Twój smartfon ma zepsuty ekran, a Ty nie masz jak odzyskać danych z jego pamięci? Klasyka gatunku. Uszkodzona matryca nie tylko niejednokrotnie uniemożliwia korzystanie z telefonu komórkowego, ale – co gorsza – utrudnia odzyskanie danych telefonu. Zdjęcia, filmy, kontakty i wiele innych. Jak się przed tym uchronić?
- 1. Uszkodzony ekran telefonu – przyczyny
- 2. Jak odzyskać dane z telefonu z uszkodzonym ekranem?
- 2.1. Zepsuty ekran telefonu – podłączenie telefonu do komputera
- 2.2. Zepsuty ekran telefonu – wyciągnięcie karty pamięci
- 2.3. Zepsuty ekran telefonu – pobranie danych z chmury
- 3. Jak odzyskać dane z telefonu, który nie chce się włączyć?
- 4. Zepsuty ekran telefonu – jak odzyskać dane? Podsumowanie
Uszkodzony ekran telefonu – przyczyny
Przyczyn uszkodzonego ekranu może być wiele, ale głównie będzie to przyczyna mechaniczna. Nietrudno o pęknięty ekran, ale jeżeli jest to „tylko” zbita szybka, ewentualnie „pajączek” utrudniający choćby surfowanie po sieci www czy pisanie wiadomości tekstowych, to możesz być spokojny. Przynajmniej o dane telefonu i gwarancję, że z łatwością je skopiujesz na inne urządzenie, jak np. komputer osobisty.
Wszelkie dane jesteś w stanie eksportować – do chmury, na kartę pamięci (o ile Twój smartfon ma gniazdo na kartę SD lub innego formatu) czy na komputer osobisty za pomocą np. kabla USB-C. Gorzej, gdy wyświetlacz jest uszkodzony w takim stopniu, że nie widać nic na ekranie telefonu komórkowego. Czasami mówi się, że ekran „wylał się” wpływając znacząco na jego czytelność.
Pamiętam, gdy mój tata uszkodził sobie lata temu wyświetlacz w Sony Ericssonie K550i. Wpierw było widać kilka martwych pikseli w jego rogu, które z dnia na dzień powiększały się „pochłaniając” wreszcie na tyle dużo powierzchni ekranu, że trzeba było udać się do serwisu w celu jego wymiany. Dalsze korzystanie z telefonu w takim stanie było po prostu niemożliwe.
Przyczyny uszkodzeń ekranu w telefonie i smartfonie:
- mechaniczna (uderzenie, upadek na podłogę, pęknięcia ekranu/matrycy)
- awaria grafiki
- awaria płyty głównej
- awaria procesora
Jeżeli więc taka wątpliwa przygoda Cię spotka (odpukać), nie pozostanie nic innego, jak wymienić ekran. Możliwe jednak, że to nie wina wyświetlacza, a do serwis wskaże do wymiany np. płytę główną. Niezależnie od przyczyny, niedziałający i uszkodzony ekran Twojego smartfona nie pozwoli Ci na zgranie ważnych danych.
Najgorzej, gdy telefonu nie będzie się dało „wskrzesić”, a Ty nie będziesz miał jak dostać się do swoich plików.
Niektórzy operatorzy komórkowi, jak np. Play i Plus, oferują ubezpieczenie chroniące ekran Twojego smartfona. Poniżej przedstawiamy ich przykładowe oferty z telefonem od 1 zł na start.
Jak temu skutecznie zapobiec? Czy odzyskiwanie danych może się powieść, gdy ekran telefonu komórkowego jest uszkodzony? Czy jest na to szansa?
Jak odzyskać dane z telefonu z uszkodzonym ekranem?
Poniżej przedstawiamy kilka metod, które mogą Ci pomóc odzyskać dane z telefonu z pękniętym ekranem. Mogą okazać się zbawieniem na Twoje problemy w różnych sytuacjach.
Oto one.
Zepsuty ekran telefonu – podłączenie telefonu do komputera
Jednym z najprostszych metod jest podłączenie telefonu do komputera np. za pomocą kabla USB. Metoda ta zadziała jednak tylko wtedy, gdy nie jest uszkodzona choćby płyta główna, a więc jeżeli da się uruchomić smartfona. Musi mieć też działający port USB-C. Wówczas nieczytelny i uszkodzony wyświetlacz nie będzie stanowił problemu z odzyskaniem ważnych dla Ciebie danych.
Uwaga – poszczególne kroki mogą się różnie nazywać choćby ze względu na różne wersje Androida, a także nakładki systemowe (MIUI, EMUI, One UI).
Debugowanie USB – jak?
- Ustawienia
- Informacje o urządzeniu
- Numer kompilacji
- Ustawienia
- System
- Opcje programistyczne
- Debugowanie USB
Uwaga – poszczególne kroki mogą się różnie nazywać choćby ze względu na różne wersje oprogramowania (Android 10, 13 itd.), a także nakładki systemowe (MIUI, EMUI, One UI). Niemniej jednak zasada działania jest taka sama.
Zepsuty ekran telefonu – wyciągnięcie karty pamięci
Zamiast podłączać smartfona do komputera możesz po prostu… skorzystać z jego karty pamięci. Zwykle są to formaty SD/microSD/microSDXC, choć np. Huawei posiada własny format NM. Wystarczy wyciągnąć kartę pamięci ze smartfona i umieścić ją w komputerze czy laptopie w celu zgrania danych.
Uwaga – nie każdy komputer musi mieć slot na kartę SD czy tym bardziej microSD, ale od czego są adaptery. Ta metoda odzyskania danych ma jednak dwie poważne wady. Po pierwsze, nie wszystkie pliki są zapisywane w telefonie/smartfonie na karcie pamięci (chyba, że ustawisz taką opcję). Po drugie, nie każdy smartfon w dzisiejszych czasach ma slot na dodatkową pamięć SD.
Metoda ta nie zadziała w Twoim przypadku? Zobaczmy dalej.
Zepsuty ekran telefonu – pobranie danych z chmury
Coraz popularniejsze stają się kopie zapasowe, a więc backupy tworzone w chmurze (np. Chmura Google). Jak je odzyskać? Nic prostszego!
Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto np. nowym smartfonem i pobierzesz interesujące Cię dane. Nic nie przepadnie! Musisz jednak pamiętać o jednym – o regularnych kopiach zapasowych swojego dysku.
Jak odzyskać dane z telefonu, który nie chce się włączyć?
Gorzej, gdy Twój smartfon w ogóle nie chce się włączyć. Można wtedy założyć, że nie została uszkodzona matryca, ale jeden z głównych podzespołów urządzenia, a więc płyta główna.
W takiej sytuacji nie masz alternatywy i powinieneś udać się ze smartfonem do specjalistycznego serwisu. Tylko on jest w stanie uruchomić urządzenie i odzyskać zawartość jego dysku. Może przy okazji dokonać wymiany uszkodzonego komponentu (naprawa może być nieopłacalna), ale musisz przygotować się być może nawet na całkiem spory wydatek. Coś za coś!
Koszt wymiany może być spory nie tylko w przypadku Apple (iPhone z iOS), ale także w topowych telefonach z Androidem na pokładzie (np. Samsung z serii Galaxy S).
Zepsuty ekran telefonu – jak odzyskać dane? Podsumowanie
Pęknięty/uszkodzony ekran smartfona to nie tylko spory wydatek na jego naprawę (zwłaszcza, jeżeli uszkodzona jest nie tylko szybka, ale i cały wyświetlacz), ale też kłopot z odzyskaniem danych zawartych na dysku urządzenia. Na szczęście możesz odzyskać pliki ze swojego smartfona w kilka chwil!
- za pomocą kabla USB na PC (warunek – wcześniejsze debugowanie USB; w ten sposób można uzyskać dostęp do smartfona)
- za pomocą karty pamięci (warunek – telefon musi mieć slot na kartę i musisz wcześniej zapisywać na nią dane, np. zdjęcia)
- za pomocą chmury (warunek – regularne backupy)
Jak widzisz, sposobów jest wiele, ale w każdym przypadku należy wcześniej zadbać o parę szczegółów. Przezorny zawsze ubezpieczony!
Najpopularniejsze telefony 2024: