Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Oferty komórkowe do 30 zł dawniej i obecnie

1

Wielu z nas narzeka na wysokie ceny za oferowane usługi przez operatorów na polskim rynku GSM. Wysokie abonamenty, nierzadko raty za telefon, dodatkowe opłaty, również te niesprawiedliwie naliczane. Na szczęście obecnie na rynku jest wiele sieci komórkowych, więc zawsze możemy skorzystać z oferty konkurencji. Kiedyś wybór był o wiele mniejszy, a ceny – nawet, jeżeli porównywalne do dzisiejszych – nie zapewniały nawet w ułamku tego, co operatorzy gwarantują obecnie.

Porównaj oferty GSM

Brak nielimitowanych pakietów

Przez pierwsze lata działalności GSM w Polsce operatorzy rozliczali się ze swoimi klientami w systemie minutowym, a dopiero po kilku latach zaczęto powszechnie stosować naliczanie sekundowe. Wcześniej każde połączenie – nieważne, czy trwało 5 czy 59 sekund – kosztowało nas tyle, ile przewidywał cennik za każdą minutę. A stawki za połączenia nie należały, delikatnie mówiąc, do najniższych. Co więcej – opłaty były uzależnione również od tego, czy dzwoniliśmy do naszej macierzystej sieci, a nawet od pory dnia lub dnia tygodnia! Świetnym tego przykładem jest poniższe zdjęcie, ukazujące stawki w taryfie POP Zrób To Sam sieci Idea (obecny Orange) z czerwca 2003 roku:

POP ceny

Stawka podstawowa za minutę i SMS-a to odpowiednio aż 1,70 i 0,40 zł! Doładowując swój telefon na miesiąc w kwotach 20, 25 i 30 zł dostawaliśmy w zamian:

 • niecałe 16 minut lub 50 SMS-ów
 • niecałe 20 minut lub 62 SMS-y
 • niecałe 23 minut lub 75 SMS-ów

I praktycznie to wszystko. Sytuację nieco ratowały tańsze o 50% weekendowe połączenia i rabat 25% po przegadanej pierwszej minucie. Z dzisiejszej perspektywy, w dobie ofert z nielimitowanymi minutami i SMS-ami (a także z pokaźnym pakietem internetowym), trudno traktować te upusty w kategorii mocnych zalet. Dla porównania sprawdźmy obecne oferty bezterminowe, które mieszczą się w granicach 20, 25 i 30 zł miesięcznie:

Nielimitowane minuty i SMS-y do wszystkich sieci komórkowych, a także minuty na numery stacjonarne i MMS-y (w PlushuVirgin Mobile) oraz pakiet internetowy o wielkości 5-10 GB! Tak naprawdę obecnie nie martwimy się o stan naszego konta, a o baterię smartfona, aby nie rozładowała się podczas rozmowy.

TAK TAK

iPhone zawsze w cenie

Zakup najnowszego iPhone’a to zawsze duży wydatek, niezależnie czy nabywamy go w sklepie, czy u operatora. Nie inaczej jest w przypadku iPhone’a najnowszej generacji – cena iPhone’a 7 u operatora jest wyższa w skali trwania umowy na abonament, niż jego zakup w sklepie i korzystanie z oferty na kartę. Jeżeli jednak obecne ceny szokują, to przypomnijmy sobie, co miała do zaoferowania np. Era w przypadku modelu 3G:

Era ceny

Koszt abonamentu porównywalny (a może nawet i większy!), za to zakres pakietu – jak na dzisiejsze standardy – mizerny. W drugiej połowie 2008 roku oferta ta robiła jednak z pewnością wrażenie. Dla porównania przykładowe oferty na abonament z modelem iPhone 8 64 GB:

Jak widać, aktualne pakiety oferują nieporównywalnie więcej. Koszt iPhone’a wynosi 3479 zł w T-Mobile oraz 999,01 zł w Orange – u tego operatora należy jeszcze pamiętać o miesięcznych ratach za telefon, które wynoszą w tej taryfie 103 zł (łącznie 142,99 zł na miesiąc). W obu przypadkach mamy równocześnie nielimitowane pakiety minut i SMS-ów do wszystkich sieci. Kiedyś pakiety te były znacznie ograniczone i wymienne – do wyboru zestaw minut lub SMS-ów.

Idea i Era już nie istnieją – zostały zastąpione przez Orange i T-Mobile. Przypomnijmy sobie, jak opłaty wyglądały w sieci, która istnieje do dziś – w Heyah na kartę.

Heyah dziś i w 2005 roku

Sam korzystałem z sieci Heyah na kartę przez bodaj cały 2005 rok (zobacz moją historię GSM). Tak wyglądały ceny za połączenia:

 • 1 minuta w Heyah – 0,60 zł
 • 1 minuta poza Heyah – 0,80 zł
 • 1 SMS w Heyah – 0,03 zł
 • 1 SMS poza Heyah – 0,20 zł
 • 1 MMS – 0,40 zł

Za doładowanie w wysokości 30 zł można było więc otrzymać maksymalnie środki na:

 • 50 minut w Heyah
 • 37,5 minuty poza Heyah
 • 1000 SMS-ów w Heyah
 • 150 SMS-ów poza Heyah
 • 75 MMS-ów

Pamiętajmy jednak, że wydzwaniając np. 50 minut wewnątrz sieci Heyah (z doładowania za 30 zł) wyczerpiemy całą ilość środków na koncie. Dla porównania tak wygląda obecny pakiet operatora za 25 zł:

Innymi słowy obecny pakiet Heyah zapewnia:

 • 1 minuta – 0 zł (bez limitów)
 • 1 SMS – 0 zł (bez limitów)
 • 1 MMS – 0 zł (bez limitów)

Pakiet nielimitowanych minut, SMS-ów i MMS-ów do wszystkich sieci komórkowych oraz 10 GB Internetu – to wszystko łącznie za 25 zł. 11 lat temu w tej cenie dostawaliśmy ułamek tego, co obecnie, choć trzeba przyznać, że stare pakiety Heyah były w ówczesnych czasach bardzo korzystne na tle konkurencji.

Podsumowanie

Starsi doskonale pamiętają (ich portfel również), młodsi niekoniecznie. Oferty bez limitów nie istniały od zawsze i trzeba było naprawdę się pilnować, aby nie przekroczyć limitów lub zbyt szybko utracić środki na koncie w ciągu miesiąca. Dzisiaj mamy w praktyce możliwość rozmawiania i esemesowania bez żadnych ograniczeń ze strony operatorów. Obecne ceny są bardzo zbliżone do tych sprzed kilkunastu lat, lecz w zamian dostajemy taryfy, o których 10 lat temu mogliśmy jedynie śnić. A jeżeli nadal narzekasz na swoją ofertę GSM, to sprawdź nasz ranking ofert telefonii komórkowej na Komórkomat.pl – jest spora szansa, że znajdziesz dla siebie jeszcze lepszą ofertę i to w niższej cenie.

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
 • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marcin z Komórkomatu Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Marcin z Komórkomatu
Gość

Jeżeli macie więcej archiwalnych materiałów i/lub ciekawostek to podzielcie się śmiało z innymi Użytkownikami! :)

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów