Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

WiFi Calling – co to jest? Jak z niego korzystać i włączyć na telefonie?

grafika firmy Play symbolicznie przedstawiająca technologię WiFi Calling i VoLTE z narysowanym smartfonem i kobietą

WiFi Calling już od jakiegoś czasu funkcjonuje w świadomości i komunikacji różnych operatorów. Zapewne miałeś okazję już gdzieś spotkać się z tym pojęciem. A jeśli nie, to jest to doskonała okazja aby nadrobić zaległości. Co to jest zatem WiFi Calling? Jak działa Wi-Fi Calling i na czym polega? Czy warto mieć taką usługę i na ile jest ona przydatna? Między innymi na tego typu pytania postaramy się tutaj odpowiedzieć.

Co to jest Wi-Fi Calling?

Czym jest i jak działa Wifi Calling?

WiFi Calling to technologia umożliwiająca wykonywanie i odbieranie połączeń za pomocą połączenia internetowego. Nie jest do tego wymagany dostęp do nadajników sieci komórkowych. Innymi słowy, jeśli nie masz zasięgu swojego operatora komórkowego, a jesteś połączony za pomocą sieci Wi-Fi do sieci internetowej – możesz w dalszym ciągu korzystać ze swojego smartfona do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości.

Może przykład?

Proszę bardzo. Masz dom jednorodzinny, w pomieszczeniach normalnie korzystasz ze smartfona. Jednak chcesz zejść do piwnicy, jednak problem stanowi brak zasięgu sieci komórkowej akurat w tym miejscu. Na szczęście dzięki wzmocnieniu sygnału/zasięgu sieci Wi-Fi masz tutaj zasięg Internetu (siecią Wi-Fi).

I w tym wypadku właśnie dzięki funkcji WiFi Calling będziesz mógł zadzwonić niemal jak w przypadku klasycznego połączenia. To właśnie w takich sytuacjach najbardziej przydaje się ta usługa.

Warto również dodać, że WiFi Calling działa zarówno na Androidzie, jak i na iOS. Znacznie ważniejsze jest, jaki posiadasz model smartfona (nie każdy model telefonu ma taką funkcję) i u jakiego operatora jesteś, gdyż nie na wszystkich urządzeniach i u wszystkich operatorów ta usługa działa.

WiFi Calling w Plusie

Jest to usługa podobna do VoLTE (Voice over LTE), tyle, że działa nie na zasięgu sieci LTE, a na sieci Wi-Fi. WiFi Calling to alternatywa, gdy jesteś poza zasięgiem sieci komórkowej.

Usługę tę ma m.in. sieć Play, T-Mobile, jest też oferowana choćby w sieci Plus czy u znacznie mniejszych operatorów komórkowych. Wśród nich warto wymienić takie sieci, jak m.in. a2mobile, Mobile Vikings, Virgin Mobile czy Vectrę.

Przykładowe oferty operatorów GSM z Wifi Calling:

Kiedy może się jednak przydać WiFi Calling, a więc możliwość dzwonienia w momencie połączenia do sieci Wi-Fi?

Kiedy może się przydać Wi-Fi Calling?

Vectra VoLTE Wi-Fi Calling

Oprócz wcześniej omówionej sytuacji, gdy nie masz zasięgu, jest jeszcze kilka zalet i okazji, kiedy usługa ta może okazać się przydatna.

Z WiFi Calling warto korzystać jeśli chcesz rozmawiać przez telefon, ale jesteś w miejscu o słabym lub zmiennym zasięgu sieci komórkowych. W takim wypadku niejednokrotnie rozmowy są przerywane lub ich jakość jest wręcz tragiczna. I tutaj właśnie wchodzi omawiana przez nas usługa. Jakość takiej rozmowy za pomocą WiFi Calling będzie zdecydowanie lepsza niż trwanie poprzez klasyczne połączenia telefoniczne za pomocą sieci komórkowej.

Kolejną sytuacją, w której WiFi Calling może okazać się przydatne są rozmowy międzynarodowe. W niektórych wypadkach skorzystanie z tej usługi może po prostu być bardziej opłacalne aniżeli tradycyjna rozmowa telefoniczna!

Co ciekawe, korzystanie z WiFi Calling może poprawić także długość pracy Twojego smartfona. Po prostu ciągle wyszukiwanie lub przeskakiwanie z nadajnika na nadajnik bardzo mocno wpływa na wyczerpywanie baterii.

Właśnie w tym przypadku z pomocą przychodzi wspomniana usługa. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy ściany zewnętrzne budynku w którym jesteś są wykonane z materiału, który zakłóca działanie sieci komórkowej. W takim wypadku niejednokrotnie lepsze rezultaty osiąga się właśnie przez WiFi Calling, gdyż źródło fal znajduje się w pomieszczeniach – a ściany między pomieszczeniami zazwyczaj lepiej przepuszczają fale niż zewnętrzne.

Jak włączyć Wi-Fi Calling?

A czy zawsze możesz korzystać z WiFi Calling? Generalnie wiele zależy od tego, czy Twój operator i czy Twój model smartfona dają Ci taką możliwość. Generalnie teraz większość operatorów posiada już WiFi Calling. To samo dotyczy najnowszych smartfonów. Czasami nie obędzie się bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania czy też aplikacji.

Jak włączyć Wi-Fi Calling na Androidzie?

Aby wyłączyć tę usługę, w przypadku telefonu z systemem Android najlepiej wejść w menu i ustawienia. Na pasku po prostu wpisać „WiFi Calling” i telefon powinien pokazać tą usługę. Następnie wystarczy przesunąć przycisk i gotowe. W niektórych smartfonach skrót do WiFi Calling może być domyślnie ustawiony w menu podręcznym, jak w poniższym przykładzie:

screen z telefonu z Androidem z włączoną usługą WiFi Calling

Czasami usługa ta może się jakoś inaczej nazywać w zależności od nakładki producenta. Ale nie każdy smartfon ma przecież system Android.

Jak włączyć Wi-Fi Calling na iPhonie?

W przypadku urządzeń Apple (a więc z systemem iOS) należy wejść w ustawienia, następnie Telefon i Rozmowy przez Wi-Fi. Tutaj wystarczy przesunąć suwak i gotowe. W zależności od operatora komórkowego, czasem trzeba tę usługę najpierw włączyć poprzez dedykowaną aplikację. Czasem może to być opcja włączenia za pomocą SMS-a lub odpowiedniego kodu.

screen z telefonu z iOS z włączoną usługą WiFi Calling

Twoim oczom ukaże się jeszcze taka wiadomość do zaakceptowania:

Gdy przyłączasz się do sieci, nazwa kraju, w którym się znajdujesz, może zostać wysłana do operatora, a Twoja tożsamość w sieci komórkowej – do operatora sieci Wi-Fi. Nazwa miasta, w którym się znajdujesz, może zostać wysłana do operatora na potrzeby przekierowania przy użyciu kodów krótkich. Możesz to zmienić w Ustawieniach.

Pamiętaj również, że czasem zdarza się tak, że WiFi Calling będzie działało tylko w swoim telefonie komórkowym dostarczonym od operatora, gdyż tylko w takim wypadku będzie zaimplementowane odpowiednie oprogramowanie.

Jak sam widzisz, aktywacja usługi jest bezproblemowa!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Wi-Fi Calling - podsumowanie

WiFi Calling to naprawdę znakomita funkcja, która niejednokrotnie może umożliwić połączenie telefoniczne z drugą osobą.

Miej jednak na uwadze fakt, iż nie u wszystkich operatorów WiFi Calling działa identycznie. O ile rozmowy telefoniczne siłą rzeczy w każdym wypadku będą wyglądały tak samo, o tyle nie w każdym wypadku będzie miał możliwość na tych zasadach wysłać i odebrać wiadomości SMS, a co dopiero multimedialnej wiadomości MMS. To już leży w gestii Twojego operatora komórkowego.

WiFi Calling może zastąpić Twoją sieć komórkową!

Zalety WiFi Calling:

  • połączenia przez Wi-Fi,
  • możliwość wykonywania połączeń głosowych bez zasięgu GSM,
  • można wysyłać SMS-y i MMS-y bez zasięgu GSM,
  • można odbierać połączenia przychodzące,
  • (często) brak potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji na telefon,
  • możliwość korzystania w miejscach publicznych (np. centra handlowe),
  • wysoka jakość połączenia,
  • możliwe tańsze połączenia międzynarodowe!
  • doskonałe rozwiązanie i alternatywa dla GSM w miejscach o słabym zasięgu GSM.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Wi-Fi Calling umożliwia korzystanie z telefonu komórkowego wszędzie tam, gdzie nie dociera zasięg GSM! W ten sposób możesz rozmawiać przez telefon, wysyłać wiadomości SMS i MMS, a także odbierać połączenia przychodzące. Warunek to przebywanie w zasięgu Wi-Fi. Pod względem parametrów technicznych połączenia te niczym nie różnią się od tradycyjnych, ba - często mają jeszcze lepszą jakość. Połączenia przez Wi-Fi (Wi-Fi Calling) mogą znacznie obniżyć rachunki za połączenia międzynarodowe!

Wystarczy w ustawieniach telefonu (nieważne, czy z Androidem czy iOS) znaleźć opcję "Wi-Fi Calling" i ją włączyć. Uwaga - nie wszystkie smartfony wspierają usługę Wi-Fi Calling, podobnie jak operatorzy komórkowi.

Wi-Fi Calling... nic nie kosztuje! To bezpłatna usługa w Twoim telefonie komórkowym. Warunek to przebywanie w obrębie Wi-Fi. Aktywacja usługi Wi-Fi Calling jest bezpłatne.

star ocena
5/5 - (9 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: