
Jaki jest dobry telefon z klapką? Szukasz takiego modelu? Telefon z klapką wydaje się reliktem z przełomu XX i XXI wieku, który całkowicie zniknął z rynku. W rzeczywistości ten rodzaj „komórki” wciąż jest produkowany, a niektóre modele warte są szczególnej uwagi – zwłaszcza te wykorzystujące elastyczne ekrany dotykowe. Wybraliśmy kilka z nich.
- 1. Historia telefonów z klapką
- 2. Polecany telefon z klapką – specyfikacja
- 3. Samsung Galaxy Z Flip4
- 4. Samsung Galaxy Z Flip3
- 5. Motorola RAZR 5G
- 6. Huawei P50 Pocket
- 7. Nokia 2660 Flip
Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022.
Historia telefonów z klapką
Tzw. telefon z klapką to komórka składająca z dwóch elementów połączonych zawiasem, który umożliwia ruch zamykający i otwierający urządzenie. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, jednak na przełomie XX i XXI wieku tego typu telefony cieszyły się ogromną popularnością.
Modę na tego typu telefony komórkowe rozpoczęła legendarna i przełomowa Motorola starTAC, której premiera miała miejsce w 1996 roku. W przeciwieństwie do późniejszych modeli, jej ekran nie był umieszczony po wewnętrznej stronie klapki, a tuż nad klawiaturą. Telefon ten nie wyróżniał się pod względem technologicznym, jednak zwracał uwagę za sprawą swojego innowacyjnego designu nawiązującego do komunikatora z kultowego serialu Star Trek. Warto dodać, że w międzyczasie pojawiały się telefony z klapką maskującą klawiaturę – ten zabieg często wykorzystywał m.in. szwedzki Ericsson.
Wkrótce potem każdy młody człowiek chciał mieć telefon z klapką, co wykorzystały inne firmy. Byli wśród nich ówcześni giganci, jak Nokia z popularnym modelem 7020 czy Sony Ericsson z wieloma udanymi modelami z serii Z czy W (Walkman).
Późniejsze modele miały najczęściej 2 wyświetlacze – pomocniczy był umieszczony na wierzchu, aby można było np. sprawdzić godzinę bez konieczności otwierania klapki. W przeciągu niemal 10 lat królowania telefonów z klapką niemal każdy producent miał w swoim katalogu kilka takich urządzeń. Moda na nie skończyła się jednak w 2007 roku, kiedy pojawił się pierwszy iPhone wywracający rynek do góry nogami. Zresztą zmierzch telefonów z klapką zwiastowało już kilka lat wcześniej pojawienie się tzw. sliderów, które były chętnie wybierane przez klientów.
Polecany telefon z klapką – specyfikacja
Co powinien mieć współczesny telefon z klapką? Jeżeli zależy Ci na wydajności i multimediach to musisz przygotować się na wydatek rzędu ponad 3000-4000 zł.
Najpopularniejsze telefony z klapką 2025:
Cechy dobrego telefonu z klapką:
- ośmiordzeniowy procesor (około 3,00 GHz; tylko smartfony)
- co najmniej 6, najlepiej 8 GB RAM (tylko smartfony)
- przynajmniej 128 GB pamięci na dane (tylko smartfony)
- ekran OLED lub AMOLED
- bardzo dobry aparat (najlepiej przynajmniej 3 obiektywy)
- bardzo atrakcyjna cena (tylko klasyczne telefony z klapką)
Poniżej prezentujemy 5 ciekawych i współczesnych telefonów z klapką.
Samsung Galaxy Z Flip4
Pierwszy na liście to Samsung Galaxy Z Flip4, a więc następca następnego w kolejce modelu. Co oferuje najnowsza generacja modelu Z Flip?
Są tu 2 wyświetlacze – główny Dynamic AMOLED 2x 6,70″ 120 Hz oraz dodatkowy Super AMOLED 1,90″. Samsung wyposażył swoje najnowsze cacko w najnowszego Snapdragona 8+ Gen 1 (taktowanie aż do 3,20 GHz) i 8 GB RAM. Na pokładzie jest też (jeszcze) najnowszy Android w wersji 12, głośniki stereo czy łączność 5G. Nie zabrakło podwójnego aparatu fotograficznego 2x 12 Mpix i sporego dysku. W zależności od wersji, Galaxy Z Flip4 ma wbudowaną pamięć 128, 256 lub nawet 512 GB.
Niestety są też minusy – oprócz ceny należy do nich też dość skromny akumulator o pojemności 3700 mAh. No cóż – nie można mieć wszystkiego!
Zalety:
- Snapdragon 8+ Gen 1 3,20 GHz
- główny ekran Dynamic AMOLED 2x 6,70″ 120 Hz
- świetne audio
- design
- nawet 512 GB pamięci na dane
Wady:
- cena
- przeciętna bateria 3700 mAh
Samsung Galaxy Z Flip3
Pierwsze miejsce zajmuje niekonwencjonalny Samsung Galaxy Z Flip3. Jego elegancja tkwi w nowoczesnym wzornictwie oraz kompaktowym rozmiarze. Natomiast niekonwencjonalność wynika z faktu, iż jego wyświetlacz Dynamic AMOLED jest elastyczny. Cały smartfon składa się jak klasyczny telefon z klapką, ale po rozłożeniu nie ma ekranu i fizycznej klawiatury, lecz całość pokryta jest panelem dotykowym!
Co ciekawe, pod nietuzinkową obudową znajduje się potężny 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 888 z częstotliwością 2,84 GHz i system Android 11. Ponadto Samsung posiada podwójny aparat cyfrowy 2x 12 Mpix, natomiast z przodu znajduje pojedynczy aparat cyfrowy 10 Mpix z zoomem cyfrowym. Akumulator urządzenia ma 3300 mAh pojemności.
Zalety:
- główny ekran Dynamic AMOLED 6,70″ 120 Hz
- Snapdragon 888 2,84 GHz
- design
- wysoka jakość zdjęć i filmów
- wygodne gabaryty
Wady:
- wysoka wysoka cena
- bardzo przeciętna bateria 3300 mAh
Motorola RAZR 5G
Podium zamyka stylowa i nowoczesna Motorola RAZR 5G. Elegancja modelu to efekt gładkiej i opływowej obudowy oraz składanego wyświetlacza p-OLED o wielkości 6,20″ zajmującego niemal cały telefon po jego rozłożeniu.
Szybką i sprawną obsługę składanej Motoroli zapewnia 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 865 taktowany zegarem 2,84 GHz i 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Ten nowoczesny smartfon wyróżnia się elastycznym wyświetlaczem, choć reszta parametrów. Model wzbogacony jest także o dodatkowy ekran OLED 2,70″ mieszczący się z przedniej strony telefonu. Posiada również tylni aparat fotograficzny 48 Mpix i przedni (do selfie/wideorozmów) o matrycy 20 Mpix.
Zalety:
- Snapdragon 865 2,84 GHz
- 8 GB RAM
- design nawiązujący do klasycznego razr i V3
- nietuzinkowa konstrukcja
- łączność 5G
Wady:
- cena
- bardzo przeciętna bateria 2800 mAh
- tylko pojedynczy aparat fotograficzny
Huawei P50 Pocket
Kolejne miejsce należy do równie nietypowego modelu i blisko spokrewnionego (pod względem podzespołów) z Huawei P50 Pro. To Huawei P50 Pocket, zgodnie ochrzczony w branży za najładniejszego smartfona z elastycznym ekranem. Co ma do zaoferowania?
Za funkcjonalność tego modelu odpowiada ten sam 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 888 z częstotliwością 2,84 GHz. Chiński producent zadbał to o potrójny aparat fotograficzny w konfiguracji 40+13+32 Mpix. Oprócz pięknego designu warte podkreślenia są tu wyświetlacze: główny OLED 6,90″ 120 Hz i dodatkowy ekran OLED 1,04″.
Nie mogło tu zabraknąć sporej pamięci (8 GB RAM i dysk 256 GB), a także mocniejszej baterii niż w serii Galaxy Z Flip o pojemności 4000 mAh. Jest to jednak Huawei z grudnia 2021 roku, brakuje więc w nim usług i aplikacji Google, a także łączności 5G.
Zalety:
- Snadpragon 888 2,84 GHz
- główny ekran OLED 6,90″ 120 Hz
- piękny design
- potrójny aparat fotograficzny
- sporo pamięci
Wady:
- brak usług Google
- brak łączności 5G
- wysoka cena
Nokia 2660 Flip
Naszą listę zamyka Nokia 2660 Flip, czyli klasyczny model z klapką w udoskonalonej wersji. Telefon jest poręczny, niewielki i wytrzymały. Został zaprezentowany w lipcu 2022 roku wraz i dwoma innymi klasycznymi telefonami tego legendarnego producenta. Całość wygląda bardzo schludnie.
Ponadto model posiada internetowe łącze 4G, co jest bardzo ważne nawet dla „zwykłych” komórek, gdyż operatorzy komórkowi będą powoli wyłączać starsze sieci 3G. Na uwagę zasługuje także mocna bateria o pojemności 1500 mAh. To wszystko w obudowie z zawiasem umożliwiającym szybkie zamykanie telefonu komórkowego, którego cena – w przeciwieństwie do wcześniejszych i bardzo zaawansowanych modeli – jest bardzo atrakcyjna. To bardzo dobra opcja dla tradycjonalistów.
Zalety:
- prosty, elegancki i minimalistyczny wygląd
- wszystkie niezbędne opcje komunikacji
- 2 wyświetlacze 2,80″+1,77″
- praktyczna i łatwa obsługa
- niska cena
Wady:
- niska jakość aparatu i kamery