
Wysuwany aparat w smartfonie jest świetną alternatywą dla notcha z kamerką do selfie. Producenci telefonów dążą do tego, aby minimalizować ramki okalające wyświetlacz. Jest to naturalny kierunek po – przynajmniej dla wielu z nas – niezbyt udanym estetycznie notchu. Także nowsze rozwiązanie z dziurką na aparat w ekranie nie trafia do każdego. Prezentujemy najciekawsze telefony z aparatami umieszczonymi w wysuwanych modułach, jakie możesz kupić w 2023 roku.
Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022.
Wysuwany aparat w telefonie – specyfikacja
W pierwszej dekadzie XXI wieku telefony komórkowe z wysuwanym panelem (slidery) były bardzo popularne. Z czasem nie były jednak w stanie rywalizować z modelami z ekranem dotykowym, ale po wielu latach producenci wrócili do starego pomysłu i połączyli zalety slidera i smartfona. Jakie są plusy wysuwanego aparatu w telefonie?
- ochrona obiektywów aparatu przed zarysowaniem
- powiększenie ekranu przy zachowaniu tych samych rozmiarów smartfona
- rezygnacja z notcha
- nowoczesny wygląd
- węższe ramki
Wysuwane aparaty stały się domeną chińskich producentów, ale niewykluczone, że firmy z innych krajów pójdą tą samą drogą. Już w październiku Komórkomat przewidział modę na slidery w 2018 roku, co potwierdzają poniższe modele. Jak się jednak okazało, był to krótkotrwały trend, bo już kilkanaście miesięcy później to nie wysuwane aparaty, a ukryte w otworze ekranu na dobre zastąpiły notche i stały się powszechne – obecnie nawet w klasie budżetowej.
Cechy dobrego smartfona z wysuwanym aparatem:
- ośmiordzeniowy procesor około 2,00 GHz (ok. 3,00 GHz u flagowców)
- co najmniej 6 GB RAM
- minimum 64 GB pamięci na dane
- ekran typu OLED/AMOLED
- bateria minimum 4000 mAh
- złącze 3,5 mm
Producenci odeszli od tego typu rozwiązań, ale te, które zdążyli zaprezentować – zwłaszcza wśród flagowców – wciąż wzbudzają uznanie. Niemniej jednak nie są to najnowsze modele, najnowsze z naszej listy pochodzą z IV kwartału 2019 (nie licząc „rodzynka” z II kwartału 2021) roku, generalnie nie masz więc co liczyć na łączność 5G. No dobrze, ale co w nich w takim razie dostaniesz?
OnePlus 7 Pro
OnePlus 7 Pro – jak wszystkie modele w tym zestawieniu – ma niemal bezramkowy ekran. Telefon doskonale radzi sobie w niemal wszystkich zastosowaniach i trzeba przyznać, że chińskiej firmie udało się stworzyć nie tylko sprzęt uniwersalny, ale też bardzo ładny. Jest to również zasługa tego, iż przednia kamerka umieszczona jest w prostym wysuwanym module przypominającym peryskop.
Sercem słuchawki jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 855. Telefon pracuje (w zależności od wersji) na 6, 8 lub 12 GB pamięci RAM, a na pliki użytkownika przeznaczono tutaj aż 128-256 GB pamięci.
Wyświetlacz został wykonany w technologii AMOLED i ma przekątną 6,67″. Akumulator urządzenia ma 4000 mAh. Wspiera on szybkie ładowanie, nie ma tu niestety ładowania indukcyjnego.
Zalety:
- Snapdragon 855 2,84 GHz
- nawet 12 GB RAM
- śliczny design
- potrójny aparat fotograficzny
- ładny ekran AMOLED 6,67″
Wady:
- brak złącza 3,5 mm
Asus Zenfone 8 Flip
Bardzo ciekawe spojrzenie na problem z wysuwanym aparatem ze strony tajwańskiego producenta. Model Asus Zenfone 8 Flip udowadnia, że porzucany przez praktycznie wszystkich pomysł może być cały czas rozwijany.
Smartfon zadebiutował na rynku w II kwartale 2021 roku, jest więc najnowszym modelem w naszym zestawieniu telefonów z wysuwanym aparatem. Wyposażono go w potrójny moduł tylnego aparatu (64+12+8 Mpix), który w razie potrzeby obraca się do przodu – gotowe! W ułamku sekundy zyskujesz potrójną kamerkę do selfie!
Poza tym Asus Zenfone 8 Flip pracuje na ośmiordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 888. Ma 8 GB pamięci RAM i 128 lub 256 GB pamięci na pliki i aplikacje. Urządzenie posiada wyświetlacz w technologii AMOLED o przekątnej 6,67″. Zastosowany akumulator ma pojemność 5000 mAh. To świetny telefon dla indywidualistów!
Zalety:
- pomysłowy moduł aparatu
- Snapdragon 888 2,84 GHz
- 8 GB RAM
- potężna bateria 5000 mAh
- łączność 5G
Wady:
- słabo dostępny
OPPO Find X
OPPO jako pierwsze zaczęło na tak dużą skalę stosować w swoich telefonach wysuwane aparaty. Firma przetarła więc szlaki dla innych producentów, którzy zaczęli takie moduły stosować nawet w urządzeniach tańszych.
OPPO Find X to jednak były model flagowy, który kusi ogromną powierzchnią wyświetlacza minimalnymi ramkami. Interesujące jest jednak, że w wysuwanym module zdecydowano się umieścić zarówno tylny, jak i przedni aparat fotograficzny. Ma to chronić obiektywy przed zarysowaniem, bo wszelkie metalowe przedmioty (na przykład klucze) są mu niestraszne.
Smartfon pracuje na ośmiordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 845 i na 8 GB pamięci RAM. Użytkownik będzie mógł przechowywać pliki i aplikacje na 128 lub 256 GB pamięci wewnętrznej. Wyświetlacz typu AMOLED ma przekątną 6,42″ i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2340 pikseli – zagęszczenie ich na cal wynosi 403. Akumulator ma pojemność 3730 mAh. Jest tu szybkie ładowanie, nie ma natomiast ładowania indukcyjnego.
Zalety:
- ukryte oba aparaty
- piękny design
- ładny ekran AMOLED 6,42″
- mocne podzespoły
Wady:
- obecnie słabo dostępny
Xiaomi Mi Mix 3
Bardzo oryginalne i osobliwe urządzenie chińskiego producenta. Mowa oczywiście o Xiaomi Mi Mix 3.
Bardzo ciekawie i dość praktycznie zastosowano wysuwany aparat. Gdy już aktywujemy go, włączy się jedna z aplikacji, a całą operację można spersonalizować. Domyślnie jest to oczywiście aplikacja aparatu fotograficznego. Co ciekawe i dość nietypowe, to fakt, że rozsunięciem możemy również odebrać telefon.
A co „pod maską”? Xiaomi Mi Mix 3 pracuje na potężnym ośmiordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 845. W zależności od wersji możemy wybrać 6, 8 albo 10 GB pamięci RAM. A na pliki użytkownika przeznaczono tutaj 128 albo 256 GB. Akumulator ma pojemność 3200 mAh i obsługuje ładowanie indukcyjne. Z kolei wyświetlacz ma aż 6,39″, przy przekątnej 1080 na 2340 pikseli, co w sumie daje zagęszczenie 403 pikseli na cal.
Zalety:
- ekran Super AMOLED 6,39″
- ciekawy design i konstrukcja
- mocne podzespoły
- obecna cena
Wady:
- przeciętna bateria 3200 mAh
Honor 9X
Średniak od Honora (byłej submarki Huaweia) zachwyca tym, co Honor uczynił swoim znakiem rozpoznawczym. Jeśli przyjrzycie się obudowie to zauważycie mieniące się kolory, które układają się w znak „X”.
Telefon wyróżnia się również całkiem niezłym aparatem i bardzo wydajnym akumulatorem. Aby zachować możliwie bezramkową konstrukcję, przedni aparat ukryto w module wysuwającym się niczym peryskop.
Sercem Honora 9X jest ośmiordzeniowy procesor HiSilicon Kirin 810. Klienci mogą zdecydować się na 4, 6, 8 GB pamięci RAM i 64, 128 czy 256 GB pamięci na pliki i aplikacje. Wyświetlacz wykonany w technologii IPS ma przekątną 6,59″ i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2340 pikseli (391 ppi). Akumulator ma pojemność 4000 mAh, wspiera szybkie ładowanie, nie ma natomiast (co naturalne w tej półce cenowej) ładowania indukcyjnego.
Zalety:
- wydajna bateria 4000 mAh
- świetny design
- sporo pamięci
Wady:
- przeciętne zdjęcia nocne
- brak NFC
Xiaomi Mi 9T Pro
Xiaomi zmiotło konkurencję, oferując telefon bardzo sprawny, dopracowany i do tego rozsądnie wyceniony. Mi 9T Pro to model bardzo dobrze wykonany, ze świetnym wyświetlaczem i do tego nie posiada żadnych wcięć, czyniąc go jedną z najciekawszych propozycji do 2000 zł. Przedni aparat fotograficzny ukryty został w niewielkim panelu przypominającym peryskop.
Xiaomi Mi 9T Pro działa na ośmiordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 855. Jeśli chodzi o liczbę GB RAM-u, to dostępne są dwie wersje – 6 i 8 GB. Wyświetlacz ma przekątną 6,39″ i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2340 pikseli. Zagęszczenie pikseli na cal wynosi 403. Telefon posiada pojemny akumulator o pojemności 4000 mAh, niestety nie wspiera on ładowania indukcyjnego.
