Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak przyspieszyć Internet?

jak przyspieszyć Internet w telefonie

Jak przyspieszyć Internet w telefonie komórkowym? Jeżeli narzekasz na bardzo wolny Internet w smartfonie, to czas coś z tym zrobić. Wszelkie chwyty dozwolone, aby tylko cieszyć się szybkim łączem bezprzewodowym na swoim telefonie! Co można sprawić, aby mieć szybszy Internet w smartfonie?

Jak przyspieszyć Internet – zmiana telefonu

Zakładamy, że pewnie Twój smartfon obsługuje sieci 4G/4G LTE, a może nawet 5G. Możliwe jednak, że akurat w Twoim przypadku jest to starszy model z 3G, które jest po prostu znacznie wolniejsze od LTE. Prędkość pobierania i przesyłania danych w 3G jest nawet ok. 3-4 razy niższa niż w 4G LTE.

Tak prezentuje się szybkość Internetu bezprzewodowego 5G, LTE oraz 3G:

5G
4G LTE Advanced
4G LTE
3G
prędkość pobierania
20000 Mbit/s
300 Mbit/s
100 Mbit/s
28 Mbit/s
prędkość wysyłania
1000 Mbit/s
100 Mbit/s
50 Mbit/s
11 Mbit/s

Który smartfon jest dziś wart uwagi? To akurat temat-rzeka na osobny artykuł, ale możemy w kilka chwil wskazać, które dziś cieszą się dużym zainteresowaniem.

Najpopularniejsze telefony komórkowe 2023:

Jak widzisz, w rankingu top 10 modeli znajdziesz zarówno droższe, jak i bardziej budżetowe smartfony.

A co wtedy, gdy Twój smartfon jest na tyle nowy, że raczej wina wolnego Internetu nie stoi po jego stronie? Cóż, może się okazać, że to problem nie urządzenia, a sieci komórkowej. Oto jak przyspieszyć Internet bezprzewodowy w Twoim telefonie komórkowym – sprawdź, jak to zrobić!

Jak przyspieszyć Internet – zmiana operatora GSM

Jeżeli narzekasz na swój Internet w telefonie, może warto zastanowić się nad zmianą operatora komórkowego? Może to właśnie operator sieci GSM stanowi źródło problemu, jakim jest bardzo niska prędkość łącza Mb/s.

przeniesienie numeru do OTVARTA

A skoro mowa o szybkim Internecie, przedstawi najtańsze warianty z 5G!

Najtańszy abonament 5G bez telefonu (same karty SIM):

Najtańszy abonament 5G z telefonem (ceny od 1 zł na start):

Najtańsza oferta na kartę 5G (prepaid; brak jakiejkolwiek umowy):

Jak możesz sprawdzić szybkość Internetu w swoim telefonie komórkowym? Wystarczy wykonać speed test swojego Internetu. Zobacz też na ranking SpeedTest.pl.

Raport SpeedTest.pl

Możliwe jednak, że od zawsze byłeś zadowolony z zasięgu i jakości usług swojego dostawcy Internetu. Dlaczego więc Internet nagle zwolnił w danym momencie? Co się mogło stać i jak można poprawić ten stan rzeczy?

Jak przyspieszyć Internet – zaktualizuj telefon

Może jednak okazać się, że wolniejszy Internet to wina… telefonu, a konkretnie starszego oprogramowania.

Producenci smartfonów cyklicznie wprowadzają łatki i nowe wersje oprogramowania – czy to iOS (Apple) czy Androida (m.in. Samsung, Xiaomi, realme itp. itd.). W niektórych przypadkach aktualizacje są bardzo częste, jak to ma miejsce choćby w telefonach Google Pixel, użytkownicy niektórych innych marek (np. Meizu) muszą uzbroić się w cierpliwość.

realme Android 13 aktualizacja

Jeżeli jednak masz możliwość ściągnięcia i zainstalowania nowej wersji oprogramowania, nie zwlekaj! Nie dość, że wraz z update’m możesz dostać nowe funkcje i możliwości, to jeszcze niejednokrotnie aktualizacje zawierają patche z poprawkami bezpieczeństwa, w dodatku zwiększają szybkość telefonu. I nie tylko jego – może się okazać, że sprawniej będzie działał także Internet!

smartfony realme aktualizacja Android 13

Skoro mowa o softwarze, warto zainstalować program antywirusowy i przeskanować telefon/smartfona. Może okazać się, że to właśnie złośliwe oprogramowanie odpowiada za niską szybkość Internetu w telefonie. Skanowanie programem antywirusowym może okazać się bardzo pomocne, zwłaszcza na telefonach z Androidem!

