Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Telefon nie chce się włączyć – co zrobić?

zdjęcie przedstawiające leżącego smartfona z wyłączonym ekranem dotykowym

Bierzesz telefon do ręki, a tu się okazuje, że nie chce się włączyć. A przecież poprzedniego dnia było wszystko dobrze. A może chcesz włączyć smartfona, którego długo nie używałeś? Telefon nie chce się włączyć? A może korzystałeś z telefonu i nagle po prostu się wyłączył? Co zrobić w takiej sytuacji? Postaramy się pomóc. 

Dlaczego telefon nie chce się włączyć? Przyczyny

Na początku rzuć okiem na przyczyny takiego stanu rzeczy. Przyczyn które odpowiadają za wyłączenie telefonu może być wiele. Niektóre mogą być od Ciebie zależne, a inne nie. Na szczęście jest kilka sposobów wyjścia z sytuacji, choć niestety nie wszystkich. 

Dlaczego telefon nie chce się włączyć?

Czarny ekran w telefonie – co się stało

To nie problem telefonu

Trochę przewrotnie postawiona teza, ale rzeczywiście tak może być. Jeśli zostawiasz smartfona podłączonego na noc do ładowarki to może okazać się, że problem tkwi nie w telefonie, a w ładowarce lub nawet w samym kablu ładowarki. W takim wypadku, podłącz urządzenie do innego źródła zasilania.

Podłącz telefon pod port zasilania i poczekaj kilka minut. Następnie spróbuj uruchomić urządzenie. Przy okazji ładowarek z odpinanymi kablami warto sprawdzić sam kabel, bo to on może być winowajcą tego stanu rzeczy. Czasem najprostsze metody są najskuteczniejsze. Jeżeli nie jest to wina ładowania telefonu – szukaj dalej.

Przeciążona bateria

drenaż baterii telefonu komórkowego

Jeżeli Twój telefon samoczynnie się wyłączył podczas użytkowania i nie chce się włączyć, może być to problem przeciążonej baterii. Dzisiejsze smartfony praktycznie to praktycznie zawsze urządzenia z wbudowaną baterią, której nie masz możliwości samodzielnie wyjąć.

Ciężkie, rozbudowane aplikacje, które zajmują dużo pamięci, mogą doprowadzić do przegrzania się baterii. Również dużo aplikacji w tle sprzyja takiej sytuacji. Czasem może to być też prozaiczna rzecz – wystarczy, że masz włączoną nawigację, jest lato i telefon jest wystawiony na działanie słońca. Gdy temperatura niebezpiecznie wzrośnie, telefon w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem po prostu się wyłącza. Odczekanie odpowiedniego czasu i jego ponowne uruchomienie, powinno pomóc.

Taki stan rzeczy może mieć również miejsce w momencie, gdy masz już wyeksploatowaną baterię. Również w takim wypadku smartfon będzie się wyłączał. Niestety tutaj jego ponowne uruchomienie niestety nie pomoże i będzie koniczna wizyta w serwisie i wymiana baterii na nową.

Błąd oprogramowania

Telefon działał, a teraz nie działa? Jedną z przyczyn może być tutaj awaria oprogramowania. Smartfony często aktualizują się w godzinach nocnych. To właśnie podczas tego procesu coś mogło pójść nie tak. Pomimo, że producenci dokładają wszelkich starań aby ich oprogramowanie było jak najlepsze, czasami po prostu zdarzają się błędy.

Czasem do takiej sytuacji może doprowadzić także świeżo zainstalowana aplikacja, szczególnie jeżeli jest ona instalowana z niesprawdzonych źródeł. Najlepiej jeżeli instalujesz aplikację to korzystaj tylko z Google Play lub App Store. Warto również zwrócić na ilość pobrań jaka się wyświetla przy aplikacji. Jeśli ma ponad milion – jest sporo mniejsza szansa jakiś nieprawidłowości. 

Problem z kartą

Kolejną przyczyną, dla której Twój smartfon nie chce się włączyć jest uszkodzenie karty SIM lub karty pamięci. Czasem może zdarzyć się że nastąpiło jakieś zwarcie lub inna sytuacja na złączach kart. Wtedy najprawdopodobniej telefon się samoistnie wyłączy. Tutaj rozwiązanie jest proste – po prostu musisz wyjąć kartę SIM lub kartę pamięci i spróbować uruchomić smartfona. 