Zalety:
- świetny stosunek ceny do jakości
- ekran AMOLED 6,39″
- bardzo mocne podzespoły
- dobry aparat fotograficzny
Wady:
- głośniczek mono
Samsung Galaxy A80
Także koreański producent zaczął interesować się wysuwanymi aparatami w smartfonach. Co ciekawe, zdecydował się na to rozwiązanie nie w swoich flagowych urządzeniach (te mają charakterystyczne oczka z przednim aparatem), a właśnie w średniakach.
Samsung Galaxy A80 to telefon świetnie wykonany i bardzo estetycznie wykończony. Dość powiedzieć, że Koreańczycy w swoich tańszych modelach wykorzystują te rozwiązania, które sprawdziły się w słuchawkach topowych.
Samsung Galaxy A80 pracuje ośmiordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 730. Ma aż 8 GB pamięci RAM i 128 GB na zdjęcia i inne pliki użytkownika. Wyświetlacz 6,70″ został wykonany w technologii Super AMOLED i ma rozdzielczość 1080 na 2400 pikseli, a zagęszczenie ich na cal to 393. Telefon wyposażono w ogniwo o pojemności 3700 mAh, niestety nie ma tu ładowania indukcyjnego.
Zalety:
- jakość wykonania
- ekran Super AMOLED 6,70″
- szybkość działania
- pomysłowy moduł aparatu
Wady:
- obecnie słabo dostępny
- wysoka cena
Huawei P Smart Pro
Huawei w swojej średniej półce cenowej ma interesujące urządzenia, które korzystają z rozwiązań związanych z oprogramowaniem opracowanym na potrzeby znacznie droższych telefonów. Przykładem takiej słuchawki jest Huawei P smart Pro.
SPRAWDŹ oferty z Huawei P Smart Pro
Telefon jest dobrze wykonany, robiący niezłe zdjęcia i niemal bezramkowy. Wysuwany moduł aparatu ma tutaj kształt niewielkiego peryskopu. Huawei P Smart Pro pracuje na ośmiordzeniowym procesorze HiSilicon Kirin 710. Telefon uzbrojono w 4-6 GB pamięci RAM i 128 GB na pliki i aplikacje. Wyświetlacz telefonu ma 6,59″ i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2340 pikseli, co przekłada się na 391 ppi. Ogniwo akumulatora ma pojemność 4000 mAh. Huawei P smart Pro wspiera szybkie ładowanie, nie ma tu natomiast ładowania indukcyjnego.
Zalety:
- jakość wykonania
- 6 GB RAM
- bateria 4000 mAh
- duży ekran 6,59″…
Wady:
- …ale nie jest to OLED/AMOLED
- brak NFC
OPPO Reno 10x Zoom
OPPO króluje w kategorii telefonów z wysuwanym przednim modułem aparatu. Model OPPO Reno 10x Zoom nie jest tu wyjątkiem.
Ten dobrze wyglądający i jeszcze lepiej wykonany (choć bardzo ciężki) telefon ma tak zwaną „płetwę rekina”. To rozwiązanie oczywiście jest ryzykowne, ale nietypowe podejście i próby wprowadzenia powiewu świeżości na smartfonowym rynku zawsze warto doceniać.
OPPO Reno 10x Zoom zaopatrzono w ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 855. RAM-u jest tutaj 6 lub 8 GB. Miejsce na pliki i aplikacje – w zależności od wybranej wersji – może być na poziomie 128 lub 256 GB. Wyświetlacz ma przekątną 6,65″ i rozdzielczość na poziomie 1080 na 2340 pikseli. Zagęszczenie ich na cal wynosi 390. Akumulator ma pojemność 4065 mAh. Niestety, telefon nie ma opcji ładowania bezprzewodowego.
Zalety:
- świetna jakość wykonania
- czytnik linii papilarnych w ekranie
- ekran AMOLED 6,65″
- bardzo mocne podzespoły
Wady:
- obecnie słabo dostępny
- brak gniazda 3,5 mm
Asus ZenFone 7 Pro
Jedyny przedstawiciel Asusa w tym zestawieniu, ale ZenFone 7 Pro to telefon ze wszech miar godny polecenia. Nie dość, iż urządzenie jest bardzo dobrze wykonane i ma naprawdę potężny akumulator, to jeszcze bezramkowa konstrukcja została tu uzyskana w bardzo kreatywny sposób.
Słuchawka ma bowiem tylny aparat, który za pomocą mechanizmu przenosi się na przód! Oznacza to, że selfie będziemy mogli wykonywać za pomocą podwójnego modułu głównego obiektywu, podobnie jak w Galaxy A80.
Asus ZenFone 7 Pro pracuje na ośmiordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 865+ i 8 GB pamięci RAM, a także z 256 GB pamięci na pliki i aplikacje. Wyświetlacz ma 6,67″ i odświeżanie na poziomie 90 Hz. Wykonano go w technologii AMOLED. Ogniwo akumulatora liczy 5000 mAh pojemności.
Zalety:
- Snapdragon 865+ 3,10 GHz!
- 8 GB RAM
- potężna bateria 5000 mAh
- pomysłowy moduł aparatu
- łączność 5G
Wady:
- słabo dostępny