Jak przyspieszyć Internet – zresetuj Wi-Fi w telefonie

A może najczęściej korzystasz nie ze swojej macierzystej sieci komórkowej, a z Wi-Fi? Jeżeli tak, to warto zresetować połączenie Wi-Fi w swoim smartfonie. Dobrym pomysłem będzie też oczyszczenie go ze zbędnych plików, ciasteczek itp., które mogą spowalniać nie tylko urządzenie – mogą także wpływać na prędkość Internetu Mb/s.

Pakiet łączony Play

Dotyczy to zarówno starszych, jak i nowszych modeli. Czyszczenie pamięci urządzenia powinno odbywać się regularnie nawet na bardzo mocnych i wydajnych flagowcach z Androidem.

Przy okazji warto od razu zresetować samego smartfona – to banalne rozwiązanie może okazać się wybawieniem!

Jak przyspieszyć Internet – włącz najszybsze Wi-Fi w telefonie

Często Twój telefon wykryje niejedną sieć Wi-Fi. Jeżeli na jednej z nich prędkość Internetu jest bardzo słaba, to warto sprawdzić pozostałe. Może okazać się, że po prostu połączyłeś się z najwolniejszym dostępnym Wi-Fi!

Celuj w sieci 5 GHz – są one szybsze niż 2,4 GHz. Coraz częściej spotykane są także sieci WiFi 6E. Jeżeli tylko będziesz miał taką możliwość, to korzystaj właśnie z tego połączenia! Sam zobaczysz, że strony internetowe będą się nieporównywalnie szybciej wczytywać, a prędkość Internetu Mb/s w telefonie będzie na co najmniej zadowalającym poziomie.

jak przyspieszyć Internet

Aby sprawdzić sygnał wejdź w ustawienia telefonu, następnie Wi-Fi i kliknij w sieć, z którą się łączysz. Otworzy się powyższa strona (uwaga – tu na przykładzie telefonu Huawei z EMUI; w przypadku innych producentów menu może wyglądać nieco inaczej, ale zasada jest ta sama). Zobaczysz tu m.in. siłę sygnału, prędkość Internetu i częstotliwość (2,4 lub 5 GHz).

Jeżeli tylko masz taką możliwość, zmień sieć Wi-Fi na inną. Szybkość Internetu powinna być na tyle wysoka, aby swobodnie przeglądać strony internetowe w przeglądarce, także oglądanie filmów online powinno przebiegać bez większych zakłóceń. I to w dobrej jakości obrazu i fonii!

Jak przyspieszyć Internet – zresetuj router Wi-Fi

Jeżeli jednak szperanie w ustawieniach telefonu nic nie dało, to sprawdź i ustaw router Wi-Fi. Często wystarczy go zresetować, aby prędkość Internetu (prędkość pobierania i przesyłania danych Mb/s) wróciła do właściwego poziomu. Kluczowe może okazać się miejsce, gdzie trzymasz to router – dobrze, gdy znajduje się w centralnym punkcie mieszkania czy domu, gdyż sygnał w każdym miejscu powinien być tak samo silny.

Router TP-Link za 1 zł

Oczywiście metoda ta ma zastosowanie w warunkach domowych. Gorzej, gdy korzystasz z sieci Wi-Fi na swoim telefonie w innym miejscu, np. w kawiarni czy galerii, gdzie nie masz dostępu do routera. Jeżeli jest to jednak miejsce zamieszkania, to super – możesz tak ustawić swój router, aby jakość połączenia sieci bezprzewodowej była taka sama w całym mieszkaniu.

Jak przyspieszyć Internet? Podsumowanie

dobry Internet do domu

Przyspieszenie Internetu w telefonie może odbyć się na kilka sposobów. Jak przyspieszyć Internet bezprzewodowy? Jeżeli chodzi o sieć Wi-Fi, warto sprawdzić router i ustawienia Wi-Fi w swoim telefonie.

Jeżeli wszystko jest z nimi jest OK, to kolejnym krokiem powinno być zaktualizowanie smartfona (o ile oczywiście aktualizacja oprogramowania jest dostępna). Warto też wyczyścić pamięć podręczną i pozbyć się zbędnych plików i śmieci z pamięci urządzenia. Receptą na wolny Internet bezprzewodowy może okazać się reset samego telefonu. Już po kilkunastu sekundach przekonasz się, czy zabieg ten pomógł!

Jeżeli jednak narzekasz na wolny transfer danych u swojego operatora komórkowego, to warto przejść do innej sieci GSM. Przenosząc numer do innego operatora często możesz liczyć na dodatkowe bonusy! Wybierz wtedy naturalnie telekoma, który oferuje w Twojej okolicy najlepszy zasięg i jakość usług.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (4 votes)
Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów