Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Xiaomi Mi A1 vs Honor 9 Lite

Xiaomi Mi A1 vs Honor 9 Lite

Wielki pojedynek małych urządzeń. Pisząc „małych”, chodzi oczywiście o ceny i to, że w nawet wśród chińskich niedrogich sprzętów smartfony te przynależą raczej do niższej półki cenowej. Co jednak ważne, w tym wypadku będziemy mieli do czynienia z pojedynkiem wyjątkowym, bo Honor kojarzy się bardzo korzystnym stosunkiem jakości do ceny, a Xiaomi z urządzeniami niedrogimi, o mocnych podzespołach, ale również o nieprzesadnie – mówiąc dyplomatycznie – wysokiej jakości wykonania. Sprawdźmy, który z nich jest bardziej opłacalny.

Znajdź najlepszą ofertę z telefonem

Wygląd

Honor 9 lite

Tak, oczywiście, wrażenia estetyczne są rzeczą absolutnie subiektywną. Tu mamy jednak do czynienia z czymś bardzo ciekawym. Po stronie Xiaomi Mi A1 mamy bryłę bardzo klasyczną, zaokrągloną w rogach, tył matowy. Honor 9 Lite z kolei swoim znakiem rozpoznawczym uczynił mieniące się w świetle plecki. I Honor wygrywa w tej konkurencji. Tył urządzenia jest tu jednak tylko miłym dodatkiem (zwłaszcza w wersji błękitnej wygląda doskonale) – chodzi raczej o to, że twórcom sprzętu udało się zachować niewielkie ramki, dzięki czemu konstrukcja nie tylko wygląda atrakcyjniej, ale również ma lepiej zagospodarowane miejsce.

Zwycięzca: Honor 9 Lite.

Przykładowa oferta z droższym Honor 9:

Podzespoły

Xiaomi Mi A1

Po stronie Honora mamy 32 GB pamięci na pliki i aplikacje, 3 GB pamięci RAM, procesor HiSilicon Kirin 659. Z kolei Xiaomi Mi A1 ma na pokładzie Qualcomm Snapdragon 625, 4 GB RAM i aż 64 GB pamięci do zagospodarowania przez użytkownika. Jeśli chodzi o szybkość działania, to trzeba powiedzieć, że mimo większej ilości pamięci RAM urządzenia pracują bardzo podobnie. Trudno jednoznacznie powiedzieć, który z nich jest zdecydowanie szybszy, chociaż część testów prędkości wskazuje Honora, tak część stawia na Xiaomi. Przy tak niewielkich różnicach, które pewnie zależą od optymalizacji, wersji systemu czy nakładki, pojawia się jednak czynnik decydujący. Xiaomi ma 2 razy więcej pamięci wewnętrznej, którą użytkownik może przeznaczyć na pliki.

Zwycięzca: Xiaomi Mi A1.

Znajdź najlepszą ofertę z telefonem

Wyświetlacz

Po stronie Xiaomi mamy wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala przy rozdzielczości 1080 na 1920 pikseli. Honor dysponuje podobnym ekranem, bo ten ma przekątną 5,6 cali i rozdzielczość na poziomie 1080 x 2160 pikseli. Różnica pomiędzy ekranami jest niewielka, ale jednak Honor ma większe zagęszczenie pikseli na cal. Do tego warto dodać, że kolory Honorze wydają się znacznie bardziej żywe, a kontrast wyraźniejszy.

Zwycięzca: Honor 9 Lite.

Przykładowa oferta z droższym Honor 9:

Akumulator

W środku Honora znajduje się bateria o pojemności 3000 mAh, natomiast Xiaomi ma baterię zaledwie o 80 mAh większą. Z testów wynika jednak, że Xiaomi jest w stanie wytrzymać na baterii odrobinę dłużej, a przy oszczędnym użytkowaniu nawet pół dnia więcej.

Zwycięzca: Xiaomi Mi A1.

Aparat fotograficzny

Honor na tylnej ścianie ma matrycę 13 Mpix i przysłonę na poziomie f/2.0, do tego dochodzi jeszcze drugi aparat o matrycy 2 Mpix. Przedni aparat także jest podwójny i ma obiektywy 13 Mpix i 2 Mpix. Jeśli zaś chodzi o Xiaomi Mi A1, to do dyspozycji użytkownika jest podwójny aparat, gdzie pierwszy obiektyw ma 12 Mpix, a wartość przysłony wynosi f/2.2. Rozdzielczość matrycy drugiego obiektywu również wynosi 12 Mpix. Na przodzie znajduje się zaś aparat o matrycy 5 Mpix. Oba modele mają wady smartfonów z tej półki cenowej. W dzień zdjęcia są niezłe i dość szczegółowe. Niestety, dla tych, którzy chcą robić zdjęcia w nocy, nie ma dobrych informacji. Fotografie są wyjątkowo nieostre, rozmazane. Przednie aparaty w obu przypadkach są niezłe, szkoda tylko że czasem podwójna matryca u Honora sprawia pewne problemy i nie odcina właściwie tła. W tym wypadku werdykt może być tylko jeden.

Zwycięzca: remis.

Przykładowa oferta z Xiaomi Mi A1:

Łączność, system i inne elementy

Oba mają wejście słuchawkowe, co nie powinno być przesadnie zaskakujące przy sprzętach za takie pieniądze, oba mają również moduł Bluetooth 4,2. Ciekawe, że Honor 9 ma gniazdo na dole urządzenia microUSB, a Xiaomi USB typu C. Oba urządzenia pracują na Androidzie 8.1 Oreo, mają również czytnik linii papilarnych umieszczony na tylnej ściance. Jedyną przewagą, ale dość istotną, jest fakt, że Honor posiada moduł NFC, co pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą smartfona. Oczywiście w tej kategorii remis byłby w zasadzie oczywisty, gdyby nie ten moduł NFC.

Zwycięzca: Honor 9 Lite.

Cena

Oba smartfony kosztują między 800 a 900 zł. Nie da się więc jednoznacznie wyłonić zwycięzcy. Może tylko warte podkreślenia jest, że Xiaomi jest sprzętem jednak odrobinę tańszym i sprzedawanym w dwóch wersjach – 64 GB i 32 GB – przy czym ta druga jest tańsza zaledwie o kilkadziesiąt złotych. Mówimy oczywiście o cenach z polskiej dystrybucji.

Zwycięzca: Remis.

Podsumowanie

Walka była wyrównana, chociaż odbyła się trochę inaczej niż w przypadku innych smartfonów ramach tego cyklu. Tu remisów było niewiele, a Honor i Xiaomi wygrywali swoje kategorie tam, gdzie przeciwnikowi czegoś brakowało. Ostateczną decyzję co do zakupu rozstrzygnąć powinna pamięć na pliki i aplikacje (tu wygrywa Xiaomi) lub wygląd – bo nie każdemu może się podobać to, jak prezentuje się dość toporny sprzęt Mi A1. Cała reszta jest akceptowalna, a jeśli dodamy do tego naprawdę korzystne ceny, to oba sprzęty są naprawdę ciekawe w swojej kategorii.

Xiaomi Mi A1 vs Honor 9 Lite – 4:5.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów