Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Czarny ekran w telefonie – co się stało? 

zdjęcie przedstawiające wyłączonego smartfona z czarnym ekranem dotykowym

Włączasz smartfona, a tu czarny ekran w telefonie. Widzisz, że urządzenie działa, ale poza czarnym ekranem nic nie możesz zrobić. Zepsuł się? Co robić w takiej sytuacji? Jak żyć? Spróbujemy podpowiedzieć, co w takiej sytuacji możesz zrobić.

Tylko bez paniki! Co mogło się stać?

Spokój to podstawa. To, że za pierwszym razem telefon nie włączył się prawidłowo, nie oznacza, że nie ma już żadnego ratunku. Na szczęście nie musi to oznaczać najgorszego – czyli całkowitej awarii smartfona. Choć jeżeli akurat chcesz mieć argument do zakupu nowego urządzenia, jest to jakaś podstawa.

A co mogło się stać?

Awaria oprogramowania

Producenci zazwyczaj przywiązują dużą wagę do jakości swojego oprogramowania, a w szczególności dbają o system operacyjny. Niemniej jednak nawet najlepszym zdarzają się różnego rodzaju niezawinione błędy. Przypomnij sobie, czy w ostatnim czasie przypadkiem nie aktualizowałeś systemu. To może być właśnie powód, że po wzięciu urządzenia zobaczyłeś czarny ekran w telefonie.

Innym winowajcą może okazać się aplikacja, którą niedawno zainstalowałeś. Tutaj również mogą zdarzyć się błędy. Ryzyko rośnie w przypadku aplikacji nieautoryzowanej, zainstalowanej z innego źródła niż oficjalny sklep Google Play.

Kolejną z przyczyn nieprawidłowego działania smartfona, gdy pojawia się czarny ekran telefonu, może być brak pamięci. Jeżeli pamięć urządzenia osiąga granicę swojej pojemności, telefon spowalnia i w efekcie może dojść do wyżej wymienionej awarii. Również, gdy telefon pobierze aktualizację, a ma za mało pamięci, może dojść do takiej sytuacji. 

Szkodliwe i złośliwe oprogramowanie

Ostatnim, aczkolwiek rzadkim przypadkiem czarnego ekranu w telefonie jest szkodliwe oprogramowanie, które dostało się na Twoje urządzenie. Niektóre tego typu aplikacje uniemożliwiają wyświetlanie obrazu. W ten sposób osoba o niecnych zamiarach jest w stanie unieruchomić Twój telefon.

Uszkodzenia mechaniczne

Ekran telefonu jest czarny, także wtedy, gdy przyczyną jest uszkodzenie mechaniczne. Nawet najostrożniejszy użytkownik smartfona, nie może wykluczyć całkowicie, że telefon mu gdzieś nie spadnie. Najczęściej nosimy nasze mobilne urządzenia w różnego rodzaju etui. I o ile chroni ono Twoje urządzenie przed zewnętrznymi uszkodzeniami mechanicznymi, nie oznacza to, że tak samo jest z wnętrzem smartfona.

Jeśli telefon kiedyś Ci upadł to istnieje pewne ryzyko, że to jest właśnie przyczyną czarnego ekranu w telefonie. Oczywiście jeśli co telefon upadł i w jakikolwiek sposób został uszkodzony, gdzie widoczne jest pęknięcie, wyszczerbienie itp. to wiele wskazuje na to, że to jest główną przyczyną takiego stanu rzeczy.

Kolejnym mechanicznym problemem, który mógł spowodować czarny ekran w telefonie jest wilgoć i woda. Jeżeli w jakikolwiek sposób dostała się ona do wnętrza smartfona, czarny ekran może być jednym z głównych objawów.

Nieoryginalna ładowarka 

Również jeżeli korzystasz z niesprawdzonej ładowarki wątpliwego pochodzenia, może ona zrobić sporo szkód. Generalnie producenci zalecają stosowanie tylko własnych ładowarek. Nie używaj nieoryginalnej ładowarki!

Niektóre źródła wspominają również o przeładowywaniu smartfona, a więc ciągłym podpięciu pod ładowarkę pomimo naładowania baterii do 100 procent. To również może uszkodzić telefon a w efekcie doprowadzić do czarnego ekranu w telefonie. 

Zasłonięcie czujnika światła

Może zdarzyć się tak, że coś lub w jakiś sposób przesłonisz czujnik światła. Może to być wadliwe lub nieodpowiednie etui albo przykładowo folia ochronna, którą telefon odbierze jako jakiś przedmiot całkowicie zasłaniający światło. W takim wypadku urządzenie maksymalnie obniży poziom jasności ekranu, gdyż „będzie myślało”, że znajdujesz się w całkowicie ciemnym miejscu i aby nie oślepiać, zmniejsza właśnie jasność ekranu. To zasługa działania czujnika optycznego.

W takim przypadku wystarczy, że usuniesz źródło problemu – a więc etui lub folię. Po chwili ekran samoczynnie powinien się rozjaśnić do standardowego poziomu w warunkach dziennych. Jeśli cokolwiek widać na ekranie. Możesz również pokusić się o ściągnięcie górnej belki i ręczne podwyższenie jasność. To również będzie oznaczało, że problem leży w czujniku światła. 

Czarny ekran telefonu – co robić, jak żyć?

Jeden ze sposobów radzenia sobie, gdy zobaczysz czarny ekran w telefonie już podaliśmy.

Jeżeli cokolwiek na nim widać, spróbuj zjechać belką w dół i ręcznie podwyższyć jasność ekranu. Ale to oczywiście nie jedyna droga, aby rozwiązać problem. Oto kilka naszych sposobów, aby sprawdzić czy smartfon działa i nie jest to uszkodzony ekran.

Restart 

Drugim prostym sposobem jest po prostu próba restartu smartfona. W tym celu naciśnij na 3-4 sekundy przycisk włącznika, odczekaj chwilę i ponów tą czynność. Zwykle przycisk zasilania znajduje się po tej stronie, co regulacja głośności, choć te klawisze bywają czasami na lewej krawędzi (np. w modelu telefonu Samsung Galaxy starego typu).

Jeżeli przytrzymanie przycisku zasilania nie przyniesie rezultatu, spróbuj przytrzymać go przez około 10 sekund. Jeżeli i to nie przyniesie rezultatu, a telefon dalej się nie włącza, spróbuj jednocześnie przycisnąć i przytrzymać przycisk włączania i głośności. Pamiętaj, że zazwyczaj smartfon przy wyłączeniu i włączeniu wibruje, więc powinieneś wiedzieć mniej więcej, czy i kiedy takie podejście było skuteczne. 

Zmiana pokrowca 

Zmień etui. Tak jak już wspominaliśmy, nieoczywistym powodem czarnego ekranu w telefonie może być nieodpowiednie etui. Może ono zakrywać czujnik optyczny lub wobec niedopasowania do obudowy smartfonu przyciskać klawisze, które powodują w ten sposób wyłączenie się smartfona. W tym przypadku po prostu wyjmij urządzenie z pokrowca i sprawdź jak się zachowuje. Jeśli wszystko wróciło do normy – zmień etui ochronne.

Jeżeli masz naklejoną folie ochronną lub szkło hartowane i od tego momentu smartfon przestał poprawnie działać – również tutaj zachodzi problem czujnika światła. W takim wypadku będziesz musiał zdjąć szkło lub folię. 

Podłącz telefon do ładowarki

W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że telefon po prostu się rozładował. Może to mieć miejsce przykładowo w momencie, gdy został wystawiony na działanie mrozu. W takim wypadku podłącz telefon do ładowarki na kilka minut. Następnie spróbuj standardowo włączyć urządzenie. Jeśli problemem była rozładowana bateria i telefon włącza się – ów problem właśnie zniknął. 

Tryb awaryjny

Jeżeli przyczyną czarnego ekranu w telefonie jest aplikacja lub błąd oprogramowania, to warto włączyć urządzenie w trybie awaryjnym. A jak to zrobić, skoro nie widać ekranu? Oczywiście musisz mieć pewność że telefon działa. W takim wypadku warto wcześniej podłączyć ładowarkę pod port ładowania.

Tutaj jest kilka metod. Najczęściej spotykaną jest wciśnięcie jednocześnie przycisku włączenia i głośności. Możesz również spróbować nacisnąć przycisk zwiększania głośności. W momencie gdy telefon włącza się i zawibruje naciśnij kilka razy przycisk zmiany głośności. Jeśli się nie uda – spróbuj poszukać instrukcji pod Twój konkretny model smartfona.

Gdy uda Ci się wejść w menu, wybierz opcję tryb awaryjny lub safe mode. Jeżeli w tym przypadku udało Ci się uruchomić smartfona, to oznacza że przyczyną było ostatnio zainstalowana aplikacja lub aktualizacja. W takim wypadku musisz ją odinstalować. 

Zawsze możesz również przywrócić ustawienia fabryczne smartfona. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku tracisz wszystkie dane. 

Opróżnienie pamięci

Jeżeli spotkasz się z czarnym ekranem, ale urządzenie reaguje, możesz spróbować podłączyć go do komputera za pomocą kabla USB. Jeżeli komputer będzie „widział” telefon to warto abyś w tym momencie zrobił od razu kopię zapasową swoich plików. A po drugie, warto sprawdzić ile pamięci jest zajęte w telefonie. Jeśli powyżej 90 procent – warto ją opróżnić. Być może to był główny problem Twojego czarnego ekranu w telefonie. 

Jednak poważniejszy problem? Sam nic nie zrobisz

Jeżeli do pomimo podjętych działań, smartfon dalej nie wyświetla obrazu, nie pozostaje nic innego jak udać się do specjalisty, aby sprawdził, czy to nie uszkodzenie mechaniczne. To samo dotyczy sytuacji, gdy masz uszkodzony ekran.

Miejmy jednak nadzieję, że nasze wcześniejsze rady przyniosły pozytywny rezultat i Twój telefon działa.

Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Czarny ekran w telefonie komórkowym może oznaczać wiele rzeczy. Możliwe, że smartfon uległ uszkodzeniu na wskutek np. awarii oprogramowania lub uszkodzenia mechanicznego, stąd jego problem z włączeniem. Możliwe też, że telefon działa, a przyczyna ciemnego ekranu tkwi w czymś zupełnie banalnym.
Spróbuj podłączyć telefon do ładowarki - możliwe, że jego bateria nagle się wyładowała, a samo urządzenie jest sprawne. Warto spróbować również restartu. Zobacz też, czy jasność ekranu nie jest ustawiona na minimum. W najgorszym wypadku spróbuj włączyć tryb awaryjny lub udaj się do specjalistycznego serwisu GSM.
Koszt wyświetlacza dotykowego może wynosić nawet kilka tysięcy złotych, ale prawdopodobnie przyczyna ciemnego ekranu tkwi gdzie indziej. Możliwe, że to tylko chwilowa "zwiecha" urządzenia, ale możliwą przyczyną może być też awaria softu (oprogramowania) lub płyty głównej.
star ocena
5/5 - (4 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.