Biały Krzyż na granicy Szczyrku i Wisły (wg Wikipedii 934 m n.p.m.) odnotowałem spory rozrzut. GT Active podawał wysokość około 860 metrów, natomiast Huawei Watch GT 2e aż 1000 metrów! Różnica potęgowała się wraz ze wzrostem wysokości – na Babiej Górze (najwyższy szczyt Beskidów, 1725 m n.p.m.) najnowszy Watch GT 2e wskazywał ponad 2000 metrów! Co ciekawe, nazajutrz czujnik wysokości zaczął wskazywać poprawne (bardzo bliskie) dane, które pokrywały się z oficjalnymi danymi.

Aby móc w pełni korzystać z możliwości tego (jak i każdego innego) smartwatcha, należy go wpierw sparować ze swoim smartfonem. Bez obaw – niszowy Meizu Pro 7 bez problemów połączył się z GT 2e za pomocą aplikacji Huawei Health, w dodatku mając w pamięci wcześniej sparowanego GT Active. Niestety aplikacja zbiera dane tylko z jednego watcha – połączenie z GT 2e automatycznie rozłączało GT Active i odwrotnie. Próbowałem także z iPhonem XR kolegi – w przypadku iOS (9.0 lub nowszy) do sparowania konieczna jest aplikacja Wear OS by Google.

Huawei Watch GT 2e screen

Nie mogło również zabraknąć funkcji pomiaru snu i odtwarzania muzyki bez wyciągania telefonu z kieszeni, co było nowością w Watch GT 2. Ciekawostką jest funkcja pomiaru stresu i ćwiczenia oddechowe.

Huawei Watch GT 2e screen

Dane z treningów i wszelkie inne zapisy zbierane przez Watcha GT 2e możesz obejrzeć w apce Huawei Health, a także ustawiać plany treningów, np. minimalną liczbę kroków każdego dnia.

Huawei Watch GT 2e screen

Bateria

Akumulator na piątkę z plusem – Huawei zadbał o mocniejszą baterię! Watch GT 2e ma ogniwo o pojemności 550 mAh, podczas gdy Watch GT 2 tylko 420 mAh. Co ciekawe, nie przekłada się ona na czas pracy – według zapewnień producenta ma ona wytrzymać tak samo do 2 tygodni przy „standardowym użytkowaniu”. To bardzo długo zwłaszcza, że sparowany z nim smartfon będzie w tym czasie ładowany nawet i 14 razy…

Huawei Watch GT 2e test

Osobiście nie widziałem różnicy w pracy baterii GT 2e i GT Active. Jak dla mnie zastosowane ogniwo i czas pracy na jednym ładowaniu jest absolutnie jedną z największych zalet tego urządzenia.

Dla kogo Huawei Watch GT 2e?

Huawei Watch GT 2e nie gości na rynku zbyt długo, a już teraz oferowany jest w bardzo dobrej cenie. Zwykle nie przekracza ona 700 zł, podczas gdy ceny GT pierwszej generacji i GT 2 wynoszą zwykle odpowiednio około 500 i 900 zł. To uczciwa wycena tego nowego smartwatcha.

Huawei Watch GT 2e test

Co prawda Huawei wciąż nie wyposażył go w NFC, ale ma praktycznie te same funkcje, co droższy (i starszy) Watch GT 2 ze sterowaniem MP3 na czele, lecz bez funkcji odbierania połączeń. Ma w dodatku ekstra wyglądające i sprawdzające się ażurowe opaski, choć z dość niefortunnym mocowaniem.

Jeżeli wzornictwo GT 2e przypada Ci do gustu, to nie ma sensu dopłacać do Watcha GT 2 chyba, że chcesz mieć możliwość odbierania połączeń. Z drugiej strony, jeżeli nie potrzebujesz funkcji obsługi muzyki, wybierz wciąż atrakcyjnego Watcha GT pierwszej generacji. Pamiętaj jednak, że ma on znacznie mniej funkcji sportowych od GT 2 i GT 2e (szczegóły we wcześniejszej tabeli).

Huawei Watch GT 2e nie jest idealny, ale zbliża się do tego stanu. Ma wiele użytecznych funkcji i opcji, odświeżony design i dobrą cenę. Huawei postarał się o kolejny hit sprzedażowy!


Zalety:

 • świetny wyświetlacz AMOLED
 • możliwość odtwarzania muzyki
 • bardzo dobra cena
 • mocna bateria
 • większy wybór ciekawych tarcz niż w GT Sport/Active
 • bardzo dobry poziom wykończenia
 • szeroki wachlarz funkcji sportowych
 • wodoszczelność do 50 m (5 ATM)
 • świetna ażurowa opaska (wersja czerwona i zielona)…

Wady:

 • …i jej niewygodne mocowanie do koperty
 • brak możliwości odbierania połączeń
 • brak NFC
 • brak modułu Wi-Fi

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

star ocena
Oceń tą stronę
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czy GT 2e oby na pewno mam 550 mAh?!? Wszystkie sklepy podają o 100 mAh mniej, a na stronie producenta informacji brak, czy w kwocie 499zł znajdę dzisiaj coś lepszego o tych funkcjach i pojemnej baterii?

Czy jest opcja sterowania muzyka w telefonie z jednoczesnym zapisem treningu ??

Czy zegarek ma funkcję wykrywania upadku?

Tak, na łeb…

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: