Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

10 rad jak poprawnie robić zdjęcia i nagrywać filmy smartfonem

avatar
1
10 rad jak poprawnie robić zdjęcia i nagrywać filmy smartfonem

Obecnie produkowane smartfony to prawdziwe kombajny – potrafią skutecznie zastąpić komputer, dyktafon, telewizor, a nawet radio. Jednak ich największą zaletą jest możliwość wykonywania zdjęć. Nowsze urządzenia posiadają manualne dostosowanie ustawień fotografii, przez co mogą skutecznie konkurować z tradycyjnymi lustrzankami. Poniżej znajdziecie kilka najważniejszych porad dla domorosłego fotografa. 

Rajskie wyspy? Wysokie szczyty górskie? Niecodzienna sytuacja? Każde odwiedzane miejsce bardzo chętnie fotografujemy. Do tej pory aby wykonać udaną fotkę trzeba było zaopatrzyć się w kosztowną lustrzankę. Twórcy smartfonów postanowili wyjść na przeciw oczekiwaniom swoich klientów i wzbogacili swoje konstrukcje o możliwość ręcznego regulowania ustawień wbudowanego aparatu. Każdy parametr znacząco wpływa na jakość otrzymanego zdjęcia. Warto znać najpopularniejsze pojęcia, aby móc pochwalić się niezwykłymi krajobrazami.


Spis Treści

1. Tryb Automatyczny
2. Jak fotografować smartfonem? 10 kluczowych porad
2.1 Czas naświetlania
2.2 ISO
2.3 Balans bieli
2.4 Cyfrowy zoom
2.5 Światło
2.6 Kadrowanie czyli kompozycja
2.7 Stabilizacja
2.8 Lampa błyskowa
2.9 Czystość obiektywu
2.10 Linie siatki
3. Nagrywanie filmów smartfoniem
3.1 Rozmiar filmu
3.2 Śledzenie Auto Focus
3.3 Stabilizacja video
3.4 Kadr
4. 5 najlepszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów


Tryb automatyczny

Aparaty w smartfonie domyślnie mają ustawiony tryb automatyczny. Oprogramowanie samo ocenia jakie warunki panują w danym otoczeniu i (jak sama nazwa wskazuje) automatycznie dobiera odpowiednie ustawienia. Niestety, często zdarza się, że zdjęcia wykonywane w tym trybie nie są zbyt dobrej jakości – szczególnie jeśli fotka została zrobiona w niedostatecznych warunkach oświetleniowych lub miejscu o dużym kontraście w ekspozycji. Można wtedy zauważyć charakterystyczne prześwietlenia w najjaśniejszych punktach zdjęcia. Aby tego uniknąć wybieramy tryb manualny.

Uwaga – nie wszystkie smartfony dysponują manualnym trybem fotografowania. Na końcu poradnika umieściliśmy 5 najlepszych telefonów przeznaczonych dla miłośników fotografii.


Jak fotografować smartfonem? 10 kluczowych wskazówek

Poniżej prezentujemy dziesięć kluczowych opcji i rad, które pomogą wykonać idealne zdjęcie przy użyciu smartfona. Warto poświęcić czas na zapoznanie się z ustawieniami naszego aparatu w telefonie. Zrobienie idealnej fotki w trybie manualnym przynosi wiele radości!

Czas naświetlania

Czas naświetlania to czas otwarcia przesłony migawkowej. Mierzy się go w sekundach np. 1/1000 oznacza jedną tysięczną sekundy. Wartość jest podwajana lub redukowana dwukrotnie tj. 1/1000, 1/500, 1/250. Każde zwiększenie czasu naświetlania powoduje dwukrotny wzrost światła padającego na matrycę. Poniżej prezentujemy porównanie dwóch opcji, przy ustawieniu ISO 100 (patrz niżej):

Migawka 1/1000 /fot. Kamil Ormaniec

Migawka 1/500 /fot. Kamil Ormaniec

Jeśli fotografia jest zbyt ciemna, wtedy redukujemy migawkę aż do uzyskania pożądanego efektu. Poniżej wartości 1/10 warto zastosować statyw, ponieważ tak długi czas naświetlania może uchwycić naturalne ruchy naszej ręki, powodując rozmazanie.

ISO

ISO to standard określający czułość matrycy aparatu na światło. Smartfony są wyposażone w aparaty o czułości od 50 do 3200 punktów. Zasada działania jest podobna do czasu naświetlania. Im wyższe ISO, tym większa podatność na naświetlenie.

ISO 100 /fot. Kamil Ormaniec

ISO 400 /fot. Kamil Ormaniec

Mniejsza czułość zapewnia wierniejsze oddanie kolorów, natomiast wyższe wartości pozwalają wykonywać zdjęcia w mniej korzystnych warunkach oświetleniowych. Jeśli chcemy zrobić fotkę w pełnym słońcu, wtedy powinniśmy ustawić nasz aparat na jak najmniejszą wartość np. 50 lub 100. Robiąc zdjęcia w pochmurne dni lub w pomieszczeniach pamiętajmy aby nie przekraczać wartości 800, ponieważ spowoduje to wystąpienie szumów w postaci odbarwień i efektu ziarnistości.

Balans bieli

Ten parametr określa tzw. temperaturę bieli, czyli źródło światła padającego na matrycę. Zależy ono od miejsca, w którym się znajdujemy. Balans bieli wyrażamy w Kelwinach. Światło dzienne ma temperaturę w przedziale 5200-5300 K, natomiast żarowe, generowane przez żarówki, pomiędzy 3100 a 4000 K.

8000 K /fot. Kamil Ormaniec

6000 K /fot. Kamil Ormaniec

3000 K /fot. Kamil Ormaniec

Zasada jest prosta – im wyższa temperatura barw, tym cieplejsze kolory kadru. Warto nauczyć się obsługi manualnego ustawiania balansu bieli, gdyż niektóre fotografowane sytuacje mogą wymagać niestandardowego dostosowania kolorytu np. podczas utrwalania jesiennych krajobrazów. W celu łatwiejszego operowania smartfonem, menu aparatu zostało wyposażone w odpowiednie opisy:

Balans bieli

NazwaZakres temperatury barwZalecenia
Światło dzienne5300 - 5700 KPogodny dzień, ostre słońce, bezchmurnie
Pochmurnie6400 - 6600 KZacienione miejsca, pomieszczenia bez sztucznego oświetlenia, pogoda bez słońca
Światło żarowe2600 - 2800 KPomieszczenie oświetlone tradycyjnymi żarówkami
Światło jarzeniowe3900 - 4100 KOświetlenie typu LED, świetlówki, ekrany LCD
Manualne2100 - 10000 KRęczne ustawienie żądanej temperatury barw

Cyfrowy zoom

Nie korzystamy z cyfrowego zoomu. Nawet minimalne przybliżenie znacząco obniża jakość zdjęcia. Praktycznie każdy smartfon dysponuje tylko cyfrowym zoomem. W przeciwieństwie do optycznego przybliżenia, jego zasada działania polega na programowym 'łączeniu” pikseli matrycy, co mocno wpływa na szczegółowość ekspozycji.

Światło

Pomimo starań producentów, matryce aparatów w smartfonach posiadają jedną wadę – nie potrafią robić zdjęć w niedostatecznych warunkach oświetleniowych. Jeśli chcemy wykonać zdjęcie osoby lub obiektu w ciemniejszym miejscu, wtedy musimy zapewnić odpowiednie źródło światła, poprzez użycie np. lampy błyskowej. Ustawienie nawet najwyższych wartości czasu naświetlania oraz ISO nie pozwoli na wykonanie odpowiednio doświetlonej fotografii.

Unikamy robienia zdjęć 'pod słońce’, gdyż budowa obiektywu smartfonowego aparatu spowoduje wystąpienie tzw. efektu flary. Są to charakterystyczne tęczowe kręgi od strony padania promieni słonecznych, które mogą (ale nie muszą) negatywnie wpłynąć na jakość fotografii. Niekiedy efekt ten jest pożądany przez profesjonalnych fotografów, lecz wykonanie go wymaga posiadania drogiego obiektywu.

Kadrowanie, czyli kompozycja

Aby zdjęcie zostało poprawnie wykonane, należy trzymać się paru żelaznych zasad fotografowania. Jedną z nich jest kompozycja, czyli właściwe umiejscowienie obiektu w kadrze. Nasz cel powinien znajdować się w centralnym punkcie zdjęcia – chyba że utrwalamy parę rzeczy na raz. Profesjonaliści zalecają również używanie tzw. pochylenia, czyli odpowiedniego dobrania kąta, tak aby obiekt znajdował się w odległości około 40 procent od lewej strony zdjęcia. Pomocne będzie użycie linii siatki (patrz niżej).

Jeśli uwieczniany obiekt jest wyższy niż szerszy, wtedy obracamy ekran w pozycję pionową – tak jak używamy go na co dzień.

Pamiętajmy o zachowaniu linii horyzontu.

Stabilizacja

Stabilizator cyfrowy zapobiega powstawaniu charakterystycznego efektu smużenia. Tę opcję powinniśmy mieć włączoną cały czas.

Lampa błyskowa

Lampę błyskową używamy głównie w przypadku fatalnych warunków oświetleniowych np. zaciemniony pokój. Dzięki niej możemy również sztucznie podbić kontury danego przedmiotu, osoby lub miejsca w pełnym nasłonecznieniu.

Uwaga – skuteczny zasięg lampy błyskowej w smartfonie wynosi 3 metry.

Zachowaj czystość!

Palce odbite na szkle obiektywu aparatu bardzo negatywnie wpływają na jakość wykonywanego zdjęcia. Przed przystąpieniem do fotografowania zalecamy przetarcie obiektywu za pomocą szmatki do czyszczenia okularów.

Linie siatki

Włączenie linii siatki pomaga zachować spójność fotografowanej scenerii. Po włączeniu tej opcji na ekranie smartfona dostrzeżemy cztery przecinające się linie. Cel zdjęcia powinien znaleźć się w ramach środkowego prostopadłościanu, co zapewni jego maksymalną kompozycję i wykadrowanie.

Przecięcie linii służy do fotografowania wielu obiektów na raz – pierwszy z nich umieszczamy po lewej stronie, natomiast drugi musi znajdować się w prawym prostopadłościanie.


Nagrywanie filmów smartfonem

Robienie zdjęć to tylko połowa możliwości aparatu w smartfonie. Drugą z nich jest nagrywanie filmów. Domorośli reżyserzy docenią jakość wykonywanych filmów. Jak poprawnie nagrywać telefonem? Przede wszystkim zainwestować w jeden z flagowych modeli Samsunga lub HTC. Nagrania w jakości UHD (3840 na 2160 pikseli) robią ogromne wrażenie – szczególnie jeśli włączymy je na telewizorze o tej samej rozdzielczości. niestety w dalszym ciągu dużym problem jest odpowiednia stabilizacja obrazu – drżenie kadru potrafi być irytujące i negatywnie wpływa na jakość.

Rozmiar filmu

Rozmiar ma znaczenie. Nagrywanie filmów w wyższej rozdzielczości pozwala uchwycić więcej szczegółów. Jakość QHD (2560 na 1440 pikseli) oraz UHD (3840 na 2160 pikseli) wymaga nawet 8-krotnie więcej miejsca niż Full HD (1920 na 1080 pikseli).

Uwaga – niektóre telewizory i komputery nie będą w stanie odtworzyć filmu w takiej rozdzielczości. Przed nagraniem przeprowadźmy test kompatybilności z innymi naszymi urządzeniami.

Śledzenie Auto Focus

Automatyczne ustawienie ostrości na filmowanym obiekcie. Po aktywowaniu tej opcji klikamy w interesujący nas punkt kadru, który chcemy wyostrzyć. Smartfon będzie 'podążał” za obiektem, wyostrzając go. W razie zgubienia focusu, ponownie klikamy na nagrywany film.

Stabilizacja video

Główną przypadłością smartfonowych filmów jest zauważalne trzęsienie się obrazu. Stabilizacja video działa na tej samej zasadzie, co jej fotograficzny odpowiednik – pozwala na redukcję naturalnych ruchów ręki. Tę opcję powinniśmy mieć włączoną cały czas.

Kadr

Filmy nagrywamy wyłącznie w pozycji poziomej. Unikamy pionowego kadru – jest całkowicie nieczytelny.


5 najlepszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów

Wszystkie topowe smartfony posiadają wbudowany manualny tryb wykonywania zdjęć. Różnice między nimi są kosmetyczne i sprowadzają się do wielkości przesłony. Zasada jest prosta – im szersza przesłona, tym lepsze zdjęcia. Obecnie na pierwszym miejscu znajduje się Samsung Galaxy S7 Edge, posiadający przesłonę F/1.7, jednak pierwsze testy najnowszego smartfona Google Pixel wskazują na nowego lidera rankingu. Poniżej prezentujemy pięć modeli, które z powodzeniem zastąpią nam tradycyjny aparat kompaktowy (lecz nie lustrzankę):

Wszystkie powyższe modele dostępne są u polskich operatorów. Warto sięgnąć do porównywarki ofert abonamentowych i dobrać odpowiednią usługę do naszych potrzeb.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (4 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Telefony to faktycznie kombajny, ale maja one ulepszanie cyfrowe zdjęć czy filmów, to widać dość szybko. Niestety chyba jedynym najblizszym produktem będzie kamera sportowa albo mini aparat cyfrowy. Sam wolę kamerę sportową bo więcej nagrywam. Na insta też widziałem ostatnio coraz częstszą modę na jakieś ambitniejsze zdjęcia czy filmy z kamer sportowych GoPro, Sony, Lamax, Xiaomi. Ciekawe czy to o czym pisałem własnie ma wpływ, powinno byc wtedy łatwiej edytowac takie bardziej nienaruszone pliki pewnie

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.