Uszkodzenie mechaniczne lub zalanie

jak odzyskać dane z telefonu z uszkodzonym ekranem

Jeżeli telefon Ci spadł lub został zalany i się nie włącza, to niemal pewne jest tutaj uszkodzenie mechaniczne. Niestety w tym pierwszym przypadku pozostaje Ci wizyta u specjalisty, szczególnie jeśli są widoczne uszkodzenia w postaci chociażby stłuczonego ekranu.

Jeżeli smartfon został zalany i o tym wiesz, na razie go nie włączaj. Wyjmij wszystkie karty SIM i ewentualnie kartę pamięci i poczekaj dobę. Po tym czasie spróbuj klasycznie włączyć telefon przyciskając przycisk włącznika. Sprawdź także gniazdo ładowania. Często telefon ładuje się z trudnością w momencie, gdy jest ono uszkodzone. W tym wypadku niestety sprzęt będzie musiał zostać oddany do serwisu.

Jak uruchomić telefon z wbudowaną baterią?

Jak już wspomnieliśmy, na początku warto sprawdzić ładowarkę, kabel czy prawidłowe podłączenie do złącza ładowania. Może być również tak, że post USB w telefonie uległ uszkodzeniu. Wtedy niestety trzeba udać się do specjalisty. Jeżeli jednak żaden z tych elementów nie uległ uszkodzeniu, warto przeprowadzić kilka prób włączenia smartfona.

Jeżeli standardowe przyciśnięcie przycisku włączania nie pomaga, spróbuj inaczej. Naciśnij przycisk zasilania na ponad 10 sekund. Często właśnie w ten sposób udaje się włączyć telefon. Problem z włączeniem często wynika z przeładowania pamięci lub jakiegoś problemu z oprogramowaniem. 

Jest jeszcze inny sposób na uruchomienie tegoż niesprawnego telefonu. Przytrzymaj przycisk zasilania na ponad dwie minuty. W wielu przypadkach ten sposób daje pozytywne rezultaty i na ekranie pojawi się najpierw logo producenta. Po uruchomieniu smartfon powinien już działać bez większych problemów. 

Ostatnim sposobem jest kombinacja klawiszy. Musisz jednocześnie naciskać klawisz włączania i przycisk zmniejszania głośności. Po chwili smartfon powinien się wybudzić. W ten sposób możesz również wejść w tryb awaryjny urządzenia. Jeśli klawisz głośności w dół nie działa, spróbuj w ten sposób, ale z klawiszem do góry. 

Twardy reset jako (prawie) ostateczność

Możesz jeszcze spróbować zrobić hard reset (twardy reset telefonu), który przywraca ustawienia fabryczne i – być może – spowoduje, że urządzenie się włączy i będzie działało na dobre. Dobrze, gdy wcześniej zrobisz kopię zapasową, bo… w ten sposób utracisz swoje dane z dysku telefonu!

Jak zresetować iPhone

Jak zresetować telefon Xiaomi

Jak zresetować telefon Huawei

Dalej nic? Pozostaje ostateczność

Jeżeli żadne z powyższych metod nie okazała się skuteczna, wszystko wskazuje na to, że to poważna awaria mechaniczna. W takim wypadku niestety trzeba będzie oddać urządzenie do serwisu, aby go zdiagnozować i ewentualnie naprawić. 

Dlatego tak ważna jest wcześniej zrobiona kopia zapasowa plików i zdjęć na dysku zewnętrznym, bo nigdy nie wiesz, kiedy może być ona potrzebna. To samo dotyczy przywracania ustawień fabrycznych.

Powodzenia!

Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Jeżeli Twój telefon się nie wyładował, to możliwe, że problem stoi po stronie błędu oprogramowania lub hardware'u (płyta główna). Problem może stać też po stronie baterii i/lub ładowarki. Czasami problemy wynikają z uszkodzonej karty SIM/pamięci SD lub innych problemów mechanicznych. Może to też wynikać z zalania urządzenia.
Spróbuj naładować go inną ładowarką - możliwe, że jest ona uszkodzona. W najgorszym przypadku wypróbuj hard reset, a więc twardy reset telefonu, ale miej świadomość, że stracisz w ten sposób wszystkie dane. Jeżeli i to nie pomoże, to pozostaje jedynie wizyta w serwisie.
Wiele zależy od rodzaju uszkodzenia i modelu smartfona. Jeżeli np. zepsuł Ci się ekran, to w przypadku flagowych AMOLED-ów koszt naprawy/wymiany z pewnością przekroczy 1000 złotych, jeśli nie więcej. Równie kosztowna może być wymiana np. płyty głównej. Niestety często naprawa jest nieopłacalna i lepiej kupić nowego smartfona.

star ocena
5/5 - (6 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: