Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Co to jest karta prepaid?

avatar
1
czym jest prepaid

Co to jest karta prepaid? Zapewne każdy z Was spotkał się już wcześniej z tym określeniem. W wypadku usług GSM znajduje ona zastosowanie głównie w ofercie na kartę, w ramach której sami doładowujemy konto wybraną przez nas kwotą (np. 5 zł, 10 zł, 50 zł itd.). Ale czym dokładnie jest prepaid?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023.

Z tego krótkiego artykułu dowiesz się:

 • Co to jest karta prepaid?
 • Czym charakteryzuje się prepaid?
 • Ile kosztuje karta prepaid?
 • Kto oferuje karty prepaid?
 • Jakie są zalety karty prepaid?

Co to jest karta prepaid? Wstęp

Plus 1500 GB promocja

Tak więc, by móc wykonywać połączenia czy wysyłać SMS-y, musisz uprzednio zasilić konto swojego telefonu komórkowego – i tym właśnie wspomniana „karta” różni się od oferty na abonament czy mix. Kwoty doładowania są dowolne, ale (o ile chcesz korzystać z danego pakietu no limit) w wielu przypadkach musi być ona uiszczona w minimalnej kwocie ustalonej przez operatora komórkowego. Niegdyś anonimowa karta prepaid przestała nią być lata temu w związku z obowiązkową rejestracją numerów.

W większości przypadków nie jesteś również zobligowany żadną umową czy nawet kwotą wspomnianego wcześniej doładowania. Super!

Popularne i bardzo atrakcyjne oferty na kartę/karty prepaid:

Zamów ich kartę prepaid/starter już teraz!

T-Mobile promocja na kartę

Oferty na kartę (kartę przedpłaconą prepaid, sam SIM) oferuje m.in. wspomniany wyżej a2mobile, lajt mobile, Mobile Vikings, a także karta prepaid Orange Polska, Play, Plus, T-Mobile Polska, nju mobile, Heyah, Lycamobile, Plush czy Virgin Mobile!

Zobacz również:

Najtańsze oferty na kartę w 2024 roku

Pakiety na kartę do 20 zł – ranking najlepszych ofert w 2024 roku

Skąd wzięło się określenie „oferta na kartę”?

orange na kartę

Dawno temu, w celu doładowania stanu konta w swoim telefonie, musiałeś zakupić plastikową lub tekturową kartę z kodem (często ukrytym pod zdrapką) – i stąd właśnie wzięło się popularne określenie „na kartę”. Jest to inaczej karta przedpłacona, gdyż wpierw płacisz za usługę, a dopiero później z niej korzystasz. W abonamencie jest inaczej – opłacasz fakturę za korzystanie miesiąc wstecz.

Dzisiaj wspomniane „karty” są już rzadkością, który został zastąpiony przez zwykły wydruk z kodem doładowania, który generowany jest w momencie zakupu. Rozwiązanie to jest o wiele prostsze i przede wszystkim tańsze w obsłudze.

Plush ABO bonusy

Ale i ono stało się przeżytkiem. Dziś najłatwiej i najwygodniej jest doładować konto telefonu za pomocą przelewu online – kilka klików i masz spokój na kolejny okres rozliczeniowy!

Tak naprawdę doładowanie karty ma postać czysto cyfrową, a jedynym fizycznym aspektem (chyba, że mowa o eSIM!) jest starter z fizyczną kartą SIM, którą trzeba kupić. Możesz to zrobić zarówno online, jak i stacjonarnie – czy w salonie operatora, kiosku, markecie czy na stacji paliw. Wybór należy do Ciebie.

Karta prepaid operatora komórkowego – zalety i wady

Play promocja 100 GB na wakacje

Jakie są zalety i wady karty prepaid, a więc karty przedpłaconej? Czy karta prepaid ma jakieś słabe strony? Jeżeli tak, to jakie plusy i minusy kart prepaid, a więc kart przedpłaconych?

Zalety karty prepaid:

 • brak jakiejkolwiek umowy
 • często atrakcyjne ceny
 • usługi bez limitu

Wady karty prepaid:

 • trzeba pamiętać o doładowaniu konta na czas
 • często mniejszy transfer GB niż w abonamencie
 • rzadziej darmowy roaming UE

Prepaid, czyli oferta na kartę i nie tylko – podsumowanie

Karta Google Play gdzie kupić

Zwykło się przyjmować, że karta prepaid jest w naszym kraju nierozłącznie kojarzona z ofertą na kartę. Wynika to z tego, że łączą się one ze sobą na wielu płaszczyznach.

Mianowicie w ofercie na kartę stan swojego konta można doładować właśnie w formie prepaid. Warto jednak zauważyć, że samo określenie prepaid oznacza tylko formę uzupełniania środków swojego telefonu, która w tym wypadku odbywa się poprzez samodzielne doładowywania konta określoną kwotą.

Na zakończenie dodajmy tylko, że z takiego sposobu doładowania mogą korzystać również osoby posiadające abonament, jak i ofertę typu mix. No i nie zapominajmy, że określenie „karta prepaid” nie jest tylko i wyłącznie związane z GSM.

Na rynku funkcjonuje przecież płatnicza prepaid, jak np. karta przedpłacona Mastercard czy ina karta płatnicza prepaid itp. Kartą prepaid jest też np. Karta Google Play. Tego rodzaju karty płatnicze to jednak temat na zupełnie inny artykuł.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.5/5 - (132 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
avatar

Mail kontaktowy:

[email protected]

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Jak się zalogować na mój orange

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: