Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak przyspieszyć Internet?

zdjęcie telefonu komórkowego marki OPPO leżącego na ekranie dotykowym

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-23

Jak przyspieszyć Internet w telefonie komórkowym? Jeżeli narzekasz na bardzo wolny Internet w smartfonie, to czas coś z tym zrobić. Wszelkie chwyty dozwolone, aby tylko cieszyć się szybkim łączem bezprzewodowym na swoim telefonie! Co można sprawić, aby mieć szybszy Internet w smartfonie?

Jak przyspieszyć Internet – zmiana telefonu

Zakładamy, że pewnie Twój smartfon obsługuje sieci 4G/4G LTE, a może nawet 5G. Możliwe jednak, że akurat w Twoim przypadku jest to starszy model z 3G, które jest po prostu znacznie wolniejsze od LTE. Prędkość pobierania i przesyłania danych w 3G jest nawet ok. 3-4 razy niższa niż w sieci bezprzewodowej (mobilnej) 4G LTE.

Tak prezentuje się szybkość Internetu bezprzewodowego 5G, LTE oraz 3G:

5G
4G LTE Advanced
4G LTE
3G
prędkość pobierania
20000 Mbit/s
300 Mbit/s
100 Mbit/s
28 Mbit/s
prędkość wysyłania
1000 Mbit/s
100 Mbit/s
50 Mbit/s
11 Mbit/s

Który smartfon jest dziś wart uwagi? To akurat temat-rzeka na osobny artykuł, ale możemy w kilka chwil wskazać, które dziś cieszą się dużym zainteresowaniem.

Najpopularniejsze telefony komórkowe 2024:

Jak widzisz, w rankingu top 10 modeli znajdziesz zarówno droższe, jak i bardziej budżetowe smartfony.

A co wtedy, gdy Twój smartfon jest na tyle nowy, że raczej wina wolnego Internetu nie stoi po jego stronie? Cóż, może się okazać, że to problem nie urządzenia, a sieci komórkowej. Oto jak przyspieszyć Internet bezprzewodowy w Twoim telefonie komórkowym – sprawdź, jak to zrobić!

Jak przyspieszyć Internet – zmiana operatora GSM

Jeżeli narzekasz na swój Internet w telefonie, może warto zastanowić się nad zmianą operatora komórkowego? Możesz przecież znaleźć szybsze łącze internetowe! Może to właśnie operator sieci GSM stanowi źródło problemu, jakim jest bardzo niska prędkość łącza Mb/s.

A skoro mowa o szybkim Internecie, przedstawi najtańsze warianty z 5G!

Najtańszy abonament 5G bez telefonu (same karty SIM):

Najtańszy abonament 5G z telefonem (ceny od 1 zł na start):

Najtańsza oferta na kartę 5G (prepaid; brak jakiejkolwiek umowy):

Jak możesz sprawdzić szybkość Internetu w swoim telefonie komórkowym? Wystarczy wykonać speed test swojego Internetu. Zobacz też na ranking SpeedTest.pl.

Raport SpeedTest.pl

Możliwe jednak, że od zawsze byłeś zadowolony z zasięgu i jakości usług swojego dostawcy Internetu. Dlaczego więc Internet nagle zwolnił w danym momencie? Co się mogło stać i jak można poprawić ten stan rzeczy?

Jak przyspieszyć Internet – zaktualizuj telefon

Może jednak okazać się, że wolniejszy Internet to wina… telefonu, a konkretnie starszego oprogramowania.

Producenci smartfonów cyklicznie wprowadzają łatki i nowe wersje oprogramowania – czy to iOS (Apple) czy Androida (m.in. Samsung, Xiaomi, realme itp. itd.). W niektórych przypadkach aktualizacje są bardzo częste, jak to ma miejsce choćby w telefonach Google Pixel, użytkownicy niektórych innych marek (np. Meizu) muszą uzbroić się w cierpliwość.

Jeżeli jednak masz możliwość ściągnięcia i zainstalowania nowej wersji oprogramowania, nie zwlekaj! Nie dość, że wraz z update’m możesz dostać nowe funkcje i możliwości, to jeszcze niejednokrotnie aktualizacje zawierają patche z poprawkami bezpieczeństwa, w dodatku zwiększają szybkość telefonu. I nie tylko jego – może się okazać, że sprawniej będzie działał także Internet!

Skoro mowa o softwarze, warto zainstalować program antywirusowy i przeskanować telefon/smartfona. Może okazać się, że to właśnie złośliwe oprogramowanie czy innego rodzaju aplikacje i programy-śmieci odpowiadają za niską szybkość Internetu w telefonie. Skanowanie programem antywirusowym może okazać się bardzo pomocne, zwłaszcza na telefonach z Androidem! Czasem warto wyłączyć niechciane aplikacje działające w tle, a jeszcze najlepiej je odinstalować.

Jak przyspieszyć Internet – zresetuj Wi-Fi w telefonie

A może najczęściej korzystasz nie ze swojej macierzystej sieci komórkowej, a z Wi-Fi? Jeżeli tak, to warto zresetować połączenie Wi-Fi w swoim smartfonie. Dobrym pomysłem będzie też oczyszczenie go ze zbędnych plików, ciasteczek itp., które mogą spowalniać nie tylko urządzenie – mogą także wpływać na prędkość Internetu Mb/s.

Dotyczy to zarówno starszych, jak i nowszych modeli. Czyszczenie pamięci urządzenia powinno odbywać się regularnie nawet na bardzo mocnych i wydajnych flagowcach z Androidem.

Przy okazji warto od razu zresetować samego smartfona – to banalne rozwiązanie może okazać się wybawieniem!

Jak przyspieszyć Internet – włącz najszybsze Wi-Fi w telefonie

Często Twój telefon wykryje niejedną sieć Wi-Fi. Jeżeli na jednej z nich prędkość Internetu jest bardzo słaba, to warto sprawdzić pozostałe. Może okazać się, że po prostu połączyłeś się z najwolniejszym dostępnym Wi-Fi!

Celuj w sieci 5 GHz – są one szybsze niż 2,4 GHz. Coraz częściej spotykane są także sieci WiFi 6E. Jeżeli tylko będziesz miał taką możliwość, to korzystaj właśnie z tego połączenia! Sam zobaczysz, że strony internetowe będą się nieporównywalnie szybciej wczytywać, a prędkość Internetu Mb/s w telefonie będzie na co najmniej zadowalającym poziomie.

jak przyspieszyć Internet

Aby sprawdzić sygnał wejdź w ustawienia telefonu, następnie Wi-Fi i kliknij w sieć, z którą się łączysz. Otworzy się powyższa strona (uwaga – tu na przykładzie telefonu Huawei z EMUI; w przypadku innych producentów menu może wyglądać nieco inaczej, ale zasada jest ta sama). Zobaczysz tu m.in. siłę sygnału, prędkość Internetu i częstotliwość (2,4 lub 5 GHz).

Jeżeli tylko masz taką możliwość, zmień sieć Wi-Fi na inną. Szybkość Internetu powinna być na tyle wysoka, aby swobodnie przeglądać strony internetowe w przeglądarce, także oglądanie filmów online powinno przebiegać bez większych zakłóceń. I to w dobrej jakości obrazu i fonii! Przy okazji byłoby dobrze, gdyby do danej sieci bezprzewodowej Wi-Fi nie było podłączonych zbyt wielu użytkowników.

Jak przyspieszyć Internet – zresetuj router Wi-Fi

Jeżeli jednak szperanie w ustawieniach telefonu nic nie dało, to sprawdź i ustaw router Wi-Fi. Często wystarczy go zresetować, aby prędkość Internetu (prędkość pobierania i przesyłania danych Mb/s) wróciła do właściwego poziomu. Kluczowe może okazać się miejsce, gdzie trzymasz to router – dobrze, gdy znajduje się w centralnym punkcie mieszkania czy domu, gdyż sygnał w każdym miejscu powinien być tak samo silny.

Router TP-Link za 1 zł

Oczywiście metoda ta ma zastosowanie w warunkach domowych. Gorzej, gdy korzystasz z sieci Wi-Fi na swoim telefonie w innym miejscu, np. w kawiarni czy galerii, gdzie nie masz dostępu do routera. Jeżeli jest to jednak miejsce zamieszkania, to super – możesz tak ustawić swój router, aby jakość połączenia sieci bezprzewodowej była taka sama w całym mieszkaniu.

Jeżeli masz problem z Internetem na komputerze, to zrestartuj komputer. W niektórych przypadkach taki banał może pomóc!

Jak przyspieszyć Internet? Podsumowanie

W dzisiejszych czasach dostęp do stabilnego i szybkie łącza internetowego to podstawa. Również w smartfonie.

Przyspieszenie Internetu w telefonie może odbyć się na kilka sposobów. Jak przyspieszyć Internet bezprzewodowy? Jeżeli chodzi o sieć Wi-Fi, warto sprawdzić router i ustawienia Wi-Fi w swoim telefonie.

Jeżeli wszystko jest z nimi jest OK, to kolejnym krokiem powinno być zaktualizowanie smartfona (o ile oczywiście aktualizacja oprogramowania jest dostępna). Warto też wyczyścić pamięć podręczną i pozbyć się zbędnych plików i śmieci z pamięci urządzenia. Receptą na wolny Internet bezprzewodowy może okazać się reset samego telefonu. Już po kilkunastu sekundach przekonasz się, czy zabieg ten pomógł! Może być też bardzo pomocny wzmacniacz sygnału.

Jeżeli jednak narzekasz na wolny transfer danych u swojego operatora komórkowego, to warto przejść do innej sieci GSM. Przenosząc numer do innego operatora często możesz liczyć na dodatkowe bonusy! Wybierz wtedy naturalnie telekoma, który oferuje w Twojej okolicy najlepszy zasięg i jakość usług.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.